Jak napowietrzać hydroponikę? 5 najlepszych sposobów

Jak napowietrzać hydroponikę. 5 najlepszych sposobów

Jeśli ciekawi Cię, jak napowietrzać hydroponikę, masz do wyboru pięć metod. Należą do nich zawieszenie, za pomocą dyfuzora, kamienia napowietrzającego, syfonu lub szczeliny powietrznej. Jak omówimy później w tym artykule, konieczne jest napowietrzenie systemu hydroponicznego, aby zapewnić tlen korzeniom.

Najbardziej znaczące ryzyko dla roślin z tym ograniczeniem jest tak skrajne, jak śmierć. Badania wykazały również, jak napowietrzanie poprawia wzrost roślin ze względu na wpływ na korzenie. Podobnie jak woda w hydroponice, powietrze jest ważnym czynnikiem, którego ogrodnicy nigdy nie mogą przeoczyć.

Jak prawidłowo napowietrzać hydroponikę

Zawieszenie

Najprostszym sposobem napowietrzenia hydroponiki jest zawieszenie roślin. Zamiast tradycyjnego i popularnego systemu, w którym pozwalasz roślinom usiąść w wodzie, możesz zamiast tego rozważyć ustawienie pionowe. Dla porównania, pionowy system hydroponiczny będzie podawać pożywkę od góry i zbierać na dole, która następnie kapie do korzeni.

Dyfuzor powietrza

Powszechnym sposobem napowietrzania hydroponiki jest użycie dyfuzora powietrza. Może się to wydawać skomplikowane, ale dyfuzor to po prostu rurka z otworami. Otwory te będą następnie odpowiedzialne za uwalnianie powietrza do systemu.

Jeśli porównujesz dyfuzor powietrza z kamieniem napowietrzającym, główną zaletą tego ostatniego jest to, że uwalnia mniejsze bąbelki. Ich rozmiar zapobiega zbyt szybkiemu wzrostowi, co powoduje dłuższe narażenie korzeni na działanie tlenu.

Kamień napowietrzający

Chociaż kamienie napowietrzające wytwarzają większe pęcherzyki niż dyfuzor powietrza, ma on również kilka zalet w porównaniu z poprzednią metodą. Kamienie napowietrzające zapewniają bardziej równomierną dystrybucję powietrza, ponieważ otwory mają lepszą dystrybucję. Kamienie napowietrzające typu dysku są również doskonałe, jeśli twoje rośliny mają rozbudowany system korzeniowy.

Kamienie napowietrzające są najtańszą opcją napowietrzania hydroponiki i są nawet łatwe do znalezienia. Prawdopodobnie znajdziesz również odpowiedni rozmiar i kształt dla swojego systemu hydroponicznego. Jednak pamiętaj, aby dostać te z plastikiem, ponieważ kamienie napowietrzające łatwo pękają.

Syfon

Istnieją inne typy systemów hydroponicznych, które mogą skorzystać z automatycznego syfonu do napowietrzania. Na przykład system powodziowo-drenażowy lub system odpływowo-odpływowy będzie najlepiej działał w tej metodzie. Dzieje się tak, ponieważ syfon opróżni za ciebie złoże hydroponiczne, wystawiając w ten sposób korzenie na powietrze.

Szczelina powietrzna

A co, jeśli używasz systemu hydroponicznego wykorzystującego technikę filmu odżywczego (NFT)? Ten system nie wykorzystuje podłoża i polega na powlekaniu korzeni pożywką. Szczelina powietrzna w systemie najlepiej nadaje się do jej napowietrzania.

Jest to tak proste, jak się wydaje, gdy między roztworem odżywczym a podstawą rośliny jest szczelina powietrzna, która zapewnia roślinom tlen.

Ile powietrza potrzebujesz do hydroponiki?

Możliwe jest przepowietrzenie systemu hydroponicznego, głównie w przypadku pominięcia planowania. Pamiętaj, że Twoim celem jest tylko uniknięcie beztlenowca, ale możesz też użyć poniższego współczynnika.

100 l / min na każdy zbiornik o pojemności 100 galonów

Napowietrzając system hydroponiczny, musisz wiedzieć, ile powietrza potrzeba, aby system miał odpowiedni poziom tlenu. Ogólnie rzecz biorąc, chcesz pompować litr powietrza na minutę na galon pożywki. Użyj tego jako przewodnika podczas obliczania zapotrzebowania na powietrze, więc jeśli masz zbiornik o pojemności 100 galonów, powietrze, które musisz przepompować, wynosi 100 l / min.

