Jak leczyć brązowe plamy na liściach bluszczu | KrosAgro

Jak leczyć brązowe plamy na liściach bluszczu | KrosAgro

Jeśli nie masz pewności, jak leczyć brązowe plamy na liściach bluszczu, nie panikuj, ponieważ czystość, warunki sanitarne i środki grzybobójcze powinny pomóc w rozwiązaniu tego problemu. Uprawa roślin jest satysfakcjonująca, ale obserwowanie oznak, które są nietypowe, jest częścią życia ogrodnika. Zwykle odczuwasz strach, gdy zauważysz brązowe plamy na liściach bluszczu, ale nauczenie się, jak je leczyć i co je powoduje, powinno przywrócić Ci pewność siebie.

Aby jeszcze bardziej zapobiec potencjalnym problemom z roślinami bluszczu, możesz rozważyć wyhodowanie ich w szklarni. W ten sposób można wygodniej unikać problemów, a nawet je kontrolować. Możesz także naśladować warunki wzrostu tej rośliny, która dobrze rośnie w strefach od 4 do 9.

Nie panikuj, przeczytaj, jak leczyć brązowe plamy na liściach bluszczu

Jak leczyć brązowe plamy na liściach bluszczu?

Czystość i higiena

Czy wiesz, że zwykła odpowiedzialność ogrodnicza, odpowiednia i konsekwentna czystość i warunki sanitarne mogą wyleczyć brązowe plamy, które widzisz na liściach bluszczu? Często pomijamy proste praktyki, takie jak usuwanie martwych liści i łodyg, myśląc, że dzień lub dwa stojące z nimi nie powinny powodować problemów u naszych roślin.

Jednak czystość i warunki sanitarne powinny być stałą częścią tego, co robisz w ogrodzie i szklarni. Nie tylko zapobiegną infekcjom wśród roślin bluszczu, ale mogą sprawić, że brązowe plamy będą łatwiejsze do opanowania i wygodniejsze do usunięcia. Kiedy zauważysz zainfekowane liście z plamkami lub nawet pozornie niewinnymi szczątkami, usuń je z obszaru, aby spowolnić ich rozprzestrzenianie się wśród roślin, i możesz to robić każdej wiosny, zanim rozwinie się nowy wzrost.

Ta praktyka ma zastosowanie niezależnie od przyczyny brązowych plam, o których w artykule zostanie mowa w dalszej części. Możesz także zniszczyć wszystkie chore rośliny bluszczu jesienią lub przyciąć ich zainfekowane części w ramach swoich jesiennych działań. Pomoże to nie tylko wyleczyć brązowe plamy, ale także zapobiegnie chorobie, ponieważ rośliny lepiej wysychają.

Niewielki ruch powietrza i stale mokre liście są istotnymi czynnikami w rozprzestrzenianiu się organizmów, które powodują brązowe plamy na liściach bluszczu. Podlewanie nad głową i przelanie są częstymi winowajcami, o których należy pamiętać. Ponadto nie pozwól stojącej wodzie na roślinach i podlewać wcześnie rano, aby rośliny wyschły na noc.

Fungicydy

Jak zostanie omówione później w tym artykule, jedną z potencjalnych przyczyn brązowych plam są grzyby. Dlatego opryskiwanie fungicydami powinno traktować rośliny. Ogród Botaniczny Missouri zaleca fungicydy miedzi na plamki liści bluszczu, ponieważ można ich używać do leczenia i zapobiegania.

Skąd możesz wiedzieć, czy brązowe plamy na liściach bluszczu pochodzą od grzybów? Skuteczność fungicydów przeciwko brązowym plamom będzie satysfakcjonująca tylko wtedy, gdy to, co usuwasz, to naprawdę grzyby. Brązowe plamy na liściach nie powinny mieć czerwonych krawędzi i możesz rozpoznać, że sama roślina ma cętkowany wygląd, co wszystko wskazuje na to, że masz do czynienia z infekcją grzybiczą.

Warto również omówić, że należy przywiązywać wagę do wskazówek produktu, jeśli chodzi o ponowne aplikacje. Pamiętaj, że fungicydy to chemikalia, więc używaj zarejestrowanych produktów, aby chronić siebie i rośliny. Niemniej jednak fakt, że fungicydy miedziowe mogą być przydatne w zwalczaniu patogenów grzybowych i bakteryjnych, już teraz stawia go jako najlepszą opcję do zwalczania brązowych plam na liściach bluszczu.

