Jak przesadzać bluszcz. 2 proste kroki | Porady od KrosAgro

Jak przesadzać bluszcz. 2 proste kroki | Porady od KrosAgro 1

Jeśli chcesz wiedzieć, jak przeszczepić bluszcz okrywowy, będziesz zadowolony, że potrzeba tylko dwóch kroków. Coraz więcej ogrodników interesuje się roślinami bluszczu, ponieważ tworzą one doskonałą gęstą okrywę. Jednak rosną szybko, więc możesz skorzystać z nauki ich przeszczepiania.

Pamiętaj, że przeludnione rośliny mogą sprzyjać szkodnikom i chorobom. Zawsze utrzymuj rośliny bluszczu i zapobiegaj zarastaniu ich obszaru. Przesadzanie roślin pozwala uzyskać więcej bluszczu, a także utrzymać porządek w ogrodzie.

Jak przenieść bluszcz dla początkujących

Krok # 1. Kopanie

Czas

Najlepszą porą na przesadzanie roślin okrywowych bluszczu jest jesień lub wczesna wiosna. W ten sposób rośliny zadomowiły się przed wymagającym upałem lata. A skoro o tym mowa, wybierz dzień, który jest chłodny i pochmurny, aby zapobiec stresowi dla roślin.

Przesadzanie bluszczu jest przydatne nie tylko do tworzenia nowych roślin na danym obszarze. Jest to również skuteczna praktyka pielęgnacyjna, gdy rośliny przerosły swoją przestrzeń. Gdy już wiesz, że nadszedł czas na przeszczepienie bluszczu, sprawdź, czy obszary roślin, o których wiesz, że szybko się ukorzenią.

Technika

Powinieneś zobaczyć części rośliny, w których znajdują się liście wyrastające wzdłuż winorośli. Zwykle występują na dobrze ukorzenionych roślinach bluszczu, a sama winorośl ma wiele węzłów liściowych. Użyj ostrych i sterylnych nożyc, aby przyciąć kawałek i powoli podnieść bluszcz z ziemi za pomocą łopaty.

W ten sposób możesz łatwo zobaczyć korzenie wokół każdego węzła liścia i poluzować je w miejscu, w którym łączą się z glebą. Przeciąć między każdym węzłem liścia i upewnić się, że każda sekcja ma około 8 cali długości. Najlepiej byłoby również wcześniej przygotować miejsce do przesadzenia, aby zapobiec wysychaniu kawałków bluszczu.

Krok # 2. Ponowne sadzenie

Jak już wspomniano, skorzystasz na przygotowaniu nowego miejsca na przeszczepy bluszczu. Zacznij od poluzowania ziemi i rozprowadź na niej kompost, a następnie zwilż powierzchnię wodą. Sprawdź, czy nie ma traw i chwastów, aby upewnić się, że nic nie będzie konkurować z przeszczepami o składniki odżywcze gleby.

Ustaw sekcje bluszczu w odległości 10 cali od siebie, ale zwróć uwagę, czy przykryłeś węzły liści ziemią, aby zapewnić założenie. Są to obszary, w których korzenie będą miały kontakt z glebą. Konserwacja roślin na tym etapie będzie polegała na utrzymywaniu gleby wilgotnej, ale nie przesiąkniętej.

Będąc potencjalnie inwazyjnym, można przypuszczać, że przeszczepy będą szybko rosły. Możesz jednak wzmocnić rośliny, kompostując je na korzeniach i utrzymując je w wilgoci. Możesz również uprawiać rośliny okrywowe bluszczu w szklarni, jeśli twój klimat jest trudny do zasadzenia roślin.

Uprawa i utrzymanie bluszczu okrywowego

Rośliny bluszczu angielskiego są prawdopodobnie jednymi z najlepszych roślin okrywowych do rozważenia, ponieważ będą się dobrze rozwijać nawet przy minimalnej pielęgnacji. Najlepiej będą rosły w zacienionym miejscu, na dobrze przepuszczalnej i żyznej glebie, ale spodziewają się szybkiego rozwoju dopiero w drugim do trzeciego roku. Po ustaleniu mogą tolerować trudne warunki, takie jak pełne słońce, susza i słona gleba.

