Co pomaga roślinom szklarniowym zachować małe rozmiary?

Co pomaga roślinom szklarniowym zachować małe rozmiary

Jeśli zastanawiasz się, co pomaga roślinom szklarniowym pozostać niewielkimi, dwa czynniki wpływają na ogół na ich wzrost – temperaturę i wilgotność. W tym artykule dowiemy się, jak rośliny szklarniowe zachowują swój rozmiar.

Bez wątpienia szklarnie są idealne do uprawy roślin; masz kontrolę nad wszystkimi elementami niezbędnymi dla twoich roślin, zapewniając lepszą wydajność. To prawda, zwłaszcza w przypadku obszarów o zimnym środowisku lub gdzie rośliny nie mogą sobie pozwolić, najlepszym wyborem jest zakup szklarni.

Teraz nadszedł czas, aby dowiedzieć się więcej, więc po prostu czytaj dalej!

Czynniki, które sprawiają, że rośliny szklarniowe są małe

W tej sekcji omówimy temperaturę i wilgotność; to dwa główne czynniki, które sprawiają, że rośliny szklarniowe są małe. Później dowiesz się, co może pomóc kontrolować te czynniki. Zagłębmy się dalej, abyś lepiej zrozumiał.

Temperatura i wilgotność w celu utrzymania wielkości roślin

Temperatura i wilgotność idą w parze, jeśli chodzi o wzrost twoich roślin szklarniowych. Oznacza to, że oba te czynniki pomagają roślinom szklarniowym pozostać niewielkimi.

Temperatura powietrza ma wpływ na zdolność rośliny do zatrzymywania wilgoci. Ciepłe powietrze zawiera więcej pary wodnej, która ma wyższą wilgotność względną. Dlatego można powiedzieć, że temperatura ma znaczenie w kontrolowaniu wilgotności.

Natomiast wilgotność względna determinuje ilość pary wodnej w powietrzu. Jest wyrażony w procentach i pokazuje, ile potrzeba do nasycenia. Czynnik ten wpływa na procesy biologiczne Twojej rośliny, zwłaszcza na transpirację.

Transpiracja to proces, w którym rośliny popijają wodę ze swoich korzeni, transportują wodę do swoich tkanek i uwalniają ją z powrotem do atmosfery poprzez liście. Jest niezbędna dla wzrostu i rozwoju rośliny. Odpowiada również za wypuszczanie wody do powietrza, co pomaga roślinie ostygnąć.

Można powiedzieć, że rośliny też się pocą. Gdybyśmy dużo się pocili w bardzo wilgotnym miejscu, czułbyś się nieswojo, prawda? Podobnie jak wilgotność względna zapobiega parowaniu potu, tak wysoka wilgotność zakłóca proces transpiracji rośliny. Będzie to zagrożenie dla wzrostu Twojej rośliny.

Jak kontrolować wilgotność i temperaturę

Teraz, gdy znasz już czynniki wpływające na wzrost Twojej rośliny, możesz również wziąć pod uwagę czynniki zewnętrzne na zewnątrz szklarni, ponieważ mogą one również wpływać na to, co jest w środku.

Zmienia się temperatura i pogoda na zewnątrz Twojej mini szklarni. Dlatego chcesz zachować stan wewnątrz, aby roślina była zdrowa i prawidłowo rosła.

Ponieważ wilgotność i temperatura pomagają roślinom szklarniowym pozostać małymi, musisz wiedzieć, jak je kontrolować. Oto sposoby:

# 1 Dla obszarów wilgotnych

Jeśli już mieszkasz w wilgotnym środowisku, popularna jest wentylacja pasywna i aktywna. Doskonale nadaje się do kontrolowania wilgotności i temperatury w takim środowisku, ponieważ przesuwa gorące powietrze do góry i na zewnątrz, a zimne do środka, regulując temperaturę.

# 2 Dla obszarów suchych

Jednak w bardziej suchych miejscach najlepszym rozwiązaniem byłoby chłodzenie wyparne. Wentylacja nie wystarcza, ponieważ wilgotność w tym obszarze jest niższa. Chłodzenie wyparne działa poprzez dodawanie wilgoci do środowiska szklarni; Pozwoli to pozbyć się niepotrzebnego ciepła, jednocześnie wpuszczając wilgoć.

System kontrolujący wilgotność i temperaturę

Teraz już wiesz, jak kontrolować wilgotność i temperaturę w szklarni. Przygotowaliśmy więcej; musisz używać sprzętu, aby rośliny szklarniowe pozostały małe.

Oto kilka innych rzeczy, których można używać do kontrolowania wilgotności i temperatury w szklarni:

# 1 Użyj wentylatora i układu chłodzenia pad

Powszechnie stosowana technika przez hodowców roślin, obejmująca system wentylatora i podkładki, duża mokra ściana jest instalowana na jednej ścianie i szereg wentylatorów wyciągowych umieszczanych na przeciwległej ścianie szklarni. Podkładka jest stale uwalniana para wodna za pomocą źródła wody.

