Jak pozbyć się gąsienic Asp: 4 proste sposoby | KrosAgro

Szukasz sposobów na pozbycie się gąsienic bolenia w ogrodzie? Być może spacerując po swoim pięknie utrzymanym ogrodzie, zauważyłeś grupę małych ćm latających wokół niego. Prawdopodobnie nie pomyślałeś, że to problem, dopóki nie spojrzałeś długo i uważnie na ćmę, która właśnie wylądowała na jednym z twoich ozdobnych krzewów.

Bliższe spojrzenie na gąsienicę boleń

Gąsienica bolenia, znana również jako gąsienica kotów, charakteryzuje się długimi włosami, a także flanelowym wyglądem skrzydeł. Jeśli nie jesteś tego świadomy, jest to jadowite, żądlące stworzenie, którego nie chciałbyś mieć w swojej botanicznej oazie. W większości przypadków entuzjaści ogrodnictwa zwykle dostrzegają te stworzenia w określonych porach roku, zwłaszcza gdy klimat jest przeważnie suchy.

Wyglądają uroczo i futrzasto

Kolory tych niechcianych owadów mogą być szare, żółte, blond lub czerwono-brązowe, a ich kształt wygląda prawie jak łza. Jednak to, co wyróżnia gąsienicę bolenia, to jej długie i jedwabiste włosy, które wyglądają jak futro.

W rzeczywistości dzieci, które je dostrzegają, często tryskają, jak słodkie i futrzane są te stworzenia. Wielu z nich popełnia błąd, dotykając tych gąsienic. Z tego powodu najlepiej doradzić dzieciom, aby ich nie dotykały, jeśli zobaczą je w ogrodzie.

Żywią się liśćmi

Jak każdy inny rodzaj gąsienicy, gąsienica bolenia nie będzie w stanie oprzeć się listowiu różnych gatunków drzew i krzewów. Chętnie ucztowali na liściach wiązów, dębów, orzechów pekan, jeżyny i dziczyzny bez zastanowienia.

Są wyjątkowo niebezpieczne

Chociaż te szkodniki rzadko powodują poważne uszkodzenia Twoich ulubionych roślin, mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia Ciebie i Twoich bliskich. Dzieci i osoby starsze są zwykle podatne na użądlenia.

Jadowite włosy gąsienicy bolenia wbijają się w odsłoniętą skórę każdego, kto ich dotknie.

Nie trzeba dodawać, że te gąsienice stanowią ogromne zagrożenie dla zdrowia każdego, kto ma z nimi kontakt. Należy również zauważyć, że im starsza i większa gąsienica bolenia, tym więcej niesie jadu.

Co się dzieje z osobą ukąszoną przez boleńkę?

Ofiary gąsienicy bolenia zwykle skarżą się na natychmiastowy ból, który pojawia się w miejscu użądlenia. Wkrótce czerwonawy, przypominający kratkę wzór wkrótce stanie się bardziej widoczny na miejscu użądlenia. Można zauważyć, że ten wzór bardzo przypominałby wzór jadowitych kolców gąsienicy bolenia.

Ponadto inne możliwe objawy to pękające bóle głowy, nudności i wymioty. Innymi poważniejszymi skutkami użądlenia przez gąsienicę bolenia byłyby trudności w oddychaniu lub wstrząs.

Wskazówki, jak pozbyć się gąsienic Asp

Jeśli masz do czynienia z gąsienicą bolenia, zachowaj ostrożność. Te wełniste, futrzaste, nieszkodliwie wyglądające owady ogrodowe mogą być złośliwe. Oto jak możesz bezpiecznie pozbyć się gąsienic bolenia:

Wskazówka 1: chroń siebie i swoją rodzinę

Po wykryciu zarażenia gąsienicą bolenia, pamiętaj, aby doradzić wszystkim domownikom, aby omijali ten obszar, aby nie zostali ukąszeni. Następnie upewnij się, że jesteś odpowiednio ubrany, aby zająć się tą sprawą.

Ponieważ istnieje możliwość, że te stworzenia nagle spadną z drzew, a Ty tego nie zauważysz, nie wchodź na zainfekowane obszary bez kapelusza z szerokim rondem, koszuli zapinanej pod szyją na guziki oraz mocnych i ciężkich gumowych rękawic. Sprawdzaj swoje ubranie tak często, jak to możliwe. Jeśli zobaczysz na ubraniu gąsienicę bolenia, zdejmij ją dłonią w rękawiczce i umieść w dowolnym pojemniku zawierającym wodę z mydłem, aby przypieczętować ich los. Wyrzuć te stworzenia do kanalizacji.

