Jak długo rośliny mogą być na różnych rozmiarów tacach

Jak długo rośliny mogą być na różnych rozmiarów tacach

Ogólnie rzecz biorąc, odpowiedź na pytanie, jak długo rośliny mogą pozostawać na tacach o różnych rozmiarach, zależy od ich wzrostu. Sprawdź swoje rośliny, czy wyrosły prawdziwe liście, a to zasygnalizuje, że są gotowe do sadzenia. Powszechnym błędem ogrodników jest to, że zakładają, że sadzonki rozwinęły swoje prawdziwe liście, ale są to tylko liście nasion, więc musisz rozróżnić je.

Minnesota State Horticultural Society podkreśla, że ​​nigdy nie przesadzaj sadzonek, dopóki nie rozwiną prawdziwych liści. To jest ta sama koncepcja, którą zastosujesz, aby dowiedzieć się, jak długo twoje rośliny pozostaną na tacach. Aby zapobiec szokowi i wadom związanym z przeszczepami, możesz również sadzić rośliny w szklarni, aby mieć pewność, że będą rosły dobrze do przesadzania.

Czy wiesz, jak długo rośliny mogą pozostawać na tacach o różnych rozmiarach?

Jak wspomniano wcześniej, prawdziwy wzrost liści decyduje o tym, kiedy należy przenieść sadzonki z tacy. W związku z tym powoduje to, że czas jest różny dla różnych roślin, a określenie określonego okresu pobytu na tacach o różnych rozmiarach będzie niemożliwe. Ponadto warto zwrócić uwagę na rozmiar i rodzaj używanej tacy, aby wiedzieć, jak długo mogą w niej przebywać rośliny.

Jednym z najczęstszych sposobów sadzenia sadzonek jest mieszkanie. W zależności od rozmiaru tacy mogą pozostać w niej dłużej lub krócej. Mówiąc najprościej, większe mieszkanie oznacza dłuższy czas oczekiwania w porównaniu z mniejszą tacką.

Możesz szybko poznać przyczynę tego, ponieważ rośliny mają wymagania dotyczące odstępów. Im większe rośliny, tym szybciej wyrośnie z tacy i będą wymagały przesadzenia. Pamiętaj, że im więcej miejsca lub większą masz tacę, tym dłużej rośliny mogą pozostać na tacach o różnych rozmiarach.

Co się włącza?

Kiedy zakładałeś rośliny, prawdopodobnie słyszałeś o rozszerzeniach uniwersyteckich, w których wspominano o terminach, sadzeniu i wycinaniu. Sadząc sadzonki, dajesz roślinom więcej miejsca w istniejącym pojemniku, którym mogą być doniczki lub tace modułowe. W ten sposób będą miały wystarczająco dużo miejsca dla swoich korzeni, aby zapewnić prawidłowy wzrost i rozwój.

Powiedzmy, że chcesz sadzić sadzonki na tacach modułowych. Możesz skutecznie i bezpiecznie wyjąć sadzonkę, popychając pod tacę. To poluzuje kulkę korzeniową twojej sadzonki i będziesz mógł wyjąć ją z tacy.

Pamiętaj, że sadzonki należy chwytać tylko za kulkę korzeniową, ponieważ są one podatne na urazy. W przeciwieństwie do dojrzałych roślin, łodygi sadzonek są zbyt kruche, że nawet delikatne uszczypnięcie może je uszkodzić.

Co się wydobywa?

Innym powszechnym terminem, poza sadzeniem, jest wyrywanie sadzonek. Mówiąc prościej, jest to proces przenoszenia tac nasiennych do tac modułowych lub sadzonek z gołymi korzeniami do większych doniczek. W ten sposób sadzonki będziesz hodować pojedynczo zamiast w kępach.

Ale jak wspomniano wcześniej, sadzonki są delikatne, więc należy je nakłuwać tylko wtedy, gdy są wystarczająco duże, aby można je było obsłużyć. Upewnij się, że wcześniej przygotowałeś również nową tacę modułową lub wtyczkową z niezawierającą torfu mieszanką ogrodniczą. Powierzchnia powinna być twarda i lepiej, jeśli korzenie sadzonek zachowają swoją pierwotną mieszankę ogrodniczą po ich rozdzieleniu.

