Jak najłatwiej rozmnażać rośliny przez tkanki-in vitro

Jak najłatwiej rozmnażać rośliny przez tkanki-in vitro

Ogólnie rzecz biorąc, można zrozumieć, jak rozmnażać rośliny tkankowe w czterech etapach. Jest to oparte na przewodniku dotyczącym mikrorozmnażania opracowanym przez University of Florida, University of Kentucky i Texas A&M University. Nauczenie się tej metody rozmnażania bezpłciowego może być przytłaczające ze względu na wymagania i szczegółowe kroki.

Mimo to rozmnażanie tkanek jest przydatnym rozwiązaniem, jeśli masz ograniczenia w innych technikach, a także otwiera wiele możliwości dla ogrodników. Obecnie rośnie nawet zainteresowanie rozmnażaniem bananów tą metodą ze względu na jej produktywność. W pewnym sensie, ponieważ te rośliny powstały w laboratorium, warto również rozważyć hodowanie ich w szklarni, dopóki nie będą gotowe do użytku na zewnątrz.

Jak skutecznie rozmnażać rośliny przez tkankę

Zwróć uwagę, że istnieje wiele metod rozmnażania tkanek roślin. Więcej informacji można znaleźć w bardziej szczegółowym i technicznym przewodniku Amerykańskiego Towarzystwa Fitopatologicznego. Niemniej jednak, cztery poniższe etapy stanowią podstawową koncepcję propagacji tkanek, a zrozumienie jej powinno pomóc w szybkim opanowaniu większej liczby procedur technicznych.

Etap 1

Pierwszym etapem mikrorozmnażania jest założenie, w którym wysterylizujesz eksplantat. Pamiętaj, że to, co utrudnia namnażanie tkanek niż innymi metodami, to fakt, że wszystko powinno być czyste i wysterylizowane. Aby rozpocząć rozmnażanie pędów, eksplantat należy poddać sterylizacji detergentem i wybielaczem lub alkoholem i fungicydem.

Etap 2

Po założeniu drugi etap nazywa się rozmnażaniem pędów. Już sama nazwa ma na celu stworzenie wielu pędów z eksplantu. W tym miejscu można zauważyć, jak duża jest liczba pędów wytwarzanych podczas rozmnażania tkanek w porównaniu z innymi metodami.

Aby to zrobić, weź porcję kultury i umieść ją na sterylnym ręczniku papierowym. Będzie to Twoja subkultura, w której możesz wycinać mniejsze kawałki skalpelem i szczypcami. Przenieś je do innego słoika i użyj cytokinin, aby wywołać tworzenie pędów.

Etap # 3

Trzeci etap rozmnażania tkanek polega na tym, że pędy, które wytworzyłeś wcześniej, ukorzenią się, tworząc nową sadzonkę. Typowe jest nakładanie auksyny na mikrosadzonki, aby zachęcić do tworzenia korzeni, in vitro lub ex vitro. Ta pierwsza jest prawdopodobnie najbardziej preferowaną metodą tworzenia roślin, które łatwo dostosowują się do normalnego środowiska.

Sama technika jest prosta, polega na tym, że sadzonki traktuje się kleszczami, a następnie wkłada się je do podłoża ukorzeniającego. Poza tym okresowe opryskiwanie jest niezbędne, aby zapobiec wysychaniu sadzonek.

Etap 4

Ostatnią metodą rozmnażania tkanek jest aklimatyzacja ukorzenionych sadzonek. Jak pokrótce wspomniano we wstępie, częstym problemem związanym z roślinami stosowanymi w tej metodzie jest konieczność ich aklimatyzacji w kontrolowanym środowisku przed sadzeniem. Możesz użyć szklarni lub zamkniętego namiotu polietylenowego dla sadzonek i poddawać je okresowemu zaparowywaniu i stopniowemu przenoszeniu w miejsce na świeżym powietrzu o zmniejszonej wilgotności i świetle.

Czego potrzebujesz do propagacji tkanek?

Teraz, gdy znasz już koncepcję tej metody propagacji, następnym krokiem jest poznanie wymagań i typów sprzętu, które musisz posiadać, aby pomyślnie przeprowadzić proces. Po pierwsze, potrzebujesz obszaru, który możesz łatwo kontrolować i sterylizować. Dlatego do dezynfekcji może być potrzebny autoklaw, ale w mniejszych ogrodach dobrze sprawdzi się również kuchenka mikrofalowa lub szybkowar.

