Jak pozbyć się wciornastków z róż? | Porady od KrosAgro

Jak pozbyć się wciornastków na różach | Porady od KrosAgro

Aby dowiedzieć się, jak pozbyć się wciornastków na różach, potrzebujesz tylko trzech kroków. Wciornastki są prawdopodobnie jednym z najbardziej irytujących szkodników roślin doniczkowych, więc zobaczenie ich w ukochanych różach jest zniechęcające. Dobra wiadomość jest taka, że ​​nie musisz się martwić, ponieważ nadal możesz zapobiec dalszym uszkodzeniom i uratować inne rośliny.

To, co sprawia, że ​​wciornastki są koszmarem ogrodnika, to fakt, że wpływają one na fizyczny wygląd rośliny. Powodują przebarwienia, przedwczesne opadanie i spowalniają wzrost zakażonego gatunku. Jednak wciornastkami można zarządzać, o czym przekonasz się w trzech krokach.

Jak pozbyć się wciornastków na różach: 3 proste kroki

Krok # 1. Sprawdź róże

Pierwszym krokiem do wytępienia wciornastków jest sprawdzenie róż. Zwalczanie szkodników jest skuteczniejsze, jeśli profilaktyka zawsze pozostaje w Twojej praktyce zarządzania. A kiedy zauważysz, gdzie są powszechne, możesz wykonać następny ruch, eliminując.

Jakie są oznaki inwazji wciornastków na różach? Zniekształcone liście, nabrzmiałe kwiaty i przebarwione płatki wskazują na obecność wciornastków na różach. Według University of Maryland wciornastki są aktywne w czerwcu, więc zawsze sprawdzaj swoje róże w tym sezonie.

Możesz użyć karteczek samoprzylepnych nad różami, aby potwierdzić swoje podejrzenia. Powinny skutecznie chwytać dorosłe wciornastki, ponieważ trudno jest zobaczyć te małe owady. W szklarni upewnij się, że utrzymujesz również czystość, np. Usuwanie chwastów, ponieważ wciornastki mogą się w nich chować.

Krok # 2. Izoluj i usuwaj uszkodzenia spowodowane przez wciornastki

Najczęstszym sposobem zwalczania wciornastków jest zwykłe usuwanie zakażonych roślin i przycinanie uszkodzonych części. Same rośliny mogą pozostać w innym miejscu, odizolowane od innych roślin, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się szkodników. Pomoże ci to spowolnić ich aktywność i zmniejszyć populację podczas leczenia zarażonych róż.

Najlepiej byłoby również usunąć uszkodzenia spowodowane przez wciornastki na liściach, łodygach i kwiatach i trzymać je razem w zamkniętej plastikowej torbie. Jest wysoce prawdopodobne, że w tych częściach występują nimfy i dorosłe wciornastki, więc najlepiej to zrobić, gdy tylko podejrzewasz inwazję wciornastków. Nie zapomnij jednak o przestrzeganiu odpowiednich warunków sanitarnych, zwłaszcza w przypadku sekatorów i innych materiałów, aby nie sprowadzać wciornastków na inne róże.

Krok # 3. Traktuj środkiem owadobójczym

Po usunięciu wciornastków dochodzi do ostatniego kroku, czyli zaprawienia róż środkiem owadobójczym. Szklarnia zapewnia odpowiednie środowisko do traktowania roślin szkodnikami, ponieważ łatwiej jest stosować pestycydy i celować w zainfekowane części. Mimo to warto podkreślić potrzebę przeczytania najpierw etykiety środka owadobójczego, aby zapewnić sobie i bezpieczeństwu swojej rośliny.

Wielu ogrodników często marszczy brwi na myśl o zastosowaniu środka owadobójczego, ale czasami liczba wciornastków jest bardzo wysoka i trudna do kontrolowania. W końcu wczesne zastosowanie środka owadobójczego oznacza, że ​​może on wkrótce wykorzenić wciornastki, a także znacznie wcześnie przestać używać środków chemicznych. A jeśli się nad tym zastanowić, wciornastki powodują szkody w tak krótkim czasie, że stosowanie środków owadobójczych jest niewątpliwie mniejszym złem.

Do zwalczania wciornastków na różach powinien dobrze działać ogólnoustrojowy środek owadobójczy. Możesz posypać nim pół szklanki ziemi, gdzie krzewy róż mają zabić poczwarki na ziemi. W ten sposób w nadchodzących dniach można zapobiec dodawaniu się dorosłych wciornastków.

