3 zalety uprawy pomidorów w szklarniach

Ile owoców produkuje roślina kantalupa

Wydłużenie sezonu wegetacyjnego, ochrona przed zmianami temperatury i pogody oraz bezpieczne środowisko uprawy to odpowiedź na pytanie, dlaczego pomidory lepiej rosną w szklarniach. Te trzy zalety sprawiają, że szklarnia jest idealnym środowiskiem do uprawy pomidorów w porównaniu z tradycyjnym stylem uprawy polowej. Musisz jednak zrozumieć, jak działa każda zaleta, aby połączyć się z czynnikami, które należy wziąć pod uwagę podczas uprawy pomidorów szklarniowych.

3 zalety uprawy pomidorów w szklarniach

Uprawa pomidorów w szklarni ma trzy zalety w porównaniu z uprawą polową: wydłużenie okresu wegetacji, ochrona przed zmianami temperatury i pogody oraz bezpieczne środowisko uprawy. W rzeczywistości uprawa pomidorów szklarniowych rośnie od połowy lat 90. Wyjaśnieniem tego jest rosnąca preferencja klientów dla jakości pomidorów hodowanych w ramach tych trzech zalet.

Jeśli się nad tym zastanowić, ochrona przed temperaturą, zmianami pogody i bezpiecznym środowiskiem uprawy będzie konsekwentnie dawać pomidory wysokiej jakości. Eliminujesz zmienne warunki, które mogą powodować, że pomidory będą miały niski standard. W rezultacie popyt na pomidory szklarniowe również będzie stabilny.

Przedłużenie sezonu wegetacyjnego

Pomidory mogą być roślinami wybrednymi, więc hodowcy polowi zwykle mają krótszy sezon wegetacyjny w zależności od regionu. Używanie szklarni eliminuje tę wadę, ponieważ nie musisz przerywać uprawy pomidorów po zakończeniu letnich miesięcy. Uprawa pomidorów w szklarni pozwala przedłużyć sezon zbiorów aż do późnej jesieni.

Jeśli używasz szklarni do uprawy pomidorów, sezon uprawy i zbiorów nie jest ograniczony, nawet jeśli w Twoim regionie występują krótkie miesiące letnie. Pozwala to również uzyskać drugi plon, a nawet rozpocząć siew pomidorów znacznie wcześniej. Jeśli się nad tym zastanowić, pozostawia to mniej możliwości problemów produkcyjnych niezależnie od pory roku.

Ochrona przed zmianami temperatury i pogody

Stała i kontrolowana temperatura i warunki pogodowe wewnątrz szklarni sprzyjają wzrostowi i produkcji wysokiej jakości pomidorów. Pozwól nam namalować obraz deszczowego dnia, który trwa do nocy. Co się stanie z twoimi uprawami?

Otwarta ekspozycja pomidorów na deszcz zmoczy ich liście. A w niektórych przypadkach, gdy pora roku jest chłodniejsza, połączenie mokrych liści i spadku temperatury z pewnością będzie szkodliwe dla zdrowia roślin. Ale jak źle to może być, prawda?

Na początek pomidory będą miały trudniejszy czas wchłaniania składników odżywczych. To sprawia, że ​​są bardziej podatne na choroby i inne schorzenia. Dlatego uprawa pomidorów w pomieszczeniach ochroni rośliny przed niespójnością temperatury i pogody na zewnątrz.

Możesz teraz pomyśleć: „ale co, jeśli szklarnia ogranicza również moje pomidory przed światłem słonecznym?” Szklarnia może być korzystna niezależnie od tego, czy odmiany pomidorów kwitną w ciepłych, czy w chłodnych warunkach. Struktura zatrzymuje promieniowanie słoneczne, zapewniając stałe ciepło, ale będziesz też chronić chłodne warianty przed ostrym światłem słonecznym.

Bezpieczne środowisko wzrostu

Oprócz stałej i kontrolowanej temperatury i pogody, szklarnia tworzy bezpieczne środowisko do uprawy, idealne dla pomidorów. Jego konstrukcja uniemożliwi drapieżnikom, takim jak ptaki, gryzonie i duże ssaki, dostęp do roślin. Zamknięte środowisko powstrzyma również wszystkich przed spowodowaniem potencjalnych szkód w uprawach.

