Jak długo kwitną lilie orientalne | Porady od KrosAgro

Jak długo kwitną lilie orientalne | Porady od KrosAgro 1

Być może jednym z najczęstszych pytań, jakie zadają miłośnicy orientalnych lilii, jest „Jak długo kwitną lilie orientalne?” Każdy, kto chciałby ożywić swój ogród, nie byłby rozczarowany, gdyby dodał do niego orientalne lilie. Te fascynujące kwiaty, które mają różne kolory, kształty i rozmiary, mogą natychmiast ożywić Twoje zewnętrzne przestrzenie mieszkalne.

Jeśli nie wiesz, lilie były zwykle zauważane na łąkach, w lesie, na bagnach, a także w górach. Jednak dziś można je znaleźć w ogrodach mieszkalnych i komercyjnych na całym świecie. Jeśli są uprawiane w odpowiednich warunkach środowiskowych, lilie mogą się naprawdę dobrze rozwijać.

Fakty na temat lilii, które musisz wiedzieć

Czy wiesz, że na całym świecie istnieje około 80-100 gatunków lilii? Wiele z nich można znaleźć w Polsce, Kanadzie, Japonii, Indiach, a także w Europie. Większość Europejczyków kocha lilie tak bardzo, że rośliny te natychmiast zyskują miejsce w ich ogrodach i domach.

Kto nie kocha lilii? Są popularnym wyborem do bukietów i dekoracji na środek! Co więcej, roślina ta jest kojarzona z różnymi symbolami na całym świecie. Reprezentują płodność, piękno, świeże życie i odrodzenie.

W Chinach uważa się, że lilie przynoszą szczęście oraz silne i trwałe małżeństwo. Z drugiej strony cywilizacja asyryjska wierzy, że kwiaty lilii są święte. Ponadto według Greków lilie reprezentują również macierzyństwo.

Jednak pomimo niewinnego piękna i żywych kolorów lilie są wysoce toksyczne dla kotów. Pamiętaj, aby trzymać swoje koty z dala od tej rośliny!

Czy wiesz, że kalie, lilie wodne i liliowce nie są w rzeczywistości liliami? Liliowce wyglądają podobnie do prawdziwych lilii, ale nie są uważane za takie. Różnica między nimi polega na liczbie płatków, pylników i sposobie kwitnienia.

Różne rodzaje lilii

Istnieje wiele odmian lilii, które są powszechnie uprawiane na całym świecie. Należą do nich lilie azjatyckie, wielkanocne, orientalne lilie i lilie trąbkowe. Dwa najpopularniejsze typy to lilie azjatyckie i lilie orientalne.

Lilie azjatyckie

Lilie azjatyckie występują w szerokiej gamie kolorów, w tym w różnych odcieniach różu, pomarańczy, żywej żółci i czerwieni. Chociaż nie mają zapachu, cieszą się ogromną popularnością wśród kwiaciarni. Ponadto lilie azjatyckie rosną tylko od dwóch do trzech stóp wysokości, co czyni je najkrótszymi ze wszystkich lilii.

Wielkanocne lilie

Lilie wielkanocne, jak sama nazwa wskazuje, muszą kwitnąć w okresie Wielkanocy. Chociaż ta roślina wakacyjna jest zwykle uprawiana w pomieszczeniach, wielu miłośników zieleni, którzy żyją w cieplejszych regionach Ameryki Północnej, uprawia ją również na zewnątrz po sezonie kwitnienia.

lilie trąbkowe

Te kwiaty lilii są nazywane liliami trąbkowymi nie bez powodu. W porównaniu z innymi odmianami wytwarzają mniejsze kwiaty, które mają kształt trąbki.

Orientalne lilie

Spośród wszystkich rodzajów lilii najbardziej pachnąca jest lilia orientalna. Jeśli nie jesteś tego świadomy, ich zapach jest najsilniejszy, gdy jest noc. Pochodzą z Japonii, rosną wyższe niż lilie azjatyckie i mogą osiągnąć wysokość od 2 do 8 stóp!

