Jak pozbyć się wołków z czarnych winorośli | KrosAgro

Chcesz wiedzieć, jak pozbyć się ryjkowców czarnych winorośli? Nie jesteś sam! Wielu ogrodników ma do czynienia z tymi stworzeniami, które żywią się roślinami ozdobnymi. Wbrew powszechnemu przekonaniu ryjkowiec czarnoprochowy (znany również jako wołek taksówkowy) jest najbardziej niszczycielski w stadium larwalnym.

Czy widziałeś kiedyś larwy ryjkowca czarnego? Te małe, białe pędraki mają kształt litery „C” i są znane z robienia tuneli w systemie korzeniowym rośliny podczas żerowania.

Będziesz wiedział, że te stworzenia trafiły do ​​Twojej rośliny, ponieważ liście wysychają, nawet jeśli regularnie je podlewasz. Co więcej, wzrost rośliny zostaje zahamowany.

Z drugiej strony dorosłe czarne ryjkowce mają około 3/4 cala długości i są dużymi czarnymi owadami, które nie mogą latać. Mają krótkie, szerokie pyski, łokciowe czułki i krótkie włosy na skrzydłach.

Często żerują w nocy; gryzą brzegi liści, powodując uszkodzenia roślin. W ciągu dnia chowają się między pęknięciami gleby a ściółką, więc naprawdę trudno je zauważyć.

Cykl życia wołków czarnych winorośli

Larwa szeliniaka czarnego może zimować w glebie wokół struktury korzeni roślin żywicielskich. Wiosną zmieniają się w poczwarki i zaczynają pojawiać się jako dorosłe. Po 14 dniach lub więcej (w zależności od temperatury i stanu) zaczynają składać jaja w pobliżu koron roślin żywicielskich. Wylęganie następuje w ciągu 10 dni, a maleńkie larwy gnieżdżą się w glebie i zaczynają żerować.

Jak kontrolować wołki czarnego winorośli

Możesz zapobiec dalszemu niszczeniu roślin przez ryjkowce, usuwając ściółkę i inne kryjówki wokół podstawy rośliny. Dodatkowo należy podlewać tylko w razie potrzeby, ponieważ larwy i dorosłe ryjkowce winorośli preferują wilgotne środowisko.

Ponieważ ryjkowce nie latają, przemieszczają się od rośliny do rośliny, czołgając się. Możesz zapobiec ich rozprzestrzenianiu się na inne rośliny, tworząc lepką barierę jako pierwszą linię obrony.

Zastosuj ziemię okrzemkową dla długotrwałej ochrony przed szkodnikami. Składa się z małych i maleńkich skamieniałych organizmów wodnych i może zabijać ryjkowce, uszkadzając ich zewnętrzną warstwę podczas pełzania po drobnym proszku. Zawiera nietoksyczne składniki, które są dobre dla Twoich roślin.

W niedojrzałych stadiach swojego cyklu życiowego ryjkowiec winorośli może łatwo zostać zaatakowany przez przyjazne dla roślin, małe i smukłe robaki zwane nicieniami. Atak nicieni na ryjkowce ma zwykle miejsce, gdy ryjkowce atakują rośliny doniczkowe.

Jeśli planujesz użyć biologicznego środka owadobójczego, musisz wybrać taki, który zawiera entomopatogennego grzyba o nazwie Beauveria bassiana. Grzyb ten może wyeliminować szeroką gamę szkodników i zapobiec ponownemu zakażeniu. W porównaniu z innymi typami pestycydów może to skutecznie zapewnić roślinom niezbędną ochronę.

Szybko działające spraye do pęknięć i szczelin można stosować wokół okien, drzwi i otworów wentylacyjnych, aby zapobiec ewentualnemu wejściu dorosłego ryjkowca do domu.

Alternatywy usuwania wołków

Jeśli nie jesteś fanem używania środków chemicznych do zabijania tych owadów, możesz wypróbować kilka naturalnych alternatyw. Na przykład zawsze możesz zdecydować się na użycie goździków, a także liści laurowych, ponieważ ryjkowce nie chciałyby mieć z nimi nic wspólnego.