Wskazówka nr 2: nie opieraj się o nic bez sprawdzenia powierzchni

Jeśli nie jesteś tego świadomy, dojrzałe gąsienice boleni mają tendencję do opuszczania swoich miejsc żerowania, aby znaleźć inne miejsce, w którym mogą zakręcić kokonem. Gdy przenoszą się w inne miejsce, mogą pełzać gdzieś w zarażonym ogrodzie. Z tego powodu najlepiej unikać opierania się o jakąkolwiek powierzchnię lub siadania bez uprzedniego sprawdzenia obecności tych gąsienic.

Wskazówka nr 3: używaj olejku rozmarynowego

Czy wiesz, że olejek rozmarynowy może być naturalnym pestycydem? Najlepsze jest to, że nie szkodzą pożytecznym owadom, które zabijają gąsienice boleni. Chwyć butelkę do tryskania i umieść w niej olej rozmarynowy. Spryskaj nim każdą gąsienicę bolenia, którą zobaczysz.

Chociaż gąsienice bolenia zawsze można wyeliminować za pomocą tradycyjnych pestycydów, eksperci odradzają to. Ponieważ te rodzaje pestycydów eliminują również naturalne drapieżniki gąsienicy bolenia, ryzykujesz ponowną inwazję w następnym sezonie.

Porada 4: Użyj Bacillus Thuringiensis (Bt)

Jeśli nie chcesz polować na te gąsienice lub zajmować się nimi, możesz po prostu wybrać najskuteczniejsze rozwiązanie o nazwie Bacillus Thuringiensis (Bt). Są to bakterie, które naturalnie występują w glebie i wiadomo, że eliminują gąsienice boleni, uszkadzając ich wyściółkę żołądka. Niezależnie od tego, czy masz Bt w postaci proszku czy płynu, po prostu spryskaj go lub rozpyl na swoich roślinach.

Nie martw się, Bt nie wyrządzi żadnej szkody ludziom, Twoim roślinom, zwierzętom ani innym pożytecznym owadom. Działa toksycznie tylko na gąsienice bolenia i inne robaki oraz ćmy, które mogą zniszczyć Twój ogród.

Planujesz wypróbować ogrodnictwo szklarniowe?

Nie powstrzymuj się od uprawiania ogrodnictwa szklarniowego. Oprócz większej kontroli nad środowiskiem wzrostu roślin, może to również pomóc w utrzymaniu gąsienic bolenia na dystans. Teraz, gdy wiesz, jak pozbyć się gąsienic bolenia, zajmij się nimi jak najszybciej!

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak stworzyć nowoczesny ogród warzywny?

Jeszcze do niedawna ogrody warzywne były stałym elementem krajobrazu, jednak na krótką chwilę zniknęły z przydomowych rabat. Na szczęście nie…

Więcej
Tunele foliowe

Jak uprawiać pomidory w mini tunelu foliowym?

Początkujący ogrodnicy stale szukają odpowiedzi na pytanie, jak uprawiać pomidory w mini tunelu foliowym? Wiedza tak jak i doświadczenie przychodzi…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa tulipanów w doniczkach

Tulipany, to najpopularniejsze rośliny cebulowe i prawdziwy symbol wiosny. Większość z nas widok tych pięknych kwiatów nastraja radością i optymizmem….

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak przycinać dziurawiec? Uprawa i pielęgnacja dziurawca

Gdy mowa o dziurawcu, od razu większości ludzi nasuwa się skojarzenie z jego walorami prozdrowotnymi, stosowanymi od dawien dawna w…

Więcej
Tunele foliowe

Szklarnia foliowa do upraw

Ogrodnictwo pod osłonami daje szansę na szybsze zbiory, przy odpowiednich zabiegach pierwsze można mieć już na wiosnę. Wystarczy posadzić rośliny…

Więcej
Bez kategorii

Co uprawiać a co nie w tunelu foliowym?

Co uprawiać, a czego nie uprawiać w tunelu foliowym? Wydawałoby się że ze względu na optymalne warunki, jakie tworzy cieplarnia,…

Więcej