Powietrze przejdzie wtedy przez podkładkę. Zimne i wilgotne powietrze będzie następnie przemieszczać się w kierunku szklarni za pomocą wentylatora wyciągowego i wypuszczane na zewnątrz do atmosfery.

Jest łatwy w użyciu i tani. Jednak podkładka jest nieco podatna na rozwój bakterii i odkładanie się minerałów. Gradienty temperatury zarówno po stronie okładziny, jak i ściany wentylatora mogą być nierównomierne.

# 2 Użyj wysokociśnieniowego systemu mgły

System wykorzystuje dysze równomiernie rozmieszczone wewnątrz szklarni. Seria dysz wstrzyknęłaby następnie kropelki wody w postaci sztucznej mgły do ​​szklarni.

Wysokociśnieniowy system mgły jest lepszą alternatywą dla systemu padów i wentylatorów, ponieważ zapewnia równomierne pokrycie i stałe warunki atmosferyczne w małej szklarni. Ale oczywiście ma też swoje wady.

Musisz kontrolować rozmiar swojej kropli wody; mniejsze kropelki nie wystarczą, aby zapewnić roślinom odpowiednią ilość wilgoci, a większe mogą zniszczyć rośliny.

Oba systemy działają dobrze dla każdej wielkości szklarni. Jeśli jednak szukasz tańszej alternatywy, pomogą Ci w tym zasłony zaciemniające. Zasłony zaciemniające będą służyć jako osłona termiczna i zatrzymają ciepło w razie potrzeby.

Pomoże w zmniejszeniu ciepła, gdy temperatura na zewnątrz jest wysoka. W przeciwieństwie do tego, kiedy w nocy kładzie się przezroczyste zasłony, temperatura wewnątrz szklarni byłaby regulowana, gdyby kiedykolwiek spadło ciepło na zewnątrz.

Ale używaj go właściwie, ponieważ może to utrudniać proces fotosyntezy i transpiracji rośliny.

Wniosek

Jeśli myślisz, że rosnące rośliny będą je podlewać tylko codziennie, pomyśl jeszcze raz. Zwłaszcza jeśli uprawiasz rośliny w szklarni, musisz wziąć pod uwagę czynniki, nie tylko wewnątrz, ale także na zewnątrz, aby utrzymać odpowiednie warunki do wzrostu roślin.

Tylko przypomnienie, weź pod uwagę również swoje środowisko, zanim zbudujesz szklarnię, abyś wiedział, jakich odpowiednich produktów użyć. Ponownie, woda, światło słoneczne, wilgotność i temperatura to tylko niektóre z rzeczy, których potrzebujesz, aby Twoje rośliny były zdrowe.

Po raz kolejny wilgotność względna pomaga roślinom szklarniowym pozostać niewielkimi. Więc upewnij się, że kontrolujesz stan wewnątrz szklarni, jeśli chcesz, aby była większa. Mamy nadzieję, że pomogliśmy Ci odpowiedzieć na Twoje pytania. Boże błogosław i dziękuję za przeczytanie!

Co pomaga roślinom szklarniowym zachować małe rozmiary

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe od A do Z

Najlepszy sposób na uprawę fasoli w doniczkach w tunelu

Jeśli zastanawiasz się, jaki jest najlepszy sposób uprawy fasoli w doniczkach w małej szklarni, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie….

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać grzyby w tunelu foliowym – pieczarki

Uprawiać grzyby w tunelu foliowym to rozwiązanie dla smakoszy oraz pomysł na intratną hodowlę komercyjną. Zbiory z lasu nie zawsze…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać karczochy w tunelu foliowym?

Tunel foliowy pozwala na uprawianie wielu roślin, których uprawa plenerowa nie byłaby możliwa. Wszystko dzięki osłonie, która tworzy swoisty mikroklimat,…

Więcej
Tunele foliowe

Jak ochronić rośliny przed ptakami?

Choć miło zobaczyć dzikie ptaki i zwierzęta w ogrodzie, to jednak często bywają utrapieniem dla ogrodników. Zaciekawione, a zarazem głodne,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać goździki w doniczkach? | Sadzenie goździków pod osłonami

Goździki to niezwykle popularne i pełne uroku rośliny. Do ich licznej rodziny należy około 300 odmian, różniących się między sobą…

Więcej
Bez kategorii

Wentylator do tunelu foliowego

Wentylator do tunelu foliowego to standardowe wyposażenie profesjonalnych cieplarni a także co raz częściej hobbystycznych foliaków. Koszt takiego urządzenia na…

Więcej