Jak najłatwiej rozmnażać rośliny przez tkanki-in vitro

Jak najłatwiej rozmnażać rośliny przez tkanki-in vitro

Ogólnie rzecz biorąc, można zrozumieć, jak rozmnażać rośliny tkankowe w czterech etapach. Jest to oparte na przewodniku dotyczącym mikrorozmnażania opracowanym przez University of Florida, University of Kentucky i Texas A&M University. Nauczenie się tej metody rozmnażania bezpłciowego może być przytłaczające ze względu na wymagania i szczegółowe kroki.

Mimo to rozmnażanie tkanek jest przydatnym rozwiązaniem, jeśli masz ograniczenia w innych technikach, a także otwiera wiele możliwości dla ogrodników. Obecnie rośnie nawet zainteresowanie rozmnażaniem bananów tą metodą ze względu na jej produktywność. W pewnym sensie, ponieważ te rośliny powstały w laboratorium, warto również rozważyć hodowanie ich w szklarni, dopóki nie będą gotowe do użytku na zewnątrz.

Jak skutecznie rozmnażać rośliny przez tkankę

Zwróć uwagę, że istnieje wiele metod rozmnażania tkanek roślin. Więcej informacji można znaleźć w bardziej szczegółowym i technicznym przewodniku Amerykańskiego Towarzystwa Fitopatologicznego. Niemniej jednak, cztery poniższe etapy stanowią podstawową koncepcję propagacji tkanek, a zrozumienie jej powinno pomóc w szybkim opanowaniu większej liczby procedur technicznych.

Etap 1

Pierwszym etapem mikrorozmnażania jest założenie, w którym wysterylizujesz eksplantat. Pamiętaj, że to, co utrudnia namnażanie tkanek niż innymi metodami, to fakt, że wszystko powinno być czyste i wysterylizowane. Aby rozpocząć rozmnażanie pędów, eksplantat należy poddać sterylizacji detergentem i wybielaczem lub alkoholem i fungicydem.

Etap 2

Po założeniu drugi etap nazywa się rozmnażaniem pędów. Już sama nazwa ma na celu stworzenie wielu pędów z eksplantu. W tym miejscu można zauważyć, jak duża jest liczba pędów wytwarzanych podczas rozmnażania tkanek w porównaniu z innymi metodami.

Aby to zrobić, weź porcję kultury i umieść ją na sterylnym ręczniku papierowym. Będzie to Twoja subkultura, w której możesz wycinać mniejsze kawałki skalpelem i szczypcami. Przenieś je do innego słoika i użyj cytokinin, aby wywołać tworzenie pędów.

Etap # 3

Trzeci etap rozmnażania tkanek polega na tym, że pędy, które wytworzyłeś wcześniej, ukorzenią się, tworząc nową sadzonkę. Typowe jest nakładanie auksyny na mikrosadzonki, aby zachęcić do tworzenia korzeni, in vitro lub ex vitro. Ta pierwsza jest prawdopodobnie najbardziej preferowaną metodą tworzenia roślin, które łatwo dostosowują się do normalnego środowiska.

Sama technika jest prosta, polega na tym, że sadzonki traktuje się kleszczami, a następnie wkłada się je do podłoża ukorzeniającego. Poza tym okresowe opryskiwanie jest niezbędne, aby zapobiec wysychaniu sadzonek.

Etap 4

Ostatnią metodą rozmnażania tkanek jest aklimatyzacja ukorzenionych sadzonek. Jak pokrótce wspomniano we wstępie, częstym problemem związanym z roślinami stosowanymi w tej metodzie jest konieczność ich aklimatyzacji w kontrolowanym środowisku przed sadzeniem. Możesz użyć szklarni lub zamkniętego namiotu polietylenowego dla sadzonek i poddawać je okresowemu zaparowywaniu i stopniowemu przenoszeniu w miejsce na świeżym powietrzu o zmniejszonej wilgotności i świetle.

Czego potrzebujesz do propagacji tkanek?

Teraz, gdy znasz już koncepcję tej metody propagacji, następnym krokiem jest poznanie wymagań i typów sprzętu, które musisz posiadać, aby pomyślnie przeprowadzić proces. Po pierwsze, potrzebujesz obszaru, który możesz łatwo kontrolować i sterylizować. Dlatego do dezynfekcji może być potrzebny autoklaw, ale w mniejszych ogrodach dobrze sprawdzi się również kuchenka mikrofalowa lub szybkowar.

