Jak dobrać odpowiednie stężenie nawozu? | Porady od KrosAgro

Jak dobrać odpowiednie stężenie nawozu | Porady od KrosAgro

Możesz dowiedzieć się, jak mierzyć nawóz za pomocą różnych receptur i brać pod uwagę dawkę stosowania i zawartość składników odżywczych. Pamiętaj, że bardziej niż stężenie nawozu, sama ilość odgrywa znaczącą rolę w sukcesie Twojego ogrodu. Musisz wziąć pod uwagę czynniki, aby zmierzyć nawóz, którego będziesz potrzebować; w przeciwnym razie nie będzie skuteczny.

Efekty, jakich oczekujesz od nawożenia, będą trudne do osiągnięcia, jeśli zastosujesz ilość na ślepo. Co więcej, New Mexico State University zaleca, aby najpierw przetestować glebę, aby określić lub stworzyć idealny nawóz dla swojej rośliny lub obszaru. Połączenie odpowiedniej ilości i zawartości nawozu powinno Ci to zapewnić.

Jak mierzyć nawóz dla początkujących

Uzyskaj metraż swojego obszaru i zalecenia dotyczące nawozów

Uniwersytet Stanowy Utah oblicza potrzebną ilość nawozu na podstawie powierzchni Twojego obszaru. A jeśli trudno jest uzyskać kwadratowy materiał z tej lokalizacji? Rozszerzenie zawiera również formuły, których możesz użyć do różnych kształtów krajobrazu.

Gdy masz już kwadratowy materiał, następnym krokiem jest wykonanie testu gleby. W ten sposób możesz czuć się zabezpieczony odpowiednimi zaleceniami żywieniowymi. Pamiętaj, że te dwa czynniki są tym, czego użyjesz w równaniu dostarczonym przez rozszerzenie. Oregon State University upraszcza tę formułę, stosując zalecane ilości nawozu na każde 100 stóp kwadratowych.

Kiedy już będziesz mieć liczby, pamiętaj, że musisz również rozważyć, czy nawozisz mały ogród, rabatkę kwiatową czy duże pole. Będziesz musiał przeliczyć ilość na odpowiednią miarę lub użyć narzędzi, takich jak miarki, które są bardziej odpowiednie dla mniejszych powierzchni. Co więcej, nie zapomnij dowiedzieć się o dawkach nawozów i zawartości składników odżywczych.

Zmierz dawkę nawozu

Jak wspomniano wcześniej, pierwszym krokiem przed rozpoczęciem pracy z nawozami jest wykonanie testu gleby. Pamiętaj też o podstawowych potrzebach składników odżywczych upraw i roślin. Ogólnie rzecz biorąc, można zastosować 0,1 do 0,2 funta na 100 stóp kwadratowych azotu, a zawartość fosforu i potasu w nawozie zależy od gleby, aby zapobiec problemom z nadmiarem soli.

Załóżmy, że nadal mylisz się ze wzorem wyjaśnionym wcześniej. Podstawową koncepcją jest określenie stóp kwadratowych i podzielenie zalecanej ilości składników odżywczych dla roślin przez składniki odżywcze w nawozie. Możesz uzyskać ilość składników odżywczych w nawozie, mnożąc wagę worka przez procent każdego składnika odżywczego.

Zawsze możesz też sprawdzić bardziej szczegółowe formuły rozszerzeń uczelni.

Zmierz zawartość składników odżywczych w nawozie

Jak już wcześniej przeczytałeś, zawartość składników odżywczych ma również wpływ na pomiar nawozu. Nie jest to trudne zadanie, ponieważ masz wszystkie potrzebne informacje i wystarczy je obliczyć. Na przykład, jeśli masz 50-funtowy worek zawierający 10–10–10 nawozów, każdą liczbę pomnożysz tylko po 50. Stosunek NPK to następstwo liczb, więc pierwszą z nich jest azot, fosfor i potas.

Musisz obliczyć zawartość składników odżywczych i ilość nawozu przed jego użyciem. Te kroki w odmierzaniu nawozu zapobiegną problemom, takim jak spalone korzenie i pędy. Co więcej, możesz nie rozwiązać żadnych niedociągnięć, jeśli ślepo stosujesz nawóz.

