Jak hodować storczyki? 3 najlepsze sposoby | KrosAgro

Jak hodować storczyki. 3 najlepsze sposoby | KrosAgro

Możesz dowiedzieć się, jak hodować storczyki przez podział, cebulki grzbietu i odgałęzienia. Umiejętność wytwarzania kwiatów, takich jak orchidee, jest jedną z najlepszych umiejętności, jakie może posiadać ogrodnik. W końcu jest to pewny sposób na posiadanie genetycznie podobnych roślin i posiadanie ogrodu, który jest przedmiotem zazdrości okolicy lub wyróżnia się na tle konkurencji.

Podobnie jak w przypadku ukorzeniania lub zakładania roślin, podczas hodowli storczyków możesz skorzystać z zalet szklarni. Chcesz wykorzystać zdrowe storczyki do hodowli i zapewnić przetrwanie nowych roślin, co jest łatwiejsze do osiągnięcia w ich idealnym środowisku. Storczyki są dość wybredne pod względem lokalizacji, więc coś, co można łatwo zmodyfikować, jak szklarnia, działa na twoją korzyść.

Jak hodować orchidee, aby zagwarantować sukces

Oddział

W przypadku dojrzałych orchidei, które przerosły swój pojemnik, można je podzielić na hodowlę. Możesz podzielić nowy wzrost lub poprowadzić na grupy po trzy lub więcej pseudobulw, podczas gdy druga grupa bez nowego rozwoju będzie twoimi cebulkami tylnymi. W tym artykule omówimy te ostatnie bardziej szczegółowo później, ale ich główną różnicą jest podział na grupę pseudobulw z aktywnym przewodem i nie trzeba zmuszać oczu do przerwania uśpienia.

Aby podzielić orchideę, możesz przeciąć kłącza, aby uzyskać jeden podział i dwie tylne cebule. Idealny czas na to jest po kwitnieniu przed przesadzeniem orchidei. Utwórz nacięcie, które przecina kłącze w kształcie litery V, aby dotrzeć do ponad połowy.

Tylne żarówki

Do rozmnażania storczyków częściej używa się cebul tylnych. W końcu mogą już zacząć aktywny wzrost. Dlatego możesz je natychmiast przesadzić, podobnie jak w przypadku podziałów.

Należy jednak podkreślić, że jest to możliwe tylko wtedy, gdy tylne cebulki mają aktywne oko około trzech cali do przesadzenia. Użyj tej części do hodowli, ale upewnij się, że znajduje się nad podłożem uprawowym. Umieść pojemnik w niezakłóconym obszarze szklarni i utrzymuj wilgoć na liściach i cebulach.

Możesz także użyć doniczek z mchem w wilgotnym, ciepłym i wilgotnym miejscu, aby zachęcić do rozwoju. Uśpione oczy powinny pęknąć po kilku tygodniach, ale niektóre mogą zająć nawet dwa lata, zanim staną się aktywne. Obiecującym znakiem wskazującym, czy warto czekać na cebulki, jest zielony kolor cebulek i liści.

Jeśli któraś z cebulek zgnije, usuń ją.

Odsady

Innym sposobem rozmnażania orchidei jest ich odgałęzienie i prawdopodobnie jest to najłatwiejszy sposób ich rozmnażania. Odrosty lub keiki to młode orchidee rośliny matecznej i w ten sposób można rozmnażać typy takie jak Dendrobium. Odrosty znajdziesz wzdłuż łodygi i użyjesz ich do natychmiastowej hodowli storczyków.

Pozwól odrostom dojrzewać przez chwilę przed odcięciem ich od rośliny rodzicielskiej. Szklarnia jest przydatna do zapewnienia zdrowia rośliny macierzystej, zapewniając optymalne środowisko dla orchidei. Następnie potraktuj keiki podobnie, jak zrootujesz tylną żarówkę.

