Dlaczego w mini szklarni dziwnie pachnie? | KrosAgro

Dlaczego w mini szklarni dziwnie pachnie? | KrosAgro

Czy zastanawiałeś się kiedyś: „Dlaczego moja mini szklarnia dziwnie pachnie?” Twoja szklarnia powinna pachnieć jak rośliny – ziemista i wilgotna. Jeśli Twoja szklarnia pachnie jak zgniłe jajka ze śladami amoniaku lub siarki, w glebie może być za dużo wody.

Bakterie najlepiej rozwijają się w mokrych warunkach, powodując nieprzyjemny zapach w bardzo mokrej glebie. Zdrowa gleba ma odpowiedni drenaż, który pozwala roślinom oddychać. Powietrze nie przepłynie, jeśli drenaż gleby zostanie zablokowany przez wodę.

Normalna i zdrowa gleba zawiera dobre bakterie, ale w glebie pozbawionej tlenu rosną bakterie, które mogą powodować nieprzyjemne zapachy i choroby.

Dlaczego moja roślina brzydko pachnie?

Zgniły zapach może wskazywać, że coś jest nie tak z twoimi roślinami, nawet jeśli wyglądają na całkowicie zdrowe. Gdy już wiesz, co powoduje zapach, łatwiej jest rozwiązać problem i zapobiec jego nawrotom.

Typowe przyczyny zgniłego zapachu

Jak już ustaliliśmy, nadmierne podlewanie może być przyczyną zgniłego zapachu wydobywającego się ze szklarni. Woda gromadząca się w Twoich roślinach doniczkowych jest idealnym środowiskiem dla pachnących zapachami bakterii.

Zbyt dużo wilgoci może spowodować gnicie korzeni i ostatecznie zabić roślinę. Aby prawidłowo wykryć ten problem, możesz usunąć roślinę z doniczki. Jeśli woda na dnie jest mętna i śmierdząca, oznacza to, że rośliny są nadmierne.

Pozbycie się nieprzyjemnego zapachu

Pierwszym krokiem do pozbycia się gnijącego zapachu jest przeszczepienie dotkniętej rośliny do świeżej, dobrze przepuszczalnej gleby. Wczesne wykrycie jest ważne, aby zapobiec obumarciu pachnących roślin. Nowa gleba powinna składać się z perlitu, mchu torfowego, kory sosnowej lub wermikulitu.

Talerz ociekowy zbiera mętną wodę z rośliny, dlatego należy ją dokładnie umyć wodą z mydłem. Jeśli nie wyczyścisz talerza, twoje rośliny będą nadal pachnieć, a pleśń i pleśń mogą się rozwinąć.

Unikanie nieprzyjemnego zapachu

Aby zapobiec zapachowi roślin, unikaj nadmiernego podlewania roślin. Podlewaj górę, aż gleba będzie wilgotna i zatrzymaj, gdy woda kapie poniżej doniczki. Upewnij się, że garnki mają otwory drenażowe, aby nadmiar wody spłynął z garnka. Zapobiega to stagnacji i śmierdzącej wodzie.

Jak właściwie dbać o swoją mini szklarnię?

Oprócz roślin, Twoja szklarnia również potrzebuje trochę TLC. Po każdym sezonie wegetacyjnym czyść wnętrze szklarni od góry do dołu ciepłą wodą z mydłem. W ten sposób pozbędziesz się i zapobiegniesz rozwojowi zarodników grzybów, szkodników i bakterii. Dodatkowo staraj się również wyczyścić doniczki i uprawiać ziemię, aby ją natlenić i uzupełnić nowym kompostem.

Dzięki tym wskazówkom dotyczącym higieny będziesz mógł cieszyć się zaletami swojej szklarni przez wiele lat.

Czy mini szklarnie to świetna inwestycja?

Mini szklarnia to świetna inwestycja dla ogrodników. Niezależnie od tego, czy jesteś nowy w ogrodnictwie, czy robisz to od lat, oto kilka powodów, dla których warto rozważyć zakup mini szklarni:

Zapobiegaj niszczeniu roślin przez szkodliwe owady

Mszyce, robaczki świętojańskie, gąsienice, pchły chrząszcze i nie tylko uwielbiają chrupać liście i plony, niszcząc miesiące ciężkiej pracy. Umieszczenie roślin w mini szklarni chroni je przed uciążliwymi owadami.

