Jak działają czujniki wilgoci? | Przewodnik KrosAgro

Jak działają czujniki wilgoci | Przewodnik KrosAgro

Jak więc działają czujniki wilgotności i dlaczego poziom wilgotności gleby ma znaczenie? W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi coraz bardziej polega na technologii. Nawet w ogrodnictwie wynalazek czujników wilgotności stał się pomocnym narzędziem dla rolników i ogrodników domowych w określaniu poziomu wilgotności gleby.

Woda odgrywa istotną rolę we wzroście i przetrwaniu wielu roślin, a gdy rośliny otrzymują jej mniej, może wystąpić stres roślin, a jeśli nie zostanie on rozwiązany, może to natychmiast doprowadzić do zmniejszenia plonów i ostatecznie do śmierci rośliny. Jeśli uprawiasz ogród dla zysku, to najgorsze, co może ci się przydarzyć. Aby upewnić się, że rośliny otrzymują odpowiednią wodę we właściwym czasie, lepiej rozważyć użycie czujnika wilgotności.

Jakie są 3 typy czujników ruchu i jak one działają?

Wilgotność jest ważna zwłaszcza w sektorze rolnym, ponieważ rolnicy bacznie obserwują zarządzanie swoim systemem nawadniającym, który zapewnia, że ​​ich uprawy każdego dnia otrzymują odpowiednią ilość wody. Czujniki wilgotności gleby, jak sama nazwa wskazuje, wykrywają poziom wilgotności lub zawartość wody w glebie. Wykorzystuje opór elektryczny, stałą dielektryczną lub interakcję neutronów w glebie jako podstawę wilgotności gleby.

Trzy najpopularniejsze typy czujników wilgoci to czujniki wolumetryczne, tensjometryczne i półprzewodnikowe. Oto jak one działają:

Wolumetryczne czujniki wilgotności

Czujniki wolumetryczne działają na zasadzie bezpośredniego pomiaru zawartości wody w glebie. Jest najczęściej używany w badaniach rolniczych lub w gospodarstwach uprawiających rośliny o wysokiej wartości, w których istnieje potrzeba dokładnego raportu dotyczącego poziomu wilgotności gleby. Czujniki wolumetryczne mają wiele różnych typów czujników wilgoci, w tym sondy neutronowe, czujniki rozpraszania ciepła i czujniki dielektryczne.

Wśród nich najpowszechniejszym typem wolumetrycznych czujników wilgoci stosowanych w terenie są czujniki dielektryczne. Czujniki te mierzą zawartość wody w glebie za pomocą stałej dielektrycznej lub przenikalności objętościowej gleby. Wraz ze wzrostem objętości wody w glebie zwiększałaby się również stała dielektryczna, a gdy stała maleje, przekładałoby się to na niższe poziomy wody w glebie.

Tensiometryczne czujniki wilgoci

Ponieważ gleba zatrzymuje wodę poprzez naprężenie lub przyczepność, tensjometry oferują ogrodnikom dokładny sposób pomiaru poziomu wilgotności gleby, ponieważ mierzy napięcie między wodą a cząsteczkami gleby. W przypadku tensjometrów, im wyższy odczyt odbija się na mierniku, tym bardziej suchy jest grunt.

Tensiometryczne czujniki wilgotności mają rurkę wypełnioną wodą. Kiedy sonda zostanie włożona do gleby w pobliżu korzeni rośliny, woda opuści rurkę i trafi do gleby przez porowatą ceramiczną końcówkę sondy. Gdy wilgotność wewnątrz i na zewnątrz gleby dopasuje się, utworzy odczyt, który będzie odzwierciedlał poziom wilgotności gleby.

Kiedy gleba jest sucha, rośliny będą musiały włożyć więcej wysiłku, aby wchłonąć resztki wody, które pozostały w glebie, co zostanie odzwierciedlone na wskaźniku tensjometru.

Czujniki półprzewodnikowe

Czujniki półprzewodnikowe działają głównie na zasadzie pomiaru rezystancji elektrycznej gleby za pomocą sond elektrycznych wprowadzanych do gleby. Półprzewodnikowe czujniki wilgoci składają się z dwóch sond, które tworzą interakcję elektryczną w glebie. Zasadniczo, gdy jest więcej wody, opór elektryczny byłby mniejszy, ponieważ prąd może łatwo przez nią przepływać; gdy jest mniej wody, opór elektryczny będzie wyższy.

