Wełnowce to jedne z najczęściej atakujących storczyki szkodników, potrafią one naprawdę solidnie dokuczyć. Te owalne, różowawe owady, rozpoznasz po tym, że pokryte są białą woskowatą wydzieliną. Która po zaschnięciu podobna jest do kłaczków wełny. To właśnie ta charakterystyczna cecha budowy wełnowców sprawia, że zwalczani go chemicznymi opryskami bywa nieskuteczne. Szkodniki początkowo ukrywają się w kątach liści, podłożu lub pąkach i bardzo ciężko je zauważyć. Lecz kiedy warunki stają się dla nich korzystne. Przemieszczają się na pędy i kwiaty rośliny, żywią się sokami roślin. Powodując liczne uszkodzenia struktury ich tkanek, osłabienie, a jeżeli nie odeprzemy ich inwazji, nawet obumieranie.
Być może, kiedy zauważymy tych niechcianych lokatorów. Od razu przyjdzie nam do głowy pytanie, o to, skąd się właściwie wzięli? Otóż źródeł, pojawienia się wełnowców może być kilka: mogły dostać się do mieszkania, z zewnątrz przez otwarte okna i balkony. Przez system wentylacyjny lub też zostać przyniesione do domu wraz z nowo zakupioną rośliną. Początkowo są w stanie uśpienia, uaktywniając się najczęściej w sezonie grzewczym. Kiedy znacznie spada wilgotność powietrza i podnosi się jego temperatura. Bardzo ważna w uprawie roślin jest ich wnikliwa obserwacja. Wychwycenie zmian na początkowym etapie daje dużą pewność, że poradzimy sobie z problemem. Podobnie jest z żerującymi na storczykach wełnowcami, kiedy tylko zauważysz ich obecność. Koniecznie zastosuj polecane przez nas metody.
Spis treści
Jak pozbyć się wełnowców na storczykach?
W przeciwnym razie wełnowce szybko się rozmnożą, kolonizując coraz większą powierzchnię rośliny. Najbardziej niebezpieczne są uszkodzenia struktury rośliny, tak, że bez problemu może ona zarazić się licznymi bakteriami i wirusami. Niestety musimy mieć świadomość, że zwalczenie inwazji wełnowców nie wystarczy. Jeżeli nie zmienimy warunków środowiskowych, dla storczyków, szkodniki zaatakują ponownie. Silna, odporna roślina wzrastająca w odpowiednich dla niej warunkach oraz właściwie pielęgnowana, nie powinna być podatna na atak szkodników, pamiętaj więc, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Stwórz swoim roślinom optymalne dla nich warunki, zadbaj o odpowiednie oświetlenie, wentylację, temperaturę i poziom wilgotności powietrza, a pewnością ustrzeżesz je przed niebezpieczeństwami. Być może powinieneś rozważyć uprawę storczyków w tunelu foliowym lub szklarni, gdzie w łatwy i wygodny sposób zapewnisz im taki klimat, jakiego potrzebują.
Gdy jednak zauważysz pierwsze oznaki żyrowania wełnowców, nie czekaj, aż będzie za późno, odseparuj pozostałe rośliny znajdujące się niedaleko porażonych storczyków, aby wyeliminować ryzyko rozprzestrzenienia się owadów. Zacznij działać, oto trzy proste i skuteczne sposoby, aby pozbyć się wełnowców:
Metoda nr 1. Przemywanie rośliny spirytusem (izopropylem)
Jedną z najpopularniejszych, a także najbardziej skutecznych metod zwalczania wełnowców jest użycie roztworu alkoholu (denaturatu lub spirytusu) i wody do przemywania rośliny. Roztwór przygotuj, mieszając litr wody, 100 ml spirytusu oraz kilka kropel płyny do mycia naczyń, pamiętaj, aby przemyć wacikiem każdy liść rośliny. Po każdorazowym przeciągnięciu wacika, po zakażonych miejscach, wymieniaj go na nowy, aby zapobiec przenoszeniu owadów oraz ich larw. Niestety, jak wcześniej wspominaliśmy wełnowce, lubię ukrywać się w niewidocznych i ciężko dostępnych zakamarkach takich jak kąty liści lub załamania łodyg i gałązek. Usunięcie szkodników z takich miejsc, może być więc nieskuteczne i mało precyzyjne, pomocny może się okazać patyczek higieniczny lub mała miękka szczoteczka.
Jeśli chcesz, żeby ta metoda zwalczania wełnowców zakończyła się sukcesem, musisz powtarzać ten zabieg co 3-5 dni, aż do ustąpienia objawów żyrowania szkodników.
Metoda nr 2. Użycie wody z szarym mydłem
Innym skutecznym sposobem zwalczenia plagi wełnowców jest przemywanie rośliny, wacikiem nasączonym roztworem wody i szarego mydła. Mydło potasowe jest doskonałym środkiem zaradczym w przypadku większości szkodników roślin oraz chorób grzybiczych, stosowane w ogrodnictwie od dziesiątek, cieszy się opinią skutecznego w niemal 100%, będąc przy tym bezpieczne w użyciu i niedrogie. Właściwości owadobójcze szare mydło zawdzięcza dużej zawartości kwasów tłuszczowych, w tym kwasu kapronowego, to one odpowiadają za skuteczne rozpuszczanie ich woskowych pancerzyków. Zanim sięgniesz po chemiczne opryski środkami ochrony roślin, zawsze wypróbuj najpierw stare sprawdzone przez nasze babcie sposoby. Sporządzenie roztworu jest dziecinnie proste, zetrzyj na tarce 20 g szarego mydła i rozpuść go w litrze ciepłej wody i wystudź. Roztwór możesz przelać do rozpylacza i spryskiwać roślinę co 2-3 dni, powtarzając zabieg tak często, aż szkodniki znikną.
