Jak nawozić przez system nawadniania kropelkowego? | KrosAgro

Jak nawozić przez system nawadniania kropelkowego | KrosAgro

Nauka nawożenia przez system nawadniania kroplowego jest dość prosta, ale wymaga zrozumienia, jakiego nawozu użyć i wprowadzenia go do wtryskiwacza. Ten proces jest również nazywany fertygacją i oferuje wiele korzyści dla różnych systemów produkcyjnych. Co więcej, samo nawożenie byłoby wygodniejsze dzięki wodzie do nawadniania, biorąc pod uwagę, że rozumiesz, jak działa system nawadniania kropelkowego.

Posiadając odpowiednią wiedzę na temat fertygacji, możesz skorzystać z szybszego pobierania wody i składników odżywczych. Możesz także efektywniej wykorzystywać wodę i nawozy. Jeśli używasz szklarni zamiast ogrodu na świeżym powietrzu, fertygacja może być również korzystniejsza dla zarządzania roślinami.

Jak prawidłowo nawozić przez system nawadniania kroplowego

Krok # 1. Dowiedz się, jakiego nawozu użyć

Jak można przypuszczać, odpowiedni nawóz do systemu nawadniania kroplowego jest rozpuszczalny w wodzie. Następnie włączysz wtryskiwacz nawozu do systemu nawadniania kroplowego, który następnie rozprowadzi nawóz za Ciebie. W ten sposób możesz kontrolować nawadnianie i nawożenie w jednym systemie.

Jak uniknąć zatykania

Pamiętaj jednak, że chcesz uniknąć zatykania emiterów kroplówki rozpuszczalnym w wodzie nawozem. Aby to zrobić, przefiltruj za jednostką nawozową i użyj produktu, który dobrze miesza się z wodą. Pamiętaj, że słabo rozpuszczony roztwór zatka emitery, ponieważ cząsteczki pozostaną w zawiesinie.

Inne częste błędy związane z nawozami, których należy unikać, to łączenie środków chemicznych i nawozów. Może to spowodować powstanie pozostałości, które ostatecznie zatkają emitery systemu. Chcesz także rozcieńczyć takie stężenie nawozu, które wystarczyłoby na jeden cykl nawadniania.

Jak uniknąć przepływu wstecznego

Co więcej, dodaj coś w górę do strumienia jednostki, ponieważ częstym problemem podczas fertygacji jest powrót nawozu do źródła wody. Upewnij się, że sprawdziłeś swoje urządzenie, aby uniknąć jakichkolwiek problemów. W niektórych obszarach obowiązują również przepisy dotyczące umieszczania urządzenia zapobiegającego przepływowi zwrotnemu.

Krok # 2. Dodaj nawóz do systemu nawadniania kroplowego

Następnym krokiem jest wprowadzenie nawozu do systemu nawadniania kropelkowego. Chcesz sprawdzić emiter w dużej odległości od pompy, aby był pod pełnym ciśnieniem. W ten sposób nie będziesz mieć problemów z wstrzyknięciem ze słabo ciśnieniowego systemu irygacji kroplowej.

Urządzenie i filtry zapobiegające przepływowi zwrotnemu

Jak wspomniano wcześniej, chcesz zagwarantować, że żadne cząsteczki nie zatykają emiterów i może być konieczne dodanie urządzenia zapobiegającego cofaniu się. W przypadku samego filtra weź pod uwagę typ wtryskiwacza i źródło wody, aby wybrać odpowiedni i umieścić go między wtryskiwaczem a źródłem wody. Konieczny jest również inny filtr między bocznymi częściami a wtryskiwaczem, aby zapobiec potencjalnemu zatykaniu emiterów przez cząsteczki.

Jak zapewnić równe nawożenie i zapobiegać zatykaniu się kropelek

Po zabezpieczeniu wszystkich tych części musisz pozwolić systemowi osiągnąć pełne ciśnienie poprzez wstrzyknięcie nawozu. Konieczne jest zwrócenie uwagi na to, aby system nawadniania kroplowego był pod pełnym ciśnieniem, ponieważ chcesz, aby każdy emiter był połączony ze sobą. W ten sposób można zapewnić równy rozdział nawozu w całym systemie nawadniania kropelkowego.

Po wstrzyknięciu dokładnie wyczyść system irygacyjny. Brak wypłukania składników odżywczych w systemie może spowodować zatkanie przewodów kroplujących.

