Dlaczego rośliny lepiej rosną w szklarniach? 4 dobre powody!

Dlaczego rośliny lepiej rosną w szklarniach? 4 dobre powody!

Dlaczego rośliny lepiej rosną w szklarniach? Jeśli zastanawiałeś się nad tym pytaniem, nie martw się, ponieważ mamy na to odpowiedź. Najbardziej oczywistym powodem jest to, że wilgoć i ciepło wewnątrz szklarni stymuluje wzrost roślin.

Jak wszyscy wiemy, do wzrostu rośliny potrzebne są trzy rzeczy. Obejmuje to światło, ciepło i wilgoć.

Szklarnia może ustabilizować środowisko wzrostu roślin, ponieważ utrzymuje odpowiednią temperaturę i jednocześnie chroni je przed ekstremalnym chłodem.

Mimo że uprawa roślin w ogrodzie na świeżym powietrzu pozwala wygrzewać się na słońcu, wielu ogrodników nadal woli uprawiać rośliny w kontrolowanym środowisku szklarni. Dzieje się tak, ponieważ nawet jeśli nadejdzie niespodziewany deszczowy dzień, możesz nadal być produktywny.

Niezależnie od tego, czy chcesz przejść do uprawy w pomieszczeniach, czy tylko chcesz przedłużyć sezon wegetacyjny przez cały rok, szklarnia może być najlepszą rzeczą, która może Ci w tym pomóc. Poznanie i poznanie sekretów szklarni z pewnością zmieni Twój nawyk ogrodniczy.

Zalety szklarni

Dlaczego więc rośliny lepiej rosną w szklarniach?

W tej sekcji poznasz zalety uprawy roślin w szklarni.

To odpowie na pytanie, dlaczego rośliny lepiej rosną w szklarni. Wynika to głównie z czterech powodów, o których będziemy musieli porozmawiać w dalszej części tego wpisu.

# 1. Mniejsze narażenie na choroby i szkodniki

Rośliny w szklarni są uprawiane w pojemnikach z glebą dobraną specjalnie dla danej rośliny. Załóżmy, że porównasz to z glebą w ogrodzie.

W takim przypadku może być siedliskiem szkodników i chorób, które mogą potencjalnie zaszkodzić roślinom.

Mając to na uwadze, szklarnia jest sterylna wobec bakterii, grzybów, a także szkodników, takich jak świdry.

W przypadku braku tych szkodników i patogenów twoje rośliny mogą skoncentrować się na zdrowym wzroście, zamiast bronić się i naprawiać przed tymi organizmami.

# 2. Wilgotność

Transpiracja liści rośliny zależy od stałego dostarczania wilgoci z korzeni. Dla maksymalnego wzrostu opiera się również na otaczającej atmosferze.

Stan zewnętrzny jest suchy; dlatego rośliny są zmuszone polegać jedynie na wilgoci, jaką może dostarczyć gleba. Powoduje to stres wodny, zwłaszcza gdy korzenie są narażone na suszę.

Gdy stan suchości stanie się stały dla rośliny zewnętrznej, wpłynie to na wzrost. Ponadto znacznie zmniejszy się ich odporność na choroby i szkodniki.

Na szczęście szklarnie mają kontrolę wilgotności, dzięki czemu powietrze w pomieszczeniu jest wilgotne, aby zapewnić optymalny wzrost roślin.

Ponadto, jeśli zmniejszysz stres wodny roślin, mogą one skoncentrować swoją energię na kwitnieniu i owocowaniu. Nastąpi to poprzez podlewanie korzeni.

Równie dobrze możesz zapewnić im wilgotne środowisko, tak jak robi to szklarnia.

# 3. Kontrola temperatury

Temperatura na zewnątrz znacznie się zmienia w dzień iw nocy. Rośliny, które są wystawione na ekstremalne ciepło i zimno przez 24 godziny, nie będą rosły dobrze w porównaniu do roślin uprawianych w szklarni. Co więcej, narażenie na zmienną temperaturę może powodować stres u roślin. W rezultacie wpłynie to na ich wzrost.

