Jak sadzić i podzielić jeżówkę? Uprawa i pielęgnacja jeżówki

Jak przesadzać jeżówki. Najlepszy przewodnik w 2 krokach 1

Jeżówka to niezwykle atrakcyjna bylina należąca do rodziny astrowatych, wyglądem przypominająca rudbekię, łatwo więc o pomyłkę w klasyfikacji tych dwóch odmiennych gatunków. Roślina wyróżnia się dość wysokim pokrojem, osiąga nawet 100 cm, oraz nierozgałęzionymi pędami, zwieńczonymi efektownymi kwiatostanami, najczęściej różowymi lub fioletowymi (choć zdarzają się też żółcie i oranże), przypominającymi nieco stokrotki, Cechą charakterystyczną jeżówki, są duże, wyraziste środki kwiatostanów, przypominające wyglądem jeża, stąd też wdzięczna nazwa rośliny.

Jak sadzić i podzielić jeżówkę?

Być może kojarzysz tę popularną ozdobę rabat kwiatowych i balkonów jako echinaceę, roślinę o niezwykłych właściwościach leczniczych znaną ludziom od pokoleń. Ojczyzną jeżówki jest Ameryka Północna, już Indianie wykorzystywali korzenie i kwiaty echinacei do leczenia chorób wirusowych, bakteryjnych lub grzybiczych, a także środek do gojenia ran, oparzeń i owrzodzeń. Preparaty z jeżówki wzmacniają odporność organizmu, zawarta w nich ilość substancji czynnych, robi piorunujące wrażenie: glikozydy, flawonoidy, polisacharydy oraz poliacetylany, alkiloaminy i alkiloamidy, to tylko niektóre z nich Zalety jeżówki nie kończą się jedynie na jej walorach medycznych oraz dekoracyjnym wyglądzie, jej wielkim walorem, jest także niezwykła łatwość w pielęgnacji i niewielkie wymagania uprawowe. Jeżówka jest świetną rośliną dla początkujących ogrodników oraz osób zabieganych i trochę zapominalskich.

Uprawa i pielęgnacja jeżówki

Dobrze rośnie nawet w mało żyznej glebie i nie wymaga regularnego podlewania (chyba że jest wyjątkowa susza), oraz nawożenia. Oczywiście, jeżeli będziesz nawoził ją raz na dwa tygodnie, odwdzięczy ci się lepszym wzrostem i kwitnieniem, najważniejsze jest jednak, abyś wybrał odpowiednią lokalizację przed posadzeniem rośliny. Pamiętaj, że jeżówka, to roślina, która kocha intensywne słońce, a umieszczona w miejscu półcienistym znacznie gorzej kwitnie. Kolejną niezwykle istotną kwestią dotyczącą praktyk ogrodniczych dotyczących jeżówki, jest zdobycie informacji na temat tego, jak ją podzielić oraz przesadzać. Jeżeli zależy ci na większej ilości tych atrakcyjnych i niekłopotliwych w uprawie roślin lub masz ochotę na zmianę aranżacji w swoim ogrodzie, koniecznie zapoznaj się ze wskazówkami, o tym, jak skutecznie rozmnażać i sadzić jeżówkę.

Oczywiście, przewagę w rozmnażaniu jeżówki mają właściciele szklarni oraz tuneli foliowych, ponieważ kluczem w uprawie zdrowych i silnych sadzonek, które dobrze zniosą przeszczep na zewnątrz, jest zapewnienie młodym roślinom stabilnych, dostosowanych do ich potrzeb warunków. Na początku dowiedz się, jak prawidłowo sadzić zakupione sadzonki, a później poznaj informacje na temat podzielenia dojrzałej już rośliny.

Kiedy sadzić jeżówkę?

Najlepszą porą na sadzenie jeżówki jest wiosna, tak aby bez przeszkód mogła kwitnąć do lipca do września oraz mieć czas na dobrą adaptację się w glebie, przed nastaniem zimy.

Jak sadzić jeżówkę?

Krok # 1. Wybór i przygotowanie stanowiska

Pierwszym krokiem, jaki musisz wykonać, jest wybór i odpowiednie przygotowanie stanowiska, na którym będziesz sadził jeżówkę. Ważne jest, aby wyjęta z doniczki roślina, została jak najszybciej umieszczona w nowo wykopanym dołku, ponieważ należy zapobiegać wysychaniu jej korzeni. Jeżówka nie jest wymagająca, jeśli chodzi o dobór lokalizacji, należy jednak dowiedzieć się, jakie jest dla niej najlepsze miejsce, aby jak najlepiej się rozwijała i obficie kwitła.

