Jak pozbyć się przędziorków na storczykach | KrosAgro

Jak pozbyć się przędziorków na storczykach | KrosAgro

Istnieją cztery techniki skutecznego usuwania przędziorków ze storczyków. Obejmują one zapobieganie, izolację, rozpylanie i stosowanie mydeł owadobójczych lub insektycydów. Pamiętając o nich, można odnieść wrażenie, że pozbycie się przędziorków obejmuje ogólne zarządzanie i zapobieganie.

Zajmowanie się szkodnikami jest wygodniejsze w szklarni ze względu na kontrolę nad przestrzenią. Pamiętaj, że podczas gdy ręczne zbieranie szkodników jest zazwyczaj pierwszym sposobem ich pozbycia się, przędziorków są mikroskopijne i trudne do wykrycia. Dlatego poniższe techniki byłyby bardziej odpowiednie, niezależnie od tego, czy masz orchidee w domu, czy na zewnątrz.

Warto również zauważyć, że storczyki atakują trzy rodzaje roztoczy. Przędziorki lub dwulistki zostawiają na liściach cętkowane pajęczyny, stąd nazwa. W przeciwieństwie do płaskich roztoczy lub fałszywych przędziorków będą miały te same objawy, ale bez taśmy.

Wreszcie można podejrzewać inwazję roztoczy szerokich na storczykach, gdy zauważysz zażółcenie liści.

Jak skutecznie pozbyć się przędziorków na storczykach

Zapobieganie

Pierwszym sposobem na pozbycie się przędziorków jest samo zapobieganie. Nawet jeśli zauważysz oznaki inwazji roztoczy, nadal rozsądnie jest stosować dla nich praktyki zapobiegawcze. Na przykład American Orchid Society wspomniało, że preferowane środowisko tych szkodników jest ciepłe i suche.

W tym przypadku korzystanie ze szklarni jest korzystne, ponieważ można monitorować temperaturę i warunki w pomieszczeniu. Społeczeństwo wspomniało nawet, że przędziorki są wygodniejsze w zwalczaniu w wysokiej wilgotności, co oznacza, że ​​można spowolnić ich aktywność, kontrolując wilgotność i wilgoć w szklarni. Aby zapobiec, kontrolować i uczynić ich usuwanie wygodniejszym, regularnie spryskuj roślinę.

Uważaj, aby nie nadmiernie podlewać storczyków, a krótki ciepły prysznic raz w miesiącu jest idealny dla ich zdrowia i kontroli przędziorków. Pomoże również, jeśli zmniejszysz temperaturę. Utrzymuj idealną temperaturę wzrostu storczyków, ale monitoruj warunki, aby uniknąć tworzenia środowiska, które uwielbia przędziorków.

Izolacja

Gdy zauważysz porażone orchidee, natychmiast je izoluj zgodnie z zaleceniami University of Florida. Ułatwi to kontrolę populacji i aktywności przędziorków podczas wykonywania kolejnych zabiegów. Wyznacz obszar do izolacji i możesz go później wykorzystać jako miejsce przechowywania nowych orchidei.

Chcesz także sprawdzić glebę porażonych roślin. Przędziorki mogą dobrze się rozwijać w ziemi, dlatego najlepiej jest usunąć poprzednie podłoże i przesadzić, aby zapobiec ponownemu zakażeniu. Pamiętaj jednak, aby przed przesadzeniem przepłukać systemy korzeniowe roślin storczyka wodą destylowaną.

Spryskaj

Najpopularniejszym domowym sposobem na pozbycie się przędziorków jest opryskiwanie lub szczotkowanie porażonych roślin. Zacznij od wody, aby usunąć mikroskopijne roztocza z liści orchidei. Roztocza mają również tendencję do chowania się pod liśćmi, co oznacza, że ​​jest to obszar, który warto sprawdzić.

W tej części użyj miękkiej gąbki i wody, aby usunąć ukrywające się roztocza. Chcesz też jak najwięcej zająć się sieciami i jajami. Spryskiwanie porażonych storczyków wodą może trwać do sześciu tygodni, ponieważ problem nie ustąpi.