Następnie oprócz materiału dezynfekującego będziesz potrzebować środków czyszczących, takich jak wybielacz i nadtlenek wodoru. A do samych pojemników niektórzy używają szklanych butelek z recyklingu, ale zawsze możesz użyć innych pojemników, takich jak probówki i garnki, w zależności od kroku.

Jakie są wymagania dotyczące propagacji tkanek?

Rozmnażanie tkanek jest dość skrupulatne. Jak wspomniano wcześniej, warunki sanitarne są niezbędne ze względu na rośliny, materiały i lokalizację. Powinieneś także sprawdzić się, aby uniknąć niedogodności związanych z zakażeniem podczas uprawy i podobnie jak w przypadku innych metod rozmnażania, ważne jest, aby użyć zdrowej rośliny.

Będziesz potrzebował pudełka lub starego akwarium, aby stworzyć środowisko z czystym powietrzem dla środowiska i pożywki. Będziesz także musiał przygotować i wysterylizować podłoże do uprawy i upewnić się, że będzie stabilne i zapewniło roślinom składniki odżywcze. Istnieją różne podłoża wspólne do rozmnażania tkanek, takie jak agar.

Wniosek

Będą przypadki, w których jako ogrodnik będziesz musiał wyjść poza normę i poszerzyć swoją wiedzę innymi metodami rozmnażania. Jedną z nich jest nauka rozmnażania tkanek roślin, co może być przydatne i korzystne w ciągle zmieniającej się scenie ogrodniczej. Sam proces może być drobiazgowy i mieć wymagania, których musisz przestrzegać, ale możesz go lepiej zrozumieć w czterech etapach.

Ogólnie rzecz biorąc, rozmnażanie tkanek polega na osiadaniu, namnażaniu, ukorzenianiu i aklimatyzacji. W przypadku tej metody rozmnażania wszystko musi być sterylne i stabilne, aby zagwarantować sukces. Jak już przeczytałeś, ostatni etap, czyli aklimatyzacja, jest niezbędny, aby przygotować rośliny „wyhodowane w laboratorium” do typowego środowiska uprawy.

Czytając ten przewodnik i inne szczegółowe informacje z wiarygodnych źródeł, rozmnażanie tkanek może być samodzielną procedurą. Dzięki materiałom zawsze możesz wykazać się kreatywnością, a korzyści, jakie uzyskasz, obejmują wysoki plon wysokiej jakości roślin. Głównym wnioskiem dotyczącym rozmnażania tkanek lub mikrorozmnażania jest praktyka higieny i staranności przez cały czas.

Jak najłatwiej rozmnażać rośliny przez tkanki-in vitro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Czym jest hydroponika w uprawach pod osłonami?

Hydroponika w uprawach pod osłonami to nowoczesny sposób na prowadzenia plantacji. Ta metoda to nic innego jak hodowla roślin na…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak zbierać nasiona begonii? Poradnik w dwóch krokach

Wystarczy wykonać tylko dwa kroki, aby dowiedzieć się, jak uzyskać nasiona begonii. Będzie to przydatna umiejętność, którą należy posiadać podczas…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnożyć ciemiernik z nasion? Uprawa i pielęgnacja ciemierników

Ciemiernik to mrozoodporna roślina z rodziny astrowatych, która ma pewną cechę, wyróżniającą ją na tle innych kwiatów. Tą niezwykłą właściwością…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak pozbyć się rdzy na trawie: krótki przewodnik

Zarażenia trawnika chorobą grzybiczą wywołaną przez rdzowce jest nierzadkim problemem w wielu ogrodach. Dlatego musisz wiedzieć, jak pozbyć się rdzy…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Hale łukowe – projekt na zamówienie

Modułowe konstrukcje stalowe coraz śmielej podbijają rynek, będąc skutecznym zamiennikiem dla stałych budynków. Hale łukowe to nie tylko optymalne rozwiązanie,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać jarmuż w szklarni lub tunelu hobbystycznym

Czy chcesz wiedzieć, jak uprawiać jarmuż w szklarni lub tunelu hobbystycznym? Jarmuż to roślina, najlepiej rozwijająca się w chłodne dni,…

Więcej