Jak dbać o sklonowane rośliny uprawiane w wełnie mineralnej

Musisz wykonać cztery kroki, aby dowiedzieć się, jak dbać o klony w wełnie mineralnej. Wszyscy wiemy, jak przydatna jest wełna mineralna do sadzenia nasion, ale to podłoże jest również doskonałe dla klonów lub sadzonek. Klony są stosunkowo łatwe do ukorzenienia w wilgotnych i stabilnych warunkach wzrostu, co sprawia, że ​​Rockwool jest dla nich przydatny.

Jeśli chcesz zachęcić do zakorzenienia swoich klonów, chcesz również wiedzieć, jak je pielęgnować w wełnie mineralnej. Poniżej znajdują się cztery kroki, dzięki którym najlepiej wykorzystasz to podłoże, aby uzyskać krzepkie rośliny. W ten sposób będziesz gotowy do przeszczepu na zewnątrz bez wielu wad.

Jak hodować i utrzymywać klony w Rockwool

Krok # 1. Przygotowanie

Przede wszystkim chcesz upewnić się, że taca, kopuła i otoczenie są gotowe. Możesz ustawić tacę i kopułę w szklarni, ponieważ najlepiej sprawdzą się przy wilgotności 50% i 75 ° F. Idealnie byłoby umieścić tacę na tekturze, aby kostki startowe nie leżały również na zimnej powierzchni.

Ponieważ będziesz hodować i opiekować się klonami lub sadzonkami, chcesz mieć światło nad kopułą, aby zachęcić do rozwoju korzeni. Następnie namocz kostki startera przez pół godziny przy pH 5,5, aby wyregulować ich pH. Powinieneś być gotowy do umieszczenia kostek wełny mineralnej na tacy, upewniając się, że strząsnąłeś nadmiar płynu i użyłeś ręcznika papierowego do namoczenia pozostałej wody na tacy.

Krok # 2. Pobieranie sadzonek

Zanim będzie można odpowiednio pielęgnować klony w wełnie mineralnej, same klony lub sadzonki powinny znajdować się w najlepszych warunkach. Chcesz wykorzystać nowe przyrosty swojej rośliny jako klony do optymalnego rozwoju. Co więcej, powiększ powierzchnię cięcia, wycinając pod kątem 45 stopni.

W ten sposób łatwiej będzie im pobierać wilgoć i składniki odżywcze potrzebne do rozwoju korzeni. Musisz również usunąć wszystkie liście lub kwiaty z sekcji, z wyjątkiem niektórych liści na górze. Dzięki temu korzenie nie będą konkurować o składniki odżywcze.

Na koniec zanurz koniec klonu w hormonie ukorzeniającym, aby zachęcić do szybszego tworzenia korzeni. Możesz również sprawdzić różne składniki, które najlepiej sprawdzą się dla Twojej rośliny. Po prostu zawsze staraj się zachować czystość, zanurzając klony w ukorzeniającym hormonie, aby uniknąć przenoszenia choroby.

Krok # 3. Rosnące klony

Powinieneś być gotowy do wepchnięcia klonów do kostek wełny mineralnej po zanurzeniu ich w hormonie ukorzeniającym. Tylko upewnij się, że są stabilne i nie są później luźne. Wypełnij odpowiednio swoje kostki, a na tacy możesz mieć nawet 40 sztuk kostek.

Proszę załóż kopułę i umieść klony pod światłem w odległości cala między nimi. Zaleca się stosowanie lamp fluorescencyjnych o niskiej intensywności, ponieważ nie grozi to uszkodzeniem klonów. Zamiast tego ciepło światła pomoże odparować wilgoć z kostek, aby zachęcić do ukorzeniania.

Po wykonaniu pierwszych trzech kroków powinieneś być gotowy do opieki nad klonami bez wielu wad. Pamiętaj, że odpowiednie wykonanie wcześniejszych czynności jest niezbędne, aby uniknąć problemów w utrzymaniu i pielęgnacji sadzonek. Po zakończeniu konserwacja jest stosunkowo prosta i wymaga usunięcia stojącej wody na tacy.

