Co zrobić kiedy, nie wiesz dlaczego, Twoja papryka, nie rośnie tak, jak powinna? Jakie kroki należy wykonać, aby poprawić jej rozwój, ilość, jakość oraz wielkość strąków? Przyczyną słabego rozwoju rośliny, mogą być przede wszystkim niesprzyjające warunki klimatyczne, niezaspakajanie w odpowiednim stopniu zapotrzebowania rośliny na wodę i przesadzanie w nieodpowiednim czasie.
Być może przeczytałeś już niejeden poradnik ogrodniczy, wertowałeś strony podręczników i szusowałeś po stronach internetowych, poszukując przyczyny i cudownego sposobu, aby odmienić tę sytuację. Jeżeli pomimo lektury i podejmowania różnych kroków naprawczych roślina nadal nie wydaje satysfakcjonujących plonów, nie frustruj się. Przeczytaj uważnie artykuł KrosAgro, a na pewno zidentyfikujesz przyczynę problemu i bez problemu mu zaradzisz!
Papryka jednoroczna (Capsicum annuum) ni jest rośliną łatwą w uprawie i podobnie jak większość roślin, aby wydawać owoce dobrej jakości, potrzebuje tego, by sprostać jej wymaganiom i zapewnić odpowiednie warunki środowiskowe. Ma wysokie wymagania, jeśli chodzi o temperaturę i najkorzystniej i najbezpieczniej uprawiać ją w szklarni lub tunelu foliowym. Podobnie jak pomidory ma duże zapotrzebowania na składniki odżywcze. Jest również bardzo zachłanna na wodę, mając przy tym słaby i płytki system korzeniowy, więc ciężko jej pobierać wodę z głębszych warstw ziemi. Problemem utrudniającym prawidłowy rozwój papryki, może być również zbyt wczesne przesadzanie.
Wszystkie wymienione te czynniki, są najczęstszymi przyczynami zaburzeń wzrostu i owocowania papryki. Przyjrzyjmy się teraz dokładniej genezie problemów i poznajmy wszystkie sprawdzone sposoby, jak temu zaradzić.
Spis treści
Jak sprawić, by papryka zdrowo rosła – warunki i wymagania
Jaka jest najlepsza temperatura dla papryki?
Jeśli Twoja papryka obradza w mało dorodne owoce, może być konieczne dokładne sprawdzenie temperatury, w której wzrasta. Najlepiej utrzymywać 19 do 27 ° C w ciągu dnia (Dla zawiązywania się owoców najlepsza będzie temperatura 25 stopni C) oraz 16 do 18 ° C w nocy. W niektórych regionach ciężko jest zmieścić się w tych przedziałach temperaturowych, wtedy najlepszym rozwiązaniem jest uprawa w tunelu foliowym lub szklarni. Doświadczeni ogrodnicy polecają uprawę papryki pod osłonami jako najlepszy, sprawdzony sposób na udane zbiory.
Uprawa papryki w tunelu foliowym lub szklarni ułatwia utrzymanie stabilnej odpowiedniej dla preferencji rośliny temperaturę. Zbyt niska temperatura, a za taką uważa się już spadek poniżej 14 stopni C, jest destrukcyjna dla rośliny. Tak samo szkodliwe, są upały szybujące powyżej 30 stopni C, papryka reaguje na nie zrzucaniem kwiatów i młodych owoców, może prowadzić do deformacji i skarłowacenia owoców.
Fatalne w skutkach jest przesadzanie młodych roślin, zbyt wcześnie na zewnątrz. Najlepsza metoda uprawy papryki zaczyna się od przygotowania rozsady w pomieszczeniu, może być to domowy parapet, niezwykle pomocny jednak byłby tunel lub szklarnia. Nasiona wysiewamy końcem lutego i na początku marca do osobnych doniczek. Zapewniamy nasionom ciepłe oraz jasne warunki, gdy zobaczymy 6 pierwszych liści, oznacza to, że siewki są już gotowe. Podkreślamy, że najlepszym rozwiązaniem dla papryki jest uprawa szklarniowa, jeśli jednak chcesz uprawiać ją pod gołym niebem, zaczekaj z sadzeniem do drugiej połowy marca, kiedy wzrośnie nie tylko temperatura powietrza, ale również temperatura gleby.
Podlewanie papryki
Jeśli zastanawiasz się, dlaczego owoce papryki są wciąż małe, chociaż roślina ma zapewnione optymalne warunki klimatyczne, być może przyczyną niepowodzeń jest niedostateczne zaspakajanie jej potrzeb w zakresie podlewania. Brak odpowiedniej ilości wody może zaburzyć proces kwitnienia papryki, co wpływa również na owoce. Papryka jest rośliną o płytkich korzeniach, należy więc często i regularnie ją podlewać. W czasie upałów, na jeden krzaczek, może być potrzebne nawet około czterech litrów wody. Pamiętaj, aby woda, którą podlewasz rośliny, była odstana i miała temperaturę podobną do temperatury podłoża.
