Jak długo przetrwają niezasadzone cebulki? | KrosAgro

Jak długo przetrwają niezasadzone cebulki? | KrosAgro 1

Jeśli masz żarówki, które były przechowywane przez jakiś czas, możesz zapytać: Jak długo trwają niezasadzenie? Chociaż nasiona mogą żyć w nieskończoność, nie można tego samego powiedzieć o cebulach.

Większość żarówek może przetrwać nawet rok, jeśli są odpowiednio przechowywane. Jak długo twoje niezasadzone cebulki przetrwają, zależy od tego, jak były w sklepie. Właściwe przechowywanie w odpowiedniej temperaturze jest konieczne, aby Twoje żarówki wytrzymały długo. Zależy to również od rodzaju żarówek; niektóre mogą wymagać natychmiastowego sadzenia, a inne można przechowywać przez miesiące.

Cebulki kwiatowe są na ogół delikatniejsze, dlatego najlepiej sadzić je jak najszybciej. Ale tulipany, żonkile, krokusy i inne cebulki kwitnące wiosną są jednymi z najtrudniejszych cebul i mogą przetrwać bez sadzenia nawet przez rok.

Jak sprawdzić, czy Twoje żarówki się zepsuły

Przed posadzeniem przechowywanych cebulek warto sprawdzić, czy nadają się do sadzenia. Należy pamiętać, że cebulki to nadal rośliny, więc prawdopodobieństwo ich zepsucia jest znacznie większe w porównaniu z nasionami.

Na szczęście nie jest trudno stwierdzić, czy żarówka się zepsuła, czy nie. Niezależnie od tego, czy zapomniałeś, że masz cebulki, czy też musiałeś je przechowywać przed sadzeniem, oto, jak możesz stwierdzić, czy są dobre, czy nie:

Sprawdź jego jędrność

Czy Twoje cebulki są papkowate czy twarde? Ściśnij cebulki, aby sprawdzić ich jędrność. Jeśli czują się bzdurni, są szanse, że już są zgniłe. Skurczone lub wysuszone cebulki również wskazują, że się zepsuły.

Zdrowa cebulka powinna być pulchna i jędrna oraz nie powinna być zbyt sucha ani zbyt mokra. Twoje cebulki są prawdopodobnie gotowe do sadzenia, jeśli są twarde w dotyku.

Sprawdź pływalność

Innym sposobem sprawdzenia, czy Twoje cebulki nadają się do sadzenia, jest sprawdzenie ich pływalności. Jeśli Twoje żarówki unoszą się na wodzie, może to oznaczać, że są one zgniłe w środku. Gnicie wewnętrzne może spowodować utratę wagi cebulek; dlatego mogą łatwo unosić się na wodzie. Wręcz przeciwnie, cebulki, które toną, są najprawdopodobniej zdrowe i gotowe do sadzenia.

Sprawdź rozwój pleśni

Niezasadzone cebulki są bardziej podatne na pleśń, a gdy pleśń się rozwinie, lepiej je wyrzucić.

Sprawdź zapach

Na koniec musisz sprawdzić, jak pachną Twoje żarówki. Żarówki zwykle zaczynają gnić w środku, zanim się to fizycznie pokaże. Jeśli żarówki mają nietypowy zapach, prawdopodobnie zaczynają gnić wewnętrznie i wkrótce się psują.

Jak prawidłowo przechowywać żarówki

Kluczem do wydłużenia żywotności żarówek jest ich odpowiednie przechowywanie. Jednym z najlepszych sposobów ochrony żarówek jest przechowywanie ich w chłodnym, suchym miejscu o temperaturze co najmniej 50 stopni F. Jeśli jest ciepło, można je przechowywać w lodówce. Gdy jest im za zimno, możesz je trzymać w nieogrzewanym garażu lub piwnicy.

Przechowuj żarówki w izolowanym pojemniku, a jeśli go nie masz, wystarczy karton. Ale pamiętaj, aby wyłożyć je papierem, aby pojemnik był suchy i zapewnił stałą temperaturę.

Innym sposobem przechowywania cebul jest wymieszanie torfu i wrzucenie cebulek do środka i umieszczenie ich w chłodnym, suchym miejscu. Ta metoda jest najlepsza w przypadku cebul letnich, ponieważ tego typu żarówki wymagają wyższej temperatury podczas ich przechowywania.

