Jak pozbyć się czerwców. 2 Metody | Porady od KrosAgro

Masz dwie metody, aby dowiedzieć się, jak pozbyć się bawełnianej łuski z poduszki. Zauważenie tych szkodników w roślinach może być zniechęcające, ale pociesz się, wiedząc, że masz biologiczne i chemiczne rozwiązania, aby je zwalczać. Jednak pozbycie się i kontrolowanie tych szkodników nie wystarczy, konieczna jest również profilaktyka.

Możesz rozważyć uprawę roślin w szklarni, ponieważ wygodniej jest zapobiegać owadom w pomieszczeniach. Pamiętaj, że im łatwiej jest kontrolować populację owadów, tym szybciej można je wykorzenić. A jako bonus, masz kontrolę nad warunkami szklarniowymi, które mogą zapobiegać szybkiemu rozmnażaniu się bawełnianych łusek poduszki.

Jak kontrolować i usuwać kamień bawełniany na poduszce

Metoda nr 1. Biologiczne

Według Uniwersytetu Krakowskiego do kontrolowania ich możesz wykorzystać dwóch naturalnych wrogów bawełnianej łuski poduszkowej. To idealna opcja dla tych, którzy nie mogą polegać na chemikaliach w celu wyeliminowania tych owadów. Możesz użyć chrząszczy Vedalia lub much pasożytniczych.

Vedalia beetle

Pierwsza z nich jest prawdopodobnie najczęstszym biologicznym sposobem na pozbycie się bawełnianej łuski poduszki. Te chrząszcze sprawdziły się nawet w ratowaniu przemysłu cytrusowego w Krakowie w latach 90-tych XIX wieku. W jaki sposób chrząszcze Vedalia pomagają pozbyć się bawełnianej łuski poduszkowej?

Owadami żywią się zarówno larwy, jak i dorosłe chrząszcze. Dojrzałe samice chrząszczy składają jaja nawet pod samicą, pomagając kontrolować populację łusek. A co najważniejsze, chrząszcze będą żerować na wszystkich etapach życia skali.

Mucha pasożytnicza

Drugim naturalnym wrogiem, którego możesz użyć do rozwiązania problemu ze skalą, jest pasożytnicza mucha. Owad ten składa również jaja na różnych etapach życia, w tym na łuskach dorosłych samic. Dorosła mucha wydostanie się z wagi.

Bez względu na to, które owady wybierzesz, powinieneś być zadowolony, że mają krótki czas pokolenia. To sprawia, że ​​doskonale radzą sobie z szybkim usuwaniem kamienia na poduszkach bawełnianych, bez obawy o inne pożyteczne owady.

Metoda nr 2. Chemiczny

Drugą metodą pozbycia się bawełnianej łuski poduszki jest użycie środków chemicznych. Potraktuj to jednak jako ostatnią opcję walki ze szkodnikami. Mimo to zdarzają się przypadki, że łuski z bawełny można kontrolować tylko za pomocą chemikaliów, więc wiedz, jak prawidłowo używać środków owadobójczych.

Przede wszystkim zrozum, że ten szkodnik jest już trudny do leczenia w porównaniu z innymi. Worek chroni dorosłą łuskę, a nawet jaja, więc środki owadobójcze nie mogą się z nimi tak skutecznie kontaktować. Zamiast tego możesz użyć oleju ogrodniczego podczas spoczynku, aby ułatwić kontrolę.

Chemikalia, których należy używać i których nigdy nie używać

Ogrodnicy stosują również środki owadobójcze w sprayu na liście, aby leczyć młodsze łuski, gdy samice są już martwe. Najlepszą porą na rozpylanie jest wylęganie się pełzaczy, a czas ten można poznać, umieszczając pułapki z taśmą klejącą, aby złapać te owady. Idealną substancją chemiczną byłby acefat i malation fosforoorganiczny.

Należy podkreślić, że nie można używać acefatu na innych roślinach z wyjątkiem roślin ozdobnych. Z drugiej strony organofosforany malation mogą szkodzić innym pożytecznym owadom, takim jak pszczoły. Dlatego ostrożnie używaj środków chemicznych i uważnie czytaj ich etykiety.