Aby dać ci ogólne pojęcie o tych składnikach odżywczych nawozu, pomyśl o azocie jako tym, czego potrzebujesz, aby pobudzić wzrost liści. Kolejna liczba w stosunku NPK, fosfor, pomaga w ukorzenieniu i kwitnieniu. Wreszcie, potas pomaga w utrzymaniu zdrowia roślin i ochronie przed chorobami.

Mając to na uwadze, zobaczenie nawozu 10-5-5 oznacza, że ​​jest on bogaty w azot i użyjesz go, aby pobudzić wzrost liści. Z drugiej strony możesz wzmocnić kwitnienie swoich roślin za pomocą nawozu 5-10-5, ponieważ druga liczba ma dużą ilość.

Jak zastosować nawóz

Istnieje wiele metod stosowania nawozu, a jeśli używasz szklarni, może być nawet wygodniejsze wykonywanie takich praktyk konserwacyjnych. Spójne środowisko sprzyja również wzrostowi i możesz szybko sprawdzić potencjalne problemy, gdy zobaczysz oznaki w swoich roślinach. W ten sposób nie jesteś przytłoczony możliwymi przyczynami.

Możesz zastosować nawóz poprzez rozsiewanie, pasmowanie i opatrunek boczny. Rozpowszechnianie jest najbardziej powszechnym zaleceniem dotyczącym nawozów, więc jeśli nie widzisz metody aplikacji, możesz założyć, że zastosujesz ją przez rozgłaszanie. Broadcasting, jak sama nazwa wskazuje, to po prostu rozrzucanie nawozu na powierzchni.

Z drugiej strony pasmowanie wymaga umieszczenia nawozu w rowie, a nawożenie boczne polega na rozrzuceniu nawozu blisko rosnących roślin. W przypadku tej drugiej metody uważaj, aby nawóz dotykał liści, aby uniknąć poparzenia. Co więcej, niektóre nawozy będą wymagały wprowadzenia do gleby.

Wniosek

Nawóz będzie przydatny tylko wtedy, gdy przetestujesz swoją glebę i poznasz wymagania swoich roślin. Co więcej, musisz wiedzieć, jak mierzyć nawóz, niezależnie od tego, czy jest to ilość, którą musisz zastosować, czy zawartość składników odżywczych odpowiednia dla Twoich roślin. Ogólnie rzecz biorąc, możesz użyć różnych konwersji i formuł zalecanych przez uniwersytety, aby uzyskać ilość nawozu potrzebną dla twojego obszaru.

Posiadanie pewności co do ilości, dawki i zawartości nawozu zapobiegnie potencjalnym spaleniom i niedoborom. Uzyskasz również maksimum korzyści z produktu, wykonując obliczenia przed zastosowaniem.

Jak dobrać odpowiednie stężenie nawozu | Porady od KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Ogrodnictwo szklarniowe w mieście

Miejskie ogrodnictwo szklarniowe i tunelowe samo w sobie nie jest niczym nowym. W przeszłości małe ogródki były integralną częścią miast,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać jarmuż w szklarni lub tunelu hobbystycznym

Czy chcesz wiedzieć, jak uprawiać jarmuż w szklarni lub tunelu hobbystycznym? Jarmuż to roślina, najlepiej rozwijająca się w chłodne dni,…

Więcej
Tunele foliowe

Top 12 tuneli foliowych

Tunel foliowy to rozwiązanie dla wszystkich osób, które pragną żyć w bardziej zrównoważony sposób. Posiadając na własność cieplarnię możemy być…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uniknąć osłabienia gleby w tunelu foliowym?

Wielosezonowa uprawa jednego gatunku roślin lub tej samej rodziny, na tym samym stanowisku, wywołuje zmęczenie ziemi. To zaś prowadzi do…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać Aglonemę? Uprawa i pielęgnacja aglonemy

Aglonema (Aglaonema commutatum) to efektowna roślina, należąca do rodziny obrazkowatych. Jest ona jedną z tych egzotycznych piękności, które cenione są…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać katarantus różowy? Uprawa i pielęgnacja barwinka madagaskarskiego

W ostatnim czasie w naszych domach i ogrodach coraz częściej goszczą piękne, egzotyczne rośliny. Jedną z nich, jest pochodzący z…

Więcej