Jak mierzyć wzrost roślin na 3 proste sposoby

Jak mierzyć wzrost roślin na 3 proste sposoby

 

Czy jesteś jednym z niezliczonych osób, które pragną dowiedzieć się, jak dokonać pomiaru wzrostu roślin? Jeśli tak, to z pewnością ucieszy cię fakt, że ta procedura nie jest skomplikowana. Nie ma znaczenia, czy chcesz obliczyć tempo wzrostu próbek laboratoryjnych, czy po prostu chcesz wiedzieć, jak szybko rosną twoje rośliny szklarniowe – będziesz w stanie zrobić to z wielką łatwością.

3 metody, których możesz użyć do pomiaru tempa wzrostu roślin

Należy pamiętać, że będziesz potrzebować trochę czasu, aby prześledzić tempo wzrostu swoich roślin, będziesz też potrzebować kilku potrzebnych narzędzi. Przyjrzyjmy się bliżej temu, co należy zrobić:

Metoda nr 1: zmierz wysokość rośliny za pomocą linijki

Pierwsza metoda polega na użyciu linijki w celu zmierzenia wysokości rośliny. Aby to zrobić, należy ustawić linijkę u podstawy rośliny, upewniając się, że zaczynamy mierzyć od zera przy samym podłożu. Do pomiaru wysokości roślin w doniczce, trzeba ustawić linijkę na poziomie gruntu. Podczas gdy linijka może być użyteczna do pomiaru mniejszych roślin, tak dla wyższych, może być potrzebny długi kij, metr stolarski, miernik, lub taśma miernicza.

Po zmierzeniu wysokości rośliny, od podstawy do najwyższego punktu, upewnij się, że zapisujesz wysokość rośliny na wykresie. Nie zapomnij napisać daty zapisu. Najlepiej jest powtarzać ten proces co trzy dni, aby śledzić postępy rośliny.

Następnym krokiem jest obliczenie średniego tempa wzrostu rośliny. Możesz to łatwo zrobić, biorąc wymiary rośliny i dzieląc je przez czas, w którym je uprawiasz. Mimo że będziesz miał ogólne pojęcie o tym, jak szybko rośnie twoja roślina w określonym czasie, pamiętaj, że tempo wzrostu rośliny może się zmieniać codziennie.

Aktualnie, byłoby niemożliwe ustalenie codziennego przyrostu wzrostu konkretnej rośliny, bez użycia laboratorium, jak również najnowocześniejszej technologii.

Metoda nr 2: Zwróć uwagę na rozmiar liścia

Możesz również zmierzyć wzrost rośliny, oceniając rozmiar liści, tworząc tabelę, licząc liście na roślinie i zaznaczając ich długość, a także szerokość. Tworząc wykres, pamiętaj, aby mieć rubryki dla każdej daty, pod którą planujesz zmierzyć liście. Upewnij się, że masz kolumnę z etykietą „liczba liści”, drugą „średnia długość” i jeszcze jedną „średnia szerokość”.

Nie zapomnij sprawdzić stan liści codziennie i zapisywać dane co trzy dni. Licząc liście na roślinie, pamiętaj, aby zrobić to dokładnie i unikać podwójnego liczenia tych samych liści. Policz liczbę nowych, młodych liści i zapisz je również na wykresie.

Jeśli chodzi o oznaczanie długości i szerokości rozmiaru liści rośliny, musisz pobrać losowo co najmniej 4 liście. Następnie zmierz linijką każdy liść od podstawy do końca, a także jego najszersze części. Po zapisaniu konkretnych pomiarów w centymetrach i milimetrach dodajesz je i dzielisz tę sumę  przez liczbę pomiarów, które zostały wykonane, aby uzyskać średnią długość i szerokość liścia z tego dnia.

Metoda nr 3: Użyj suszonych roślin, aby poznać tempo wzrostu

W przypadku tej metody musisz wybrać przypadkową roślinę, wyjąć ją z doniczki i dokładnie spłukać ziemię z korzeni rośliny, zanim użyjesz ręcznika papierowego do osuszenia rośliny. Następnie umieszczasz roślinę w suszarce i ustawiasz temperaturę od 15˚C do 60˚C. W przypadku ziół temperatura nie powinna przekraczać 35 stopni C. Jeśli chcesz mieć całkowitą pewność, że roślina wyschnie, należy ją osuszać przez około 8 do 12 godzin.