Ocet znany jest również z tego, że zabija inne rodzaje wołków. Po wyczyszczeniu pojemników wodą z mydłem wytrzyj je białym octem, aby zapobiec przyszłej inwazji.

Usuwanie ryjkowców to rozległy proces, ale zdecydowanie wykonalny. Na przykład, jeśli planujesz przechowywać suszone towary, pamiętaj, aby je zamrozić, zanim umieścisz je w pojemnikach, które są odpowiednio zamknięte. Jeśli tego nie zrobisz, ryzykujesz, że znowu wrócisz.

Jeśli w Twojej kuchni roiło się od ryjkowców, natychmiast zadzwoń do zespołu ekspertów ds. Szkodników. Mogą mieć doświadczenie w stosowaniu przyjaznych dla środowiska rozwiązań do zabijania ryjkowców i ochrony rodziny przed plagą w przyszłości.

Połóż płótno na podstawach drzew i krzewów, aby złapać ryjkowce, które chowały się pod nim w ciągu dnia. Ponieważ ten typ szkodnika nie może latać, sprawdzenie okien, drzwi i krawędzi wentylacyjnych pomoże ci złagodzić tego szkodnika przed jawną inwazją.

Po co uprawiać rośliny w mini szklarni?

Czy kiedykolwiek używałeś mini szklarni? Jeśli nie, zdecydowanie warto spróbować. Oto kilka powodów, dla których powinieneś spróbować użyć mini szklarni dla swoich roślin:

Chroń swoje rośliny przed szkodnikami i chorobami

Ogrodnicy używają mini szklarni, aby chronić swoje rośliny przed szkodnikami i chorobami. Mszyce, ryjkowce, robaki kapustne i inne szkodniki mogą uszkodzić Twoje rośliny. Trzymanie ich w zamkniętej przestrzeni zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się chorób i inwazji szkodników.

Chroń je przed złą pogodą

Ulewny deszcz, nadmierne upały, burze i ogólnie zła pogoda mogą być szkodliwe dla twoich roślin. Uprawa ich w szklarni chroni je przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Twoje rośliny będą nadal zdrowo rosnąć w szklarni.

Ostatnie przemyślenia na temat pozbycia się czarnych wołków winorośli

Istnieje wiele rodzajów Wołków, które mają różne sposoby niszczenia roślin. Niektóre ryjkowce mogą bezpośrednio zjadać liście, podczas gdy inne używają tych roślin do wysiadywania jaj, a larwy ostatecznie uszkadzają rośliny.

Ważne jest, aby wiedzieć, jak pozbyć się ryjkowca czarnego, aby mieć pewność, że wszystkie rośliny są zdrowe i wolne od szkodników.

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Uprawa pietruszki pod osłonami

Uprawa pietruszki w szklarni jest bardzo nieskomplikowana. Zabiegi pielęgnacyjne są podobne do tych przy uprawie marchwi, a zakładając, że ogrodnicy…

Więcej
Hodowla zwierząt

Czy warto hodować ślimaków w tunelu foliowym?

Hodować ślimaków w tunelu foliowym zyskuje w Polsce popularność, a zapotrzebowanie na skorupiaki z sezonu na sezon rośnie. W tym…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać kaladium? Uprawa i pielęgnacja kaladium

Kaladium to niezwykle efektowna, egzotyczna roślina należąca do rodziny obrazkowatych. Pochodzi z wilgotnych lasów tropikalnych, naturalnie występując na obszarze Argentyny…

Więcej
Tunele foliowe

Gdzie kupić tunel foliowy?

Z dnia na dzień coraz bliżej sezonu ogrodowego, zima powoli ustępuje nadchodzącej wiośnie. Szczęśliwi posiadacze tuneli foliowych zaczynają pierwsze prace,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa arbuza pod osłonami

Uprawa arbuza pod osłonami jest powodem dla którego wiele z domowych ogrodów zaopatruje się w tunel foliowy. Orzeźwiające oraz słodkie owoce…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Konstrukcje stalowe z kratownicą

Konstrukcje stalowe z wyposaża się w kratownicę, aby ustabilizować i wzmocnić strukturę, aby jeszcze lepiej znosiła warunki atmosferyczne na nią…

Więcej