Jak pozbyć się wciornastków z róż? | Porady od KrosAgro

Jak pozbyć się wciornastków na różach | Porady od KrosAgro

Aby dowiedzieć się, jak pozbyć się wciornastków na różach, potrzebujesz tylko trzech kroków. Wciornastki są prawdopodobnie jednym z najbardziej irytujących szkodników roślin doniczkowych, więc zobaczenie ich w ukochanych różach jest zniechęcające. Dobra wiadomość jest taka, że ​​nie musisz się martwić, ponieważ nadal możesz zapobiec dalszym uszkodzeniom i uratować inne rośliny.

To, co sprawia, że ​​wciornastki są koszmarem ogrodnika, to fakt, że wpływają one na fizyczny wygląd rośliny. Powodują przebarwienia, przedwczesne opadanie i spowalniają wzrost zakażonego gatunku. Jednak wciornastkami można zarządzać, o czym przekonasz się w trzech krokach.

Jak pozbyć się wciornastków na różach: 3 proste kroki

Krok # 1. Sprawdź róże

Pierwszym krokiem do wytępienia wciornastków jest sprawdzenie róż. Zwalczanie szkodników jest skuteczniejsze, jeśli profilaktyka zawsze pozostaje w Twojej praktyce zarządzania. A kiedy zauważysz, gdzie są powszechne, możesz wykonać następny ruch, eliminując.

Jakie są oznaki inwazji wciornastków na różach? Zniekształcone liście, nabrzmiałe kwiaty i przebarwione płatki wskazują na obecność wciornastków na różach. Według University of Maryland wciornastki są aktywne w czerwcu, więc zawsze sprawdzaj swoje róże w tym sezonie.

Możesz użyć karteczek samoprzylepnych nad różami, aby potwierdzić swoje podejrzenia. Powinny skutecznie chwytać dorosłe wciornastki, ponieważ trudno jest zobaczyć te małe owady. W szklarni upewnij się, że utrzymujesz również czystość, np. Usuwanie chwastów, ponieważ wciornastki mogą się w nich chować.

Krok # 2. Izoluj i usuwaj uszkodzenia spowodowane przez wciornastki

Najczęstszym sposobem zwalczania wciornastków jest zwykłe usuwanie zakażonych roślin i przycinanie uszkodzonych części. Same rośliny mogą pozostać w innym miejscu, odizolowane od innych roślin, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się szkodników. Pomoże ci to spowolnić ich aktywność i zmniejszyć populację podczas leczenia zarażonych róż.

Najlepiej byłoby również usunąć uszkodzenia spowodowane przez wciornastki na liściach, łodygach i kwiatach i trzymać je razem w zamkniętej plastikowej torbie. Jest wysoce prawdopodobne, że w tych częściach występują nimfy i dorosłe wciornastki, więc najlepiej to zrobić, gdy tylko podejrzewasz inwazję wciornastków. Nie zapomnij jednak o przestrzeganiu odpowiednich warunków sanitarnych, zwłaszcza w przypadku sekatorów i innych materiałów, aby nie sprowadzać wciornastków na inne róże.

Krok # 3. Traktuj środkiem owadobójczym

Po usunięciu wciornastków dochodzi do ostatniego kroku, czyli zaprawienia róż środkiem owadobójczym. Szklarnia zapewnia odpowiednie środowisko do traktowania roślin szkodnikami, ponieważ łatwiej jest stosować pestycydy i celować w zainfekowane części. Mimo to warto podkreślić potrzebę przeczytania najpierw etykiety środka owadobójczego, aby zapewnić sobie i bezpieczeństwu swojej rośliny.

Wielu ogrodników często marszczy brwi na myśl o zastosowaniu środka owadobójczego, ale czasami liczba wciornastków jest bardzo wysoka i trudna do kontrolowania. W końcu wczesne zastosowanie środka owadobójczego oznacza, że ​​może on wkrótce wykorzenić wciornastki, a także znacznie wcześnie przestać używać środków chemicznych. A jeśli się nad tym zastanowić, wciornastki powodują szkody w tak krótkim czasie, że stosowanie środków owadobójczych jest niewątpliwie mniejszym złem.

