Jak przycinać koleus? Najlepsza technika | Porady od KrosAgro

Jak przyciąć koleus. Najlepsza technika | Porady od KrosAgro 1

Jeśli chcesz wiedzieć, jak prawidłowo przycinać coleus, musisz tylko nauczyć się szczypania. Sama technika nie powinna Cię onieśmielać, nawet jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem, ponieważ musisz pamiętać tylko o kilku wskazówkach. Co więcej, pociesz się faktem, że Uniwersytet Warszawski nazwał coleusa jako trudny do zabicia.

Zapewnienie właściwej opieki i praktyk konserwacyjnych coleus jest kluczowe, aby były szczęśliwe i lepiej działały. Jeśli rośliny pozostaną zdrowe i wolne od stresu, możesz pomóc sobie w rozmnażaniu pokrzywy do syta. Możesz również rozważyć trzymanie roślin w środowisku ochronnym, takim jak szklarnia, jeśli obecny klimat jest trudny.

Jak prawidłowo przyciąć Coleus

Wiedza o tym, jak prawidłowo przycinać pokrzywy, wpłynie korzystnie na zdrowie rośliny i jej ogólny wygląd. Pamiętaj, że coleus to jedna z tych roślin, które najlepiej będą się rozwijać, jeśli często będziesz ją szczypać, gdy nadal rośnie. To z kolei będzie sprzyjało lepszemu wzrostowi liści w porównaniu z pozostawieniem rosnących łodyg.

Oprócz szczypania możesz również pomóc roślinom w wydłużeniu okresu kwitnienia, jeśli usuniesz wyblakłe kwiaty. Pomoże to odmłodzić roślinę i zapobiegnie siewowi, który może wpływać na rozwój kwiatów w trakcie sezonu. Należy jednak pamiętać, że niektóre odmiany nie wymagają tych praktyk do rozgałęziania i produkcji kwiatów.

Szczypanie

Do rozgałęziania

Jedyną techniką, którą musisz opanować, aby nauczyć się przycinania coleusa, jest szczypanie. Możesz to zrobić kciukiem i palcem wskazującym na łodydze powyżej węzła. Wybierz taki, który ma pączek pachowy i gdzie liście stykają się z łodygą, aby zachęcić do rozgałęziania.

Do odmłodzenia

Możesz także nadal szczypać końcówki wzrostu roślin coleus, jeśli zauważysz, że obszar wygląda na długonogi. Jak wspomniano wcześniej, chcesz ścisnąć miejsce, w którym obecny jest pączek pachowy, aby zapewnić roślinie nowe pędy. Przyciśnij z powrotem do węzła liścia, aby odmłodzić wrzecionowaty wzrost.

Do odzyskiwania

Szczypanie jest również przydatne w przypadku liści rośliny pokrzywy. Jeśli Twoja roślina została zaatakowana przez szkodniki lub przechodzi chorobę, możesz odciąć dotknięte liście, aby spowolnić postęp problemu. Wykonuj tę praktykę jako dodatek do praktyk leczenia i izolacji szkodników lub chorób.

Na rozwój

Czy musisz uszczypnąć kwiatostany roślin Coleus? Niektórzy ogrodnicy dociskają się z powrotem do węzła liści, gdy zauważają te kolce kwiatowe. Powodem tego jest zapobieganie siewowi i zamiast tego oszczędzanie roślinie większej ilości energii do wzrostu.

Wreszcie, nie zapomnij podlewać swoich roślin coleus za każdym razem, gdy je uszczypiesz. Gleba musi być zawsze wilgotna, ale nie podmokła, aby roślina mogła zregenerować się po uszczypnięciu.

Jak dbać o Coleusa i dbać o niego

Oprócz przycinania, musisz zawsze sprawdzić praktyki i warunki pielęgnacji swoich roślin coleus, aby były szczęśliwe i zdrowe. Jeśli dopiero zaczynasz sadzić te rośliny, chcesz rozpocząć je w pomieszczeniu i poczekać, aż pogoda się rozgrzeje na zewnątrz, zanim przesadzisz. Być może najważniejszą nemezją tych roślin jest niska temperatura.

