Jak przechowywać cebulki wielkanocnej lilii. Przewodnik

Aby wiedzieć, jak przechowywać wielkanocne cebulki lilii, wybierz, czy chcesz to zrobić w domu, czy na zewnątrz. Ta popularna roślina prezentowa nie musi stać się bezużyteczna, gdy nadejdzie zima, zwłaszcza jeśli nauczysz się poniższych wskazówek i wskazówek. W dzisiejszych czasach nawet wielkanocne lilie kwitną ponownie, gdy tylko pogoda na to pozwala.

Lilie wielkanocne będą trwać długo, jeśli zapewnisz odpowiednią pielęgnację i konserwację. Możesz rozważyć użycie szklarni na cebulki, jeśli nie masz obszaru, który na pewno jest dla nich bezpieczny i stabilny. W przeciwnym razie zastosuj poniższe techniki, aby później zapewnić zdrowe i dobrze prosperujące żarówki.

Przewodnik po przechowywaniu wielkanocnych cebulek lilii w pomieszczeniach i na zewnątrz

Przechowując wielkanocne cebulki lilii, możesz zrobić to w domu lub na zewnątrz. Ten kompletny przewodnik nauczy Cię kilku przydatnych wskazówek dotyczących wielkanocnych cebulek lilii, aby upewnić się, że będą one przydatne do późniejszego wykorzystania. Postępuj zgodnie z instrukcjami dotyczącymi przechowywania w pomieszczeniach i na zewnątrz, a nie powinieneś napotkać wielu problemów.

Umiejętność przechowywania wielkanocnych cebulek lilii jest przydatna dla ogrodników i tych, którzy dostarczają cebulki innym hodowcom. Będziesz mógł dostarczyć cebulki do końca jesieni i będą gotowe do sadzenia w szklarni. W ten sposób lilie zakwitną przed Wielkanocą.

Wewnątrz

Krok # 1. Kopanie

Jeśli zdecydujesz się przechowywać wielkanocne cebulki lilii w pomieszczeniu, musisz zacząć po pierwszych mrozach lub zimą, jeśli jesteś w chłodniejszym regionie. Rozpocznij podnoszenie ich z ziemi w tym okresie, aby uniknąć uszkodzeń i zapewnić im przetrwanie. Przydatną wskazówką jest przycinanie liści do trzech cali nad poziomem gruntu, aby ułatwić wykopywanie i podnoszenie cebul.

Po odcięciu liści, kopnij cebulę łopatą, aby jej nie uszkodzić. W ten sposób można poluzować glebę z cebul bez ryzyka uderzenia w korzenie. Po podniesieniu cebul usuń resztki ziemi pod bieżącą wodą.

Krok # 2. Suszenie

Przede wszystkim warto najpierw sprawdzić żarówki, ponieważ niektóre z nich mogą wykazywać oznaki chorób lub są uszkodzone i zgniłe. Wyrzuć je, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się problemu wśród zdrowych cebulek. Jednak nigdy nie kompostuj chorych cebulek, ponieważ może to również spowodować rozprzestrzenianie się infekcji.

Po pozostawieniu zdrowych cebulek umieść je na tacy z odpowiednią przestrzenią do suszenia. Cyrkulacja powietrza jest niezbędna do zapobiegania chorobom grzybiczym, ale nie ulegaj pokusie poddawania ich działaniu ciepła. Możesz również uniknąć takich problemów, nakładając grzybobójczy proszek na cebulki i kontrolując warunki w szklarni.

Krok # 3. Pamięć

Możesz po prostu umieścić je w chłodnym, ciemnym miejscu w celu wysuszenia i zapobiegania pleśni, najlepiej w temperaturze od 60 do 70 ° F. Po wyschnięciu można je ponownie odkurzyć proszkiem grzybobójczym przed umieszczeniem w papierowych torebkach z odrobiną wermikulitu lub w wentylowanym pudełku kartonowym.

Możesz rozważyć zraszanie cebul, jeśli są zbyt suche, ale upewnij się, że są między nimi wystarczające odstępy, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wilgoci i zgnilizny. Możesz wtedy sadzić cebulki wiosną, po ustąpieniu groźby mrozu. Jednak grunt również powinien być sprawny.

