Jak czyścić szklarnię | Porady dla początkujących | KrosAgro

Jak czyścić szklarnię | Porady dla początkujących | KrosAgro

Dla początkujących ogrodników szklarniowych to naturalne, że próbują wymyślić, jak wyczyścić szklarnię. Jedno jest pewne – nikt nie lubi tego robić w mroźny zimowy dzień. Chociaż czyszczenie szklarni może nie być efektownym zadaniem, musisz to zrobić, jeśli chcesz poprawić środowisko wzrostu swoich roślin.

Czy wiesz, że minie zaledwie rok, zanim Twoja szklarnia pokryje się wystarczającą ilością brudu, mchu i glonów, aby zmniejszyć ilość przenikającego światła? Inne ważne powody, dla których musisz wyczyścić szklarnię, to pozbycie się szkodników, które zimują w zamkniętej przestrzeni i zwalczanie chorób, które mogą zmarnować cały wysiłek ogrodniczy.

Aby dać ci wyobrażenie o właściwym sposobie czyszczenia szklarni, zapoznaj się z typowymi pytaniami, które zadają entuzjaści ogrodnictwa.

Kiedy jest najlepszy czas na czyszczenie szklarni?

Najlepszą porą na czyszczenie jest już zakończona uprawa. W ten sposób szklarnia jest pusta tuż przed przetransportowaniem zimujących roślin do domu. Chociaż terminy mogą się różnić, możesz wybrać ciepły słoneczny dzień między listopadem a lutym, aby oczyścić zamkniętą przestrzeń botaniczną.

Możesz także zdecydować się na czyszczenie szklarni w oparciu o rośliny, które uprawiasz. Na przykład, możesz wyczyścić go zimą, jeśli masz letnie zbiory pomidorów. Jeśli uprawiasz przez cały rok rośliny, w tym orchidee, możesz czyścić je jesienią podczas łagodnych okresów, aby zmaksymalizować przepuszczalność światła przed sezonem zimowym.

Jeśli uprawiasz kolejne i okresowe uprawy lub hodujesz sadzonki, najlepiej jest czyścić szklarnię w okresach między uprawami, jesienią lub wiosną.

Jakie kroki należy wykonać w celu czyszczenia szklarni, rynien i zbiorników na wodę?

Wybierz dzień na sprzątanie, najlepiej wtedy, gdy pogoda jest spokojna i sucha.

Szklarnia

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest usunięcie roślin. Podczas czyszczenia pamiętaj, aby umieścić rośliny w osłoniętym miejscu z włókniną ochronną.

Następnie spróbuj pozbyć się brudu i gruzu za pomocą szczotki lub odkurzacza, ponieważ elementy konstrukcyjne czyści się za pomocą środków dezynfekujących lub detergentów. Chociaż najlepiej jest używać gorących rozwiązań, będzie to silnie zależeć od rodzaju materiału, jaki ma Twoja szklarnia. Możesz także używać produktów na bazie nadtlenku wodoru i innych domowych środków czyszczących.

Aby upewnić się, że robisz to dobrze, spróbuj skonsultować się z producentem szklarni w celu uzyskania instrukcji czyszczenia. Jeśli próbujesz wyczyścić przeszklenie, upewnij się, że myjesz je od wewnątrz i na zewnątrz. Jeśli jednak pracujesz na plastikowym materiale szklarniowym, musisz najpierw przetestować środek czyszczący na małym, niewidocznym miejscu, aby upewnić się, że nie spowoduje on uszkodzenia oszklenia.

Jeśli zauważysz coś zepsutego, na przykład wyłączniki ciągu lub kontrolery odpowietrzników, musisz je wymienić. Upewnij się, że zwracasz szczególną uwagę na sprzęt i obszary propagacji.

Rynny

Rynny są następnie łatwo blokowane przez detrytus. Aby woda mogła swobodnie przepływać przez rynny należy ograniczyć gromadzenie się w nich niechcianych materiałów.