Idealna lokalizacja i podłoże dla jeżówki

Jeżówka to roślina pochodząca z ciepłego klimatu, wzrastająca najlepiej w pełnym słońcu. Nie należy się obawiać sadzenia jej pośrodku ogrodu, tak, że padają na nią ostre promienie słoneczne, a obszar całkowicie pozbawiony jest jakiegokolwiek zacienienia. Musisz wiedzieć, że jeżówki preferują upały i mocną ekspozycję na światło, które wpływają na tworzenie się na jej pędach dużej ilości pąków. Jeżeli zdecydujesz się, na choćby odrobinę zacienione stanowisko, roślina będzie rosła, ale odbije się to negatywnie na jej kwitnieniu, mocno zacienione miejsce, może z kolei całkowicie zahamować zawiązywanie się pąków kwiatowych. Jeżówka jest rośliną wieloletnią, a jej podziemna część jest mrozoodporna i bez problemu może zimować w glebie i odrosnąć z powrotem po wiosennym przycięciu. Należy jednak uważać na warunki środowiskowe, w przypadku nowo posadzonych roślin, ponieważ potrzebują one czasu, aby dobrze się aklimatyzować oraz uodpornić.

Wybierz dla jeżówki dobrze nasłoneczniony, osłonięty od wiatru obszar, dodatkowym plusem będzie żyzne, dobrze przepuszczalne podłoże, bogate w próchnicę. Jeżówka nie ma dużych wymagań, jeśli chodzi o podłoże i rosła będzie, nawet na skalniakach i w gliniastym podłożu, jednak bardziej spektakularny efekt, zwłaszcza jeśli chodzi o kwitnienie, uzyskasz sadząc ją, w ziemi o wyższej jakości, oraz o pH między 5,5 a 7,5. Jeżówka właściwie nie potrzebuje nawożenia, jednak dobrym zabiegiem jest, zasilanie jej na wiosnę kompostem. Zwłaszcza przed przesadzeniem rośliny do nowego podłoża, należy zadbać, aby było one bogate w substancje odżywcze makro i mikro składniki. Przeszczepy powinny także, mieć utrzymywany stały poziom wilgoci, ważne jest więc regularne podlewanie i ściółkowanie ziemi wokół roślin.

Krok # 2. Sadzenie jeżówki

Kopanie dołków i wyciąganie sadzonek z osłonek

Teraz gdy masz już wybrane odpowiednie miejsce, następnym krokiem jest wykopanie dołków mających średnicę dwukrotnie większą od doniczki, w której rosła sadzonka. Między roślinami, zachowaj około 30-40 cm odległości, w zależności od wybranej odmiany. Następnie ostrożnie i delikatnie, tak, aby nie uszkodzić korzeni, wyjmuj rośliny z doniczek. Wyciągając sadzonki osłonek, trzymaj łodygę rośliny jak najbliżej poziomu podłoża. Pamiętaj, aby szybko i sprawnie umieścić sadzonki w dołkach, ponieważ ich korzenie nie powinny być narażone na wysychanie.

Sadzenie i pielęgnacja

Umieść sadzonki w glebie, w ten sposób, aby ziemia znajdowała się na tym samym poziomie, na którym podstawa łodygi, łączy się z korzeniami. Przed umieszczeniem roślin w dołkach należy również delikatnie nimi potrząsnąć, aby usunąć nadmiar ziemi i resztek materii organicznej, która otacza bryłę korzeniową. Po wsadzeniu jeżówki do otworu w ziemi uzupełnij glebę wokół rośliny i starannie uklep podłoże.

Nie zapomnij o dokładnym podlaniu sadzonek i ściółkowaniu gleby wokół nich. Pomoże to dłużej utrzymać w podłożu wilgoć, utrudniając parowanie wody oraz dodatkowo ograniczy rozrost chwastów. Pamiętaj o podlewaniu przeszczepów, ponieważ odgrywa to ważną rolę w ich adaptacji. Uważaj jednak, aby sprawdzać, czy ziemia między kolejnymi sesjami podlewania zdążyła nieco przeschnąć, dlatego że nadmiar wody zalegającej w podłożu może spowodować gnicie korzeni.

