Jak zbierać i przechowywać nasiona niecierpka

Jak przechowywać nasiona niecierpka | Porady od KrosAgro 1

Czy zastanawiasz się, jak przechować nasiona niecierpków? Przyciągające wzrok, jaskrawo kolorowe kwiaty na tle pięknych, ciemnozielonych, błyszczących  liści sprawiają, że niecierpki doskonale  ożywiają zacienione miejsca w ogrodzie, mogą też dekorować balkony i tarasy, warunkiem jest osłonięcie ich przed wiatrem i zapewnienie półcienia.

Kwiaty niecierpka już same w sobie robią silne wrażenie, ale posadzenie ich w większych skupiskach gwarantuje jeszcze większe efekty wizualne.

Zazwyczaj kupuje się je w kwiaciarniach i centrach ogrodniczych jako dobrze ukorzenione, barwne rośliny. Trzeba się jednak liczyć ze sporym kosztem, jeśli zechcemy kupić większą ilość niecierpków. Jeśli chcesz zaoszczędzić, rozważ uprawę niecierpka z nasion. Może to być trudniejsze niż tradycyjna metoda sadzenia, ale wiedząc, jak zbierać, przechowywać i wysiewać nasiona możesz osiągnąć sukces i cieszyć się całą kolekcją wspaniałych kwiatów, zachowując pełny portfel.

Podstawą jest zapewnienie nasionom odpowiednich warunków do kiełkowania. Gleba musi być ciepła, najlepiej około 24 stopni C. Musisz dbać by taka temperatura była stale utrzymana , ponieważ w przeciwnym razie nasiona przestaną rosnąć.

Nasiona powinny być wysiane na powierzchni zwilżonej mieszanki ziemi ogrodniczej, żyznej i dobrze przepuszczalnej. Należy przykryć nasiona folią tak, aby podtrzymać wilgoć. Możemy oczekiwać, że jeżeli zapewnimy dodatkowe doświetlenie i ciepłe miejsce z dobrą cyrkulacją powietrza to po mniej więcej trzech tygodniach.

Proces zbierania nasion z torebek nasiennych niecierpka

Oto niektóre z często zadawanych pytań, jak zbierać, przechowywać i sadzić nasiona niecierpka:

Kiedy najlepiej zbierać nasiona?

Kiedy kwiaty zaczynają więdnąć, koniec ich kwitnienia oznacza nowy początek-tworzenie się nasion. Gdy płatki opadają na rabatę, na końcu pędów można zaobserwować nabrzmiałe torebki nasienne. Wystarczy przypadkowy delikatny dotyk i nasionka rozsiewają się wszędzie wokół, należy więc uważać, by nie zmarnować cennych ziarenek. W tym celu bacznie obserwuj swoje niecierpki, jeżeli zastosujesz pewną metodę, a nie uronisz ani jednego nasionka.

Przed tym jak nasionka samoczynni wyskoczą z torebek, należy podjąć niezbędne kroki, aby uchronić nasiona przed wysypaniem się na ziemię. Posiadając nasiona możesz w przyszłym roku na wiosnę, zasiać nasiona. W kwietniu lub początkach marca wysiej nasiona do doniczek i przechowuj w domu, lub pod osłonami, a na stałe miejsce przesadź sadzonki w maju.

Jakie przygotowania należy wykonać wcześniej?

Torebki nasienne pękają w krótkim czasie, a nasiona rozprzestrzeniają się i gubią na powierzchni obszaru, gdzie rośliny zostały posadzone. Dlatego w ten sposób jesteś przygotowany  na  ewentualność, że zbyt późno zabierzesz się do odcięcia fragmentów łodyg z torebkami nasiennymi.

Najlepiej zrób to w ten sposób; musisz przykryć rozwijające się torebki nasienne torebką wykonaną gazy. Następnie zawiąż otwór nitką wokół pędów, gdy nasiona dojrzeją, a torebki zostaną otwarte, zostaną zebrane w woreczkach z gazy.

Kiedy i jak usunąć nasiona?

Gdy torebki nasienne przeschną, a ich kolor stanie się żółtawy, wtedy nadszedł czas, aby odciąć pędy, do których są przymocowane. W normalnych warunkach, torebki nasienne, powinny same się otworzyć, nawet przy minimalnym kontakcie. Dlatego chcąc uniknąć przypadkowego rozsypania się nasion na ziemię, należy usuwać torebki, nie dotykając ich, przytrzymując pęd i przycinają go.

Jeśli po dotknięciu torebki nasiennej, nasiona nie wyskoczą, oznacza to, że oderwałeś łodygę przedwcześnie. Nie przejmuj się jednak zbytnio, ponieważ nadal możesz uzyskać nasiona. W takim przypadku susz torebki z nasionami przez tydzień i uszczypnij je, aby się otworzyły i pokazały swą zawartość.

