Jak pozbyć się zgorzeli zgnilakowatej na orchideii KrosAgro

Jak pozbyć się zgorzeli zgnilakowatej na orchideii KrosAgro

Istnieją cztery sposoby pozbycia się kamienia ze storczyków. Ważne jest, aby dowiedzieć się o rozwiązaniach typowych problemów ze storczykami, aby przygotować się i działać, gdy zobaczysz oznaki. Pamiętaj, że ogrodnictwo nie jest praktyką linearną i normalne jest stawianie czoła wyzwaniom po drodze.

Storczyki są podatne na inwazje różnych szkodników, nie tylko łusek, ale także przędziorków. Trendem, który zauważysz w radzeniu sobie z tymi schorzeniami, jest to, że zapobieganie nie tylko zapobiega ich wystąpieniu. Warto zauważyć, że zapobieganie szkodnikom pomoże wyeliminować szkodniki poprzez kontrolowanie populacji i aktywności owadów.

Jak pozbyć się kamienia na orchideach: 4 najlepsze opcje

# 1. Alkohol

Pierwszą opcją, której możesz użyć do pozbycia się owadów łuskowych na storczykach, jest alkohol. Spośród tej listy leczenie to jest najlepsze w przypadku niewielkiej liczby łusek lub we wczesnych stadiach infestacji. Użyj alkoholu izopropylowego na bawełnianym waciku i wetrzyj go bezpośrednio w wagę.

Jednak chcesz zachować ostrożność przy tej metodzie, ponieważ ryzykujesz schłodzenie rośliny. Pamiętaj, że alkohol szybko wyparowuje i możesz uszkodzić cienkie liście orchidei. Dlatego należy szybko usuwać pozostałości alkoholu, zwłaszcza jeśli klimat jest wietrzny.

# 2. Woda i mydło

Inną szybką i łatwą metodą usuwania kamienia na storczykach jest mycie samej rośliny. Dzięki tej technice usuwania chcesz mieć pewność, że otrzymujesz wszystkie widoczne szkodniki. Sprawdź pod liśćmi, żyłkami liści i łodygami, ponieważ łuski mają tendencję do zawieszania się w tych obszarach.

Użyj roztworu ciepłej wody i łagodnego mydła bez amoniaku. Ponownie konieczne jest użycie delikatnych składników, aby uniknąć uszkodzenia orchidei. Możesz stosować ten zabieg co drugi dzień przez okres jednego miesiąca, a następnie izolować zainfekowane rośliny przez kolejne dwa tygodnie, jeśli podejrzewasz, że nie ma już owadów.

# 3. Olej ogrodniczy

Jeśli pierwsze dwie metody zawiodą, być może będziesz musiał uciekać się do użycia oleju ogrodniczego lub środków owadobójczych w przypadku poważniejszej infekcji. Pamiętaj, że z olejkiem ogrodniczym będzie skuteczny tylko wtedy, gdy dokładnie nałożysz go na roślinę. Bądź hojny w stosowaniu go na górnej i dolnej stronie liści, podstawie roślin i osłonkach, aby upewnić się, że styka się ze wszystkimi owadami łuskowymi.

W przypadku skali frustrujące jest to, że jeśli niektóre owady przeżyją, infestacja może się powtórzyć. Warto również zwrócić uwagę, aby rośliny pokryte olejem były chronione przed bezpośrednim działaniem ciepła lub światła, aby uniknąć ich spalenia. Ponadto nie zapomnij sprawdzić wskazówek na etykiecie swojego oleju ogrodniczego.

# 4. Insektycydy

Ostatnią metodą pozbycia się kamienia są środki owadobójcze. Kiedy poprzednie trzy techniki nie zdołały wykorzenić owadów, musisz sprawdzić środki owadobójcze, które są bezpieczne dla orchidei. Zrozumiałe jest, że ogrodnicy lubią trzymać się z dala od chemikaliów tak bardzo, jak to możliwe, ale są przypadki, w których inwazja jest trudna do kontrolowania.

Sprawdź produkty, które są bezpieczne dla roślin ozdobnych i nie bój się skorzystać z pomocy profesjonalisty. Podobnie jak w przypadku oleju ogrodniczego, przestrzeganie i sprawdzanie wskazówek dotyczących chemikaliów jest koniecznością dla bezpieczeństwa każdego. Chcesz również rozpylać na zewnątrz, ale jeśli nie, możesz użyć plastikowej torby na roślinie jako osłony.

