Jak przycinać lobelię? Najlepszy przewodnik | KrosAgro

Jak przycinać lobelię. Najlepszy przewodnik | KrosAgro

Podczas nauki przycinania lobelii należy wziąć pod uwagę trzy czynniki. Jednak warto zauważyć, że musisz zbadać gatunki lobeli; musisz wiedzieć, czy ma określone wymagania konserwacyjne. Co więcej, samo przycinanie nie powinno odbywać się tam, gdzie konserwacja się kończy, a idealne środowisko dla roślin powinno być stabilne, tak jak oferuje to szklarnia.

Niemniej jednak przycinanie byłoby korzystne dla utrzymania zdrowych roślin i utrzymania porządku w miejscu pracy. Pamiętaj, że lobelie mają skłonność do wyprzedzania terenu bez odpowiedniej opieki. Pamiętaj tylko, aby obchodzić się z lobelią ostrożnie, szczególnie w pobliżu zwierząt domowych i dzieci, ponieważ mogą być trujące.

Jak przycinać lobelię dla początkujących

Szczypanie

Pierwszą rzeczą, której musisz się nauczyć podczas przycinania lobelii, jest szczypanie. Nie musisz od razu przycinać lub przycinać swojej rośliny, zwłaszcza gdy ją zasadziłeś. Ściskanie końcówek nowej rośliny zachęci do rozgałęziania się i doprowadzi do krzaczastego wzrostu.

Możesz uszczypnąć każdą łodygę nowo posadzonej lobeli, aż do drugiego pąka lub górnych liści. Po prostu użyj palców, aby ścisnąć czubek łodygi. W ten sposób z tych punktów wyrosną nowe gałęzie z kwiatami dla pełniejszej rośliny lobeliowej.

Najlepszą porą na uszczypnięcie lobeli jest wczesna wiosna. Możesz sprawdzić, czy nie ma nowych rosnących łodyg o długości około sześciu cali i uszczypnąć je z powrotem. W przeciwnym razie nowo posadzone lobelie powinny najpierw osiedlić się, zanim je uszczypiesz.

Przycinanie

Oprócz szczypania, w końcu będziesz musiał przyciąć swoją lobelię i możesz do tego użyć nożyczek. Jest to część Twojej rutyny, aby utrzymać roślinę w czystości i zachęcać do zdrowego kwitnienia. I w przeciwieństwie do szczypania, nie jesteś ograniczony do wiosny jako czasu na przycinanie lobeli; możesz to zrobić o każdej porze roku.

Należy jednak pamiętać, że niektóre lobelie, zwłaszcza te kolczaste, powinny całkowicie zanikać, zanim przycinasz ich łodygi. Możesz także przyciąć wyblakłe kwiaty rośliny i użyć więdących kwiatów jako sygnału do przycięcia rośliny o połowę jej wysokości. Podobnie jak szczypanie, przycinanie będzie zachęcać do pełniejszego wyglądu, przycinając blisko liścia lub pąka.

Cofanie

Ostatnią praktyką przycinania lobeli jest przycinanie rośliny. W porównaniu z przycinaniem, które jest zasadniczo lekką praktyką o każdej porze roku, aby utrzymać roślinę w czystości, przycinanie jest głównym przycinaniem. Możesz to zrobić po tym, jak roślina przestała kwitnąć lub po każdym okresie kwitnienia.

Wycinanie lobeli pomoże zachęcić i przedłużyć kwitnienie, ponieważ usuwasz zużyte kwiaty, które dadzą nasiona. Duże przycinanie jest korzystne nie tylko dla wyglądu rośliny, ale także dla jej zdrowia. Niektórzy ogrodnicy nawet latem zostawiają w ogrodzie niektóre rodzaje lobeli, a następnie przycinają je, aby zachęcić do kwitnienia jesienią.

W trosce o Lobelię

Utrzymanie i opieka nad lobelią nie kończy się na szczypaniu, przycinaniu i przycinaniu. Oprócz wiedzy, jak prawidłowo przycinać lobelie, chcesz również umieścić je w idealnych warunkach. Można to łatwo osiągnąć w szklarni, ponieważ warunki w pomieszczeniu nie ulegają wahaniom i można je dostosować do klimatu na zewnątrz.