Uprawa pomidorów w zamkniętej konstrukcji, takiej jak szklarnia, może być nawet korzystna dla Ciebie w inny sposób. Trzymanie ich w domu będzie również zawierało pożyteczne owady, takie jak biedronki i modliszki. Z kolei obecność tych owadów pomoże Ci odstraszyć uciążliwe szkodniki.

Jak uprawiać pomidory w szklarni przez cały rok

Możesz uprawiać pomidory w szklarni przez cały rok, jeśli weźmiesz pod uwagę odmianę pomidorów, porę roku, lokalizację, temperaturę, karmienie i podlewanie. Nie wystarczy, że masz wskazówki, jak sadzić pomidory w szklarni. Ta część jest łatwa, ale aby je prawidłowo wyhodować, należy wcześniej rozważyć kilka ważnych kwestii.

Korzystanie ze szklarni wydłuża okres wegetacji pomidorów. Jednak niepowodzenie w realizacji planu uwzględniającego te czynniki może utrudnić osiągnięcie całorocznej produkcji. Przyjrzyjmy się, jak każdy czynnik odgrywa rolę w całorocznej uprawie pomidorów szklarniowych.

Odmiana pomidora

Podobnie jak w przypadku uprawy pomidorów na wolnym powietrzu, musisz wiedzieć, jakie odmiany będą odpowiednie do uprawy w pomieszczeniach. Brzmi skomplikowanie, ale sprowadza się do wyboru nasion oznaczonych jako odmiany szklarniowe. Są tak zwane, ponieważ zostały zbudowane tak, aby tolerować warunki panujące w pomieszczeniach zamiast zwykłych odmian ogrodowych.

Jakie są odmiany pomidorów szklarniowych

Do szklarni potrzebujesz pomidorów winorośli lub kordonu. W szczególności najpopularniejsza i szeroko stosowana odmiana pomidora w Stanach Zjednoczonych nosi nazwę Trust. Jest to pomidor typu befsztyk i stanowi doskonały wariant szklarniowy.

Istnieją również holenderskie hybrydy zwane Match, Switch i Blitz, które są godne uwagi do uprawy w pomieszczeniach. Z drugiej strony Marnero i Marhold są podobne odpowiednio do Cherokee Purple i Striped Germans, jeśli chcesz mieć warianty przypominające dziedzictwo. Wszystkie te odmiany pomidorów szklarniowych są nieokreślone, co oznacza, że ​​mogą rosnąć na kilka metrów i produkować przez długi sezon zbiorów.

Po wybraniu odmiany domowej możesz również rozważyć odmiany odporne na choroby. Przez lata hodowcy i firmy stworzyli odmiany, które są mniej podatne na choroby i zaburzenia. Szybką wskazówką dotyczącą znalezienia tych wariantów jest wyszukanie liter V, F, N, T i A po ich nazwach.

Sezon

Najważniejszą zaletą uprawy pomidorów szklarniowych jest to, że można je uprawiać przez cały rok. W zależności od lokalizacji możesz uprawiać do dwóch upraw pomidorów w ciągu roku, o ile utrzymasz warunki wewnątrz szklarni. Jest to porównywalne z ograniczonym sezonem wegetacyjnym pomidorów polowych, w przypadku których problemem są mrozy.

Ponieważ chcesz uprawiać pomidory w szklarni przez cały rok, musisz zaplanować, w jaki sposób możesz sadzić w płodozmianie z dwoma uprawami. Uprawa pomidorów na polu oznaczała zasadzenie nasion przed ostatnimi przymrozkami w roku. Ale w przypadku pomidorów szklarniowych można wysiewać uprawę jesienną i wiosenną odpowiednio na początku czerwca i grudnia.

Czy możesz uprawiać pomidory w szklarni zimą?

Tak, zimą można uprawiać pomidory w szklarni, ponieważ szklarnie są w stanie wychwytywać ciepło promieniowania słonecznego i zatrzymywać je w środku. Należy jednak pamiętać, że ciepło w środku zależy tylko od tego, jak zimno jest na zewnątrz. Dlatego ciepło zatrzymywane przez szklarnię może nie zawsze być wystarczające do uprawy pomidorów zimą.

