Jak leczyć bakteryjne choroby papryki? | KrosAgro

Jak leczyć bakteryjną cętkowatość papryki | KrosAgro

Być może zastanawiasz się, jak wyleczyć bakteryjne plamki liści na papryce po zobaczeniu małych plamek na liściach. Niestety, nie ma lekarstwa na plamy na liściach po pojawieniu się objawów, ale są pewne działania, które możesz podjąć, aby przede wszystkim zapobiec zakażeniu roślin.

Zanim będziesz mógł zapobiec tej chorobie, musisz wiedzieć, co to jest. Bakteryjna plamistość liści to choroba liści, która może trwale uszkodzić rośliny papryki. To jedna z najczęstszych chorób roślin papryki w Stanach Zjednoczonych.

Jakie są objawy bakteryjnych plam na liściach?

Kiedy zauważysz małe nasiąknięte wodą plamki pod liśćmi pieprzu, może to być oznaką bakteryjnej plamistości liści. Plamy te mogą z łatwością urosnąć, a liście staną się brązowe i lekko uniesione. Zauważysz również, że niektóre plamy w górnej części liści z beżowymi środkami i ciemnobrązowymi krawędziami.

Kiedy nakrapiane liście zaczną żółknąć, zaczną opadać na ziemię. Utrata liści może narazić paprykę na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, powodując oparzenia słoneczne. Dodatkowo, bez wystarczającej ilości liści, rośliny papryki nie będą w stanie prawidłowo rosnąć i rozwijać aromatycznych owoców.

Bakteryjna plamistość liści może również przenosić się na paprykę. Pozostałe owoce mogą nie nadawać się do zbioru, ponieważ zainfekowane papryki są mniejsze i czasami mają deformacje. Infekcja bakteryjna nie jest główną przyczyną zepsucia pieprzu, ale zmiany chorobowe na owocach powodują, że są one podatne na inne patogeny, które mogą powodować próchnicę i inne choroby.

Jak zapobiegać bakteryjnym plamom na liściach

Pamiętaj, że bakteryjna plamistość liści nie ma lekarstwa. Oznacza to, że jeśli objawy zaczną się rozprzestrzeniać, będzie za późno, aby je zatrzymać. Jak wspomniano, istnieje kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zapobiec rozwojowi bakteryjnych plam na liściach.

Jednym ze sposobów zapobiegania rozprzestrzenianiu się bakteryjnej plamistości liści jest płodozmian. Pamiętaj, aby nie sadzić papryki w tym samym miejscu w ciągu ostatnich czterech do pięciu lat.

Po całym sezonie wegetacyjnym wyrzuć resztki pożniwne z rabat ogrodowych. Nie zamieniaj ich w kompost, ponieważ te szczątki mogą zawierać choroby zakaźne, które mogą zaszkodzić twoim nowym roślinom, gdy już wszystko usuniesz, aż gleba pozbędzie się pozostałych bakterii.

Bakteryjna plamistość liści jest zwykle powodowana przez wilgotną glebę przedostającą się na liście, zwykle przez podlewanie nad głową. Zapobiegaj nadmiernemu rozpryskiwaniu, podlewając rośliny pieprzu za pomocą węża namaczającego lub odpowiedniego systemu irygacyjnego. O ile to możliwe, nie podlewaj nad głową.

Choroba może również rozprzestrzeniać się przez zanieczyszczone nasiona. Aby upewnić się, że twoje nasiona i sadzonki są wolne od chorób, kup je w zaufanym lokalnym sklepie ogrodniczym. Nie używaj nasion pieprzu, jeśli wcześniej miałeś problemy z bakteryjną plamistością liści.

Inne sposoby zapobiegania bakteryjnym plamom ołowiu

Istnieją inne sposoby zapobiegania bakteryjnej plamistości liści. Należą do nich odmiany pieprzu odporne na sadzenie; stosowanie roślin do mulczowania z materiałami organicznymi; przejście na nawadnianie kroplowe; eliminacja dodatkowej wilgoci; regularnie sprawdzaj rośliny papryki pod kątem chwastów i mocz nasiona w roztworze chloru przez dwie minuty.

Jeśli się zastanawiasz, jeśli nie wiesz, jak zrobić roztwór chloru, spróbuj zmieszać 1 część wybielacza i dziewięć części wody. Ponadto przed zasianiem należy upewnić się, że nasiona zostały dobrze spłukane i wysuszone.