Uprawa papryki w szklarni zapewnia wygodę i komfort podlewania. Możesz użyć węża kroplującego, aby namoczyć ziemię przy korzeniach rośliny i uniknąć moczenia jej liści i owoców.
Nie zapominaj o tym, jak niezwykle istotny w zaspakajaniu potrzeb roślin w zakresie podlewania, jest wybór odpowiedniego do ich preferencji typu podłoża. Niektóre rodzaje podłoża, poprzez swoją strukturę i skład, szybciej odparowują wodę, inne zaś mają właściwości dłuższego jej magazynowania, takie też będzie odpowiednie dla papryki.
Dla papryki mającej duże potrzeby wodne, jak i apetyt na wiele składników odżywczych dobra będzie ziemia żyzna i bogata w związki organiczne, średnio przepuszczalna, łatwo się nagrzewała. Wspaniałym rozwiązaniem będzie dodatek ziemi kompostowej, która zaopatrzy roślinę w potrzebne jej substancje.
Przesadzanie papryki
Fatalne w skutkach jest przesadzanie młodych roślin, zbyt wcześnie na zewnątrz. Najlepsza metoda uprawy papryki zaczyna się od przygotowania rozsady w pomieszczeniu, może być to domowy parapet, niezwykle pomocny jednak byłby tunel lub szklarnia. Nasiona wysiewamy końcem lutego i na początku marca do osobnych doniczek. Zapewniamy nasionom ciepłe oraz jasne warunki, gdy zobaczymy 6 liści właściwych, oznacza to, że siewki są już gotowe. Podkreślamy, że najlepszym rozwiązaniem dla papryki jest uprawa szklarniowa, jeśli jednak chcesz uprawiać ją pod gołym niebem, zaczekaj z sadzeniem do drugiej połowy marca, kiedy wzrośnie nie tylko temperatura powietrza, ale również temperatura gleby.
Bezpiecznie będzie wyniesienie siewek na zewnątrz, odczekując trzy tygodnie od daty ostatniego przymrozku. Uważaj, przykrywając rzędy sadzonek, ponieważ przegrzanie może wpłynąć na wielkość owoców.
Kolejnym sprawdzonym sposobem zapewniającym dorodne strąki papryki, jest zastosowanie nawozu, na terenie, na którym zamierzamy posadzić siewki i nawożenie każdej rośliny po przesadzeniu. Koniecznym zabiegiem zatrzymującym wilgoć w podłożu i powstrzymującym ekspansje chwastów jest ściółkowanie gleby. Pamiętaj również o zachowaniu właściwego odstępu między sadzonkami, najlepiej 40 x 40 lub 50 x 50, tak by roślina mogła swobodnie rozwijać swój krzaczasty pokrój.
Co zrobić, by papryka rosła szybciej?
Dojrzewanie papryki może trwać od trzech do czterech miesięcy, sama produkcja rozsady to okres 9-10 tygodni. Nie jest zjawiskiem rzadkim, że musisz zaczekać nawet ponad trzy miesiące na pierwsze zbiory. Możesz jednak przyspieszyć proces owocowania, jeśli zagwarantujesz roślinie odpowiednią lokalizację, warunki klimatyczne i oświetleniowe, właściwe nawadnianie i nawożenie.
Wybór najlepszego stanowiska dla papryki
Zoptymalizujesz rozwój rośliny, zapewniając jej dobry dostęp do światła, zaciszne stanowisko o żyznej, bogatej w kompost, łatwo nagrzewającej się glebie o lekko kwaśnym odczynie pH od 5,5 do 7,0.
Jeśli uprawiasz paprykę w tunelu lub szklarni, to zastosuj dodatkowe oświetlenie i zadbaj o drenaż gleby i jej dobre nawożenie, najlepiej w wersji bio, za pomocą kompostu. Jeśli jednak pomimo to, że spełniłeś wszystkie te warunki, a papryka nadal długo dojrzewa i słabo owocuje, sprawdź, czy rośliny mają wystarczająco dużo miejsca, aby swobodnie się rozrastać. Przepełniony teren uprawy oznacza konkurencję między roślinami, walczącymi między sobą o wodę, składniki odżywcze i dostęp do światła. Ograniczona przestrzeń może wpływać na rozwój systemu korzeniowego, czego skutki są ciężkie do odwrócenia.
Pielęgnacja papryki
Właściwa pielęgnacja odgrywa znaczącą rolę w procesie rozwoju papryki. Praktyki pielęgnacyjne obejmują właściwy dobór stopnia nawodnienia, uzależniając go od temperatury oraz etapów wzrostu rośliny. Ważne jest także mulczowanie gleby, zapewniające utrzymanie w glebie wilgoci oraz zapobiegające rozrastaniu się chwastów, konkurujących z papryką o składniki odżywcze zawarte w glebie. Musisz wiedzieć, że papryki nie trzeba pasynkować (czyli przycinać pędów bocznych), należy jednak ogławiać ją. Gdy tylko pojawi się pierwszy zalążek owocu, należy go uszczypnąć, roślinę ogławiamy, usuwając pędy nad ostatnim zawiązanym owocem. Jest to świetny sposób, aby pobudzić roślinę do wypuszczenia bocznych pędów i zwiększenia ilości owoców.