Pamiętaj, aby rozpylać roztwór nie tylko na liście i pędy, ale także na korzenie powietrzne storczyków, ponieważ jest to również miejsce narażone na atak szkodników. Warto zadbać o tę delikatną cześć rośliny i przesadzając ją, dokładnie oczyścić zarażone korzenie.
Metoda nr 3. Użycie oleju z Neem
Olejek z Neem jest tłoczony na zimno z nasion miodli indyjskiej, od dawna znane są jego niezwykłe właściwości, wykorzystywane szeroko w kosmetyce, ale także w ogrodnictwie. Ma charakterystyczny mocny zapach, a jego właściwości owadobójcze działają nie tylko na wełnowce, ale także na przędziorki, mszyce, tarczniki, wciornastki i wiele innych szkodników, używany jest także w leczeniu infekcji grzybiczych. Co ciekawe olejk z Neem nie wyrządza krzywdy pszczołom, motylom oraz żadnym innym zapylaczom. Zawarta w olejku azadirachtyna zwalcza wełnowce na kilka sposobów: odcinając im dopływ tlenu, zaburzając ich gospodarkę hormonalną, zapobiegając przeobrażaniu się w następne stadia rozwojowe oraz odstraszając, zapobiegając w ten sposób nawrotom pasożytów.
Rozcieńczanie olejku Neem
Olejek Neem należy rozcieńczać, ponieważ jego zbyt duże stężenie może zaszkodzić roślinie. Do przygotowania mieszanki użyj litr letniej wody, 5 ml olejku oraz kilka kropel łagodnego płynu do mycia naczyń, bądź szarego mydła (mają one działanie emulgacyjne). Opryskuj roślinę, zraszając ją obficie mieszanką, po siedmiu dniach powtórz zabieg, aby mieć pewność, że wszystkie owady wyginęły. Po zażegnaniu inwazji możesz opryskiwać roślinę co 2-3 tygodnie w celach profilaktyki. Zwróć uwagę, aby przygotować sobie taką ilość roztworu, jaką zamierzasz zużyć, dlatego że po ośmiu godzinach traci ona swoje właściwości i nadaje się już tylko do wylania.
Czy powinieneś uprawiać orchidee w tunelu hobbystycznym?
Jedną z wielu zalet uprawy storczyków w tunelach foliowych jest ich dobre zabezpieczenie przed inwazją szkodników. Zamknięta, wyizolowana przestrzeń utrudnia różnym szkodnikom, również wełnowcom przedostanie się do środka. Rozprzestrzenianie się wielu chorób oraz szkodników jest dużo łatwiejsze w uprawie polowej, ponieważ rośliny sąsiadują ze sobą, wnętrze konstrukcji pozwala oddzielić rośliny od ryzykownego sąsiedztwa oraz lepiej kontrolować stan roślin. Poza tym istnieje wiele innych zalet uprawy storczyków w tunelach hobbystycznych, oto niektóre z nich:
Lepsza kontrola wilgotności
Storczyki uwielbiają rozwijać się w miejscach o wysokiej wilgotności powietrza. Uprawiając storczyki, nie należy zapominać, że są one epifitami porastającymi w dżungli konary drzew. Suche powietrze, z którym zwłaszcza zimą muszą radzić sobie rośliny, źle wpływa na ich kondycję, przyczynie się do powstawania chorób oraz ataku szkodników. We wnętrzu tunelu możesz bez problemu stworzyć odpowiedni mikroklimat nawet dla roślin egzotycznych, kontrola i sterowanie klimatem są jedna z największych korzyści uprawy roślin pod osłonami.
Odpowiednia cyrkulacja powietrza
W przypadku uprawy orchidei niezbędna jest również odpowiednia cyrkulacja powietrza. Przy wysokiej wilgotności, jaką preferują rośliny, ważny jest stały przepływ powietrza, aby nie dopuścić do powstawania chorób grzybiczych. Zamontowanie w tunelu dobrego systemu wentylacji, umożliwi stały ruch powietrza i przyczyni się do poprawy jakości zdrowia i wzmocni kwitnienie rośliny.
Łatwiejsza pielęgnacja
Nie od dziś wiadomo, że orchidee bywają kapryśne i mają opinie trudnych w utrzymaniu i pielęgnacji. W warunkach domowych ciężko sprostać ich wymaganiom, stworzenie im odpowiednich warunków bywa często wprost niemożliwe. We wnętrzu tunelu łatwiej ci będzie kontrolować wszystkie czynniki takie jak poziom wilgoci, temperatura, oświetlenie, mające wpływ na kondycję rośliny.
Ostatnie słowa o tym, jak pozbyć się wełnowców ze storczyków
Najważniejszą kwestią w skutecznym przeciwdziałaniu wełnowcom, które pasożytują na Twoich storczykach, jest trafne i szybkie rozpoznanie problemu. Jeżeli go zbagatelizujemy, wełnowce rozmnożą się wysysając z rośliny coraz więcej soków, umożliwiając również przenoszenie się wielu groźnych wirusów i bakterii. W skrajnych przypadkach może to doprowadzić do śmierci rośliny; nie możesz do tego dopuścić! Teraz gdy znasz już wszystkie najlepsze sposoby zwalczenia szkodników, masz już potrzebny do walki z nimi oręż i możesz być dużo spokojniejszy o swoje piękne kwiaty!