Typowe wtryskiwacze do nawożenia przez system nawadniania kroplowego

Ogólnie rzecz biorąc, nawożenie przez system nawadniania kropelkowego jest tak proste, jak dodanie wtryskiwaczy nawozu do zespołu kroplownika. To sprawia, że ​​fertygacja jest doskonałą opcją dla hodowców komercyjnych, a nawet tych, którzy uprawiają szklarnię. Istnieją dwa popularne typy wtryskiwaczy, których można używać w systemie nawadniania kroplowego.

Pierwszy typ to wtryskiwacz, który dodajesz do kroplownika, który zasysa za Ciebie nawóz i wstrzykuje go do systemu irygacyjnego w stężeniu. Z drugiej strony możesz również użyć filtrów T i Y jako wtryskiwaczy i dodać do nich pellet, który rozpuści się i dostanie się do układu. Oba wtryskiwacze są łatwe w użyciu, o ile postępujesz zgodnie z instrukcjami, znasz swój nawóz i sprawdzasz ich zgodność z systemem.

Inne metody nawożenia systemów kroplowych i co nie zadziała

Niektórzy hodowcy nie polegają na nawadnianiu kropelkowym do nawożenia. Zamiast tego umieszczają nawóz uwalniany w czasie pod każdym emiterem lub osłoną boczną między emiterem a rośliną za pomocą rozpuszczalnego nawozu. Główną koncepcją jest tutaj zagwarantowanie, że nawóz dotrze do korzeni roślin i dostanie się do mokrej strefy emiterów.

Dlatego nie można posypywać powierzchni gleby suchym nawozem ani używać węża do podawania płynnego nawozu. Używanie obornika i innej ściółki również nie zadziała, ponieważ znajduje się pod nim i nie utworzy mokrej strefy, która doprowadzi składniki odżywcze do gleby.

Wniosek

Fertygacja lub system nawadniania kropelkowego do nawożenia to doskonały sposób na oszczędzanie nawozu i wody oraz zapewnienie szybszego wchłaniania obu roślin przez rośliny. Nauka nawożenia przez system nawadniania kropelkowego jest również czymś, czego nie powinieneś się onieśmielać, o ile rozumiesz dwa tematy omówione w tym artykule.

Po pierwsze, zrozum, że rozpuszczalny w wodzie nawóz, który łatwo rozpuszcza się w wodzie, ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania zatykaniu się systemu. Po drugie, chcesz dodać filtry i urządzenie zapobiegające przepływowi wstecznemu, aby przewidzieć typowe problemy z fertygacją, takie jak blokowanie i cofanie się nawozu. I na koniec, aby zapewnić równy rozdział nawozu, system musi być pod pełnym ciśnieniem.

Jak nawozić przez system nawadniania kropelkowego | KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jaki model szklarni wybrać i gdzie ją kupić?

Jak wspominaliśmy na naszym poprzednim blogu, zanim zaczniesz rozwijać się jako ogrodnik, potrzebujesz odpowiedniego narzędzia. Takim właśnie optymalnym rozwiązaniem  jest…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać groszek pod osłonami?

Groszek jest jedną z najpopularniejszych roślin strączkowych. Niepowtarzalny słodki smak i duża wartość zdrowotna warzywa, które jest niezastąpionym składnikiem sałatek,…

Więcej
Tunele foliowe

Jak uprawiać pomidory w mini tunelu foliowym?

Początkujący ogrodnicy stale szukają odpowiedzi na pytanie, jak uprawiać pomidory w mini tunelu foliowym? Wiedza tak jak i doświadczenie przychodzi…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak podlewać draceny?

Najważniejsze we właściwym rozpoznaniu zapotrzebowań i wymagań rośliny, jest zrozumienie, z jakich warunków klimatycznych pochodzi. Dotyczy to także sposobu, częstotliwości…

Więcej
Hodowla zwierząt

Mała farma z tunelem foliowym i kurami

Uprawy pod osłonami to integralna część wielu przydomowych ogrodów. Nieraz na kawałku zieleni, w samym środku ogrodu, stoi skąpana w…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać Lantanę? Najlepsze sposoby

Nauczenie się, jak rozmnażać lantanę i skutecznie ją uprawiać w ogrodzie lub szklarni hobbystycznej, nie jest tak trudne, jak się…

Więcej