Możesz rozpocząć uprawę lobeli w szklarni 12 tygodni przed ostatnimi przymrozkami i poczekać, aż minie niebezpieczeństwo mrozu, zanim przesadzisz je w ogrodzie. Idealna jest odległość 6 cali między roślinami, a obszar, który jest w pełni nasłoneczniony, powinien sprzyjać wzrostowi.

Lobelia jest ogólnie łatwa w uprawie, szczególnie na wilgotnej i żyznej glebie. Oczywiście będziesz musiał dostosować podlewanie, gdy klimat jest gorący, i możesz nawozić raz w miesiącu, aby zachęcić do kwitnienia. Pamiętaj tylko o nadmiernym podlewaniu i eksponowaniu lobelii w ekstremalnych i surowych temperaturach.

Najlepsze odmiany Lobelia do uprawy

Podobnie jak w przypadku innych roślin, chcesz zidentyfikować rodzaj lobeli, którą uprawiasz i zaspokoić jej specyficzne potrzeby. Niektóre z najczęstszych odmian, które zobaczysz, to lobelie obrzeżne, lobelie błękitne, lobelie kardynałowe i hybryda tych dwóch ostatnich. Lobelie obrzeżowe są znane ze swoich nawyków związanych z trałowaniem i czasami nie będą potrzebować zabijania.

Z drugiej strony, gdy myślisz o lobeliach niebieskich, prawdopodobnie przychodzi na myśl wielka lobelia niebieska, która jest kochana przez dłuższy okres kwitnienia. Kardynała lobeli są również dość popularne ze względu na ich szkarłatno-czerwone kwiaty. Wreszcie te dwie hybrydy mogą dać ci wiele opcji kolorystycznych i będą kwitnąć przez długi czas latem.

Zwróć uwagę, że istnieje wiele gatunków lobeli i nie są to tylko byliny. Można również znaleźć przetargi jednoroczne, lobelie kopiące i półotrwałe jednoroczne. Oprócz koloru niebieskiego można również znaleźć rośliny lobeli o kwiatach liliowych i tropikalnych.

Wniosek

Pielęgnacja odgrywa znaczącą rolę w wyglądzie i zdrowiu roślin lobeliowych. Dlatego nauczenie się przycinania roślin lobeli jest kluczowe, jeśli chcesz, aby Twoje rośliny były szczęśliwe. Oprócz uprawy w stabilnym środowisku, takim jak szklarnia, sprawdź posiadane rośliny i określ, czy będą wymagały uszczypnięcia, przycięcia lub przycięcia.

Pamiętaj, że niektóre typy lobeli są samoczyszczące, więc nie musisz ich martwić. Z drugiej strony przycinanie w celu utrzymania czystości roślin i przycinanie w celu konserwacji jest korzystne dla ich kwitnienia i ogólnego stanu zdrowia. Możesz także uszczypnąć swoje nowo posadzone lobelie, aby zachęcić do rozgałęzienia i pełniejszego wzrostu.

Jak przycinać lobelię. Najlepszy przewodnik | KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Tunel foliowy do okrywania roślin na zimę

Tunel foliowy do okrywania roślin na zimę to skuteczna ochrona przed niskimi temperaturami. Te mogą pojawić się wczesną wiosną a…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak szybko rośnie nandina Złota? | Uprawa i pielęgnacja świętego krzewu

Nandina złota to zimozielony krzew z rodziny berberysowatych, pochodzący z górzystych terenów Indii, Japonii i Chin. Roślina nazywana jest także…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać nowalijki w tunelu foliowym?

Wiele osóby wypatruje wiosny, aby znów zajadać się świeżymi warzywami. W sklepach natomiast zaczynają pojawiać się wczesnowiosenne nowalijki. Należy jednak…

Więcej
Bez kategorii

Solidne namioty garażowe

Solidne namioty garażowe to jeden ze sztandarowych produktów Krosagro. Od samego początku istnienia marki staramy się, aby każda konstrukcja sygnowana…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak pozbyć się wciornastków? | Naturalne sposoby pozbycia się szkodników roślin

Wciornastki to niewidoczne gołym okiem owady  kłująco- ssącym aparatem gębowym, który ułatwia im żyrowanie na tkankach roślinnych i odżywianie się…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak długo można przechowywać cebulki tulipanów?

Może któremuś z Was zdarzyło się zapomnieć w porę zasadzić cebulki tulipanów i teraz zastanawia się, czy jeszcze może je…

Więcej