Po uprawianiu gleby, użyj środka owadobójczego na krzewach róży, aż produkt całkowicie pokryje roślinę. Ma to kluczowe znaczenie dla zapewnienia kontaktu środka owadobójczego ze wszystkimi wciornastkami. Następnie można raz w tygodniu stosować środek owadobójczy przez cały sezon wegetacyjny na wypadek, gdyby niektóre wciornastki przeżyły.

Kontrolowanie wciornastków na różach i zapobieganie im

Kluczem do zwalczania szkodników jest zawsze dążenie do zapobiegania ich występowaniu. Na przykład możesz wyhodować róże w szklarni, aby stworzyć bardziej kontrolowane środowisko. Następnie należy zachować czystość i warunki sanitarne, aby zapobiec wprowadzaniu i rozprzestrzenianiu się wciornastków.

Jeśli pamiętasz, krok pierwszy dotyczy kontroli róż. Jest to niezbędna praktyka nie tylko w przypadku podejrzenia wciornastków, ale także jako środek zapobiegawczy. Wyrób sobie nawyk sprawdzania róż co tydzień, nie tylko w sezonie wciornastków.

Regularna inspekcja pozwoli Ci wyprzedzić wciornastki i szybciej je kontrolować. Być może wystarczyłoby proste usunięcie i przycięcie zarażonych róż i nie musisz używać środków chemicznych. Co więcej, regularne przycinanie pomoże zapobiegać wciornastkom i jest nie tylko przydatne do zwalczania.

Możesz również rozważyć dodanie drapieżnych roztoczy do szklarni, które mogą żerować na wciornastkach we wczesnych stadiach. Jeśli infekcja nie jest tak poważna, ale widzisz uszkodzenia spowodowane przez wciornastki, olej neem stanowi doskonałe rozwiązanie przed natychmiastowym wypróbowaniem środków owadobójczych.

Wniosek

Nawet róże nie są bezpieczne przed szkodnikami. Jeśli zauważysz przebarwione płatki, zniekształcone liście i opuchnięte kwiaty, być może będziesz musiał jak najszybciej nauczyć się pozbywać wciornastków na różach. Zacznij od sprawdzenia róż i usunięcia uszkodzeń spowodowanych przez wciornastki.

Szklarnia ułatwia te kroki ze względu na przestrzeń, ale upewnij się, że masz inny obszar do izolowania zainfekowanych roślin. W zależności od ciężkości, możesz uciec od przycinania zainfekowanych części, użycia oleju neem lub dodania drapieżnych owadów. Jednak systemowy środek owadobójczy byłby najlepszym wyborem, jeśli populację trudno kontrolować.

Jak pozbyć się wciornastków na różach | Porady od KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe od A do Z

Tunele foliowe bez tajemnic

Tunele foliowe wraz z upływem czasu stają się coraz bardziej powszechnym elementem krajobrazu. W wyspecjalizowanych gospodarstw rolnych oraz przydomowych ogrodach…

Więcej
Tunele foliowe

Ile pomidorów rzymskich można uzyskać z jednej rośliny?

Ile pomidorów rzymskich można uzyskać z pojedynczego krzaczka? Odpowiedź brzmi, że każda roślina może wydać do 200 owoców; ta wspaniała…

Więcej
Bez kategorii

Uprawy w zimie pod osłonami

Uprawy w zimie pod osłonami to całkiem realna możliwość nie tylko dla ogromnych plantatorów, ale i hobbystycznych ogrodników. Całoroczne hodowla…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak podlewać draceny?

Najważniejsze we właściwym rozpoznaniu zapotrzebowań i wymagań rośliny, jest zrozumienie, z jakich warunków klimatycznych pochodzi. Dotyczy to także sposobu, częstotliwości…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Projekt hali namiotowej

Projekt hali namiotowej to opracowywany na samym wstępie schemat, który odpowiada za cały proces realizacji. Od tego dokumentu zależy cena,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać i pielęgnować fiołki afrykańskie?

Fiołek afrykański to wyjątkowo wdzięczna roślina, ciesząca przez cały rok swoimi fioletowymi, niebieskimi, różowymi, białymi lub wielokolorowymi kwiatami. Niewielkie rozmiary…

Więcej