Jak obliczyć odpowiednie dawki nawozów płynnych? | KrosAgro

Jak obliczyć odpowiednie dawki nawozów płynnych | KrosAgro

Musisz wiedzieć, jak obliczyć dawki nawozów płynnych za pomocą wzorów, a nie tylko jak mierzyć nawozy. Pamiętaj, że nawozy będą w stanie dobrze wykonywać swoją pracę tylko wtedy, gdy użyjesz ich odpowiednio do ogrodu i roślin. Można założyć, że aplikacja nawozu będzie optymalna tylko wtedy, gdy znasz prawidłową dawkę i pomiar.

Co więcej, właściwa gospodarka nawozowa ma znaczący wpływ na środowisko i inne żywe istoty w pobliżu obszaru. Ci, którzy potrzebują nawozu płynnego, mogą wykonać podstawowe obliczenia, aby samodzielnie określić dawkę. W miarę upływu czasu możesz przyzwyczaić się do tych koncepcji, dzięki czemu obliczenia stawek będą prawie jak druga natura.

Kompleksowy przewodnik dotyczący obliczania stawek nawozów płynnych

Krok # 1. Zrozum formułę

Pierwszym krokiem przy obliczaniu dawek nawozów płynnych jest zrozumienie wzoru. Przeczytanie wzoru na pierwszy rzut oka może być przytłaczające, ale jest proste. Z biegiem czasu wprowadzanie wartości będzie dla Ciebie wygodne. Na przykład przeczytaj etykietę, aby znaleźć zawartość N-P2O5-K2O w swoim nawozie.

Będziesz także musiał wykonać test gleby, który jest kluczowy przed rozpoczęciem pracy z nawozami. Dzięki temu poznasz docelową dawkę i zastosujesz idealny nawóz, który zaspokoi potrzeby Twoich roślin. Trzecia część wzoru to całkowita powierzchnia, na której użyjesz nawozu, co jest oczywiste.

I wreszcie, to, co odróżnia dawkę nawozu płynnego od innych, to fakt, że musisz znać także gęstość lub wagę materiału. Ma to zastosowanie tylko wtedy, gdy używasz płynnego nawozu. Zrozumienie tych czterech wartości pomoże Ci zastosować wzór i obliczyć go bez problemów.

Krok # 2. Zastosuj formułę

Przykład nr 1.

Aby dodatkowo pomóc Ci zrozumieć wzór, posłużmy się przykładem obliczania dawki nawozu ciekłego azotu dla uprawy takiej jak kukurydza. Korzystając ze wzoru, znajdziesz dawkę stosowania N w galonach na akr i ilość potrzebną do nałożenia 160 funtów N na dany obszar. Będziesz potrzebował wspomnianych wcześniej wartości, co oznacza, że ​​powinieneś mieć świadomość, że 30% płynny nawóz azotowy RSM wystarczy na 500 akrów kukurydzy.

W tym przykładzie 10,86 funta na galon nawozu zawiera 30% azotu, co oznacza, że ​​otrzymasz 0,30 funta N na funt nawozu. Można uprościć obliczenia, ponieważ 10,86 funta na galon pomnożone przez 0,30 funta azotu na funt nawozu, a otrzymasz funt N na galon nawozu.

Otrzymasz również galon roztworu mocznika i azotanu amonu na akr, dzieląc 160 przez wcześniejszą ilość. Korzystając z wartości z poprzednich dwóch obliczeń, możesz uzyskać tony na 500 akrów. Ogólnie obliczenie dawki nawozu płynnego jest podobne do sposobu obliczenia dawki nawozów suchych.

Mimo to należy również uwzględnić wagę płynnego nawozu, aby poznać zawartość składników odżywczych.

Przykład 2.

Jeśli nadal jesteś zdezorientowany ze stosowaniem i stosowaniem wzoru, uproszczonym równaniem byłoby pomnożenie wymaganej dawki składników odżywczych przez 100 i podzielenie jej przez procent składnika odżywczego w nawozie pomnożony przez wagę nawozu. Powiedzmy, że musisz zastosować 15 funtów azotu przy użyciu płynnego nawozu zawierającego 30% azotu na wagę, a waga roztworu mocznika i azotanu amonu wynosi 10,86 funta na galon. Jak możesz wykorzystać formułę?