Na zewnątrz

Krok # 1. Niech umrą liście

W niektórych regionach nie trzeba zabierać żarówek do domu na zimę. Możesz zostawić je na zewnątrz, a wielkanocne cebulki lilii nadal mogą przetrwać. Należy jednak podkreślić, że ma to zastosowanie tylko wtedy, gdy w Twoim regionie nigdy nie występują obfite opady śniegu, mrozy ani deszcze w chłodniejszych miesiącach.

Aby przezimować cebulki, chcesz pozwolić, aby lilie wielkanocne umarły. Możesz zachęcić je do uschnięcia, przerywając podlewanie po okresie kwitnienia. Nie ulegaj jednak pokusie ścinania martwych liści, aby pomóc cebulom w magazynowaniu energii na zimę.

Krok # 2. Nie pozwól cebulom siedzieć na mokrej ziemi

Możesz wspierać wielkanocne cebulki lilii, dbając o środowisko. Zacznij od upewnienia się, że gleba jest dobrze przepuszczalna, ponieważ rozmoknięcie może doprowadzić do gnicia. Uzupełnij glebę perlitem w czasie sadzenia, aby poprawić jej strukturę i podnieść poziom gruntu nad każdą cebulą.

W ten sposób kopiec zapobiega potencjalnemu osadzaniu się cebul na mokrej ziemi w okresie zimowym. Co więcej, nie zapomnij ściółkować żarówek dla dodatkowej ochrony. Doświadczeni ogrodnicy zalecają jesienią używanie czterech cali słomy, zanim ziemia ostygnie.

Wniosek

Początek sezonu zimowego nie musi być stresujący przy uprawie lilii wielkanocnych. Jeśli wiesz, jak przechowywać wielkanocne cebulki lilii w domu lub na zewnątrz, zawsze będziesz mieć produktywny ogród przez cały rok. Możesz pozwolić liściom umrzeć i przezimować cebulki na zewnątrz, jeśli twój obszar ma łagodny klimat.

Po prostu zapewnij ściółkę i zapewnij dobry drenaż ziemi, aby zapobiec gniciu. Z drugiej strony ostrożnie wykop cebulki i wysusz je w pomieszczeniu do czasu sadzenia, jeśli masz ostre zimy. Pamiętaj, aby usunąć uszkodzone i chore cebulki i użyć fungicydu przed przechowywaniem w chłodnym, ciemnym miejscu.

Ogólnie rzecz biorąc, właściwa konserwacja i konsekwencja w pielęgnacji powinny pomóc w zapewnieniu przetrwania cebulek. Zawsze chroń je przed ekstremalnymi warunkami i zapobiegaj rozprzestrzenianiu się chorób, takich jak rozwój grzybów. I rozważ zimowanie wielkanocnych cebulek lilii na zewnątrz tylko wtedy, gdy w twoim regionie nigdy nie występują ulewne deszcze i śnieg ani ujemne temperatury.

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Pierwsze uprawy w tunelu foliowym

W marcu wielu ogrodników wypatruje pierwszych oznaków wiosny. Kiedy tylko śnieg się roztopi, a ziemia lekko przeschnie, wiele osób rusza…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać jaskra? Uprawa i pielęgnacja jaskra azjatyckiego

Jaskry to popularne rośliny porastające tereny łąk, lasów i gór, istnieje aż 400 gatunków, które rosną dziko, ubarwiając krajobraz swoimi…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać żurawiny w tunelu foliowych?

Uprawiać żurawiny w tunelu foliowych to nowość w hodowli pod osłonami. Udane plantacje egzotycznych  owoców i warzyw w namiotach ogrodniczych,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jakie są różnice między szklarnią a tunelem foliowym?

Pytanie “jakie są różnice między szklarnią a tunelem foliowym” często stawiane jest przez osoby, które zaczynają uprawy pod osłonami. Oprócz…

Więcej
Tunele foliowe

Ile pomidorów rzymskich można uzyskać z jednej rośliny?

Ile pomidorów rzymskich można uzyskać z pojedynczego krzaczka? Odpowiedź brzmi, że każda roślina może wydać do 200 owoców; ta wspaniała…

Więcej
Bez kategorii

Hala namiotowa na zboże

Hala namiotowa na zboże przydadzą się w każdym gospodarstwie  w którym niezbędny jest magazyn. Modułowe konstrukcje stalowe ze względu na…

Więcej