Problemy, które możesz napotkać z tymi roślinami, to uszkodzenia spowodowane przez zwierzęta, takie jak jelenie. Możesz jednak trzymać te okrycia w szklarni, aby chronić je przed zwierzętami. Możesz również napotkać brązowe plamy na liściach bluszczu, ale ten stan można leczyć fungicydami.

Jeśli uważasz, że rośliny bluszczu są zbyt inwazyjne jako okrywowe, możesz wziąć pod uwagę niebieski floks, północną paproć, świąteczną paproć i dziki imbir.

Jak zarządzać roślinami bluszczu i kontrolować je

Bluszcz może stać się inwazyjną roślinnością okrywową, więc musisz wiedzieć, jak zarządzać i kontrolować wzrost tych roślin. Do zarządzania roślinami bluszczu najlepiej nadaje się połączenie metod mechanicznych i chemicznych. Jeśli jednak nie ma wielu roślin, wystarczy je przyciąć lub wyciągnąć ręcznie.

Aby zarządzać i kontrolować rośliny bluszczu, wyciągaj jak najwięcej winorośli w sezonie zimowym. Aby zaoszczędzić czas i wysiłek, możesz również wyciąć kilka winorośli lub użyć zjadacza chwastów. Następnie możesz użyć środków chemicznych w okresie wegetacji, kiedy rośliny odrastają.

Ogrodnicy często używają 5% roztworu glifosatu ze środkiem powierzchniowo czynnym w centralnych węzłach, ale możesz użyć 10% roztworu na całym węźle, jeśli nadal odrastają. Uważaj jednak na inne rośliny w okolicy, ponieważ nie chcesz, aby chemikalia na nie wpływały. Inne opcje kontrolowania roślin bluszczu obejmują również ich duszenie lub używanie ognia.

Wniosek

Rośliny bluszczu są jednym z najlepszych rozważań, jeśli chcesz okryć ziemię w ogrodzie lub szklarni. Nauka przeszczepiania bluszczu nie tylko pozwoli ci dodać więcej roślin w wybranych obszarach, ale także rozwiąże problemy, gdy zarastają. Po prostu weź odpowiednie części bluszczu, które szybko się zakorzenią, a następnie przeszczep je.

Najlepszą porą na przesadzanie roślin bluszczu jest jesień lub wczesna wiosna, więc ich korzenie zadomowiły się jeszcze przed upałem lata. Nie powinieneś mieć problemu z przesadzaniem bluszczu okrywowego, ponieważ z łatwością rozwijają się one w trudnych warunkach. Pamiętaj jednak, że rośliny bluszczu, takie jak bluszcz angielski, mogą być inwazyjne, dlatego zawsze je pielęgnuj.

Jak przesadzać bluszcz. 2 proste kroki | Porady od KrosAgro 1

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Namioty garażowe i magazynowe

Oferta hal namiotowych

Zwykle w połowie roku, kiedy produkcja w wielu firmach nabiera tempa, a liczba zleceń rośnie, pojawia się kłopot z magazynowaniem….

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak pielęgnować azalię: 5 najlepszych metod | Porady od KrosAgro

Początkujący ogrodnicy i hodowcy chcą wiedzieć, jak dbać o azalię. Azalia inaczej różanecznik, rododendron, znana jest również jako „arystokracja ogrodu”,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak długo kwitną bromelie? Porady dotyczące pielęgnacji

Znalezienie odpowiedzi na pytanie, jak długo kwitną bromelie, może być trudne, biorąc pod uwagę, że jest to duża rodzina roślin….

Więcej
Tunele foliowe od A do Z

Jaki wybrać stelaż na tunel foliowy?

Konstrukcja tunelu foliowego w głównej mierze składa się ze stelażu, od którego zależy wytrzymałość namiotu oraz jego izolacja. Poszczególne elementy…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać agrest w tunelu foliowym?

Wielu osobom drobne kwaśne owoce agrestu kojarzą się z dzieciństwem. W sumie nic w tym dziwnego, ponieważ jeszcze kilka lat…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać groszek pod osłonami?

Groszek jest jedną z najpopularniejszych roślin strączkowych. Niepowtarzalny słodki smak i duża wartość zdrowotna warzywa, które jest niezastąpionym składnikiem sałatek,…

Więcej