Co należy wiedzieć podczas uprawy w szklarni i tunelu

Co należy wiedzieć podczas uprawy w szklarni i tunelu

Początkujący ogrodnicy często pytają, co należy wiedzieć podczas uprawy w szklarni, a różne informacje mogą być przytłaczające. Można jednak uprościć te informacje, uwzględniając pory roku i strefy sadzenia, temperaturę, wilgotność i sterowanie wentylacją, warunki oświetlenia, systemy nawadniania i zarządzanie szkodnikami. Zapoznanie się z tymi pięcioma uwagami da ci ogólne pojęcie o tym, jak pomyślnie rozwijać się w szklarni.

Ogrodnictwo jest korzystne dla zdrowia, ale nie każdy chce się nim zająć, ponieważ obawia się ograniczeń i wyzwań. Jednak kontrola, którą masz i prostota w korzystaniu ze szklarni, pomogą Ci osiągnąć produktywny ogród niezależnie od lokalizacji i warunków. Dzięki odpowiednim informacjom i planowaniu możesz wkrótce rozpocząć uprawę w szklarni.

Co należy wiedzieć podczas uprawy w szklarni: 5 czynników do rozważenia

Pory roku i strefy sadzenia

Ogólnie rzecz biorąc, możesz być produktywny w szklarni przez cały rok. Możesz zacząć wysiewać nasiona wiosną, podczas gdy niektóre kwiaty i inne rośliny będą dobrze kwitnąć latem. Jesień jest również idealna dla innych upraw, podczas gdy zimowe przymrozki nie stanowią już problemu dzięki dostosowaniom, które można wykonać w pomieszczeniach.

Jednak różne stany i lokalizacje również będą doświadczać różnych warunków. W przypadku uprawy szklarniowej nauka stref sadzenia będzie dla Ciebie korzystna. Jakie są strefy sadzenia?

Każdy stan ma swoją klasyfikację strefy sadzenia USDA. Po zapoznaniu się z strefą sadzenia lub strefą odporności na danym obszarze, możesz użyć tego, aby określić, czy wybrane rośliny będą się dobrze rozwijać. Poznasz temperatury i opady, których możesz się spodziewać w każdej strefie sadzenia, więc przed sadzeniem w szklarni łatwiej będzie wybrać odmianę lub odmianę, która jest idealna dla Twojego stanu.

Kontrola temperatury, wilgotności i wentylacji

Teraz, gdy znasz swoje spodziewane warunki oraz tolerancję roślin i upraw, możesz odpowiednio dostosować temperaturę i wilgotność w szklarni. Każda roślina, plon, warzywo lub kwiat będzie dobrze rosnąć w optymalnych temperaturach, więc korzystaj z tej gamy i sprawdzaj ją w szklarni przez cały rok.

To zadanie jest tak proste, jak dodanie termometru, aby upewnić się, że otrzymujesz dokładne odczyty w pomieszczeniu. Gdy masz już liczby, możesz użyć systemu ogrzewania lub chłodzenia, aby dostosować warunki. Na przykład, jeśli twoje rośliny nie radzą sobie dobrze w miesiącach zimowych, odpowiednia regulacja temperatury pozwoli ci przedłużyć sezon wegetacyjny.

Wręcz przeciwnie, system chłodzenia pomoże Twoim roślinom tolerować upały latem. Jeśli nie zmienisz temperatury w pomieszczeniu, będzie ona po prostu podążać za istniejącymi warunkami pogodowymi. Piękno szklarni polega na tym, że nadal będziesz mieć wpływ na to, jak wybrać ekonomiczną opcję kontroli temperatury.

Kontrola wilgotności i zaniedbanie jej monitorowania spowoduje pragnienie roślin, chorób i szkodników w szklarni. Możesz użyć zaparowania, aby poprawić i wyregulować wilgotność, podczas gdy otwory wentylacyjne lub mały wentylator zapewniający cyrkulację powietrza mogą modyfikować wentylację. Najlepiej byłoby również zmieniać wilgotność i wentylację w zależności od pory roku.

Warunki oświetlenia

Światło w szklarni jest równie ważne jak temperatura i wilgotność. Każda roślina ma określone wymagania dotyczące oświetlenia, więc przed sadzeniem zapoznaj się z podstawami korzystania z rosnącego światła. Rośliny przeprowadzają fotosyntezę, a niespełnienie wymagań oświetleniowych wpłynie na ich wzrost i zdrowie.

