Jak pozyskać nasiona i wyhodować hibiskusa?

Jak pozyskąć nasiona i wyhodować hibiskusa z nasion. 1

Wiedza o tym, jak rozpocząć hodowlę nasion hibiskusa, nie ogranicza się do ich pozyskania i kiełkowania, ale musisz dokładnie wykonać cztery kroki. Ten artykuł pomoże Ci upewnić się, że skończysz z silnymi roślinami hibiskusa, które zaczynają się od nasion. Nie należy się bać uprawiania jakiejkolwiek rośliny z nasion, ponieważ jest to stosunkowo proste.

Będąc rośliną tropikalną, musisz pamiętać, że nasiona hibiskusa będą rosły pomyślnie tylko wtedy, gdy naśladujesz ich naturalne środowisko. Możesz użyć szklarni do rozpoczęcia uprawy i zapewnić preferowane warunki. W ten sposób wyrosną silne i zdrowe sadzonki, które później przetrwają przesadzanie na zewnątrz.

Krok # 1. Przygotowanie nasion

Po zebraniu nasion hibiskusa z kwiatów, które wyblakły, możesz natychmiast zasiać je w ogrodzie. Jest to jednak możliwe tylko na obszarach, na których sezon jesienny nadal zapewnia warunki wolne od mrozu. Jeśli ryzyko zamarznięcia klimatu jest wyższe w Twojej lokalizacji, najlepiej rozpocząć nasiona w pomieszczeniu.

Najpierw przygotuj nasiona hibiskusa, nacinając je papierem ściernym. Ten krok jest kluczowy, w przeciwnym razie wilgoć nie dostanie się do nasion, zapobiegając w ten sposób kiełkowaniu. Powinien również skrócić czas oczekiwania na kiełkowanie do zaledwie miesiąca lub mniej.

Po zerwaniu nasion nie zapomnij namoczyć ich przez noc w ciepłej wodzie. Godzina też powinna wystarczyć, ale korzystniejsze jest moczenie ich na noc przed sadzeniem następnego dnia. Skaryfikacja nasion połączona z moczeniem w wodzie powinna przyspieszyć proces kiełkowania i przygotować je do siewu.

Krok # 2. Siew

Po przygotowaniu nasion powinieneś być gotowy do zasiania ich w pojemniku. Możesz użyć dowolnej doniczki, o ile ma otwór drenażowy, ale możesz również użyć tac na nasiona do uprawy wielu roślin hibiskusa. Odpowiednim podłożem jest każda mieszanka początkowa nasion, o ile nie zawiera żadnego nawozu.

Upewnij się, że najpierw zwilżyłeś podłoże, aby pomóc nasionom wykiełkować. Jednak mieszanka nie powinna być mokra, ponieważ może to powodować gnicie. Po sprawdzeniu wszystkiego zasiej nasiona na głębokość pół cala.

Krok # 3. Kiełkowanie

Kiełkujące nasiona hibiskusa nie powinny Cię onieśmielać, ponieważ już wcześniej je podarłeś i namoczyłeś. Co więcej, ci, którzy umieścili pojemniki lub tace w szklarni, powinni mieć łatwiejszy czas kiełkowania nasion, ponieważ warunki są stabilne. Pamiętaj, że zmienny i ekstremalny klimat utrudnia kiełkowanie nasion.

Dlatego rozpoczynając sadzenie nasion hibiskusa w pomieszczeniu, wybierz ciepłe miejsce i przykryj pojemniki, aby zapewnić im wilgotne środowisko. Twoja konserwacja na tym etapie polega na monitorowaniu medium i zapobieganiu jego wysychaniu. Gdy nasiona wykiełkują, zdejmij osłonę i umieść je pod lampami, aby przyspieszyć ich rozwój.

Krok # 4. Przerzedzanie i przesadzanie

Powinieneś być gotowy do przeszczepienia swoich młodych roślin hibiskusa na ich pojedyncze rośliny, gdy rozwiną się liście i zdrewniałe łodygi. Należy jednak zachować ostrożność podczas obchodzenia się z sadzonkami, ponieważ ich łodygi nadal nie są mocne i mogą się łatwo zginać. Aby dodatkowo pomóc w ich założeniu, zacznij również nawozić rozcieńczonym nawozem rozpuszczalnym w wodzie.

Według Clemson Cooperative Extension, możesz spodziewać się, że rośliny hibiskusa zakwitną natychmiast w pierwszym roku, jeśli zasiejesz je w pomieszczeniu przed ostatnimi przymrozkami na wiosnę. Pamiętaj jednak, aby monitorować swoje rośliny i przenosić je do pojemników o odpowiedniej wielkości w miarę wzrostu i sadzić na zewnątrz tylko wtedy, gdy klimat nie jest zagrożony mrozem.