Jak uprawiać orientalne lilie

Różne odmiany lilii mają różne czasy kwitnienia. Jednak wszystkie z nich zaczynają rosnąć, gdy ziemia się nagrzewa. Orientalne lilie zaczynają pokazywać swoje wspaniałe kwiaty różu, bieli i żółci, gdy lilie azjatyckie blakną.

Ponieważ lilie orientalne kwitną od późnego lata do wczesnej jesieni, wiadomo, że są ostatnią odmianą kwitnących lilii. Dodatkowo kwitną przez dwa lub trzy miesiące. Podczas gdy większość lilii woli letnie upały, lilie orientalne dobrze rosną w znacznie chłodniejszych obszarach.

Należy pamiętać, że nie rozwijają się one na bagnistej glebie. Wolą żyzną i dobrze przepuszczalną glebę. Aby zwiększyć drenaż i składniki odżywcze, możesz dodać materiały organiczne do gleb gliniastych.

Lilie orientalne również potrzebują codziennie co najmniej 6 godzin pełnego słońca. Najlepiej rosną, gdy są sadzone w grupach z co najmniej trzema do pięciu cebulkami oddalonymi od siebie o osiem do dwunastu cali.

Dlaczego warto wypróbować ogrodnictwo szklarniowe?

Niezależnie od tego, czy planujesz założyć własny ogród, czy ulepszyć istniejący, rozważ spróbowanie swoich sił w ogrodnictwie szklarniowym – zwłaszcza jeśli uprawiasz lilie. Chociaż okresy wegetacji i kwitnienia każdej odmiany lilii są różne, szklarnie mogą pozwolić Ci cieszyć się ich żywymi i kolorowymi kwiatami niezależnie od pogody na zewnątrz!

Jeśli się zastanawiasz, zamknięta przestrzeń szklarni chroni Twoje rośliny przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi i pozwala na manipulowanie i dostosowywanie środowiska wzrostu do potrzeb roślin. Oprócz tego, że nie będziesz musiał chronić ich przed kaprysami Matki Natury, możesz także przedłużyć ich okres wegetacyjny!

Nie ma znaczenia, czy zdecydujesz się założyć szklarnię hobbystyczną, mini szklarnię czy szklarnię semi pro – konstrukcja jest więcej niż w stanie zapewnić Twoim roślinom barierę ochronną przed niszczycielskimi owadami i robactwem!

Ostatnie przemyślenia na temat tego, jak długo kwitną lilie orientalne?

Jeśli rozważasz uprawę tych jasnych i pięknych kwiatów, aby Twój ogród wyglądał wyjątkowo, nawet w najzimniejszej porze roku, rozważ uprawę ich w szklarni. Następnym razem, gdy ktoś zapyta Cię „Jak długo kwitną lilie orientalne?”, Możesz powiedzieć mu, jak szklarnia może przedłużyć okres kwitnienia.

Jak długo kwitną lilie orientalne | Porady od KrosAgro 1

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe od A do Z

Folia na tunel foliowy

Większość osób zdecydowanych na zakup tunelu foliowego zastanawia się głównie nad materiałem, z którego wykonana jest jego konstrukcja. Najczęściej jest…

Więcej
Tunele foliowe

Jaki wybrać tunel foliowy biały czy zielony?

Tunel foliowy biały czy zielony: to pytanie, które wiele razy zadają Klienci marki Krosagro. Okazuje się, że kolor to jedynie…

Więcej
Uprawa pod osłonami

7 błędów popełnianych w tunelu foliowym

Jak mówi stare porzekadło “Błędów nie popełnia ten, kto nic nie robi”. Otóż przed wieloma błędami można się wystrzec za…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Tunel foliowy – uprawa bobu

            Bób jest jedną z pierwszych roślin uprawnych, której początki sięgają najstarszych cywilizacji, kiedy rolnictwo…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać agrest w tunelu foliowym?

Wielu osobom drobne kwaśne owoce agrestu kojarzą się z dzieciństwem. W sumie nic w tym dziwnego, ponieważ jeszcze kilka lat…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa czosnku | Poradnik jak uprawiać czosnek w tunelu foliowym

Jest to jedna z najpopularniejszych roślin przyprawowych stosowanych w kuchniach całego świata. Choć niektórzy unikają czosnku przez jego intensywny smak…

Więcej