Dzielenie jeżówki

Istnieje kilka prostych metod rozmnażania jeżówki, możemy wysiewać ją z nasion, pobierać sadzonki korzeniowe lub też podzielić dojrzałą kępę byliny. To właśnie tę metodę postaramy się lepiej poznać, ponieważ jest bardzo łatwa i skuteczna a uzyskane w ten sposób rośliny inaczej niż w przypadku wysiewu z nasion, powtarzają dokładnie cechy rośliny matecznej. Jeżówkę można dzielić co 3-5 lata, podziału dokonujemy nie tylko w celu jej rozmnożenia, ale także jest to ważny zabieg pielęgnacyjny, który umożliwia odmłodzenie dojrzałych egzemplarzy. Podzielenie rośliny jest banalnie proste. Polega na wykopaniu z ziemi 3-5 -letniej kępy i pokrojenie jej na części ostrym nożem, usuwając równocześnie obumarłe i uszkodzone fragmenty rośliny. Wbijając w ziemię szpadel, pamiętaj o zachowaniu kilkunastu centymetrów od podstawy rośliny, aby nie uszkodzić jej korzeni. Zwróć także uwagę, aby każda z części miała mocny system korzeniowy i około 20 cm średnicy.

Wiosna kontra jesień

Najlepszą porą na dzielenie jeżówki jest wiosna lub jesień. Wiosna jest bardzo dobrą porą na dzielenie bylin, ponieważ chroni je przed nadmiernym zarastaniem i utratą zgrabnego pokroju oraz ma ten plus, że roślina ma dłuższy czas na przyjęcie się przed zimą.

Podział rośliny jesienią, również jest dobrym pomysłem, a Ty możesz przy okazji usunąć jej obumarłe lub uszkodzone części. Pamiętaj o jednym, mianowicie nigdy nie dziel jeżówki latem, ponieważ  roślina w czasie kwitnienia zużywa mnóstwo energii na zawiązywanie pąków kwiatowych i nie będzie miała siły na zapuszczanie korzeni. Pogoda także jest istotną częścią procesu, dziel jeżówkę w pochmurny, bezwietrzny dzień, ponieważ suche i gorące powietrze i ostre światło słoneczne jest dla podziałów bardzo szkodliwe.

Wniosek

Jeżówka to niezwykle efektowna roślina, której uroda jest na tyle uniwersalna, że nadaje się zarówno jako ozdoba sielskich, wiejskich ogródków, jak i nowoczesnych minimalistycznych przestrzeni. Być może wielu z nas echinacea kojarzy się głównie z branżą farmaceutyczną i zaskoczeni będą, jak doskonale zdobi ona ogrody i tarasy. Dla początkujących ogrodników oraz osób nie mających czasu na skomplikowane zabiegi pielęgnacyjne, jeżówka jest najlepszym wyborem. Teraz kiedy wiesz, jak ją sadzić możesz przekonać się o jej wszystkich walorach, a po 3-5 latach z powodzeniem podzielić ją, uzyskując jeszcze więcej wspaniałych kęp tej niezwykłej rośliny o niesamowitych właściwościach!

Jak przesadzać jeżówki. Najlepszy przewodnik w 2 krokach 1

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać groszek pod osłonami?

Groszek jest jedną z najpopularniejszych roślin strączkowych. Niepowtarzalny słodki smak i duża wartość zdrowotna warzywa, które jest niezastąpionym składnikiem sałatek,…

Więcej
Bez kategorii

Hala namiotowa na plac budowy

Hala namiotowa na plac budowy to jedno z zastosowań struktur z rur i profili stalowych. Spore obszary terenu, na których…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Sadzenie roślin w szklarni i tunelu foliowym

Przesadzanie sadzonek do tunelu jest procesem niezbędnym do optymalnego wzrostu roślin. Odpowiednie warunki pozwalają roślinom w pełni uformować się, zapewniając…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Odmiany sałat do upraw pod osłonami

Odmiany sałat do upraw pod osłonami gwarantują świeże chrupiące liście późną jesienią, a przy dobrej barierze nawet w zimie. Roślina…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać żurawkę? Uprawa i pielęgnacja żurawki

Małe wymagania żurawki w połączeniu z jej efektownym wyglądem, sprawiają, że jest ona wprost stworzona dla początkujących ogrodników oraz dla…

Więcej
Tunele foliowe

Jak ochronić rośliny przed ptakami?

Choć miło zobaczyć dzikie ptaki i zwierzęta w ogrodzie, to jednak często bywają utrapieniem dla ogrodników. Zaciekawione, a zarazem głodne,…

Więcej