W przypadku braku specjalistycznego sprzętu suszarka do żywności może ją z powodzeniem zastąpić, jeśli po prostu ustawisz ją na tę samą temperaturę. Jeśli masz do dyspozycji tylko tradycyjny piekarnik, możesz użyć ustawienia konwekcji i ustawić go na około 60 ° C na około 6 godzin.

Po wysuszeniu rośliny należy umieścić ją w plastikowej torbie zapinanej na suwak, która zabezpiecza przed wilgocią. Zachowaj liście, które spadają podczas fazy chłodzenia i umieść je na wadze wraz z resztą rośliny. Zapisz dane, teraz możesz się już pozbyć wyschniętej rośliny.

Proces ten można powtórzyć po tygodniu lub dwóch dla porównania. Po zakończeniu pomiarów należy uzyskać średnią zmianę wagi, sumując zarejestrowane dane i dzieląc je przez liczbę dni między każdym pomiarem.

Czy uprawianie ogrodnictwa szklarniowego to świetny pomysł?

Tak, ogrodnictwo szklarniowe to jedno z najciekawszych doświadczeń, jakie możesz zdobyć. Oprócz tego, że możesz zajmować się sadzonkami bez względu na pogodę na zewnątrz, mini szklarnia działa również jako bariera ochronna przed trudnymi warunkami pogodowymi, nagłymi zjawiskami atmosferycznymi, szkodnikami i zwierzętami. Co więcej, posiadanie własnej mini szklarni ułatwi Ci kontrolowanie temperatury i poziomu wilgotności w zamkniętej przestrzeni, zapewniając idealne środowisko do wzrostu dla Twoich roślin.

Jak mierzyć wzrost roślin: podsumowanie

Wiedza o tym, jak mierzyć wzrost roślin, jest potrzebna, by lepiej móc zrozumieć jakie warunki, typy nawozów lub zabiegi pielęgnacyjne służą Twoim roślinom. Rozważ możliwości, które daje uprawa pod osłonami i czerp wspaniałe korzyści z ogrodnictwa szklarniowego. Zainwestuj w mini szklarnię już dziś!

Jak mierzyć wzrost roślin na 3 proste sposoby

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Namioty garażowe i magazynowe

Garaż dla jachtów

Co roku nadchodzi dzień, w którym sezon sportów wodnych zbliża się ku końcowi. Zanim nadejdzie pierwszy mróz, mamy czas, aby…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Hale namiotowe pod targi firmowe

Hale namiotowe na targi firmowe to idealne rozwiązanie konstrukcyjne, które pomoże w przeprowadzeniu imprezy. Regularnie firmy decydują się organizować tego…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak stosować Talstar? | Mieszanie środków ochrony roślin

Talstar to jeden z najpopularniejszych środków owadobójczych i przędziorkobójczych. Służy do zwalczania wciornastków, mszyc, mączlików, gąsienic bielinka kapustnika oraz wielu…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Wielkopowierzchniowe hale namiotowe dla firm

Wielkopowierzchniowe hale namiotowe dla firm to przestronne konstrukcje o jednej lub kilku nawach. Coraz częściej modułowe namioty wypierają konwencjonalne budownictwo,…

Więcej
Tunele foliowe od A do Z

Jak uprawiać kurkumę w domu i pod osłonami? | Poradnik dla początkujących

Kurkuma to egzotyczna roślina pochodząca z Indochin należy do rodziny imbirowatych, a jej kłącza są niezwykle podobne do imbiru. Znana…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak wyhodować gomfrenę? Uprawa i pielęgnacja gomfreny kulistej

Gomfrena kulista (Gomphrena globosa) inaczej zwana wiecznikiem kulistym, to jednoroczna roślina, pochodząca z międzyzwrotnikowych, suchych terenów Ameryki Środkowej i Południowej,…

Więcej