Wymagania dotyczące hodowli storczyków

Kiedy już zrozumiesz trzy metody rozmnażania, następnym krokiem jest poznanie innych wymagań storczyków, które mają zagwarantować sukces hodowlany. Jak wspomniano wcześniej, środowisko wytwarzane przez szklarnię jest optymalne dla storczyków i wygodne w utrzymaniu dla ogrodnika. Pozostaje tylko upewnić się, że doniczka, której używasz, wspiera temperamentalny system korzeniowy storczyków.

Garnek i media

Powinien pomóc w cyrkulacji powietrza i wchłanianiu nadmiaru wody, aby powstrzymać patogeny. Następnie przygotuj i użyj specjalnego podłoża dla pseudobulw. Twój lokalny sklep zaopatrzeniowy powinien mieć mieszankę przeznaczoną dla storczyków lub możesz użyć podłoża uprawowego z perlitem, mchem i korą.

Temperatura i wilgotność

Jeśli chodzi o temperaturę i wilgotność, uprawa storczyków w pomieszczeniach byłaby łatwiejsza w utrzymaniu. Istnieje wiele odmian storczyków różniących się strefą wzrostu, ale generalnie temperatura w nocy powinna być o 15 stopni niższa niż w dzień, a wilgotność od 50 do 70%. Ten stan powinien pomóc w późniejszym kwitnieniu storczyków.

Karmienie i pojenie

Wreszcie, możesz sprawdzić właściwy czas podlewania, wkładając palec do nośnika. Podobnie jak w przypadku innych roślin, suchy palec sygnalizuje, że orchidee wymagają podlewania. Jeśli chodzi o karmienie, możesz nawozić raz lub dwa razy w tygodniu, ponieważ storczyki dopiero zaczynają się w domu.

Wniosek

Istnieje wiele zalet stosowania rośliny rodzicielskiej do produkcji genetycznie podobnej orchidei. Dlatego nauczenie się, jak hodować storczyki przy użyciu podziałów, cebulek grzbietu i odgałęzień to umiejętność, której nie można przegapić. Możesz również zapewnić zdrowych rodziców i młode rośliny, uprawiając je w szklarni.

Hodowla własnych orchidei może być tak łatwa, jak użycie keiki lub odgałęzień rosnących w macierzystej łodydze. Można jednak użyć również podziałek i żarówek tylnych. Ta ostatnia wymaga, aby oczy najpierw przełamały spoczynek w porównaniu z podziałami, które są gotowe do sadzenia dzięki aktywnemu ołowiu.

Storczyki mogą onieśmielać wzrost i rozmnażanie, ale zrozumienie metod i wymagań pomoże Ci odnieść sukces. Kto wie? Może następnym razem, gdy tu będziesz, zamiast tego nauczysz się krzyżowania storczyków.

Jak hodować storczyki. 3 najlepsze sposoby | KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Bez kategorii

Hala namiotowa dla rolnictwa

Hala namiotowa dla rolnictwa to wszechstronna struktura do zastosowania na farmach. Dzięki uniwersalnej konstrukcji oraz modułowemu stelażowi przynosi sporo korzyści…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa tulipanów w doniczkach

Tulipany, to najpopularniejsze rośliny cebulowe i prawdziwy symbol wiosny. Większość z nas widok tych pięknych kwiatów nastraja radością i optymizmem….

Więcej
Tunele foliowe od A do Z

Jaki wybrać stelaż na tunel foliowy?

Konstrukcja tunelu foliowego w głównej mierze składa się ze stelażu, od którego zależy wytrzymałość namiotu oraz jego izolacja. Poszczególne elementy…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Tunele hodowlane dla owiec

Metod na hodowlę owiec jest tylko samo co ich odmian. Hodowców można podzielić na takich, którzy trzymają zwierzęta na zewnątrz…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać borówki w tunelu foliowym?

Uprawa borówki w tunelu foliowych jest dla wielu plantatorów dochodowym interesem. Cena oraz optymistyczne prognozy rynkowe korzystnie wpływają na powstawanie…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Co zrobić, aby cięte słoneczniki jak najdłużej zachowały świeżość?

Słoneczniki, to bardzo popularna roślina z rodziny astrowatych. Wspaniały, pełen optymizmu wygląd słoneczników, sprawia, że są bardzo chętnie uprawiane w…

Więcej