Bardziej niż same rośliny, istnieje duże prawdopodobieństwo, że korzenie również wymagają leczenia. Jest to widoczne w przypadku dużych infestacji, więc upewnij się, że roślina została uwolniona z pojemnika i pożywki. Konieczne może być spryskanie korzeni środkami owadobójczymi przed przesadzeniem roślin do nowego pojemnika z nową pożywką.

Jak zapobiegać osadzaniu się kamienia na orchideach

Jednym z najlepszych sposobów zapobiegania inwazji kamienia jest posiadanie miejsca do trzymania nowych orchidei. Chcesz je poddać kwarantannie przez dwa tygodnie przed wprowadzeniem do istniejących roślin. Zawsze lepiej jest zapobiegać, więc nie panikuj, jeśli zobaczysz jakieś łuski.

Wczesne zajęcie się nimi sprawiłoby, że plaga byłaby możliwa do opanowania. Jeśli widziałeś owady, przydziel odstępy między roślinami, aby zapobiec przenoszeniu się kamienia. Jak wspomniano wcześniej, pozostaw potraktowane rośliny w obszarze przechowywania na dwa tygodnie przed ponownym wprowadzeniem ich do ogrodu.

Oprócz warunków sanitarnych i kwarantanny można również wprowadzić pożyteczne owady, takie jak osy i biedronki. Polują na owady łuskowe, a osy są nawet zdolne do wczesnego zabijania jaj łuskowych.

Oznaki skali na roślinach

Aby jak najszybciej zlikwidować kamień, uważaj na ostrzegawcze znaki na roślinach. Możesz zauważyć opadanie i żółknięcie liści, a sama roślina więdnie lub nie chce rosnąć. Zarażenie łuskami pozostawia również czarny grzyb na łodygach i liściach, który może wyglądać jak lepki sok.

Wniosek

Można bezpiecznie założyć, że szkodniki są koszmarem każdego ogrodnika. Kiedy zauważysz szaro-białe owady na kwiatach, być może będziesz musiał skorzystać ze swojej wiedzy, jak pozbyć się kamienia na storczykach. Pierwszą opcją byłby alkohol i mycie porażonych roślin mydłem i wodą.

Jeśli nie ma poprawy, musisz uciekać się do stosowania olejów ogrodniczych i pestycydów. Pamiętaj, aby postępować zgodnie z etykietą tych produktów, aby uniknąć uszkodzenia orchidei. Dodatkowo sprawdź, które z nich są bezpieczne dla orchidei, aby zapobiec problemom.

Jak pozbyć się zgorzeli zgnilakowatej na orchideii KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Czym jest mini tunel foliowy?

Dlaczego warto używać inspekty i mini tunele foliowe Czasami ze względu na brak wolnej przestrzeni trudno uprawiającemu postawić pełnowymiarowy tunel…

Więcej
Hodowla zwierząt

Przenośne namioty dla zwierząt

Przenośne namioty dla zwierząt to konstrukcje o stelażu ze stali. Osłoną na strukturze jest plandeka. Tego rodzaju namioty używane są…

Więcej
Tunele foliowe

Burze i uprawy pod osłonami

Burze i uprawy pod osłonami to nienajlepsze połączenie, jednak sytuacji tego typu nie da się uniknąć. Samo zjawisko natomiast ma…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Hale logistyczne – cena oraz projekt

Branża transportowa to działalność, która prężnie rozwija się na całym świecie. Wraz z otwarciem granic, coraz lepszą infrastrukturą drogową oraz…

Więcej
Tunele foliowe

Ekologiczne uprawy roślin pod osłonami

Ekologiczne uprawy roślin pod osłonami to z jednej strony stworzenie optymalnych warunków do rozwoju roślin, z drugiej natomiast to także…

Więcej
Tunele foliowe

Która folia do upraw pod osłonami?

Wahanie temperatur – nawet o kilka stopni – może doprowadzić do zniszczenia uprawy. Wysoka temperatura oraz zwiększona wilgotność powietrza przyczyniają…

Więcej