Dlaczego chrząszcz ambrozja jest tak inwazyjny i szkodliwy

Dlaczego chrząszcz ambrozja jest tak inwazyjny i szkodliwy

Aby odpowiedzieć na pytanie, dlaczego obecność żuków ambrozji może budzić niepokój, należy wiedzieć jak wpływają na kondycję różnych roślin drzewiastych. Jeśli nie dotknie ich śmierć, to i tak   chrząszcze mogą nadal uszkadzać różne części roślin. Ich obecność szczególnie niepokoi obywateli niektórych regionów w Stanach Zjednoczonych, ponieważ bywają tam odmiany chrząszcza wyglądające egzotycznie.

Ogrodnicy muszą wiedzieć, jak trzymać robaki z dala od szklarni, aby zapewnić zdrowie i produktywność upraw. I chociaż twoje rośliny mogą nie być wrażliwe na chrząszcza ambrozję, warto wiedzieć, jak je kontrolować, gdy pojawi się problem. Te ciemne chrząszcze w kształcie pocisków rozpoznasz po ich pysku, więc uważaj na szklarnię.

Dlaczego chrząszcze ambrozji są gatunkiem inwazyjnym i jak sobie z nim radzić

Dlaczego chrząszcze ambrozji są tak niebezpieczne?

Prawdopodobnie czytałeś różne artykuły, w których wspominano o obawach dotyczących działalności chrząszczy ambrozji . Na przykład w Maryland owad ten stał się nawet tak zwanym „najeźdźcą” miesiąca, ze względu na szybkość rozprzestrzeniania się i liczbę roślin, które mogą zostać przez niego zniszczone. Zastanówmy się jaki jest wpływ chrząszczy ambrozji na rośliny?

Roznoszą infekcje grzybicze

Jednym z głównych problemów związanych z chrząszczami ambrozji  jest to, że są nosicielami Raffaelea Lauricella, grzyba naczyniowego, który może uszkodzić i zabić rośliny w krótkim czasie, wpływając destrukcyjnie na układ naczyniowy drzew. Z biegiem czasu zauważysz więdnięcie liści, a drzewa mogą umrzeć nawet w ciągu kilku tygodni lub miesięcy.

Chrząszcze ambrozji są niebezpieczne, w Stanach Zjednoczonych odnotowano znaczne uszkodzenia i spadek populacji dotkniętych ich inwazją roślin. To, co czyni te chrząszcze skutecznymi w rozprzestrzenianiu chorób , to fakt, że sama technika ich lotu umożliwia skuteczne przenoszenie grzyba.

Dobra wiadomość dla osób  korzystających ze szklarni jest taka, że ​​konstrukcja skutecznie chroni rośliny przed szkodnikami, takimi jak chrząszcze ambrozja. Dzięki dbałości o czystość i warunki sanitarne nie będziesz ryzykował, że zadomowią się we wnętrzu tunelu lub szklarni. Niestety, niektórych obszarów nie udało się uchronić przed problemami ekonomicznymi w uprawach, takich jak awokado z powodu inwazji tych chrząszczy.

Rozprzestrzenianie się egzotycznych chrząszczy ambrozji w stanach, , jest spowodowane wprowadzaniem drewnianych skrzyń i palet z południowo-wschodniej Azji, na którym to materiale owady pasożytują. Brak obróbki tych materiałów jest jednym z powodów, dla których miejsca takie jak Gruzja zidentyfikowały ten obcy gatunek. W dalszej części tego artykułu omówimy dalsze sposoby radzenia sobie z tymi szkodnikami.

Jakie są skutki i oznaki infekcji chrząszczy ambrozji?

Od razu można zauważyć, że chrząszcze zaraziły roślinę lub drzewo, przyjrzyj się czy chrząszcze nie pozostawiły po sobie odchodów. Te żerujące chrząszcze pozostawiają drzazgi i trociny na pniach i gałęziach zainfekowanych drzew. Ponadto można sprawdzić czy na przekroju pnia są niebieskie plamy grzybicze.

Jak wspomniano wcześniej, rozprzestrzenianie się chrząszczy ambrozji jest spowodowane przybyciem zza granicy zainfekowanego drewnianego ładunku. Nie ma znaczenia, czy drewno zawiera chrząszcze w postaci osobników dorosłych, czy larw, ponieważ zarówno jedne jak i drugie mogą powodować infekcje. Oprócz drewnianych akcesoriów i materiałów pakowych, chrząszcze ambrozji  są również przenoszone z drewna opałowego, drewna dymnego, zrębków i ozdób drzewnych.