Najpierw otrzymasz dawkę nawozu, co oznacza pomnożenie 15 przez 100 i podzielenie przez 30. Otrzymasz wtedy 50 funtów, a podzielisz to przez 10,86. Dlatego będziesz potrzebować 4,6 galona płynnego nawozu.

Jak obliczyć zapotrzebowanie na składniki odżywcze

Oprócz wskaźnika nawozów płynnych chcesz również wiedzieć, jak obliczyć zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Pamiętaj, że prawidłową dawkę nawozu uzyskasz tylko wtedy, gdy znasz wymagania składników odżywczych upraw. Dlatego najpierw przeprowadź test gleby, aby upewnić się, że osiągniesz cele związane z produktywnością ogrodu.

Pamiętaj, że z biegiem czasu składniki odżywcze w glebie ulegają wyczerpaniu. Niektóre składniki odżywcze wymagają corocznego stosowania, podczas gdy inne wymagają częstszego dodawania. Roczne stosowanie fosforu i potasu powinno wystarczyć, ale azot może być bardziej okresowy.

Jeśli uprawiasz w szklarni, musisz również dostosować ilości, ponieważ zalecenia dotyczące nawozów są powszechnie stosowane na dużych obszarach. Nie chcesz zgadywać kwot ze względu na ryzyko nadmiernego i niedostatecznego nawożenia. Możesz użyć prostego równania funtów zalecanych na 1000 stóp kwadratowych pomnożonych przez powierzchnię kwadratową podzieloną przez 1000 stóp kwadratowych.

Wniosek

Znajomość i obliczanie dawek nawozu ma kluczowe znaczenie dla uniknięcia nadmiernego i niedostatecznego nawożenia. Możesz dowiedzieć się, jak obliczać dawki nawozów płynnych, rozumiejąc wzór i stosując wartości. Chociaż może być onieśmielający zobaczyć, jak długa jest formuła, jest to proste.

Można to uprościć do wymaganej dawki nawozu pomnożonej przez 100 i podzielonej przez procent składnika pokarmowego w nawozie pomnożonym przez wagę nawozu. Będziesz brać pod uwagę wagę płynnego nawozu, ponieważ dotyczy to zawartości składników odżywczych. Ponadto nie zapominaj o znaczeniu testu gleby przed obliczeniami, ponieważ zapewni to roślinom zapotrzebowanie na nawozy i pozwoli uniknąć problemów.

Przy właściwym zrozumieniu wartości i samego wzoru, powinieneś być w stanie obliczyć dawkę płynnego nawozu bez zamieszania. Możesz również sprawdzić różne przykłady z rozszerzeń uniwersyteckich.

Jak obliczyć odpowiednie dawki nawozów płynnych | KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jaki model szklarni wybrać i gdzie ją kupić?

Jak wspominaliśmy na naszym poprzednim blogu, zanim zaczniesz rozwijać się jako ogrodnik, potrzebujesz odpowiedniego narzędzia. Takim właśnie optymalnym rozwiązaniem  jest…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa i pielęgnacja gerbery w doniczce: 6 przydatnych wskazówek

Gerbera to pełna wdzięku i uroku roślina z rodziny astrowatych. Pochodzi z terenów Azji i Afryki Południowej, a do Europy…

Więcej
Bez kategorii

Zagospodarowanie upraw pod osłonami

Zagospodarowanie upraw pod osłonami powinno być zaplanowane tak, aby każdy fragment dostępnej przestrzeni przynosił plon. Tunele foliowe, pomimo tego iż…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać agrest w tunelu foliowym?

Wielu osobom drobne kwaśne owoce agrestu kojarzą się z dzieciństwem. W sumie nic w tym dziwnego, ponieważ jeszcze kilka lat…

Więcej
Bez kategorii

Hala namiotowa dla rolnictwa

Hala namiotowa dla rolnictwa to wszechstronna struktura do zastosowania na farmach. Dzięki uniwersalnej konstrukcji oraz modułowemu stelażowi przynosi sporo korzyści…

Więcej

Namioty rolnicze jako zastępstwo dla stodoły

Namioty rolnicze jako zastępstwo dla stodoły to coraz bardziej widoczna zmiana przy wyborze konstrukcji. Coraz częściej zamiast ociężałych i drogich…

Więcej