Jak długo żyją orchidee i czego się można po nich spodziewać

Jeśli jesteś ciekawy, jak długo żyją orchidee, możesz być zaskoczony, że możesz oczekiwać, że będą trwać dłużej niż dziesięć lat. Być może jest to jeden z powodów, dla których ogrodnicy je kochają i starają się nauczyć różnych metod rozmnażania. Warto jednak zauważyć, że tak jak większość roślin, orchidee będą żyć tak długo tylko wtedy, gdy będą przebywać w idealnym środowisku.

Jeśli w twoim obszarze występują nieprzewidywalne warunki, korzystniejsze będzie użycie szklarni. Możesz pocieszyć się stwierdzeniem University of Florida, że ​​storczyki nie są trudne w uprawie. Ponadto do wyboru jest wiele gatunków, więc rzeczywiście znajdziesz odpowiedni dla swojego środowiska.

Jak długo orchidee żyją w różnych warunkach

Pamiętaj, że oczekiwana długość życia różnych storczyków będzie się różnić. Dodatkowo rodzaj otrzymanej opieki ma duży wpływ na długość ich życia. Ogólnie rzecz biorąc, orchidee mogą żyć dłużej niż dziesięć lat, z różnymi okresami kwitnienia w zależności od gatunku.

Orchidee zakwitną, przejdą okres odpoczynku, a zauważysz, że kwiaty zaczną opadać. W tym momencie możesz założyć, że cykl życiowy się skończył, ale piękno storczyków polega na tym, że wskazuje to tylko na przygotowanie do następnego okresu kwitnienia. Kwiaty blakną, więc roślina może przechowywać więcej energii na następny sezon.

Podczas gdy niektóre storczyki mogą żyć dłużej niż dziesięć lat, posiadanie ich nawet przez dwadzieścia lat może być trudne. Stare orchidee będą miały trudności z wytworzeniem kwiatów i łatwiej będą podatne na choroby. Podobnie jak w przypadku wszystkich żywych istot, układ odpornościowy storczyków słabnie wraz z upływem lat, więc najlepiej byłoby nie naciskać na nie przez ostatnie 15 lat.

Jak długo orchidee żyją w wazonie?

Jak długo należy spodziewać się życia ciętych orchidei? Realistycznie powinny one rozwijać się od jednego do sześciu tygodni, o ile odpowiednio się nimi opiekujesz. Oznacza to wymianę wody co dwa dni i za każdym razem odcinanie 0,5 cala od końca łodygi.

Chcesz również zapobiec ekspozycji na bezpośrednie światło słoneczne, które może spalić kwiaty i liście. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie orchidee są najlepsze jako kwiaty cięte. Niektóre odmiany mogą żyć zaledwie siedem dni lub blaknąć i tworzyć plamy łatwiej niż inne.

Przydatną wskazówką jest to, że jeśli orchidea jest woskowata w dotyku, powinna dobrze przetrwać w wazonie. Czy są inne sposoby na przedłużenie życia orchidei w wazonie? Zaraz po zakupie idealnie jest odciąć pół cala od podstawy przed umieszczeniem ich w wazonie.

Możesz także skorzystać ze szklarni i utrzymywać niską temperaturę bez ryzyka uszkodzenia przeciągów.

Cykl życia orchidei

Nasiona orchidei mogą kiełkować nawet dwa lata, dlatego niektórzy ogrodnicy wybierają inne metody rozmnażania. Roślina może wtedy zacząć produkować kwiaty po trzech miesiącach i ukorzenić się dopiero po pierwszym kwitnieniu. Sam kwitnienie może trwać miesiącami, więc cykl życia orchidei może wynosić od 9 do 14 miesięcy i kwitnąć co 8 do 10 miesięcy.

Wydłużenie żywotności orchidei

Sadzenie orchidei w doniczkach mogło trwać pół roku i nieprzerwanie wytwarzać kwiaty. Jednak ważne jest, aby zrozumieć również ich cykl życia, aby wiedzieć, czego się spodziewać. Na przykład powszechną praktyką w uprawie storczyków jest przesadzanie ich w celu zapobiegania chorobom i wspierania wydajności kwitnienia.