Jednak nie wystarczy uczyć się tylko o światłach. W niektórych przypadkach będziesz musiał zminimalizować ekspozycję roślin, strategicznie rozmieszczając światła, a nawet używając arkusza cieniującego do szklarni, aby zmniejszyć światło słoneczne. Jest to również ta część, w której musisz dostosować warunki oświetlenia w zależności od pory roku i jeśli chcesz zachęcić do określonego etapu wzrostu.

Systemy podlewania

Jeśli chodzi o wybór i korzystanie z systemu nawadniania, wymagania wodne Twoich roślin będą dyktować właściwą praktykę. Nie chcesz nadmiernie podlewać ani zanurzać roślin, ponieważ obie są szkodliwe dla ich zdrowia. Generalnie unikaj spryskiwania liści wodą, aby zapobiec chorobom i skup się na nawilżaniu korzeni.

Zarządzanie szkodnikami

Zwalczanie szkodników w szklarni jest proste, zwłaszcza dzięki odpowiednim praktykom zapobiegawczym, takim jak kontrola w celu uniknięcia zanieczyszczenia, przycinania, kontroli wilgotności i czystości. Jednak nie panikuj, jeśli zobaczysz szkodniki, ponieważ daje to wystarczająco dużo czasu na rozwiązanie problemu. Możesz również przeczytać o szkodnikach, których rośliny powinny się wcześniej przygotować.

Wniosek

Korzystanie ze szklarni przynosi wiele korzyści. Czy jednak wiesz, co należy wiedzieć podczas uprawy w szklarni? Byłoby pomocne, gdybyś zbadał pory roku i strefy sadzenia, temperaturę, wilgotność, sterowanie wentylacją, warunki oświetlenia, systemy nawadniania i zarządzanie szkodnikami.

Dla początkującego ogrodnika może wydawać się przytłaczające, ale zauważysz trend w każdym z tych czynników. Każda roślina, uprawa lub kwiat, które będziesz uprawiać w szklarni, ma określony zestaw wymagań i warunków. Gdy je znasz, możesz odpowiednio dostosować szklarnię.

Ogólnie przygotowanie, planowanie i chęć do nauki pomogą w uprawie w szklarni. Przeczytaj różne podręczniki z rozszerzeń uniwersytetu i przygotuj rozwiązania problemów, które możesz napotkać. To, co uzyskasz z udanej szklarni, przeważy nad wysiłkiem, który włożysz.

Co należy wiedzieć podczas uprawy w szklarni i tunelu

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Kiedy rozpocząć uprawę pomidorów w tunelu foliowym?

Jeśli masz wątpliwości, kiedy rozpocząć uprawę pomidorów w tunelu foliowym, podpowiemy Ci, że możesz to zrobić jesienią lub wczesną wiosną….

Więcej

Ocynkowane hale namiotowe

Ocynkowane hale namiotowe, a w zasadzie stalowe elementy, z których powstają, poddaje się procesowi cynkowania w celu zabezpieczenia przed korozją….

Więcej
Bez kategorii

Wentylator do tunelu foliowego

Wentylator do tunelu foliowego to standardowe wyposażenie profesjonalnych cieplarni a także co raz częściej hobbystycznych foliaków. Koszt takiego urządzenia na…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać chmiel w celach komercyjnych w 6 łatwych krokach

Wielu nowych entuzjastów ogrodnictwa i rolników chciałoby dowiedzieć się  jak uprawiać chmiel w celach komercyjnych. Chmiel jest jedną z najbardziej…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnożyć kamelię z sadzonek? | Uprawa i pielęgnacja kamelii

Kamelia to piękna i bardzo luksusowa roślina, sprowadzona do Europy w 1740 roku, od razu stała się ozdobą królewskich dziedzińców…

Więcej
Tunele foliowe

Komercyjne tunele foliowe – recepta dla profesjonalistów

Komercyjne tunele foliowe, dostępne w różnych rozmiarach i konfiguracjach, to z jednej strony rozwiązane efektywne, jeśli wziąć pod uwagę poniesione…

Więcej