Do zwalczania wciornastków na różach powinien dobrze działać ogólnoustrojowy środek owadobójczy. Możesz posypać nim pół szklanki ziemi, gdzie krzewy róż mają zabić poczwarki na ziemi. W ten sposób w nadchodzących dniach można zapobiec dodawaniu się dorosłych wciornastków.

Po uprawianiu gleby, użyj środka owadobójczego na krzewach róży, aż produkt całkowicie pokryje roślinę. Ma to kluczowe znaczenie dla zapewnienia kontaktu środka owadobójczego ze wszystkimi wciornastkami. Następnie można raz w tygodniu stosować środek owadobójczy przez cały sezon wegetacyjny na wypadek, gdyby niektóre wciornastki przeżyły.

Kontrolowanie wciornastków na różach i zapobieganie im

Kluczem do zwalczania szkodników jest zawsze dążenie do zapobiegania ich występowaniu. Na przykład możesz wyhodować róże w szklarni, aby stworzyć bardziej kontrolowane środowisko. Następnie należy zachować czystość i warunki sanitarne, aby zapobiec wprowadzaniu i rozprzestrzenianiu się wciornastków.

Jeśli pamiętasz, krok pierwszy dotyczy kontroli róż. Jest to niezbędna praktyka nie tylko w przypadku podejrzenia wciornastków, ale także jako środek zapobiegawczy. Wyrób sobie nawyk sprawdzania róż co tydzień, nie tylko w sezonie wciornastków.

Regularna inspekcja pozwoli Ci wyprzedzić wciornastki i szybciej je kontrolować. Być może wystarczyłoby proste usunięcie i przycięcie zarażonych róż i nie musisz używać środków chemicznych. Co więcej, regularne przycinanie pomoże zapobiegać wciornastkom i jest nie tylko przydatne do zwalczania.

Możesz również rozważyć dodanie drapieżnych roztoczy do szklarni, które mogą żerować na wciornastkach we wczesnych stadiach. Jeśli infekcja nie jest tak poważna, ale widzisz uszkodzenia spowodowane przez wciornastki, olej neem stanowi doskonałe rozwiązanie przed natychmiastowym wypróbowaniem środków owadobójczych.

Wniosek

Nawet róże nie są bezpieczne przed szkodnikami. Jeśli zauważysz przebarwione płatki, zniekształcone liście i opuchnięte kwiaty, być może będziesz musiał jak najszybciej nauczyć się pozbywać wciornastków na różach. Zacznij od sprawdzenia róż i usunięcia uszkodzeń spowodowanych przez wciornastki.

Szklarnia ułatwia te kroki ze względu na przestrzeń, ale upewnij się, że masz inny obszar do izolowania zainfekowanych roślin. W zależności od ciężkości, możesz uciec od przycinania zainfekowanych części, użycia oleju neem lub dodania drapieżnych owadów. Jednak systemowy środek owadobójczy byłby najlepszym wyborem, jeśli populację trudno kontrolować.

Jak pozbyć się wciornastków na różach | Porady od KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać gorczycy sarepskiej w tunelu foliowym?

Musztardowiec to orientalna roślina o wykwintnym smaku. Jest ona głównym składnikiem musztardy, tak więc smakoszom z całą pewnością przypadną do…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa i pielęgnacja gerbery w doniczce: 6 przydatnych wskazówek

Gerbera to pełna wdzięku i uroku roślina z rodziny astrowatych. Pochodzi z terenów Azji i Afryki Południowej, a do Europy…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać cucamelona w tunelu foliowym?

To ciekawe warzywo pochodzi z Meksyku. Już samym wyglądem przyciąga wzrok, a nazwą zachęca do spróbowania. Mysi melon, mini arbuz…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać róże rabatowe? Pielęgnacja i wymagania róż rabatowych

Dla każdego konesera pięknych kwiatów róża to prawdziwy symbol piękna i nie można jej zastąpić żadną inną rośliną. Do wyboru…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać maliny w tunelu foliowym?

W kolejnym artykule KrosAgro odpowiemy sobie na pytanie, jak uprawiać maliny w tunelu foliowym, aby zagwarantować sobie, jak najlepszy dostęp,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Tymianek i najlepsze dla niego rośliny towarzyszące

Uprawa roślin towarzyszących to metoda sadzenia dwóch lub większej liczby roślin obok siebie. Towarzystwo takie pozwala na czerpanie korzyści z…

Więcej