Zanotuj w swoim kalendarzu i przesadzaj storczyki co dwa do trzech lat, aby uniknąć wszelkich niedogodności. Teraz, gdy znasz już tę podstawową praktykę pielęgnacji, czy istnieją inne techniki, dzięki którym orchidee będą szczęśliwe i wykorzystasz ich długą żywotność?

Uprawa storczyków w pomieszczeniach daje Ci przewagę, ponieważ możesz sprawdzić specyficzne wymagania gatunków, które posiadasz i odpowiednio dostosować. Oprócz idealnego środowiska, praktyki zarządzania mogą również wpłynąć na twoje storczyki lub je zniszczyć. Na przykład prosty akt nadmiernego podlewania powoduje zgniliznę korzeni, która może potencjalnie zabić rośliny.

Aby uniknąć nadmiernego podlewania, najpierw sprawdź podłoże i użyj dobrze opróżniającego się naczynia, aby zapobiec stojącej wodzie. Storczyki są również ciężkimi karmnikami, więc stwórz zbilansowany harmonogram nawozów, który zapewni wszystkie składniki odżywcze potrzebne storczykom. Wreszcie, wypatruj pospolitych szkodników, takich jak łuska, i bezbłędnie utrzymuj czystość.

Dbaj o cięte orchidee

W przypadku storczyków ciętych można również wykonać pewne praktyki, aby zapewnić im przetrwanie przez dłuższy czas. Na początek odmłodź kwiaty orchidei, spryskując je wodą po przybyciu. Odetnij koniec łodyg jak wskazano wcześniej i użyj wody o temperaturze 100 ° F do wazonu.

Poza tą początkową pielęgnacją, po prostu utrzymuj chłodne środowisko z dala od przeciągów lub bezpośredniego światła słonecznego. Najlepiej byłoby również zbadać, jaki rodzaj wazonu jest najlepszy dla twojej orchidei. Na przykład storczyki Cymbidium są lepsze do smukłych, ale wysokich wazonów, aby zapewnić podparcie i wchłanianie wody.

Wniosek

Storczyki to jedne z najlepszych kwiatów, jakie można mieć, nie tylko ze względu na ich piękno, ale także ze względu na ich potencjał do długiego życia. Czy jednak wiesz, jak długo ogólnie żyją orchidee? Storczyki mogą żyć przez dziesięciolecia, a być może nawet dłużej, w zależności od gatunku i opieki, jaką otrzymują.

Możesz stworzyć idealne i wspierające środowisko w szklarni, jednocześnie przestrzegając zasad zarządzania. Te same oczekiwania dotyczą ciętych orchidei, ponieważ mogą żyć od jednego do sześciu tygodni. Podobnie jak w przypadku sadzonych orchidei, długość życia będzie również zależeć od gatunku i codziennej pielęgnacji.

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Rośliny towarzyszące dla groszku cukrowego

Groszek cukrowy to jedna z tych roślin, której po prostu grzech nie mieć w przydomowym ogródku. Jego dekoracyjny wygląd, bezproblemowa…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak szybko rośnie nandina Złota? | Uprawa i pielęgnacja świętego krzewu

Nandina złota to zimozielony krzew z rodziny berberysowatych, pochodzący z górzystych terenów Indii, Japonii i Chin. Roślina nazywana jest także…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać poinsecję?

Niezliczeni entuzjaści ogrodnictwa zastanawiają się “Jak rozmnażać poinsecję?”. Kiedy święta bożego narodzenia dobiegają końca, możesz nadal chcieć zatrzymać swoje świąteczne…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak pozbyć się rdzy na trawie: krótki przewodnik

Zarażenia trawnika chorobą grzybiczą wywołaną przez rdzowce jest nierzadkim problemem w wielu ogrodach. Dlatego musisz wiedzieć, jak pozbyć się rdzy…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Przenośny namiot magazynowy do ogrodu

Konstrukcje z rur i profili Krosagro to nie tylko komercyjne wielkogabarytowe struktury. To również małe, przenośne i wielofunkcyjne namioty magazynowe,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać serduszkę okazałą? Uprawa i pielęgnacja serduszki

Jeśli w Twoim ogrodzie nie brakuje półcienistych, osłoniętych przed wiatrem zakątków, oraz zależy ci na efektownej i dekoracyjnej ozdobie rabat…

Więcej