Krok # 4. Konserwacja

Konserwacja i pielęgnacja klonów w wełnie mineralnej jest tak prosta, jak usuwanie kondensatu z kopuły raz dziennie i zabezpieczenie warunków otoczenia. Pamiętaj, że ponieważ hodujesz klony w wełnie mineralnej, najlepsze ustawienie to 50% wilgotności i 75 ° F. Należy pamiętać, że nie ma otworów wentylacyjnych ani bezpośrednich źródeł ciepła, które zapobiegają kondensacji.

Po pewnym czasie możesz sprawdzić wagę kostek wełny mineralnej, aby wiedzieć, czy wymagają podlewania. Możesz również sprawdzić korzenie pod kostkami. To wskaże, czy możesz stopniowo otwierać otwory wentylacyjne na kopule, aby uzyskać optymalny wzrost.

Po otwarciu wszystkich otworów wentylacyjnych możesz całkowicie usunąć kopułę na kilka godzin, aby pomóc klonom przyzwyczaić się do warunków zewnętrznych. Jest to podobne do aklimatyzacji sadzonek w celu przygotowania ich do późniejszego przesadzenia.

Najważniejsze kwestie do rozważenia podczas rootowania w Rockwool

Pamiętaj o tym, jak ważne jest przygotowanie wełny mineralnej przed jej użyciem. Chociaż zanurzenie kostek w wodzie o uzdatnionym pH nie jest szczególnie pracochłonne, nadal jest to niezbędny krok, którego nigdy nie wolno przeoczyć. Chcesz mieć pewność, że zapewniasz idealny poziom pH do rozwoju korzeni, więc podczas sprawdzania poziomu pH wymagana jest czujność.

Wniosek

Uprawa sadzonek w wełnie mineralnej może być korzystna, biorąc pod uwagę, że utrzymujesz idealne warunki i praktyki. Dlatego nauka dbania o klony w wełnie mineralnej nie ogranicza się tylko do konserwacji. Musisz także zadbać o odpowiednią procedurę, od przygotowania do wyhodowania samych klonów.

Po zabezpieczeniu odpowiednich technik dla pierwszych trzech kroków, pielęgnacja klonów w wełnie mineralnej jest tak prosta, jak otwieranie kopuły raz dziennie w celu usunięcia kondensacji. Możesz również wytrzeć stojącą wodę na tacy, aż klony wyrosną. Z biegiem czasu możesz stopniowo usuwać otwory wentylacyjne, aż do całkowitego zdjęcia kopuły.

Pozwól sadzonkom przyzwyczaić się do warunków zewnętrznych i powinny być gotowe do przesadzenia.

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Ile pomidorów rzymskich można uzyskać z jednej rośliny?

Ile pomidorów rzymskich można uzyskać z pojedynczego krzaczka? Odpowiedź brzmi, że każda roślina może wydać do 200 owoców; ta wspaniała…

Więcej
Tunele foliowe

Najlepszy tunel foliowy do uprawy pomidorów na skalę przemysłową

Odpowiedz na pytanie, jaki jest najlepszy tunel foliowy do uprawy pomidorów na skalę przemysłową, nie będzie wcale taka prosta. Dyskusje…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać jeżyny w tunelu foliowym?

Jeżyny jeszcze do niedawna kojarzyły się wielu osobom wyłącznie z lasem, ponieważ właśnie tam można było zebrać te smaczne owoce….

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Przemysłowy namiot magazynowy

Przemysłowy namiot to funkcjonalny i ekonomiczny sposób na ochronę posiadanych maszyn, narzędzi i akcesoriów. Bez względu na to, czy jest…

Więcej
Tunele foliowe

Która folia do upraw pod osłonami?

Wahanie temperatur – nawet o kilka stopni – może doprowadzić do zniszczenia uprawy. Wysoka temperatura oraz zwiększona wilgotność powietrza przyczyniają…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Pielęgnacja storczyków: jak uratować obumierające storczyki

Storczyki to kwiaty o wyjątkowej urodzie, które szturmem podbiły serca Polaków. Efektowne, łatwe w pielęgnacji i niedrogie, zdobią parapety wielu…

Więcej