Utrzymanie hibiskusa w szklarni nie stanowiłoby problemu, zwłaszcza gdy warunki zewnętrzne są nadal mroźne lub zmienne. Ale jeśli zdecydujesz się na przeszczep, pamiętaj o stopniowej aklimatyzacji roślin, aby zapobiec szokowi związanemu z przeszczepem. Dojrzałe i dobrze ugruntowane zdrowe rośliny hibiskusa powinny przetrwać w ogrodzie zewnętrznym bez niepowodzeń.

Jak przeszczepić hibiskus

Aby pomóc Ci upewnić się, że będziesz uprawiać zdrowe rośliny hibiskusa, dowiedz się, jak je prawidłowo przesadzać. Musisz wybrać obszar, który będzie naśladował ich naturalne tropikalne środowisko. Otwór w roślinie powinien przewidywać wzrost korzenia rośliny, a górna część powinna znajdować się na tym samym poziomie co powierzchnia. Wypełnij otwór po posadzeniu i namocz glebę, aby pomóc w ustaleniu się.

W trosce o hibiskusa

Lokalizacja

Rośliny hibiskusa będą dobrze kwitnąć, jeśli codziennie otrzymają co najmniej sześć godzin światła słonecznego. Musisz również upewnić się, że temperatura zawsze wynosi od 60 do 90 ° F, ponieważ zimno jest szkodliwe dla hibiskusa. Należy jednak pamiętać o palących warunkach i w razie potrzeby zapewnić cień.

Woda i nawozy

Oprócz światła słonecznego istotną rolę w kwitnieniu hibiskusa odgrywa również woda. Upewnij się, że nie wysychają w sezonie letnim, a następnie zmniejszają ich ilość, gdy klimat zacznie się ochładzać. Pamiętaj, że nadmierne podlewanie jest również szkodliwe dla roślin.

Możesz zwiększyć swoje kwitnienie, karmiąc nawozem o wysokiej zawartości potasu również latem. Niektórzy ogrodnicy karmią się również raz w miesiącu, a zimą zaprzestają nawożenia w ramach konserwacji. W tym schemacie najlepszy byłby nawóz o spowolnionym uwalnianiu.

Wniosek

Rośliny hibiskusa oferują wiele technik rozmnażania, ale można również rozważyć rozpoczęcie ich od nasion. Nauczenie się, jak zacząć nasiona hibiskusa, nie jest nawet skomplikowane i możliwe jest wyhodowanie silnych roślin do przesadzania. Najlepszym sposobem na to jest wysiew w pomieszczeniu i pozostawienie stabilnych warunków i praktyk zachęcających do kiełkowania.

Gdy nasiona wykiełkują, można je przesadzić do pojedynczych doniczek i zaaklimatyzować przed sadzeniem na stałe na zewnątrz. Wymagane warunki hibiskusa nie różnią się od innych roślin tropikalnych. Pamiętaj o podlewaniu i ekstremalnym klimacie, a Twoje rośliny powinny dobrze się rozwijać.

Jak pozyskąć nasiona i wyhodować hibiskusa z nasion. 1

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Namioty garażowe i magazynowe

Hala namiotowa jako warsztat

Hala namiotowa jako warsztat to pod wieloma względami idealne rozwiązanie dla inwestorów. Tego typu struktury to modułowe konstrukcje, które można…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak podzielić rudbekię, przewodnik w trzech krokach

Rudbekia jest astrowcem pochodzącym z Ameryki Północnej stąd jej nazwa czarnooką Susan. Jeśli jesteś zainteresowany, aby dowiedzieć się, jak można…

Więcej
Bez kategorii

Mikroelementy w uprawie pod osłonami

Mikroelementy w uprawie pod osłonami są konieczne, aby każdy etap wegetacji przebiegał optymalnie. Obok niezbędnych do prawidłowych procesów wzrostu makroelementów…

Więcej
Uprawa pod osłonami

7 błędów popełnianych w tunelu foliowym

Jak mówi stare porzekadło “Błędów nie popełnia ten, kto nic nie robi”. Otóż przed wieloma błędami można się wystrzec za…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak przesadzić hibiskusa w trzech prostych krokach

Czy jesteś entuzjastą ogrodnictwa, który chce wiedzieć, jak przesadzić hibiskusa? Hibiskus należy do rodziny ślazowatych, ma pokrój drzewa lub krzewu,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać karczochy w tunelu foliowym?

Tunel foliowy pozwala na uprawianie wielu roślin, których uprawa plenerowa nie byłaby możliwa. Wszystko dzięki osłonie, która tworzy swoisty mikroklimat,…

Więcej