Jak kontrolować wzrost roślin | Porady od KrosAgro

Jeśli twoje rośliny wymykają się spod kontroli, możesz chcieć wiedzieć, jak powstrzymać rośliny przed wzrostem. Rośliny, które rosną zbyt wysokie, wyglądają na zaniedbane, a także zwykle produkują mniej kwiatów. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak zapobiegać nadmiernemu wydłużaniu się roślin.

Dlaczego powinieneś powstrzymać swoje rośliny od wzrostu zbyt wysokiego?

Oto kilka powodów, dla których niektórzy ogrodnicy ingerują w wysokość swoich roślin:

Powód nr 1: popraw estetykę swojej przestrzeni

Większość roślin w ogrodach i pomieszczeniach jest uprawiana w celach estetycznych. Aby zachować dobrze przycięty wygląd rośliny, nie powinny one rosnąć zbyt wysoko.

Powód 2: Zachowaj prywatność

Niektóre rośliny rosną zbyt wysoko, aby swobodnie rosły na podwórkach i przestrzeniach innych ludzi.

Powód # 3: Uprawiaj lepsze owoce i kwiaty

Jednym z najważniejszych powodów, dla których warto przycinać rośliny, jest to, że mają lepsze owoce i kwiaty. Zamiast skupiać energię na wzroście wysokości, przycinanie roślin pozwala im skupić się na produkowaniu lepszych owoców i kwiatów, a nie na wzroście wysokości.

Jak powstrzymać rośliny przed wzrostem wysokości

Niektórzy ogrodnicy powstrzymują wzrost swoich roślin, zmniejszając ilość wody i nawozów, które dostarczają swoim roślinom. Jednak ten krok nie jest wysoce zalecany, ponieważ może to predysponować rośliny do chorób i innych problemów, które mogą zahamować ich wzrost.

Jeśli twoje rośliny szybko wyrastają z przestrzeni, przycinanie ich pomaga utrzymać ich rozmiar poprzez zatrzymanie lub spowolnienie tempa wzrostu. Coroczne przycinanie pozwala roślinom produkować więcej liści i kwiatów, co czyni je bardziej atrakcyjnymi.

Pamiętaj, że metody przycinania różnią się w zależności od rośliny, ale ważne jest, aby znać podstawowe metody, które sprawdzają się w przypadku większości roślin domowych.

Krok 1:

Ściśnij szczyty roślin zielnych, takich jak begonie, jeżówka, szałwia, dalie i inne, gdy zaczną rosnąć wiosną. Te rośliny nie mają zdrewniałych łodyg, więc możesz przyciąć każdy wierzchołek z powrotem do pierwszego lub drugiego pąka każdej łodygi. Ściskane punkty mogą zatrzymać wzrost w górę, co skutkuje bardziej zwartymi roślinami.

Krok 2:

Wycinaj zarośnięte rośliny, które wiosną nie wytwarzają zdrewniałych łodyg, aby kontrolować ich wzrost. Usuń jedną trzecią łodygi za pomocą ostrych nożyc ogrodniczych.

Krok 3:

Usuń uszkodzone i martwe liście, gdy tylko je zobaczysz. Ściśnij je u podstawy liści, ale uważaj, aby nie ciągnąć ich zbyt mocno, ponieważ może to uszkodzić delikatne rośliny. Nie ciąć głównej łodygi rośliny, aby uniknąć uszkodzenia roślin.

Krok 4:

W przypadku roślin doniczkowych w pomieszczeniach przycinaj je na początku sezonu wiosennego. Wyjmij roślinę z pojemnika i poluzuj zewnętrzne korzenie z gleby. Odetnij rozluźnione korzenie w odległości jednego cala od głównej bryły korzeniowej rośliny. Umieść roślinę ponownie w tej samej doniczce lub w nowej.

Jak utrzymać wysokość rośliny w pomieszczeniach

Umieść rośliny w częściowo zacienionym miejscu, gdzie mogą uzyskać tylko odpowiednią ilość światła. Dzięki temu nie rosną i nie rozciągają się w kierunku światła słonecznego. Odsuń czubki roślin, aby uzyskać więcej liści i więcej łodyg. Większość roślin wieloletnich i kwiatów jednorocznych lepiej rośnie dzięki przycinaniu.