Jakie są brązowe plamy na moich liściach bluszczu?

Bakteryjne brązowe plamy

American Ivy Society wymieniło dwie możliwe przyczyny brązowych plam na liściach bluszczu: bakterie i grzyby. Możesz rozróżnić dwie plamki liści, przyglądając się im bliżej. Na przykład bakteryjna plamistość liści zaczyna się jako tłuste plamy, które mogą zmienić kolor z jasnozielonego na ciemnobrązowy, które z czasem pękną.

Mają również czerwone lub żółte marginesy, a także raki na łodygach, które ostatecznie zabijają łodygi. Niestety, bakteryjne brązowe plamy są trudniejsze do kontrolowania. Dlatego zapobiegaj infekcji, zapewniając suche liście i kontrolowane środowisko, które nie jest zbyt ciepłe i mokre.

Grzybowe brązowe plamy

Z drugiej strony plamy na liściach grzyba są od brązowych do brązowych z własnymi kropkami, a krawędzie liści będą miały brązowe marginesy. W końcu będzie to postępować, aż obumrze cały liść, dlatego bardzo ważne jest, aby szybko wykorzenić zainfekowane rośliny, ponieważ zarodniki, które rozprzestrzeniają grzyby, to kropki, które widziałaś na samych plamach.

W przypadku brązowych plam grzybowych podręcznik Texas Plant Disease zaleca usuwanie zainfekowanych liści, a następnie ich spalanie. Następnie możesz użyć fungicydu zgodnie z jego instrukcjami, aż plamy zostaną całkowicie usunięte.

Wniosek

Korzystanie ze szklarni ułatwi pielęgnację i pielęgnację roślin, takich jak bluszcz. Jednak problemy mogą pojawić się nawet u najbardziej odpowiedzialnego ogrodnika, dlatego powinieneś wiedzieć, jak leczyć brązowe plamy na liściach bluszczu, które chcesz przygotować. Czystość, warunki sanitarne i fungicydy to najlepsze metody leczenia tych plam, a nawet działają jako środki zapobiegawcze.

Chcesz im zapobiec i spowolnić rozprzestrzenianie się, dzięki czemu masz czas na odzyskanie roślin i ochronę tych, które ich jeszcze nie mają. Dodatkowo pomogłoby poznanie różnicy między brązowymi plamami bakteryjnymi i grzybowymi. Fungicyd miedziowy powinien działać z dowolnego powodu, a czystość i warunki sanitarne będą również najlepszą ochroną przed tymi organizmami.

Jak leczyć brązowe plamy na liściach bluszczu | KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak ukorzenić sadzonki pelargonii?

Istnieje kilka prostych kroków do zapoznania, jeśli chcesz z sukcesem rozmnożyć pelargonie z sadzonek. Pelargonie są to bowiem rośliny, z…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać bukszpan z sadzonek. 9 prostych kroków

Niezliczeni entuzjaści ogrodnictwa próbują dowiedzieć się, jak rozmnażać bukszpan z sadzonek i nie bez powodu! Jeśli jesteś jednym z nich,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak długo kiełkują nasiona ogórka?

Odpowiedź na pytanie, jak długo trwa kiełkowanie nasion ogórka, brzmi: od 3 do 10 dni. Dlatego właśnie rośliny te są…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak długo kwitną bromelie? Porady dotyczące pielęgnacji

Znalezienie odpowiedzi na pytanie, jak długo kwitną bromelie, może być trudne, biorąc pod uwagę, że jest to duża rodzina roślin….

Więcej
Tunele foliowe od A do Z

Folia na tunel foliowy

Większość osób zdecydowanych na zakup tunelu foliowego zastanawia się głównie nad materiałem, z którego wykonana jest jego konstrukcja. Najczęściej jest…

Więcej
Tunele foliowe

Pierwszy tunel foliowy: jak rozpocząć?

Zima nie ustępuje, choć można dostrzec coraz więcej symboli wiosny. Przy okazji rozpoczynającego się sezonu uprawowego, wiele osób decyduje się…

Więcej