Następnie oprócz materiału dezynfekującego będziesz potrzebować środków czyszczących, takich jak wybielacz i nadtlenek wodoru. A do samych pojemników niektórzy używają szklanych butelek z recyklingu, ale zawsze możesz użyć innych pojemników, takich jak probówki i garnki, w zależności od kroku.

Jakie są wymagania dotyczące propagacji tkanek?

Rozmnażanie tkanek jest dość skrupulatne. Jak wspomniano wcześniej, warunki sanitarne są niezbędne ze względu na rośliny, materiały i lokalizację. Powinieneś także sprawdzić się, aby uniknąć niedogodności związanych z zakażeniem podczas uprawy i podobnie jak w przypadku innych metod rozmnażania, ważne jest, aby użyć zdrowej rośliny.

Będziesz potrzebował pudełka lub starego akwarium, aby stworzyć środowisko z czystym powietrzem dla środowiska i pożywki. Będziesz także musiał przygotować i wysterylizować podłoże do uprawy i upewnić się, że będzie stabilne i zapewniło roślinom składniki odżywcze. Istnieją różne podłoża wspólne do rozmnażania tkanek, takie jak agar.

Wniosek

Będą przypadki, w których jako ogrodnik będziesz musiał wyjść poza normę i poszerzyć swoją wiedzę innymi metodami rozmnażania. Jedną z nich jest nauka rozmnażania tkanek roślin, co może być przydatne i korzystne w ciągle zmieniającej się scenie ogrodniczej. Sam proces może być drobiazgowy i mieć wymagania, których musisz przestrzegać, ale możesz go lepiej zrozumieć w czterech etapach.

Ogólnie rzecz biorąc, rozmnażanie tkanek polega na osiadaniu, namnażaniu, ukorzenianiu i aklimatyzacji. W przypadku tej metody rozmnażania wszystko musi być sterylne i stabilne, aby zagwarantować sukces. Jak już przeczytałeś, ostatni etap, czyli aklimatyzacja, jest niezbędny, aby przygotować rośliny „wyhodowane w laboratorium” do typowego środowiska uprawy.

Czytając ten przewodnik i inne szczegółowe informacje z wiarygodnych źródeł, rozmnażanie tkanek może być samodzielną procedurą. Dzięki materiałom zawsze możesz wykazać się kreatywnością, a korzyści, jakie uzyskasz, obejmują wysoki plon wysokiej jakości roślin. Głównym wnioskiem dotyczącym rozmnażania tkanek lub mikrorozmnażania jest praktyka higieny i staranności przez cały czas.

Jak najłatwiej rozmnażać rośliny przez tkanki-in vitro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Namioty garażowe i magazynowe

Namioty przemysłowe dla firm

Namioty przemysłowe dla firm o konstrukcji z rur i profili, znajdują swoje zastosowanie w różnych rodzajach produkcji. Hale namiotowe to…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać róże rabatowe? Pielęgnacja i wymagania róż rabatowych

Dla każdego konesera pięknych kwiatów róża to prawdziwy symbol piękna i nie można jej zastąpić żadną inną rośliną. Do wyboru…

Więcej
Tunele foliowe od A do Z

Jakie są korzyści z uprawy roślin w tunelu?

Może zastanawiasz się jakie korzyści płyną z uprawy roślin w szklarni lub tunelu i czy jest ich dużo? W ostatnim…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak stosować Talstar? | Mieszanie środków ochrony roślin

Talstar to jeden z najpopularniejszych środków owadobójczych i przędziorkobójczych. Służy do zwalczania wciornastków, mszyc, mączlików, gąsienic bielinka kapustnika oraz wielu…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa warzyw pod folią

Uprawa warzyw pod folią w obliczu kryzysu jakim jest pandemia, jest jak najbardziej zasadnym rozwiązaniem. Dostęp do własnej żywności, kiedy…

Więcej
Tunele foliowe

Jakie są kategorie tuneli foliowych?

Sezonowy tunel foliowy większości osób kojarzy się z uprawami, jednak jako konstrukcja ma bardzo uniwersalne zastosowanie. Ocynkowana ogniowo struktura ma…

Więcej