Powinniśmy unikać pozyskiwania takiego drewna jest to bowiem rodzime środowisko chrząszcza. Pochodzi on z  południowo-wschodniej Azji gdzie występują rośliny żywicielskie chrząszcza.  Stany takie jak Floryda, Georgia, Luizjana, Mississippi, Karolina Południowa i Teksas w USA, szczególnie uważają by zapobiegać inwazji chrząszcza, dlatego unikają transportu drewna z Azji będącej naturalnym środowiskiem szkodnika.

Zainfekowane drzewa należy ściółkować i obserwować ich stan. Niestety, nie ma ratunku, jeśli roślina zaczęła już więdnąć. Oprócz unikania transportu drewna, inne praktyki przeciwdziałaniu inwazji chrząszczy ambrozji jest spalanie porażonych drzew.

Czy możesz leczyć porażone przez chrząszcze ambrozji drzewa?

Czy istnieje środek chemiczny, którego można użyć w przypadku zakażonych roślin? University of Florida opracowuje takie produkty. Jednak w tej chwili nie ma innych skutecznych metod poza metodami zapobiegawczymi.

Opracowanie chemicznej metody leczenia tych szkodników stwarza duże problemy, ponieważ może być niepraktyczna, dorosłe chrząszcze głęboko wwiercają się w drzewa i stosowanie preparatów owadobójczych uszkadzałoby również drzewo. Powinieneś dbać o zdrowie swoich drzew i zapobiegać ich uszkodzeniom które mogą spowodować zmienna pogoda, niekorzystna temperatura i niedobory składników odżywczych. Olej manuka i olej Phoebe są również znanymi przynętami szkodników i umożliwią monitorowanie populacji chrząszczy.

Wniosek

Korzystanie ze szklarni ułatwia ogrodnikom przestrzeganie praktyk, które zapobiegają inwazji insektów. Jeśli jednak mieszkasz w jednym z rejonów w których zadomowiły się chrząszcze, musisz wiedzieć, jaka jest specyfika tego gatunku chrząszcza. Ogólnie rzecz biorąc, chrząszcze ambrozja są wielkim problemem, ponieważ są nosicielami chorób grzybiczych i bardzo szybko je roznoszą.

Infekcja może spowodować więdnięcie liści, a nawet doprowadzić do śmierci drzew, co wpłynęło na uprawę przemysłową awokado. Dlatego pamiętaj by unikać wprowadzania potencjalnie zainfekowanych materiałów drewnianych na teren swoich upraw. Jeśli natomiast wykryłeś chrząszcze, ściółkuj zainfekowane drzewa, a gdy to nie pomoże pozbądź się ich..

Chociaż nie ma dostępnego środka chemicznego dla zarażonych drzew, praktyki zapobiegające inwazji mogą być skuteczne. Pamiętaj o obserwacji swoich roślin i postępuj zgodnie z zalecanymi powyżej metodami.

Dlaczego chrząszcz ambrozja jest tak inwazyjny i szkodliwy

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Jak uprawiać pomidory w celach komercyjnych, aby odnieść sukces?

Istnieją trzy ważne elementy do opanowania, jeśli chcesz wiedzieć, jak uprawiać pomidory na skalę przemysłową. Będzie to pewnością wyzwanie, dla…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak zbierać i przechowywać nasiona niecierpka

Czy zastanawiasz się, jak przechować nasiona niecierpków? Przyciągające wzrok, jaskrawo kolorowe kwiaty na tle pięknych, ciemnozielonych, błyszczących  liści sprawiają, że…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Pielęgnacja gleby w tunelu foliowym cz. 2

Zakażenie podłoża dotyczy również roślin rosnących w tunelach ogrodniczych. Jest to zagrożenie powodujące poważne straty w uprawach pod osłonami. Patogeny roślin zasiedlające…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać Wilczomlecz (euphorbia milii) | Uprawa i pielęgnacja korony cierniowej

Wilczomlecz lśniący nazywany także koroną cierniową to pochodzący z wyżynnej części Madagaskaru sukulent, gdzie dorastając do wysokości 2 metrów, służy…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać cyklameny na dwa proste sposoby.

Czy jesteś zainteresowany, tym jak rozmnażać cyklameny? Cyklameny zwane popularnie fiołkami alpejskimi to rośliny, które wytwarzają intensywnie kolorowe kwiaty. Wielu…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak podzielić paprocie w 3 prostych krokach

Aby nauczyć się dzielić paprocie, wystarczy poznać trzy łatwe kroki. Ponieważ są to rośliny długowieczne, musisz znać tę podstawową praktykę…

Więcej