Jak nawozić dalie? Przewodnik w 3 prostych krokach | KrosAgro

Jak nawozić dalie. Przewodnik w 3 prostych krokach | KrosAgro

Nauka nawożenia dalii jest łatwa i można to podzielić na trzy proste kroki. Obejmują one znajomość najlepszego nawozu, kiedy nawozić i jak prawidłowo nawozić dalie. Nie musisz czuć się przytłoczony informacją o nawożeniu tych kwiatów, ponieważ i tak są one ogólnie łatwe w uprawie.

Jednak, podobnie jak wszystkie rośliny, znajomość potrzeb nawozowych i praktyk dla dalii ma kluczowe znaczenie dla ich wzrostu i przetrwania. Możesz również rozważyć uprawę ich lub sadzenie w szklarni, aby zachować idealne warunki wzrostu. W ten sposób nie musisz się martwić o wahania pogody i temperatury, które mogą wpływać na ich tempo wzrostu i stan zdrowia.

Jak prawidłowo nawozić dalie

Najczęściej najważniejszym czynnikiem, o którym należy pamiętać podczas nawożenia dalii, jest sama gleba. Warto również zauważyć, że rośliny nie wymagają nawozu, gdy je dopiero zaczynasz, ponieważ nie mają jeszcze korzeni, które mogłyby wykorzystać nawóz. A jeśli dopiero zakładasz dalie, czy to na zewnątrz, czy w szklarni, wystarczy wilgotna gleba i ściółkowanie, a dodawanie wody nie jest konieczne, ponieważ nadmierne podlewanie może powodować gnicie.

Poznaj najlepszy nawóz

Według American Dahlia Society najlepszym sposobem określenia odpowiedniego nawozu dla twoich dalii jest sprawdzenie gleby. Być może jest to jeden z powodów, dla których wzrost w szklarni daje Ci przewagę, ponieważ możesz modyfikować środowisko dalii. Po sprawdzeniu pH i składu gleby możesz zdecydować, jakiego nawozu użyć.

Dalie mogą używać nawozów o wysokiej zawartości azotu przez cały sezon, ale pamiętaj, aby zminimalizować azot pod koniec sezonu. Azot będzie sprzyjał wzrostowi krzewów i dużym kwiatom, ale musisz kontrolować jego ilość, ponieważ zbyt duża ilość może prowadzić do słabego wzrostu i niskiej jakości bulw. Zamiast tego potas jest ważniejszy w tworzeniu energicznych dalii, a jednocześnie szybciej rozwija ich korzenie.

Oregon State University zaleca również 5 funtów nawozu 0-20-20 na 100 stóp kwadratowych dla dalii. Konieczne jest zwrócenie uwagi na monitorowanie azotu i skupienie się na potasie i fosforze. Jeśli dopiero zaczynasz sadzić, znajdziesz formuły, w których pierwsza liczba jest mniejsza od ostatniej.

Kiedy nawozić

Rozszerzenie University of Vermont wspomniało o dodaniu obornika lub kompostu do gleby przed sadzeniem. Następnie po miesiącu możesz dodać ćwierć funta zbilansowanego nawozu na 10 stóp kwadratowych. Powodem, dla którego będziesz czerpać korzyści z nawożenia dalii 30 dni po posadzeniu, jest to, że zachęca to bulwy do produkcji kiełków i łodyg.

Można również nawozić po wykiełkowaniu roślin, a następnie co cztery tygodnie od połowy lata do początku jesieni. W ten sposób dalie mogą wzmocnić swój system korzeniowy i mieć wystarczającą ilość energii, aby zwiększyć produkcję kwiatów. Dalie są ciężkimi karmnikami i przestrzeganie tych harmonogramów powinno zapewnić im ich wymagania, aby dobrze rosły.

Jak nawozić

Po pierwsze, chcesz wiedzieć, ile nawozu podasz swoim dalii. Nawozy często pokazują swoje zalecane ilości na metr kwadratowy, więc najpierw sprawdź to, aby uniknąć przekarmienia lub niedożywienia. Ale ogólnie rzecz biorąc, możesz mieć pół szklanki nawozu wokół swoich roślin, aby utworzyć 2-stopowy pierścień, który będziesz wprowadzać w glebę.