Możesz także umieścić żarówki w doniczkach i trzymać je w domu. Pamiętaj jednak, aby przenieść je do gleby, gdy tylko zrobi się naprawdę zimno, ponieważ doniczka może być zbyt zimna dla twoich cebulek.

Nie zapomnij sprawdzać żarówek raz na kilka tygodni, aby upewnić się, że nadal działają, i upewnić się, że temperatura w pomieszczeniu jest stała. Jeśli zauważysz zgniłą żarówkę, natychmiast ją wyrzuć i upewnij się, że między każdą żarówką jest wystarczająca izolacja.

Korzyści z uprawy cebulek w mini szklarni

Kiedy już zdecydujesz, że cebulki są gotowe do sadzenia, powinieneś rozważyć wyhodowanie ich w mini szklarni, a oto kilka powodów, dla których:

Chroń swoje rośliny przed szkodnikami

Mszyce, wełnowce, robaki kapustne i inne szkodliwe owady chciałyby skubać Twoje kwiaty i liście. Jeśli wkrótce nie rozwiążesz tego problemu, plaga szkodników może znacznie uszkodzić Twoje rośliny. Umieszczenie ich w mini szklarni znacznie zmniejsza ryzyko owadów zaatakowanych przez rośliny.

Zacznij wcześnie uprawiać swoje rośliny

Mini szklarnie pozwalają wcześnie rozpocząć wzrost roślin – nawet przed rozpoczęciem sezonu sadzenia na Twoim obszarze. Gdy pogoda się ociepli, będziesz mógł przesadzać rośliny na zewnątrz.

Doskonały do ​​ochrony roślin przed złą pogodą

Wreszcie, mini szklarnie są przydatne do ochrony delikatnych i delikatnych roślin przed złą pogodą. Szklarnia może chronić je przed mrozem, lodem i śniegiem w okresie zimowym. Mogą również chronić je przed ulewnymi deszczami, silnymi wiatrami i nadmiernym upałem. Możesz przesadzić rośliny na zewnątrz, gdy pogoda się poprawi.

Podsumowanie: jak długo trwają niezasadzenie cebul?

Jak długo trwają niezasadzone cebulki? Prawidłowo przechowywane w odpowiedniej temperaturze żarówki mogą przetrwać nawet rok bez sadzenia. Ale ten długi okres przydatności do spożycia nie oznacza, że ​​przed sadzeniem cebulek należy czekać rok. Im wcześniej je posadzisz, tym większe są szanse, że zakwitną zdrowe.

Jak długo przetrwają niezasadzone cebulki? | KrosAgro 1

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak przycinać dziurawiec? Uprawa i pielęgnacja dziurawca

Gdy mowa o dziurawcu, od razu większości ludzi nasuwa się skojarzenie z jego walorami prozdrowotnymi, stosowanymi od dawien dawna w…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Który tunel foliowy dla początkujących?

Tunel foliowy to konstrukcja, w której uprawa jest bardziej efektywna, a otrzymywany plon efektowny. Choć w wielu tekstach, opracowaniach i…

Więcej
Tunele foliowe od A do Z

Jak uprawiać kurkumę w domu i pod osłonami? | Poradnik dla początkujących

Kurkuma to egzotyczna roślina pochodząca z Indochin należy do rodziny imbirowatych, a jej kłącza są niezwykle podobne do imbiru. Znana…

Więcej
Bez kategorii

Jak przyspieszyć zbiory z upraw pod osłonami?

Jak przyspieszyć zbiory z upraw pod osłonami? Nagłe zmiany pogody, przymrozki, opady śniegu a także chłodny wiatr sprawiają że uprawianie…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Przedplon w tunelu foliowym cz. 1

Cieplarnie umożliwiają uprawę warzyw już wczesną wiosną. Rzodkiewka, cebula, pomidory, szczypiorek oraz ogórki to tylko kilka z przedplonów możliwych do zasadzenia…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać borówki w tunelu foliowym?

Uprawa borówki w tunelu foliowych jest dla wielu plantatorów dochodowym interesem. Cena oraz optymistyczne prognozy rynkowe korzystnie wpływają na powstawanie…

Więcej