Czym jest biały osad na powierzchni ziemi w tunelu foliowym?

Co to jest to białe coś, co rośnie w mojej ziemi w tunelu foliowym?

Czym jest biały nalot utrzymujący się na ziemi ogrodniczej w mojej szklarni? W szklarni lub też tunelu może czekać Cię wiele niespodzianek, na pojawienie się niektórych z nich możesz być wcześniej przygotowany. Najważniejsze jest trafne rozpoznanie problemu, aby skutecznie mu zaradzić. Oto szczegóły i sposoby rozwiązania jednego z nich.

 Biały osad na mojej glebie?

Biała pleśń, którą widzisz na powierzchni gleby doniczkowej, mogą być to grzyby saprofityczne, pobierające energię z rozkładającej się materii. Saprofity są  pasożytami, jeżeli w porę nie zauważysz ich obecności i nie podejmiesz odpowiednich działań, rozwiną się, całkowicie niszcząc twoją uprawę.

Wśród przyczyn powstawania grzyba można wymienić nadmierne podlewanie rośliny, niewystarczający drenaż czy też zanieczyszczoną ziemię doniczkową. Grzyby saprofityczne to mikrokonsumenci, organizmy cudzożywne, które żywią się rozkładającymi się resztkami materii organicznej w nadmiernie wilgotnej glebie.

Biały nalot na ziemi może być także białą pleśnią, która rozwija się na  powierzchni gleby roślin doniczkowych. Dzieje się tak zwykle z powodu niedostatecznego drenażu i słabej cyrkulacji powietrza, które powodują wilgotne środowisko, nie przepuszczające dostatecznej ilości tlenu. W takim wypadku jest to idealne środowisko do rozwoju białej pleśni.

Co zrobić z tym problemem?

Czym jest ten biały nalot, który rośnie w mojej ziemi doniczkowej w mojej szklarni i czy byłbym w stanie pozbyć się go? Zdecydowanie tak.

Oto kroki, które powinieneś wykonać, aby rozwiązać tę naglącą sprawę:

  • Usuń chore rośliny. Gdy uprawa jest już  mocno zainfekowana, jest już za późno i nie da się uratować roślin. Można jednak zapobiec takiej katastrofie. To, co możesz zrobić w takim wypadku, to wykopać chore rośliny i wyrzucić je do szczelnego pojemnika, nigdy nie dodajemy porażonych roślin do kompostu, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się patogenów. Na koniec sezonu należy dokładnie uprzątnąć całą powierzchnię uprawy, możesz przyciąć byliny, wykopać rośliny jednoroczne i zgrabić liście. Należy zadbać, aby na przestrzeni uprawy nie pozostały żadne zainfekowane rośliny. Dotyczy to zarówno żywych, jak i martwych roślin i pozostałości po nich, ponieważ grzyby mogą pasożytować również na nich.Zdecyduj się na zastosowanie płodozmianu. Rośliny, które znajdują się na terenie uprawy, mają kluczowe znaczenie dla uniknięcia takich przypadków. Możesz przenieść pomidory tam, gdzie rosły zioła lub nagietki, albo tam, gdzie hodujesz ziemniaki. Jeśli twój ogród nie jest duży, unikaj sadzenia czegokolwiek  przez około rok. Jeśli koniecznie chcesz dalej uprawiać pomidory, które jak wiadomo, są szczególnie delikatne i podatne na choroby, postaraj się przenieść je tam gdzie grzyb nie może się rozwijać. Możesz również zdecydować się na uprawę roślin w pojemnikach.
  • Zdecyduj się na gatunki odporne na choroby. Możesz uprawiać zioła i warzywa, które są tak krzyżowane, aby były odporne na powszechne choroby przenoszone w glebie.
  • Przygotuj środek grzybobójczy. Fungicyd jest to środek ochrony roślin i stosuje się go najczęściej w celach zapobiegawczych. Jeżeli jednak problem z grzybami już istnieje, to działanie fungicydu polega na odcięciu patogenu od tlenu i biosyntezy białek. Środek grzybobójczy wzmacniają również odporność roślin, które lepiej sobie radzą z chorobami.

Jeżeli ich już nie widzę, czy one nadal mogą być w ziemi?

Nawet jeżeli nie widzimy już grzyba, nie oznacza to, że został całkowicie usunięty z gleby. Pamiętaj, że tylko wykrycie infekcji grzybiczej na początkowym etapie, może zakończyć się pomyślnie.