Najlepiej byłoby, gdybyś nie spieszył się również z nakłuwaniem sadzonek dużymi partiami, aby korzenie nie wysychały. Zrób dziurę w nowej mieszance ogrodniczej za pomocą ołówka i delikatnie opuść korzenie w środku. Utrwal obszar wokół rośliny, a także możesz zakopać część łodygi, aby podeprzeć długonogie sadzonki.

I na koniec, nie zapomnij podlać swoich roślin, aby pomóc im odzyskać zdrowie.

Jak przesadzać sadzonki

Teraz, gdy wiesz, jak długo rośliny mogą pozostawać na tacach o różnych rozmiarach, powinieneś również nauczyć się przeszczepiać. Pamiętaj, że przenosisz delikatne sadzonki z tacy na nasiona, co oznacza, że ​​każda czynność może wpłynąć na ich późniejsze przetrwanie. Na początek nigdy nie chwytaj sadzonek za łodygi podczas przenoszenia ich, jak wspomniano w doniczkach i wycinaniu.

Postukaj w dno tacy zamiast usuwać całą sadzonkę z nienaruszoną glebą i korzeniami. Idealnie nadaje się do zabrudzenia korzeni wokół nich, aby uniknąć potencjalnych uszkodzeń. Dodatkowo delikatnie odwiń korzenie, jeśli są owinięte wokół gleby, aby wszystkie były skierowane na zewnątrz, aby ułatwić przesadzanie.

Liście nasion a liście prawdziwe

Porozmawiajmy teraz o identyfikacji prawdziwych liści. Pamiętaj, że jako pierwsze rozwiną się liścienie lub liście nasienne. Uważaj, aby nie przesadzić swoich sadzonek, gdy nie rozwinęły jeszcze swoich prawdziwych liści.

Identyfikacja prawdziwych liści pozwala wiedzieć, że rośliny radzą sobie z przesadzaniem, ponieważ w tym momencie będą wystarczająco dojrzałe. W porównaniu z liśćmi nasion, prawdziwe liście wyglądają jak mniejsze wersje dorosłych liści, w których można nawet zobaczyć grzbiety i włoski. Z drugiej strony liście nasion wyglądają gładko i mniej szczegółowo i zwykle znajdują się w pobliżu podstawy łodygi sadzonki.

Wniosek

Przeszczepianie, sadzenie w doniczkach lub wykrawanie sadzonek może być stresujące. Aby zagwarantować sukces, musisz wiedzieć, jak długo rośliny mogą pozostawać na tacach o różnych rozmiarach. Dwie kwestie mogą mieć wpływ na czas ich pobytu.

Po pierwsze, Twoje sadzonki mogą opuścić swoją tacę startową, gdy rozwiną się prawdziwe liście. Po drugie, jeśli taca, w której się znajdują, jest mała, przeniesienie ich nastąpi wcześniej. Oboje przyglądacie się dojrzałości roślin do przesadzania i czy ich taca nadal może pomieścić ich wzrost.

Jak długo rośliny mogą być na różnych rozmiarów tacach

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Pierwsze uprawy w tunelu foliowym

W marcu wielu ogrodników wypatruje pierwszych oznaków wiosny. Kiedy tylko śnieg się roztopi, a ziemia lekko przeschnie, wiele osób rusza…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Oferta hal namiotowych

Zwykle w połowie roku, kiedy produkcja w wielu firmach nabiera tempa, a liczba zleceń rośnie, pojawia się kłopot z magazynowaniem….

Więcej
Tunele foliowe

Czym jest mini tunel foliowy?

Dlaczego warto używać inspekty i mini tunele foliowe Czasami ze względu na brak wolnej przestrzeni trudno uprawiającemu postawić pełnowymiarowy tunel…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak i kiedy dzielić trawy ozdobne? 2 proste kroki

Postaramy się o udzielenie jak najprostszej odpowiedzi na pytanie, o to, jak dzielić trawy ozdobne. W tym celu opiszemy dwa…

Więcej
Tunele foliowe

Siew nasion w tunelu foliowym

Siew nasion w tunelu foliowym to podstawowy proces całej uprawy pod osłonami. Dla doświadczonych ogrodników temat nie będzie niczym odkrywczym,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Rośliny towarzyszące dla groszku cukrowego

Groszek cukrowy to jedna z tych roślin, której po prostu grzech nie mieć w przydomowym ogródku. Jego dekoracyjny wygląd, bezproblemowa…

Więcej