Jak dotlenić wodę dla roślin? | Poradnik dla początkujących

Jak dotlenić wodę dla roślin | Poradnik dla początkujących

Istnieje kilka sposobów natleniania wody dla roślin; używając kamienia napowietrzającego, dyfuzora powietrza, syfonu, szczelin tlenowych lub po prostu pozwól korzeniom zwisać i obniżyć temperaturę.

Dlaczego jest to konieczne, pytasz? Woda natleniająca to świetny sposób na zwiększenie wchłaniania składników odżywczych przez rośliny. Wykonanie tych dodatkowych czynności sprawi, że roślina będzie zdrowsza, większa i wydajniejsza. Dowiedzmy się więcej!

Po co natleniać wodę dla swoich roślin

Zanim dowiesz się, jak natlenić wodę dla roślin w szklarni, musisz zrozumieć, dlaczego jest to potrzebne.

Korzenie pozbawione tlenu najprawdopodobniej zastąpią inne związki, powodując uszkodzenie komórek i zwiększając możliwość rozwoju chorób. Nawet jeśli tak nie jest, nadal spowoduje to niedobór wapnia u roślin.

Temperatura pozytywnie wpływa na natlenienie wody. Im niższa temperatura, tym więcej tlenu może pomieścić. Ale nie zawsze tak jest, zwłaszcza latem, kiedy jest upalnie.

Woda deszczowa zapewnia roślinom odpowiednią ilość tlenu, chyba że była przechowywana zbyt długo. Możesz również uzyskać ten sam poziom tlenu z rzek. Jednak możesz nie mieć do nich dostępu przez cały czas.

Więc jeśli masz w domu swoją szklarnię, będzie to dla ciebie bardzo przydatne.

 

Dotleniająca woda dla roślin w hydroponice

W tym artykule wymieniliśmy inne sposoby natleniania wody dla roślin.

 

# 1 Używanie kamienia napowietrzającego

Dla ogrodników hydroponicznych używanie kamienia napowietrzającego do natleniania wody jest bardzo powszechne. Ta metoda jest niedroga i bardzo łatwa do znalezienia. Kamienie napowietrzające mają wiele kształtów i rozmiarów; dlatego zawsze możesz go dopasować do swojego systemu hydroponicznego.

Kamień napowietrzający natlenia wodę, umożliwiając pompie powietrza przepychanie powietrza przez kamienie. Ponieważ jest porowaty, powietrze rozdziela się, tworząc wiązkę dużych bąbelków.

Ponieważ powstałe bąbelki są duże, nie są one najbardziej wydajne. Duże bąbelki unoszą się szybko, prawie nie dotykając korzeni. Ale wraz z trendami hydroponicznymi wśród hodowców roślin, istnieje obecnie wiele kamieni napowietrzających, które tworzą mniejszą bańkę na rynku.

Inną wadą stosowania kamienia napowietrzającego jest to, że są łamliwe. Dlatego zaleca się zakup takiego, który jest wyposażony w plastikowe wzmocnienie. Niemniej jednak ta metoda nadal zapewnia twoje rośliny hydroponiczne.

 

# 2 Korzystanie z automatycznego systemu syfonu

Wystawienie systemu korzeniowego rośliny na powietrze dostarcza tlen do włośników. Proces ten można przeprowadzić poprzez opróżnienie podłoża uprawowego hydroponicznego. Wodę z hydroponiki można usunąć za pomocą syfonu. Jednym z najpopularniejszych jest automatyczny syfon hydroponiczny.

Automatyczny syfon hydroponiczny jest dostępny w różnych typach, takich jak dzwonek, pętla i u. Niezależnie od wybranego stylu, wszystkie działają na tej samej zasadzie. Próżnia wytworzona przez syfon wysysa wodę z łoża wzrostu, gdy rura stojąca osiągnie punkt wypełniony wodą.

 

# 3 Tworzenie przerwy tlenowej

W niektórych systemach hydroponicznych rośliny pobierają tlen przez szczelinę powietrzną. Umieść pożywkę w grządce. W ten sposób masz pewność, że dostarczy on roślinie tlenu do oddychania.