Jest to najlepsze, gdy dopiero zaczynasz, a następnie podlewaj, aby pomóc w wchłanianiu, a także zapobiec spalaniu korzeni. Chociaż dalie są ciężkimi karmnikami, może to być mylące, ponieważ niektórzy ogrodnicy przysięgają, że nawet nie potrzebują nawożenia. Dlatego wcześniejsze sprawdzenie gleby powinno dać ci istotę potrzeb żywieniowych rośliny.

Kolejną wskazówką, którą prawdopodobnie przeczytałeś, aby nawozić dalie, jest traktowanie jej podobnie jak rośliny pomidora. Oznacza to, że dalie będą dobrze współpracować z uniwersalnym nawozem, gdy je posadzisz, a następnie przestawią się na płynny nawóz o niskiej zawartości azotu raz w miesiącu, gdy zaczną kwitnąć. Jeśli to jest praktyka, którą wybrałeś, pamiętaj o zaprzestaniu nawożenia na początku września, jeśli chcesz użyć bulw później.

Dodatkowo możesz promować lepszy wzrost w powietrzu, jeśli będziesz nawozić paszą wysokofosforową wczesnym latem co trzy tygodnie. Możesz wtedy przestać karmić, gdy dalie umrą późnym latem, ponieważ rośliny wkrótce przejdą w stan uśpienia zimą. Chcesz zniechęcić dalie do wytwarzania liści przed końcem sezonu, aby miały wystarczającą ilość składników odżywczych w bulwach.

Wniosek

Możesz zapewnić, że rośliny kwitnące, takie jak dalie, rosną i kwitną zdrowo niezależnie od lokalizacji, używając szklarni. Jednak znaczna część ich sukcesu zależy od Ciebie, w tym wiedzy o tym, jak prawidłowo nawozić dalie. Zacznij od określenia najlepszego nawozu, kiedy jest właściwy czas na nawożenie i jak nawozić dalie.

Jeden ogrodnik może powiedzieć, że dalie są ciężkimi karmnikami, a inny może przysiąc, że wymagają one niewielkiej konserwacji, jeśli chodzi o karmienie. Przy wielu wskazówkach dotyczących nawożenia dalii od różnych ogrodników, koncepcje mogą być sprzeczne. Aby uniknąć przytłoczenia, pamiętaj, że pierwszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest gleba, a nawożenie nie ma sensu, dopóki nie będą jeszcze rozwinięte korzenie.

Dlatego sprawdź jakość gleby, aby odpowiednio dostosować karmienie. Możesz również traktować dalie w taki sam sposób, jak nawozisz rośliny pomidora i od tego zacząć.

Jak nawozić dalie. Przewodnik w 3 prostych krokach | KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać róże w donicach? 8 prostych wskazówek

Róże mają wiele odmian, a ten artykuł skupia się na tym, jak sadzić w donicach powalająco piękne róże odmiany knock-out….

Więcej
Tunele foliowe

Tunel foliowy odporność na wiatr

Tunel foliowy podczas uprawy pod osłonami będzie wystawiony na działanie czynników pogodowych, między innymi wiatru. To, czy wytrzyma podmuchy oraz…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak zimować kolokazję- uszy słonia. Przewodnik krok po kroku

Potrzebujesz dowiedzieć się tylko o trzech krokach, aby z powodzeniem przezimować uszy słonia. Jedną ze wskazówek, będących sekretem udanego zimowania…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Dlaczego uprawiać mini kiwi w tunelu foliowym?

Tunel foliowy to konstrukcja pozwalająca na uprawę roślin, które normalnie byłyby niedostępne. Choć zawsze istnieje możliwość prowadzenia egzotycznej plantacji plenerowo,…

Więcej
Tunele foliowe

Jak przyciągnąć pszczoły do tunelu foliowego?

Jak przyciągnąć pszczoły do tunelu foliowego? Przyciągnięcie tych zapylaczy ma kluczowe znaczenie dla udanej plantacji. Dlatego warto postarać się, aby…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Hala namiotowa jako warsztat

Hala namiotowa jako warsztat to pod wieloma względami idealne rozwiązanie dla inwestorów. Tego typu struktury to modułowe konstrukcje, które można…

Więcej