Delikatnie poluzuj torebkę nasienną i wyciągnij nasiona, które są w środku. Możesz również wytrząsnąć je z torebek i położyć na czystej, białej powierzchni. Wyrzuć nieużyteczne resztki, a resztę umieść w pojemniku.

Przechowywanie nasion niecierpka

Po udanym zebraniu nasion niecierpka należy umieścić je w pojemniku takim jak słoik z pokrywką lub w kopercie. Pamiętaj, aby przechowywać je w suchym i chłodnym miejscu. Zachęcamy również, do oznaczenia opakowania nazwą rośliny, aby uniknąć pomyłki, zwłaszcza jeśli przechowujesz inne rodzaje nasion.

W oznaczeniu uwzględnij także rok zbiorów, ponieważ może on służyć jako wskazówka. Najlepiej sadzić nasiona niecierpków po odczekaniu roku, dobrze przechowywane mogą jednak posłużyć po dłuższym czasie.

W następnym sezonie w  lutym lub marcu możesz przygotować rozsadę; zasiać nasiona do skrzynek, doniczek lub inspektów, trzymając je w domu lub szklarni, w maju przesadzisz je do stałego miejsca. Istnieje również druga metoda, możesz wysiać nasiona bezpośrednio do gruntu. Nie polecamy jednak tej metody, ponieważ kwitnienie rośliny będzie w tym wypadku opóźnione.

Przygotowując siewki, nie oczekujcie, że każde nasiono wykiełkuje, ponieważ naturalne jest, że niektóre z nich są zdrowe i odporne, a inne nie.

Sadzenie nasion niecierpka w szklarni hobbystycznej

Gdy już zdecydujesz się na zasianie nasion niecierpka, powinieneś rozważyć jako miejsce swojej uprawy szklarnię lub tunel hobbystyczny. Oto kilka powodów, dla których korzystanie ze szklarni lub tunelu hobbystycznego do uprawy roślin to świetny pomysł:

Szklarnia chroni Twoje rośliny przed owadami

Szkodniki, takie jak wełnowce, mszyce, przędziorki i wciornastki, uwielbiają żyrować na niecierpkach. Trzymanie roślin w szklarni obniża ryzyko inwazji owadów, gwarantując, że niecierpki będą rosły zdrowe, silne i będą obficie kwitnąć.

Szklarnia chroni niecierpki przed niekorzystną pogodą

Opady deszczu, śniegu, porywiste wiatry, skoki temperatur i inwazje szkodników, mogą uszkodzić twoje rośliny. Szklarnia lub tunel hobbystyczny chronią je przed zmiennymi warunkami i działalnością zwierząt, które mogą doprowadzić do ich zniszczenia.

Ostateczne przemyślenia na temat jak zbierać i przechowywać nasiona niecierpka

Wiedza o tym, jak zbierać i przechowywać nasiona niecierpka, jest ważna dla ogrodników, którzy chcą je wysiewać w następnym sezonie. Pamiętaj, o wszystkich wskazówkach od KrosAgro, a z pewnością będziesz się cieszył fantastyczną kaskadą oszałamiających kwiatów!

Jak przechowywać nasiona niecierpka | Porady od KrosAgro 1

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Namioty garażowe i magazynowe

Serwis hal namiotowych

Serwis hal namiotowych warto co jakiś czas powtarzać. Jak każda budowla, konstrukcja modułowa wymaga cyklicznej konserwacji aby zachować jej dobry…

Więcej
Tunele foliowe

Burze i uprawy pod osłonami

Burze i uprawy pod osłonami to nienajlepsze połączenie, jednak sytuacji tego typu nie da się uniknąć. Samo zjawisko natomiast ma…

Więcej
Bez kategorii

Hala namiotowa do kruszywa

Hala namiotowa do kruszywa wykonana ze stali ocynkowanej ogniowo, pozwala na bezpieczne przechowywanie materiałów sypkich. Bez utraty ich właściwości co…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak niskie temperatury mogą tolerować chryzantemy z grupy ”Garden Mums”?

Ponieważ jesień jest tuż za rogiem, prawdopodobnie zastanawiałeś się: „Jakie chłody mogą tolerować chryzantemy z grupy Garden Mums?” Piękne, intensywne…

Więcej
Tunele foliowe

Poplon w tunelu foliowym

Poplon w tunelu foliowym to szansa na uzyskanie dużej ilości warzyw, na niewielkiej przestrzeni. Nie każdy posiada wielki ogród z…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak pozbyć się mączlików?

Więc, jak pozbyć się mączlików? Jeśli jesteś jedną z niezliczonych osób, które są początkujące w ogrodnictwie, to powinno to być…

Więcej