Uwolnij się od kłopotów i możliwości marnowania czasu i wysiłku na uprawę dotkniętych choroba roślin, ponieważ gdy grzybica się rozwinie, rośliny mogą się całkowicie zmarnować. Jeśli w  waszych donicach, grządkach i kontenerach znajdują się elementy patogenu, natychmiast wyrzućcie roślinę, jak również glebę, zdezynfekujcie, bądź wyrzućcie pojemniki. Za jakiś czas posadźcie nowe bardziej odporne odmiany.

Nie mam pewności co do rodzaju grzyba

Jeśli nie masz pewności co do rodzaju grzyba, który pasożytuje na twoich roślinach, możesz to sprawdzić, pobierając próbkę i oddając ją do analizy w laboratorium. Zidentyfikowanie rodzaju grzyba pomoże podjąć właściwe środki zaradcze jak dobór odpowiedniego rodzaju środka grzybobójczego.

Czy cynamon niszczy pleśń w glebie?

Cynamon może pomóc w powierzchniowym lub całkowitym usunięciu pleśni z gleby. Najpierw usuń całą wierzchnią warstwę gleby, co pomoże rozwiązać większość problemów. Jeśli jesteś wrażliwy na alergeny lub masz inne problemy oddechowe, koniecznie załóż maskę.

Następnie posyp cienkimi, równymi warstwami mielonego cynamonu wierzchnią warstwę gleby. Dzieje się tak, ponieważ cynamon działa jako bardzo skuteczny środek grzybobójczy i antyseptyczny, który może zabić wszystkie pozostałe grzyby i mikroorganizmy.

Upewnij się, że wierzchnia warstwa gleby całkowicie przeschła, zanim ponownie ją podlejesz. Po usunięciu grzyba nie powinno być potrzeby stosowania mielonego cynamonu, ponieważ mogłoby to zabić także inne formy pożytecznych grzybów i współpracujących z Twoimi roślinami i przynoszącymi im wiele korzyści.

Wniosek

Czym jest biała substancja, która rośnie w mojej ziemi doniczkowej  lub szklarni? Dostrzeżenie grzybów w glebie doniczkowej i mieszance ogrodniczej jest dość częste. Dzieje się tak w  przypadkach nadmiernego podlewania, ale również z powodu dodawania do mieszanek kory i wiórów drzewnych będących dla grzybów smakowitą pożywką organiczną. Pamiętajmy ryzyko pojawienia się grzybów, istnieje zawsze tam, gdzie pojawiają się produkty rozkładu materii organicznej i sprzyjają odpowiednie warunki środowiskowe, takie jak np. nadmierna wilgoć.

Niewłaściwe podlewanie może stwarzać problemy z glebą, zwłaszcza gdy rośliny są uprawiane w pomieszczeniach. W pomieszczeniach gleba otrzymuje bardziej ograniczone światło słoneczne, a wilgoć nie transpiruje tak łatwo, jak na zewnątrz, co oznacza, że zdarza się, że ​​górna warstwa gleby nie może dostatecznie przeschnąć i pozostaje nadmiernie wilgotna. W tym czarnym scenariuszu grzyby mają niestety doskonałe warunki do rozwoju.

Co to jest to białe coś, co rośnie w mojej ziemi w tunelu foliowym?

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

6 sposobów na nowoczesny ogród warzywny

Ogrody warzywne stają się popularnym elementem designu działki. W przydomowych uprawach obok rabat kwiatowych rozciągają się grządki smacznych warzyw, które…

Więcej
Tunele foliowe

Burze i uprawy pod osłonami

Burze i uprawy pod osłonami to nienajlepsze połączenie, jednak sytuacji tego typu nie da się uniknąć. Samo zjawisko natomiast ma…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać cucamelona w tunelu foliowym?

To ciekawe warzywo pochodzi z Meksyku. Już samym wyglądem przyciąga wzrok, a nazwą zachęca do spróbowania. Mysi melon, mini arbuz…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnożyć kamelię z sadzonek? | Uprawa i pielęgnacja kamelii

Kamelia to piękna i bardzo luksusowa roślina, sprowadzona do Europy w 1740 roku, od razu stała się ozdobą królewskich dziedzińców…

Więcej
Tunele foliowe od A do Z

Najlepsze metody zapylania roślin w tunelach

Uprawa roślin w tunelach foliowych i szklarniach niesie za sobą wiele korzyści i staje się coraz bardziej popularna. Zmiany klimatyczne,…

Więcej
Tunele foliowe

Wiosna pod osłonami w tunelu foliowym

Wiosna w tunelu foliowym to dla ogrodników i roślin pora przebudzenia. Warzywa, owoce i zioła będą rozwijać się prawidłowo tylko…

Więcej