Znaczenie napowietrzania w hydroponice

Można się zastanawiać, dlaczego napowietrzanie jest niezbędne w systemie hydroponicznym, a wyjaśnienie tego leży w ilości tlenu, jaką będą miały twoje korzenie. Aby zapobiec ograniczeniom, ważne jest, aby napowietrzać system. Jakie są skutki niskiego lub braku tlenu w hydroponice?

Więdnięcie

Jeśli korzeń rośliny cierpi z powodu niskiego lub braku tlenu, zauważysz, że roślina zaczyna szybko więdnąć. Jest to bardziej oczywiste w niektórych typach roślin lub w ciepłym miejscu z silnym oświetleniem. Jeśli używasz szklarni, możesz łatwo wykryć, który czynnik powoduje takie objawy.

Niektóre konfiguracje, takie jak statyczne systemy hodowlane, mają niski poziom dostępnego tlenu, ponieważ korzenie roślin są stale w wodzie. To sprawia, że ​​system hydroponiczny jest problematyczny dla większych upraw, ponieważ mają one większe zapotrzebowanie na składniki odżywcze, a ograniczenie tlenu staje się szkodliwe. Aby rozwiązać ten dylemat, możesz użyć systemu aeroponicznego, który zapewnia zarówno składniki odżywcze, jak i zapotrzebowanie na tlen.

Problemy z wchłanianiem wody i minerałów lub gromadzeniem toksyn

Ogólnie rzecz biorąc, ważne jest, aby kontrolować potencjał natleniania systemu hydroponicznego, jeśli nie chcesz problemów ze wzrostem roślin. Brak lub niedobór tlenu wpływa nawet na przepuszczalność korzeni, prowadząc do gromadzenia się toksyn do wody i problemów z wchłanianiem minerałów.

Zarówno statyczne, jak i dynamiczne konfiguracje wymagają takiej staranności, a można to zrobić, monitorując ilość i częstotliwość napowietrzaczy lub drenażu i nawadniania podłoża uprawowego.

Wniosek

Korzenie twoich roślin w hydroponice muszą optymalnie otrzymywać tlen. Ale jak napowietrzać hydroponikę? Możesz wybrać jedną z pięciu metod, w zależności od tego, która jest odpowiednia dla Twojej konfiguracji.

Możesz stworzyć system pionowy i zawiesić rośliny lub wybrać z dyfuzora lub kamienia napowietrzającego. Jeśli masz system zalewowo-spustowy, możesz zdecydować się na automatyczny syfon do napowietrzania. Z drugiej strony szczelina powietrzna powinna zapewnić korzenie tlenu w układach NFT.

Jak napowietrzać hydroponikę. 5 najlepszych sposobów

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak rozmnożyć begonię przez sadzonki pędowe?

Begonia to jedna z najpopularniejszych roślin, zdobiących zarówno rabaty, balkony i tarasy, jak również wnętrza mieszkań. Należy do rodziny ukośnicowatych,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Czerwiec w tunelu foliowym

Czerwiec w tunelu foliowym to czas, kiedy zbieramy kilkumiesięczne efekty swojej pracy. Choć pod osłoną jest jeszcze wiele do zrobienia,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać Aglonemę? Uprawa i pielęgnacja aglonemy

Aglonema (Aglaonema commutatum) to efektowna roślina, należąca do rodziny obrazkowatych. Jest ona jedną z tych egzotycznych piękności, które cenione są…

Więcej
Tunele foliowe od A do Z

Jak tanio ogrzewać tunele foliowe lub szklarnie?

Jeśli korzystasz ze szklarni lub tunelu hobbystycznego i mieszkasz w chłodnym rejonie, z pewnością będziesz zainteresowany różnymi sposobami zwiększenia  ciepła …

Więcej
Tunele foliowe

Październik pod osłonami

Październik pod osłonami nie musi oznaczać koniec ogrodniczego hobby. Dzięki solidnej stalowej konstrukcji i wytrzymałej foli, zyskuje się więcej czasu…

Więcej
Tunele foliowe

Nowoczesne tunele foliowe – ogrodowe i profesjonalne

Wyobrażenie o uprawach pod osłonami systematycznie się zmienia. Jeszcze kilka lat temu ujrzenie tunelu foliowego było zjawiskiem rzadkim, teraz wystarczy…

Więcej