Kiedy system korzeniowy twojej rośliny jest silny i zdrowy, może pobierać tlen. Tylko upewnij się, że dotyka roztworu odżywczego. Szczelina powietrzna między korzeniem rośliny a pożywką to miejsce, w którym rośliny mogą uzyskać tlen.

 

# 4 Korzystanie z dyfuzora powietrza

Dyfuzor powietrza to kolejny popularny sposób dodawania tlenu do systemu hydroponicznego. Są to giętkie rurki z otworami, które uwalniają tlen w wodzie. Chociaż kamień napowietrzający rozprowadza powietrze równomiernie, dyfuzor powietrza ma mniejsze pęcherzyki, dzięki czemu dociera do większości włośników.

Duże pęcherzyki w kamieniach napowietrzających szybko unoszą się, nie dając wystarczająco dużo czasu na dotknięcie włośników. Mniejsze bąbelki z dyfuzora powietrza pozostają w wodzie przez dłuższy czas, wystawiając w ten sposób system korzeniowy na działanie tlenu; zapewnia to maksymalne dotlenienie roślin.

 

# 5 Używanie pompy mieszającej

Podczas korzystania z napowietrzacza i dyfuzora powietrza wytwarza tlen, którego potrzebują rośliny, powoduje również wzrost pH nawozu. Ten wzrost jest spowodowany reakcją pęcherzyków z tych dwóch metod z dwutlenkiem węgla w powietrzu. Dlatego nie zaleca się używania ich przez dłuższy czas.

Jednym ze sposobów na uwolnienie tlenu przy zbyt dużej ilości dwutlenku węgla jest regularne mieszanie wody. Proces ten utrzymuje stabilny poziom tlenu rozpuszczonego w wodzie, a także zapobiega stagnacji i rozwojowi szkodliwych bakterii.

 

# 6 Wieszanie korzeni

Jeśli używasz pionowego systemu hydroponicznego lub systemu aeroponicznego, najwięcej tlenu dostarczasz swoim roślinom. Roślina hydroponiczna niekoniecznie musi siedzieć w wodzie odżywczej. Niektóre rośliny mogą być zawieszone w powietrzu, gdzie pożywka jest rozpylana lub pompowana.

W najbardziej pionowym systemie hydroponicznym pożywka jest pompowana do góry. Potem spada, kapiąc po drodze składniki odżywcze na korzenie roślin. Z drugiej strony rozpylanie roztworu jest najkorzystniejsze w przypadku systemu aeroponicznego.

 

Końcowe słowa

Zapewnienie roślinom niezbędnych składników odżywczych, przyniesie zdrowsze i bardziej produktywne rezultaty. Jeśli wykonasz niezbędne kroki w celu dotlenienia wody dla roślin zalecanych w tym artykule, Twoje wysiłki z pewnością zostaną nagrodzone doskonałymi plonami.

Jak dotlenić wodę dla roślin | Poradnik dla początkujących

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Co to jest sezonowy tunel foliowy?

Sezonowy tunel foliowy  to konstrukcja używana do okrycia upraw polowych, w których istotna jest zarówno osłona przed deszczem, jaki i…

Więcej
Bez kategorii

Komercyjny tunel foliowy dla plantatorów

Komercyjny tunel foliowy dla plantatorów to tańsze od szklarni rozwiązanie na całoroczną uprawę pod osłonami. Do niedawno istniało przekonanie, że…

Więcej
Bez kategorii

Pleśń na podłożu w tunelu foliowym

Pleśń na ziemi w tunelu foliowym to zjawisko które może zdarzyć się nawet doświadczonym ogrodnikom. Częstym powodem jest słabej jakości…

Więcej
Tunele foliowe

Kiedy sadzić w mini szklarni?

Czy jesteś ciekawy, kiedy sadzić rośliny w mini szklarni? Cóż, jeśli chodzi o szklarnie, istnieje szeroki wybór domowych i profesjonalnych…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Hala namiotowa jako warsztat

Hala namiotowa jako warsztat to pod wieloma względami idealne rozwiązanie dla inwestorów. Tego typu struktury to modułowe konstrukcje, które można…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak nawozić bazylię? Trzy najlepsze rozwiązania.

Możesz dowiedzieć się, jak nawozić bazylię, aby odnieść prawdziwy sukces w jej uprawie. Weź pod uwagę trzy czynniki, ten artykuł…

Więcej