Czujniki półprzewodnikowe to najtańszy rodzaj czujników wilgoci dostępnych na rynku. Jednak w przypadku stosowania w suchych obszarach półprzewodnikowe czujniki wilgoci nie będą w stanie zapewnić dokładnego odczytu. Niektóre czynniki, takie jak wysoki poziom zasolenia i podwyższone stężenie soli w glebie, mogą zakłócać działanie czujników elektrycznych sond, co może prowadzić do niedokładnych odczytów wilgotności gleby.

Korzyści z uprawy roślin w szklarni

Szklarnie są jednym z najlepszych miejsc do uprawy roślin ze względu na mnóstwo korzyści, jakie oferuje. Większość roślin uprawianych w szklarni jest często bardziej wydajnych niż te, które rosną w ogrodzie.

Oto inne zalety uprawy roślin w szklarni:

Zwiększony plon

Dzięki szklarniom będziesz mieć pełną kontrolę nad środowiskiem wewnętrznym. Oznacza to, że będziesz mógł dostosować temperaturę, wilgotność i światło do potrzeb swojej rośliny. W rezultacie rośliny uprawiane w optymalnym środowisku będą się lepiej rozwijać i rosnąć, prowadząc do większych plonów.

Lepsza ochrona Twoich upraw

Szklarnie są zwykle pokryte folią z tworzywa sztucznego lub włókna szklanego, które chronią rośliny przed ekstremalnymi upałami lub silnymi wiatrami. Minimalizuje to ryzyko obumarcia roślin z powodu wszelkich czynników klimatycznych. Poza tym wybieg może również chronić Twoje rośliny przed niebezpieczeństwami powodowanymi przez szkodniki i choroby.

Przedłużony sezon wegetacyjny

Ponieważ szklarnie oferują ludziom pełną kontrolę nad środowiskiem wewnętrznym, kolejną zaletą jest to, że mogą przedłużyć okres wegetacyjny swoich upraw. Możesz przedłużyć okres wegetacji rośliny w ciepłym sezonie przez całą zimę, umieszczając ją w szklarni i kontrolując środowisko, tak aby generowała wystarczającą ilość ciepła, aby roślina mogła nadal wytwarzać kwiaty lub owoce.

Wniosek: jak działają czujniki wilgoci?

Czujniki wilgoci występują w wielu odmianach i odpowiadają na pytanie „jak działają czujniki wilgoci?” naprawdę zależy od typu czujnika. Niektóre mierzą napięcie gleby, podczas gdy inne wykorzystują opór elektryczny gleby. Bez względu na to, jaki rodzaj wybierzesz, czujnik wilgotności może być doskonałym narzędziem, którego możesz użyć do określenia poziomu wilgotności gleby, aby upewnić się, że Twoje rośliny otrzymają odpowiedni poziom nawilżenia, którego potrzebują.

Jak działają czujniki wilgoci | Przewodnik KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Namioty garażowe i magazynowe

Namiot garażowy i magazynowy podczas zimy

Namiot garażowy i magazynowy podczas zimy będzie idealnym schronieniem dla sprzętu, narzędzi oraz maszyn. Wiele z nich zostanie na nowo…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Dlaczego agrotkanina w tunelu foliowym?

Istotne dla farmerów jest zoptymalizowanie i dopasowanie technologii oraz metod do upraw pod osłonami. Przemyślane rozwiązania sprawią, że obiekt będzie…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa i pielęgnacja gerbery w doniczce: 6 przydatnych wskazówek

Gerbera to pełna wdzięku i uroku roślina z rodziny astrowatych. Pochodzi z terenów Azji i Afryki Południowej, a do Europy…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Tunel foliowy – uprawa bobu

            Bób jest jedną z pierwszych roślin uprawnych, której początki sięgają najstarszych cywilizacji, kiedy rolnictwo…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Problemy w uprawie pod osłonami

Wraz z końcem sierpnia kiedy wielu ogrodników  kończy sezon wegetacyjny, zaczyna rozmyślać nad następnym tunelem foliowym. Zbliża się również moment…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Co zrobić aby papryka zdrowo rosła?

Co zrobić kiedy, nie wiesz dlaczego, Twoja papryka, nie rośnie tak, jak powinna? Jakie kroki należy wykonać, aby poprawić jej…

Więcej