Dlaczego moja zielona papryka jest taka mała?
Jeśli Twoja uprawa zielonej papryki słabo się rozwija, sprawdź temperaturę, jakość i rodzaj podłoża oraz zwróć uwagę na to, jak przebiega zapylanie w ogrodzie. Zielona papryka jest podobnie jak inne, wrażliwa na ekstremalne temperatury przekładające się na jakość i wielkość owoców. Musisz upewnić się, że temperatura nie przekroczy 30 ° C ani poniżej 14 ° C, w przeciwnym razie kwiaty i młode owoce opadną.
Możesz także skorzystać ze szklarni, aby wyeliminować dobowe różnice temperatur. Szczególnie w sezonie, kiedy nocą temperatury są bardzo niskie, umieszczenie papryki w szklarni jest jedynym rozsądnym wyjściem. Oprócz kontroli temperatury może być konieczne sprawdzenie zawartości fosforanów i dodanie do gleby dojrzałego kompostu. Jeśli gleba ma wysoką zawartość azotu, sprzyja to przyrostowi masy zielonej, czyli rozrostowi liści, ale prowadzi również do zmniejszenia produkcji owoców.
Jeżeli Twoja papryka jest mała i spłaszczona są to jest typowe objawy, występujące u słabo zapylonych roślin. Zadbaj więc, o zwabienie do tunelu owadów zapylających. Papryka podobnie jak pomidory jest obupłciowa i samopylna, możesz więc w celu rozprowadzenia pyłku kwiatowego, potrząsać roślinami.
Co pomaga dobrze rosnąć papryce?
Dobrze nasłonecznione stanowisko, odpowiednio dobrany typ podłoża gleba, właściwa temperatura i pielęgnacja pomogą rosnąć i zdrowo owocować Twojej papryce. Wszystkie publikacje zajmujące się uprawą warzyw podkreślają, jak ważne słoneczne dni są dla wzrostu i rozwoju papryki. Jednocześnie najlepszym stymulatorem wzrostu dla rośliny, będzie żyzne, bogate w składniki odżywcze, dobrze magazynujące wodę i nagrzewające się podłoże.
Po sprawdzeniu poziomu nasłonecznienia i właściwości gleby pamiętaj zawsze o monitoringu temperatury. Zwróć uwagę nie tylko na temperaturę powietrza, może być ona bowiem złudna, a niska temperatura słabo jeszcze nagrzanej ziemi przesądzi o niepowodzeniu uprawy. Zjawisko takie jest dość częste przy przesadzaniu sadzonek papryki. Niezbędne praktyki pielęgnacyjne takie jak regularne podlewanie, nawożenie i odchwaszczanie pomogą Twoim roślinom rosnąć bez żadnych problemów.
Czy dodawać do podłoża papryki fusy z kawy?
Fusy z kawy dodawane do podłoża, w której rośnie papryka, działają korzystnie na jej rozwój. Zawierają one składniki poprawiające strukturę gleby, jej odżywienie i właściwy odczyn. Oprócz wymienionych korzyści fusy z kawy mogą służyć jako ściółka, zapobiegając rozwojowi grzybów i chwastów. Opierając się na wynikach wielu badań dotyczących korzyści płynących z dodatku fusów z kawy do podłoża roślin, można ukuć stwierdzenie, że używanie ich jako ściółki lub kompostu pomoże papryce.
Wniosek
Papryka to wspaniałe i niesamowicie zdrowe warzywo, jej zawartość witaminy C jest większa niż w cytrynie. Pożywne węgierskie gulasze, sosy, sałatki i pyszne przetwory, są obowiązkową pozycją w diecie każdego konesera dobrej kuchni. Niestety uprawa papryki, często bywa satysfakcjonująca jedynie na początku zbioru. Częstym dylematem, z którym borykają się ogrodnicy, jest to, jak sprawić, by papryka dobrze rozwijała się i owocowała.
Spełnienie wszystkich wymagań rośliny wymienionych w artykule, powinno wystarczyć, aby cieszyć się zdrowymi, pełnymi witalności roślinami. Pamiętaj, że zawsze zapewnienie odpowiednich warunków jest kluczem do sukcesu roślin uprawnych.
Ponieważ temperatura i wilgoć są niezwykle istotnymi czynnikami wzrostu i rozwoju papryki, najlepszym rozwiązaniem będzie uprawa w szklarni lub tunelu foliowym. Doświadczeni plantatorzy zalecają uprawę sadzonek papryki w pomieszczeniach przed przesadzeniem na stale miejsce, w celu zapewnienia jej korzystnych warunków dla optymalnego zdrowia. Zabiegi takie jak ściółkowanie, dodawanie do gleby kompostu i fusów z kawy, poprawi jej strukturę, aby papryka rosła dorodna, kształtna, jędrna i chrupiąca!