Mini szklarnie są idealne dla ogrodników o ograniczonej przestrzeni

Jeśli lubisz ogrodnictwo, ale nie masz wystarczająco dużo miejsca na zewnątrz, mini szklarnia to świetna opcja dla Ciebie. Mini szklarnie różnią się rozmiarami, ale najczęściej są to 6×8 ft.

Możesz umieścić go na balkonie, patio, w pomieszczeniu, a nawet na stole. Mimo niewielkich rozmiarów mini szklarnia zapewnia te same korzyści, co zwykła szklarnia.

Idealny dla początkujących

Jeśli dopiero zaczynasz zajmować się ogrodnictwem szklarniowym i chcesz dowiedzieć się, jak to działa, najlepiej zacząć od mini szklarni. Zacznij od małych rzeczy i zapoznaj się z idealnymi warunkami wzrostu roślin, które chcesz uprawiać. Kiedy już nauczysz się lin, możesz rozbudować do większej szklarni.

Przedłuż sezon sadzenia

Dzięki mini szklarni możesz rozpocząć sadzenie nasion jeszcze przed rozpoczęciem zimnej pory roku. Gdy pogoda się ociepla, możesz przesadzić rośliny do swojego ogrodu. Będziesz mógł przedłużyć sezon wegetacyjny i zebrać więcej niż zwykle.

Chroń delikatne rośliny przed złą pogodą

W przypadku delikatniejszych roślin przydatne są mini szklarnie. Umieszczenie ich w zamkniętej przestrzeni chroni rośliny przed mrozem, ulewnym deszczem i silnymi wiatrami. W mini konstrukcji pozostaną bezpieczne i zdrowe do wiosny. Gdy minie niebezpieczeństwo mrozu, możesz ponownie przesadzić je do swojego ogrodu.

Stwórz idealny klimat dla swoich roślin

Większość szklarni można dostosować. Będziesz w stanie stworzyć idealny klimat dla swoich roślin niezależnie od pogody na zewnątrz. Oznacza to, że w okresie zimowym można sadzić rośliny w ciepłym sezonie i odwrotnie.

Podsumowanie: dlaczego moja mini szklarnia dziwnie pachnie?

Dlaczego więc twoja mini szklarnia dziwnie pachnie? Nadmierne podlewanie jest jednym z głównych powodów nieprzyjemnego zapachu w szklarni. Zwróć uwagę, ile podlewasz swoje rośliny. Upewnij się, że twoja gleba jest dobrze natleniona, a twoja doniczka powinna mieć wystarczająco dużo otworów do prawidłowego drenażu.

Dlaczego w mini szklarni dziwnie pachnie? | KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Rośliny towarzyszące dla groszku cukrowego

Groszek cukrowy to jedna z tych roślin, której po prostu grzech nie mieć w przydomowym ogródku. Jego dekoracyjny wygląd, bezproblemowa…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać i pielęgnować fiołki afrykańskie?

Fiołek afrykański to wyjątkowo wdzięczna roślina, ciesząca przez cały rok swoimi fioletowymi, niebieskimi, różowymi, białymi lub wielokolorowymi kwiatami. Niewielkie rozmiary…

Więcej
Tunele foliowe

Co to jest sezonowy tunel foliowy?

Sezonowy tunel foliowy  to konstrukcja używana do okrycia upraw polowych, w których istotna jest zarówno osłona przed deszczem, jaki i…

Więcej
Tunele foliowe

Sznurek rolniczy w uprawach pod osłonami

Sznurek rolniczy w uprawach pod osłonami jest niezbędnym wyposażeniem każdego hobbystycznego i profesjonalnego tunelu foliowego. Jego szerokie zastosowania sprawia że…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa tulipanów w doniczkach

Tulipany, to najpopularniejsze rośliny cebulowe i prawdziwy symbol wiosny. Większość z nas widok tych pięknych kwiatów nastraja radością i optymizmem….

Więcej
Tunele foliowe

Lekkie tunele foliowe

Lekkie tunele foliowe Stosowane do upraw polowych, przyśpieszają wegetację roślin, wydłużając przy tym produkcję warzyw i owoców. Zaprojektowane przez markę…

Więcej