Ale ponieważ szklarnia zapewnia zamkniętą przestrzeń wewnętrzną, pozwala kontrolować temperaturę, na którą będą musiały być narażone rośliny.

Zasadniczo szklarnie są zintegrowane z systemem wentylacji powietrza oraz grzejnikami. Innymi słowy, możesz kontrolować temperaturę w zależności od konkretnego gatunku rośliny, którą uprawiasz.

Co więcej, grzejniki są na ogół podłączone do timera, który pozwala na zmianę ustawień temperatury w zależności od pory dnia. Jeśli tylko będziesz postępować zgodnie z preferencjami temperatury konkretnej rośliny, uprawiasz owoce, kwiaty i liście z pewnością kwitną w kontrolowanej przestrzeni.

# 4. Współczynnik dwutlenku węgla

Jeśli potrafisz kontrolować powietrze w pomieszczeniu, do szklarni będzie dostarczany stały dopływ dwutlenku węgla. CO2 jest niezbędny dla roślin do produkcji pożywienia, jakim jest glukoza.

Nawet jeśli rośliny zewnętrzne mają wystarczającą ilość dwutlenku węgla, strategiczne rozmieszczenie wentylatorów poziomych na całej szklarni pozwoli powietrzu zbliżyć się do liści rośliny, aby uzyskać optymalną aktywność fotosyntezy.

Załóżmy, że dwutlenek węgla jest skoncentrowany w roślinach. W takim przypadku często skutkuje to mocniejszymi łodygami, większymi liśćmi rośliny, a także wczesnym owocowaniem i kwitnieniem. Ale upewnij się, że ruch powietrza jest połączony z odpowiednią wentylacją.

Zamknięcie szklarni od cyrkulacji powietrza na zewnątrz obniży poziom dwutlenku węgla w pomieszczeniach. Dzieje się tak, ponieważ rośliny mogą szybko zużywać gaz podczas wymiany tlenu.

To opakowanie!

Dlaczego rośliny lepiej rosną w szklarniach? Na pewno już znasz odpowiedź na to pytanie. Rośliny lepiej rosną w szklarniach, ponieważ mogą regulować temperaturę i wilgotność, które są potrzebne roślinom do wzrostu.

Poza tym korzyści płynące ze szklarni są większe niż suma ich składników. Oprócz zwiększenia potencjalnego wzrostu roślin, może również poprawić Twoje hobby ogrodnicze na wiele sposobów.

Dlaczego rośliny lepiej rosną w szklarniach? 4 dobre powody!

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak rozmnożyć oleander? | Uprawa i pielęgnacja oleandrów

Oleandry to wspaniałe rośliny pochodzące z południa Europy, ich ozdobą są średniej wielkości pachnące kwiaty oraz wąskie, skórzaste liście charakterystyczne…

Więcej
Poradniki ogrodnicze

Jak uprawiać poziomki w tunelu foliowym?

Poziomki i truskawki to rośliny mocno ze sobą spokrewnione, mają wiele cech wspólnych, choć te drugie cieszą się znacznie większą…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać hibiskusa z nasion? Pielęgnacja i uprawa ketmii syryjskiej

Hibiskus, czyli inaczej ketmia syryjska, to przepiękna roślina o wyjątkowych właściwościach, której grzech nie mieć w swoim ogrodzie. Pochodzi ona…

Więcej
Tunele foliowe

Tunel foliowy do okrywania roślin na zimę

Tunel foliowy do okrywania roślin na zimę to skuteczna ochrona przed niskimi temperaturami. Te mogą pojawić się wczesną wiosną a…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak pozbyć się mączlików?

Więc, jak pozbyć się mączlików? Jeśli jesteś jedną z niezliczonych osób, które są początkujące w ogrodnictwie, to powinno to być…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać róże w donicach? 8 prostych wskazówek

Róże mają wiele odmian, a ten artykuł skupia się na tym, jak sadzić w donicach powalająco piękne róże odmiany knock-out….

Więcej