Idealna lokalizacja

Możesz łatwo trzymać coleus w szklarni, zwłaszcza jeśli twój obszar doświadcza trudnego i ekstremalnego klimatu. Wybierz obszar, który zapewnia cień i utrzymuje rośliny w żyznej i dobrze przepuszczalnej glebie. Rozstaw nie stanowi problemu w przypadku tych roślin, ponieważ można je trzymać blisko siebie nawet w pojemnikach.

Ogólnie rzecz biorąc, coleus będzie szczęśliwy w miejscu gorącym i wilgotnym. Użyj tych warunków jako oznak, kiedy należy również rozmnażać roślinę. Pamiętaj, że mróz uszkodzi rośliny, więc każda praktyka, taka jak rozmnażanie, jest odpowiednia w ciepłych warunkach.

Co zrobić z coleusem zimą? Zimowanie w szklarni jest konieczne w przypadku tych roczników przetargowych. Możesz je przesadzić lub wykopać każdą zimę, aby chronić je przed niskimi temperaturami.

Woda i nawozy

Jak większość roślin, wilgotna gleba jest niezbędna dla zdrowia coleus. Dokonaj niezbędnych korekt w zależności od klimatu i lokalizacji, aby upewnić się, że rośliny nie są nadmiernie podlewane lub podwodne. Nie chcesz trzymać ich w rozmoczonej glebie, co prowadzi do zgnilizny korzeni i innych chorób.

Z drugiej strony możesz pobudzić wzrost wiosną i latem, karmiąc rośliny rozcieńczonym nawozem. Badanie gleby byłoby również pomocne, aby sprawdzić składniki odżywcze i uniknąć problemów. Pamiętaj, że nadmierne nawożenie może wpływać na kolor liści pokrzywy.

Typowe problemy

Wspaniałą cechą roślin Coleus jest to, że nie są podatne na choroby i szkodniki. Należy jednak pamiętać o warunkach i ich stabilności, aby uniknąć problemów, takich jak łuska, wełnowce i mączliki. Niestabilne, ekstremalne i zmienne środowisko może również prowadzić do pleśni i innych chorób grzybiczych.

Wniosek

Coleus jest ogólnie łatwy w utrzymaniu, ale pewne praktyki przyniosą im korzyści. Na przykład, jeśli wiesz, jak prawidłowo przycinać coleus, możesz zebrać aż cztery korzyści. Po pierwsze, szczypanie łodyg roślin może zachęcić do rozgałęziania się, podczas gdy szczypanie rosnących końcówek odmładza obszary długonogi.

Z drugiej strony możesz uszczypnąć węzły liści, jeśli są zaatakowane przez owady lub zainfekowane chorobami. Możesz także uszczypnąć kwiatostany rośliny, jeśli chcesz zapobiec wysianiu. W ten sposób roślina oszczędza więcej energii i zamiast tego dalej rośnie.

Jak przyciąć koleus. Najlepsza technika | Porady od KrosAgro 1

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać goji pod osłonami?

Tunel foliowy sprawdza się w uprawie każdego typu roślin, nawet tych orientalnych. Stworzenie odpowiednich warunków do ich rozwoju możliwe jest…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak pielęgnować dzwonki-kampanule

Chcesz wiedzieć, jak dbać o kampanule? Dzwonek równolistny, bo taka jest jego polska nazwa, to piękna roślina zdobiąca mieszkania i…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak zapobiegać zgniliźnie korzeni? | przyczyny i zapobieganie

Zgnilizna korzeni to jedna z najczęstszych chorób, która może dotknąć prawie każdą roślinę. Za przyczynę procesów gnicia odpowiedzialne są patogeny…

Więcej
Tunele foliowe

Nowoczesne tunele foliowe – ogrodowe i profesjonalne

Wyobrażenie o uprawach pod osłonami systematycznie się zmienia. Jeszcze kilka lat temu ujrzenie tunelu foliowego było zjawiskiem rzadkim, teraz wystarczy…

Więcej
Tunele foliowe

Tunel foliowy jako pomysł na biznes

Zarówno profesjonalny tunel foliowy jak i hobbystyczna cieplarnia to konstrukcje, które można wykorzystać w biznesie. Otóż zapotrzebowanie na rośliny stale…

Więcej
Tunele foliowe

Jak przyciągnąć pszczoły do tunelu foliowego?

Jak przyciągnąć pszczoły do tunelu foliowego? Przyciągnięcie tych zapylaczy ma kluczowe znaczenie dla udanej plantacji. Dlatego warto postarać się, aby…

Więcej