Możesz zacząć od założenia pary gumowych rękawiczek, zanim przesuniesz dłonią po wewnętrznej stronie rynny. Zrób to, aby zgarnąć mech, liście i inną martwą materię organiczną, która mogła się nagromadzić w czasie. Może być konieczne użycie wieszaka z drutu, aby odblokować górną część rur spustowych.

Następnie spłucz brud za pomocą konewki lub węża przed umieszczeniem zaślepki z siatki drucianej między rynną a rurą spustową. Działa to w celu uwięzienia większych śmieci.

Upewnij się, że czyścisz to regularnie. Aby dobrze wykorzystać resztki organiczne, umieść je na stercie kompostu.

Woda Butts

Czy wiesz, że przenoszone przez wodę gnicie korzeni, do których należy Phytophthora, mogą pochodzić od glonów, które utknęły w stojącej wodzie? Najlepiej jest czyścić wycieki wody przynajmniej raz w roku.

Najpierw musisz dotknąć przycisku z boku, aby spuścić wodę. Pozwoli ci to uzyskać dostęp do czyszczenia podczas usuwania osadów.

Następnie, jeśli masz dostęp do wewnętrznej części zbiornika na wodę, użyj szorstkiej szczotki i środka czyszczącego, aby go wyszorować. Jeśli nie możesz dotrzeć do niektórych miejsc, spróbuj przywiązać pędzel do patyka. Po zakończeniu szorowania opłucz je czystą wodą.

Następnym krokiem jest uzupełnienie go przed dodaniem odświeżacza do wody, aby woda była wolna od glonów. Za każdym razem, gdy świeża woda deszczowa dostanie się do zbiornika wody, siła zostanie osłabiona. Pamiętaj, aby wykonać proces leczenia w razie potrzeby.

Chociaż odbarwiona i śmierdząca woda nie uszkodzi twoich roślin, eksperci zalecają używanie wody z kranu do delikatnych nasion, a także sadzonek. Następnie należy zamontować filtry do rozdzielaczy wody deszczowej, aby mieć pewność, że beczki zbierają czystą wodę deszczową. Jeśli nie masz wyrafinowanego sprzętu służącego jako filtr, możesz użyć starych rajstop.

Wreszcie, możesz chronić beczki wody przed zanieczyszczeniem gleby i resztek roślinnych, jeśli użyjesz ciasnych pokrywek.

Podsumowanie dotyczące czyszczenia szklarni

Teraz, gdy wiesz, jak wyczyścić szklarnię, możesz wreszcie zająć się tym. Kiedy już to zrobisz, zwróć szczególną uwagę na rynny i beczki z wodą. Miłego sprzątania!

Jak czyścić szklarnię | Porady dla początkujących | KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać ogórki w szklarni?

Ogórki są prawdziwym symbolem lata w ogródku, doskonałym i niezwykle płodnym warzywem do uprawy i zbiorów. Jeśli chcesz wiedzieć, jak…

Więcej
Tunele foliowe od A do Z

7 sposobów, które pomogą Ci zapobiegać pleśnieniu sadzonek w tunelu

Chcąc z sukcesem uprawiać sadzonki w szklarni lub tunelu, musisz poznać specyfikę tego zajęcia. Hodowla roślin pod osłonami przynosi wiele…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać lwie paszcze? 3 najlepsze metody

Lwie paszcze to potoczna nazwa wyżlinów większych, jednorocznych roślin z rodziny babkowatych, których krajem pochodzenia są prawdopodobnie Włochy i Hiszpania….

Więcej
Tunele foliowe

Top 12 tuneli foliowych

Tunel foliowy to rozwiązanie dla wszystkich osób, które pragną żyć w bardziej zrównoważony sposób. Posiadając na własność cieplarnię możemy być…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak pozbyć się mączlików?

Więc, jak pozbyć się mączlików? Jeśli jesteś jedną z niezliczonych osób, które są początkujące w ogrodnictwie, to powinno to być…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Przenośny namiot magazynowy do ogrodu

Konstrukcje z rur i profili Krosagro to nie tylko komercyjne wielkogabarytowe struktury. To również małe, przenośne i wielofunkcyjne namioty magazynowe,…

Więcej