Dlaczego warto uprawiać paprykę w szklarni

Istnieje kilka powodów, dla których uprawa papryki w szklarni to dobry pomysł. Oto niektóre zalety mini ogrodnictwa szklarniowego:

Chroń swoje rośliny przed szkodnikami i chorobami

Chrząszcze, mączliki, mszyce, omacnicy prosowianki i mączliki to tylko niektóre z robaków, które szkodzą papryce. Oprócz bakteryjnej plamistości liści, inne choroby, takie jak zaraza południowa, mączniak prawdziwy i wirus mozaiki mogą również być szkodliwe dla twoich roślin. Umieszczenie ich w zamkniętej szklarni obniża ryzyko przyciągania szkodników i innych chorób zakaźnych.

Chroń swoje rośliny przed nieprzewidywalnym klimatem

Burza, zamieć, nadmierne ciepło i silne wiatry mogą z łatwością zniszczyć cały ogród. Trudno jest uprawiać rośliny w nieprzewidywalnym klimacie, ale nie jest to niemożliwe. Mini szklarnia ułatwia ogrodnikom uprawę roślin niezależnie od pogody na zewnątrz. Oznacza to, że nawet jeśli pada śnieg, możesz nadal uprawiać rośliny. (Jednak możesz potrzebować dodatkowych materiałów, takich jak oświetlenie do uprawy i izolacja).

Zacznij sadzić wcześnie

Czy wiesz, że możesz użyć mini szklarni, aby wcześnie rozpocząć wzrost roślin? Możesz rozpocząć sadzenie nasion i sadzonek jeszcze przed rozpoczęciem się zimnej pory roku w Twojej okolicy. Gdy pogoda się poprawi i ociepli, możesz przesadzić plony do swojego ogrodu i cieszyć się wczesnymi zbiorami.

Idealny dla osób z ograniczoną przestrzenią ogrodową

Jeśli lubisz ogrodnictwo, ale nie masz podwórka, idealnym rozwiązaniem jest mała szklarnia. Możesz uprawiać prawie wszystko, a ponadto są kompaktowe i wygodne. Mimo że są małe, mini szklarnie oferują te same korzyści, co większe szklarnie.

Ostatnie przemyślenia na temat leczenia bakteryjnych plam na liściach papryki

Podsumowując, jak leczyć bakteryjne plamki liści papryki, pierwszą rzeczą, którą musisz wiedzieć, jest to, że nie można ich wyleczyć, jeśli objawy zaczynają się rozprzestrzeniać. Jednak zdecydowanie można temu zapobiec. Pamiętaj, aby odmiany papryki były odporne na rośliny i upewnij się, że nasiona są czyste i wolne od chorób. Izoluj swoje przeszczepy przed zasadzeniem ich w ogrodzie i sprawdź, czy nie mają objawów jakiegokolwiek rodzaju choroby.

Jak leczyć bakteryjną cętkowatość papryki | KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak sadzić storczyk Biała Czapla? Uprawa i pielęgnacja storczyka gruntowego

Habenaria radiata, to niezwykły storczyk, wyróżniający się oryginalnymi kwiatami przypominającymi formą fruwające białe czaple. Ta egzotyczna roślina pochodzi z Japonii,…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Namiot garażowy na motocykl

Namiot garażowy na motocykl to zastępstwo dla ociężałych blaszaków oraz murowanych budynków. To nieduża wolnostojące konstrukcja, pozbawiona fundamentów. Która dzięki…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak pozbyć się wełnowców na storczykach?: 3 proste metody

Wełnowce to jedne z najczęściej atakujących storczyki szkodników, potrafią one naprawdę solidnie dokuczyć. Te owalne, różowawe owady, rozpoznasz po tym,…

Więcej
Hodowla zwierząt

Główne cele hodowli drobiu

W fermie drobiu hodowane są ptaki udomowione. Drób obejmuje kury, indyka, kaczki i gęsi. Kurczaki są najczęstszym ptakiem hodowanym zarówno…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Pielęgnacja storczyków: jak uratować obumierające storczyki

Storczyki to kwiaty o wyjątkowej urodzie, które szturmem podbiły serca Polaków. Efektowne, łatwe w pielęgnacji i niedrogie, zdobią parapety wielu…

Więcej
Tunele foliowe

Idealna temperatura do uprawy pomidorów w tunelu foliowym

Idealna temperatura do uprawy pomidorów w tunelu foliowym wynosi od 21°C do 27°C w ciągu dnia. Możemy zadać pytanie o…

Więcej