Aby mieć pewność, że w zimie pomidory będą odpowiednio ogrzewać, musisz zapewnić dodatkowe ciepło w szklarni. Należy również rozważyć dodanie kosztów dodatkowego oświetlenia każdej zimy, aby zrekompensować niewystarczające oświetlenie naturalne w tym sezonie. Dlatego nadal możesz doświadczyć wzrostu plonów pomidorów szklarniowych zimą, o ile zapewnisz wystarczającą ilość ciepła i światła.

Lokalizacja

Wybrane miejsce wpływa również na całoroczny sukces uprawy pomidorów w szklarni. Masz dwie opcje, gdzie możesz uprawiać pomidory szklarniowe: na granicach szklarni i w doniczkach. Oba mają zalety i wady, więc ostateczna decyzja zależy od Ciebie.

Granice szklarni

Uprawa pomidorów na granicy szklarni pozwala uniknąć problemów związanych z niedoborem wody i magnezu. Dzieje się tak, ponieważ granica dobrze magazynuje wodę, a duża objętość gleby w niej zapobiega przedawkowaniu nawozów. Jednak dla niektórych przygotowanie i utrzymanie gleby granicznej może być uciążliwe

Garnki

Uprawa pomidorów w doniczkach zapewnia, że ​​każdego roku pomidory zawsze będą miały świeży kompost. Możesz również użyć kompostu, którego użyłeś w tych doniczkach na działce później. Jednak wadą używania doniczek do pomidorów jest to, że ich mały rozmiar zmniejsza również ich zdolność do zatrzymywania składników odżywczych i wody.

Jak długo pomidor będzie żył w szklarni

Pomidor będzie żył w szklarni przez lata, o ile warunki będą idealne. Przyczyną tej nieokreślonej żywotności jest to, że odmiany pomidorów szklarniowych są nieokreślone, więc stale wytwarzają kwiaty i owoce w miarę wzrostu. Twoje pomidory szklarniowe mogą osiągnąć długość do 40 stóp w ciągu 10 miesięcy.

Temperatura

Idealna temperatura do uprawy pomidorów wynosi od 70 ° F do 80 ° F w ciągu dnia. Ale jaka temperatura powinna być w szklarni w nocy? Aby utrzymać odpowiednie ciepło wewnątrz, najlepiej jest utrzymywać temperatury w nocy od 60 ° F do 65 ° F.

Utrzymywanie tych temperatur od dnia do nocy pomoże Ci wyhodować pomidory z dużą wydajnością. Należy jednak pamiętać, że zarówno zbyt wysokie, jak i niskie temperatury mogą również powodować problemy. Wysokie temperatury mogą dać pomidory nie nadające się do sprzedaży, a niskie temperatury mogą wpłynąć na jakość owoców.

Temperaturę w szklarni można utrzymać za pomocą ściereczek zacieniających, wyparnych podkładek chłodzących, pieców grzewczych i wentylatorów wyciągowych. A kiedy jesteś na tym przy utrzymywaniu temperatury, pamiętaj o regularnej wentylacji. Utrzymuj wilgotność w szklarni poniżej 90%, aby zapobiec rozwojowi pleśni.

Kiedy pomidory mogą iść do nieogrzewanej szklarni

Możesz sadzić pomidory w nieogrzewanej szklarni po minięciu ostatniego mrozu. Korzystanie z nieogrzewanej szklarni doskonale nadaje się do przedłużenia okresu wegetacji pomidorów. Należy jednak pamiętać, że siew w nieogrzewanej szklarni z mrozem na zewnątrz stwarza zagrożenie dla pomidorów.

Kiedy pomidory trafiają do nieogrzewanej szklarni, Twoim zadaniem jest upewnić się, że temperatura wewnętrzna jest nadal idealna. Oprócz sadzenia roślin po ostatnim okresie mrozów w twoim regionie, dodaj ochronę w nocy. W ten sposób będziesz mieć pewność, że w szklarni nie zrobi się zbyt zimno.