Zioła i inne rośliny domowe można również przycinać w podobny sposób. Zapobiega nadmiernemu wydłużaniu się roślin i wzmacnia mocniejsze i grubsze gałęzie.

Inne wskazówki, o których należy pamiętać podczas pielęgnacji roślin

Podstawowa pielęgnacja roślin ma kluczowe znaczenie dla utrzymania silnych i zdrowych roślin. Ważne jest, aby zapewnić im wystarczającą ilość wilgoci, drenażu, odżywiania i światła słonecznego.

Unikaj stosowania nawozów o wysokiej zawartości azotu, chyba że używasz ich na trawie darniowej. Większość roślin potrzebuje zbilansowanych składników odżywczych, takich jak nawóz 8-8-8 (8% azotu, 8% fosforu i 8% potasu). Jednak rośliny kwitnące mogą potrzebować większej ilości fosforu, aby promować więcej kwiatów i owoców. Z drugiej strony azot sprzyja tworzeniu się zielonych komórek i wzrostowi nowych liści. W przypadku wyższych roślin, które wymagają większego wsparcia, może być potrzebna większa ilość potasu, aby poprawić wzrost korzeni i ogólny stan roślin.

Dlaczego powinieneś spróbować uprawiać swoje rośliny w mini szklarni

Jedną z głównych zalet szklarni jest to, że pozwalają ogrodnikom kontrolować klimat niezależnie od tego, co dzieje się na zewnątrz. Posiadanie kontroli nad środowiskiem wzrostu pozwala wyhodować szerszą gamę kwiatów, warzyw, owoców i innych roślin ozdobnych. Możesz dostosować temperaturę wewnątrz szklarni, dodając systemy chłodzenia i ogrzewania oraz inne narzędzia dostosowane do potrzeb twoich roślin.

Jeśli planujesz uprawiać rośliny w szklarni przez cały rok, możesz potrzebować bardziej skomplikowanych systemów wraz ze sprzętem grzewczym i chłodzącym, oświetleniem, roletami, wentylacją oraz innymi materiałami i sprzętem. W szklarni tego typu można uprawiać prawie każdy rodzaj roślin, ponieważ możesz dostosować środowisko wzrostu do potrzeb swoich roślin. Możesz nawet podzielić większe szklarnie na różne strefy klimatyczne, dzięki czemu możesz mieć różne warunki wzrostu w tej samej szklarni.

Podsumowanie: jak powstrzymać rośliny przed wzrostem wysokości

Wiedza o tym, jak powstrzymać wzrost roślin, gwarantuje, że będziesz mieć piękne, dobrze przycięte rośliny, które dodadzą piękna Twojemu ogrodowi lub szklarni. Regularne przycinanie i przycinanie również sprzyja wzrostowi liści i kwiatów.

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Uprawa fasoli szparagowej pod osłonami

Czy jest ktoś, kto potrafi wyobrazić sobie polski ogródek, bez fasolki szparagowej? Na to pytanie nie można odpowiedzieć twierdząco, wszak…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Serwis hal namiotowych

Serwis hal namiotowych warto co jakiś czas powtarzać. Jak każda budowla, konstrukcja modułowa wymaga cyklicznej konserwacji aby zachować jej dobry…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jakie korzyści przynosi dobrze dobrana mikoryza?

Określone gatunki niepatogenicznych grzybów, mogą poprzez symbiozę z roślinami pomagać w ich wzroście, wzmacniać ich kwitnienie i owocowanie, a także…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Hale namiotowe małe i duże na zamówienie

Hale namiotowe to często wybierany typ konstrukcji stalowej, w który inwestują przedsiębiorcy. Dzięki uniwersalnej strukturze oraz modułowym sposobie zabudowy mają…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Zimowe uprawy w tunelu foliowym

Zimowe zbiory warzyw przeprowadza się wtedy, gdy spiżarnia jest już pełna po brzegi. Kiedy brakuje miejsca na półkach, jedynym sposobem…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać goji pod osłonami?

Tunel foliowy sprawdza się w uprawie każdego typu roślin, nawet tych orientalnych. Stworzenie odpowiednich warunków do ich rozwoju możliwe jest…

Więcej