Jakie chemikalia nie będą przydatne w przypadku bawełnianej łuski na poduszkach? Imidakloprid nie zabija owadów, ale może szkodzić pożytecznym chrząszczom vedalia. Co więcej, ryzykujesz wybuch epidemii po użyciu tego środka owadobójczego.

Uszkodzenia powodowane przez łuskę bawełnianą

Zawsze zwracaj uwagę na oznaki zakażenia łuskami z bawełny. Na początku zobaczysz sadzową pleśń na liściach i kwiatach swojej rośliny z powodu pozostawionej spadzi. Ta pleśń ostatecznie zmieni kolor na czarny i zapobiegnie absorpcji światła słonecznego.

Wszyscy wiemy, jak ważne jest światło słoneczne dla roślin, więc przyjmowanie go pod ich zapotrzebowaniem spowoduje problemy we wzroście i rozwoju młodych pędów. Dlatego typowe jest obserwowanie utraty liści lub żółknięcia liści, gdy na roślinach występuje plaga bawełny. Uniwersytet Poznański zaleca monitorowanie roślin wczesną wiosną, aby jak najszybciej zająć się tymi szkodnikami.

Co więcej, pamiętaj o stosowaniu środków zapobiegawczych przez cały rok, aby uniknąć zachęcania do tych szkodników w Twojej okolicy. Uważaj na nowe rośliny, które przynosisz, i warunki środowiskowe, które mogą wspierać skalę. Możesz użyć szklarni, aby stworzyć kontrolowany obszar uprawy, jednocześnie ćwicząc warunki sanitarne i przycinanie, aby poradzić sobie z ciężkimi infestacjami.

Wniosek

Łuska bawełniana jest jednym z najbardziej irytujących szkodników, jakie można znaleźć w ogrodzie. Możesz jednak dowiedzieć się, jak pozbyć się bawełnianej łuski poduszkowej za pomocą kontroli biologicznych i chemicznych. Mimo to pamiętaj o znaczeniu profilaktyki i kontroluj populację tych szkodników, aby leczenie było wygodniejsze.

Możesz wykorzystać chrząszcze Vedalia i muchy pasożytnicze, ponieważ są one naturalnymi wrogami skali. Ale jeśli populacja szkodników jest zbyt trudna do zarządzania, używaj chemikaliów z najwyższą ostrożnością i starannością. Niektóre pestycydy szkodzą pożytecznym owadom, podczas gdy inne są przeznaczone tylko dla roślin ozdobnych.

Co więcej, niektóre pestycydy nie będą skutecznie działać przeciwko bawełnianej łusce poduszkowej. Dlatego staraj się utrzymać stabilne środowisko, które nie sprzyja infestacji. Ćwicz odpowiednią czystość, aby uniknąć wprowadzania szkodników do ogrodu.

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak prawidłowo zimować koleus? Uprawa i pielęgnacja pokrzywy ozdobnej

Koleus to tropikalna roślina, uprawiana ze względu na swoje bajecznie piękne, wielobarwne liście. Ich kolory zadziwiają egzotyką  i niesamowitymi zestawieniami…

Więcej
Tunele foliowe

Jakie są kategorie tuneli foliowych?

Sezonowy tunel foliowy większości osób kojarzy się z uprawami, jednak jako konstrukcja ma bardzo uniwersalne zastosowanie. Ocynkowana ogniowo struktura ma…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jakie są różnice między szklarnią a tunelem foliowym?

Pytanie “jakie są różnice między szklarnią a tunelem foliowym” często stawiane jest przez osoby, które zaczynają uprawy pod osłonami. Oprócz…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak pozbyć się mączlików?

Więc, jak pozbyć się mączlików? Jeśli jesteś jedną z niezliczonych osób, które są początkujące w ogrodnictwie, to powinno to być…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Topinambur – uprawa w tunelu foliowym

Topinambur jest również określany mianem słonecznika bulwiastego. W ogrodach sadzi się go zarówno jako roślinę dekoracyjną oraz jadalną. Jaskrawożółte kwiaty…

Więcej
Tunele foliowe

Tunel foliowy odporność na wiatr

Tunel foliowy podczas uprawy pod osłonami będzie wystawiony na działanie czynników pogodowych, między innymi wiatru. To, czy wytrzyma podmuchy oraz…

Więcej