Karmienie

Znasz już warunki cieplarniane idealne do uprawy pomidorów. Ale jak często karmisz pomidory w szklarni? Po przesadzeniu roślin do ostatniej doniczki możesz rozpocząć nawożenie.

Karm swoje rosnące pomidory co tydzień lub dwa za pomocą bogatego w azot płynnego nawozu. Następnie, gdy zobaczysz owoce, przełącz się na nawóz do pomidorów. Postępuj zgodnie z instrukcjami dotyczącymi nawozu, aby wiedzieć, jak często należy karmić rośliny.

Jeśli używasz płynnego nawozu, chcesz dwukrotnie pominąć karmienie podczas cyklu życia pomidora. Dzieje się tak, ponieważ może to prowadzić do gromadzenia się soli, dlatego do zmywania tego nadmiaru należy podać wodę. Warto również zauważyć, że jeśli zobaczyłeś chorą roślinę, nie karm jej, dopóki nie wyzdrowieje.

Podlewanie

Roślina pomidora szklarniowego wymaga do 3 litrów wody dziennie. Upewnij się, że podlewasz rośliny w regularnych odstępach czasu i może to być częstsze w cieplejszym klimacie. Należy jednak pamiętać, że liście pomidorów są wrażliwe, więc unikaj nawadniania od góry do podlewania.

Będziesz wiedział, że twoje rośliny nie otrzymują wystarczającej ilości wody, jeśli twoje liście są zwiędłe i ciemnozielone. Wręcz przeciwnie, żółte liście oznaczają nadmierne podlewanie pomidorów. Upewnij się, że gleba twoich roślin jest wilgotna, nie sucha ani rozmoczona.

Podsumowanie

Dlaczego pomidory lepiej rosną w szklarniach? Tak, i to z powodu wydłużenia sezonu wegetacyjnego, ochrony przed zmianami temperatury i pogody oraz bezpiecznego środowiska uprawy, które oferuje szklarnia. Wszystkie te zalety pomogą pomidorom rozwijać się z wyższym plonem, w przeciwieństwie do niespójności z uprawą pola.

Najlepszym powodem, dla którego warto uprawiać pomidory w szklarni, jest to, że nie ograniczasz się do sezonu wegetacyjnego. Jak więc uprawiać pomidory w szklarni przez cały rok? Weź pod uwagę odmianę pomidora, porę roku, lokalizację, temperaturę, karmienie i podlewanie, a następnie odpowiednio zaplanuj.

Aby efektywnie uprawiać pomidory w szklarni, musisz zrozumieć każdą z tych zalet i czynników. Podobnie jak w przypadku uprawy pomidorów na polach, wcześniejsze przygotowanie się na różne scenariusze zagwarantuje sukces w uprawie pomidorów szklarniowych. Nie jest to skomplikowany proces, ale wymaga wysiłku i cierpliwości z Twojej strony.

Ile owoców produkuje roślina kantalupa

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Uprawa czereśni w tunelu foliowym

Założenie intensywnego sadu czereśniowego wymaga zastosowania odpowiedniej technologii, aby produkcja stała się opłacalna. Umiejętne prowadzenie plantacji dość szybko doprowadzi do…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak długo kwitną bromelie? Porady dotyczące pielęgnacji

Znalezienie odpowiedzi na pytanie, jak długo kwitną bromelie, może być trudne, biorąc pod uwagę, że jest to duża rodzina roślin….

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak podtrzymać kwitnienie begonii. Poradnik dla początkujących

  Czy jest coś równie pięknego, jak roślina obsypana morzem kwiatów w cudownych kolorach? Zwłaszcza zimą widok ten dodaje energii…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać boczniaki pod osłonami?

Boczniak to jeden z grzybów uprawianych w tunelach foliowych. Hodowle boczniaków zajmują obecnie drugie miejsce w produkcji grzybów. Przygotowania do rozpoczęcia uprawy…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Nasiona do tunelu ogrodniczego

Dobry gatunek nasion do tunelu foliowego ma wielki wpływ na jakość plonów. Na początku każdego sezonu zarówno hobbystyczni ogrodnicy z działek lub…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak przechowywać cebulki frezji? 3 proste kroki

Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób zajmować się bulwami frezji, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość, jest to bowiem bardzo…

Więcej