Oprócz zwykłej wody możesz również użyć mieszanki mydlanej do liści przed ich spłukaniem, aby jeszcze bardziej zmniejszyć liczbę przędziorków. Amerykańskie Towarzystwo Orchidei zaleca nawet alkohol i waciki w trudno dostępnych miejscach. Jeśli nie, spryskanie alkoholu łagodnym mydłem w płynie również działa.

Konieczne jest podkreślenie, że alkohol jest wystarczający dla niskich inwazji i uważaj na mocne roztwory, aby uniknąć uszkodzenia orchidei. Jeśli twoje rośliny są miękkie lub mają cienkie liście, lepiej pominąć pocieranie alkoholu. Doskonałym rozwiązaniem na początek jest 1 część alkoholu do wycierania, 1 część mydła olejowego Murphy’s i 2 części wody.

Mydło owadobójcze lub środki owadobójcze

Mydła owadobójcze i oleje ogrodnicze

Jeśli poprzednie trzy techniki zawiodły, możesz rozważyć użycie mydeł owadobójczych lub środków owadobójczych. Jednak najlepiej byłoby zawsze zapoznać się z instrukcjami na etykiecie produktu przed zastosowaniem. Najpierw wypróbuj mydła owadobójcze lub oleje ogrodnicze, ponieważ są one bezpieczniejsze, a odporność szkodników jest niższa, zanim zdecydujesz się na środki owadobójcze lub pestycydy.

Są łagodniejsze dla środowiska i będą przydatne we wczesnych stadiach inwazji. Muszą jednak dokładnie zwilżyć orchidee, ponieważ przędziorki mogą atakować tylko przy bezpośrednim kontakcie. Rozsądną kwestią jest zmieszanie oleju neem z wodą i detergentem bezpiecznym dla roślin.

Insektycydy

Ze starannością umieszczania instrukcji na etykiecie, środki roztoczobójcze powinny zwalczać roztocza, jeśli inwazja jest trudna do opanowania. Sprawdź, jak często musisz aplikować i jak długie są przerwy, aby powstrzymać populację owadów. Uważaj, ponieważ nie wszystkie środki owadobójcze są bezpieczne dla orchidei, i zawsze przenoś rośliny na zewnątrz, aby przewietrzyć opary.

Wniosek

Widok szkodników na storczykach jest bardzo frustrujący i prawie wprawia nas w panikę. Istnieją jednak cztery sposoby na pozbycie się przędziorków ze storczyków. Zacznij od zapobiegania dalszej infestacji, a następnie izoluj rośliny roztoczami, aby kontrolować populację szkodników.

Następnie możesz spryskać rośliny wodą lub alkoholem, jeśli infekcja jest na wczesnym etapie. W razie potrzeby może być konieczne użycie mydła owadobójczego lub środków owadobójczych. Jedyną rzeczą, o której musisz pamiętać w przypadku tych środków, jest to, że ważne jest, aby sprawdzić instrukcje przed zastosowaniem.

Jak pozbyć się przędziorków na storczykach | KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać szpinak w tunelu foliowym?

Szpinak to atrakcyjnie wyglądająca roślina o zielonej rozecie liści i smacznym smaku. Jako element sałatek, cześć dekoracji dań oraz pożywny…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Suszenie ziół z tunelu foliowego

Jak wygląda suszenie ziół z tunelu foliowego? Bardzo często w tunelu foliowym niewielka jego część jest zagospodarowana na uprawę ziół…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać fuksje w tunelu foliowym? | Uprawa i pielęgnacja fuksji

Fuksja to uznawana za jedną z najpiękniejszych z istniejących, roślin kwiatowych. W zdumienie i zachwyt wprawiają jej podobne do spódniczki…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa, pielęgnacja i przycinanie floksa

Floks wiechowaty to wysoka, sięgająca około 120 cm bylina ogrodowa, ma sztywne łodygi, a jej główną ozdobą są urocze drobne…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak pielęgnować dzwonki-kampanule

Chcesz wiedzieć, jak dbać o kampanule? Dzwonek równolistny, bo taka jest jego polska nazwa, to piękna roślina zdobiąca mieszkania i…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać ogórki na podporach

Ucząc się, jak uprawiać ogórki, należy poznać różnice między metodami i specyfiką uprawy szklarniowej i polowej. Uprawa ogórków w szklarni…

Więcej