4 najlepsze sposoby ratowania orchidei | Porady od KrosAgro

Nie bij się, jeśli chcesz nauczyć się ratować orchidee na cztery sposoby. Storczyki nie są roślinami najłatwiejszymi w uprawie, a ogrodnicy zwykle stają przed wyzwaniami i badają rozwiązania dotyczące ich ochrony. Nie pozwól jednak, aby to zniechęciło Cię do posiadania tych pięknych kwiatów w ogrodzie.

Dzięki obszernej liście gatunków storczyków rzeczywiście znajdziesz odpowiedni dla swojego obszaru i praktyk. Niemniej jednak nawet najlepiej przygotowani ogrodnicy mogą stwierdzić, że ich orchidee pewnego dnia wyglądają, jakby były bliskie śmierci.

Jak skutecznie ratować orchidee

Opcja nr 1. Izolacja

Kiedy zauważysz, że rośliny wyglądają na długie lub słabe, musisz je natychmiast odizolować. Jest to dla nich korzystne, ponieważ możesz w wygodny sposób określić ich stan i podjąć odpowiednie kroki, aby je ożywić. Ponadto oddzielenie umierających storczyków jest pierwszym krokiem, który pomoże im odzyskać siły i uniknąć dodatkowego stresu związanego z przebywaniem w bieżącym miejscu z innymi orchideami.

Jeśli storczyki mają szkodniki lub choroby, które skutecznie się przenoszą, umieszczenie ich w innym środowisku zapewni zdrowie innych roślin. W dłuższej perspektywie ogrodnikowi łatwiej będzie zarządzać potencjalnie zakażoną orchideą i zwalczać chorobę lub szkodnik, zanim stanie się bardziej problematyczny. Powrót do zdrowia byłby znacznie łatwiejszy, gdyby nie było dodatkowych wyzwań związanych z leczeniem orchidei.

Opcja nr 2. Właściwa konserwacja

Ratowanie storczyków nie ogranicza się tylko do leczenia ich obecnego stanu. Wdrożenie idealnych warunków i praktyk konserwacyjnych pomoże im się odmłodzić. Ponadto te idealne warunki powinny zapobiegać pogorszeniu stanu storczyków lub stwarzać nowe problemy podczas ich regeneracji.

Na przykład, czy wiesz, że nadmierne podlewanie jest główną przyczyną zgnilizny korzeni? Storczyki wyglądające niezdrowo mogą cierpieć na tę chorobę, ale nie jest to całkowicie beznadziejne. Możesz naprawić zgniliznę korzeni orchidei, usuwając uszkodzone korzenie i zachęcając do nowych i zdrowych.

Jak więc podlewać słabą orchideę bez ryzyka zgnilizny korzeni? Doświadczeni ogrodnicy używają letniej wody i pozwalają jej spłynąć na dno doniczki. W ten sposób system korzeniowy nie ulegnie szokowi, ale orchidea nadal otrzyma wodę, która jest ważna dla leczenia.

Może być również konieczne usunięcie kolców na storczykach za pomocą ostrego i wysterylizowanego sekatora, jeśli nie zakwitły. Przycinanie orchidei może pomóc uratować orchidee, dzięki czemu roślina może znacznie łatwiej skupić energię na regeneracji. Aby dodatkowo pomóc im uzyskać trochę energii, możesz podać im nawóz do orchidei.

Opcja nr 3. Zapobiegaj pasożytom i lecz je

Istnieje wiele szkodników typowych dla storczyków, w tym łuska i roztocze, aby wymienić tylko kilka. Jeśli rozpoznałeś oznaki infestacji u jakichkolwiek szkodników, chcesz je wytępić, aby szybko zmniejszyć ich populację. Izolacja zakażonych roślin byłaby korzystna oprócz mycia ich wodą lub olejem ogrodniczym w zależności od nasilenia i liczby szkodników w każdej roślinie.

Warto też pamiętać, że zestresowane rośliny będą bardziej podatne na szkodniki i choroby. Aby uratować orchideę, chcesz ją chronić i być o krok do przodu. Oprócz izolacji, możesz użyć pestycydu bezpiecznego dla orchidei jako środka zapobiegawczego dla swoich storczyków.

Wiele domowych środków przeciw inwazji lub infekcji grzybami i bakteriami działa również dobrze jako środki zapobiegawcze w celu ochrony twoich storczyków. Należy jednak pamiętać o tolerancji storczyków, ponieważ niektóre mogą być zbyt surowe dla i tak delikatnych roślin. Przeprowadź swoje badania i najpierw przetestuj niewielką część orchidei, zanim zastosujesz środek do leczenia wszystkich orchidei.

Opcja nr 4. Przeniesienie i repot

Jak wspomniano wcześniej, używanie szklarni do uprawy orchidei jest korzystne, ponieważ nie naraża ich na zmienne warunki pogodowe. Co więcej, możesz użyć tego kontrolowanego środowiska do ratowania orchidei, aby zapobiec dalszemu stresowi, gdy próbują się wyleczyć. Możesz zapewnić optymalne wymagania storczyków, aby mogły uzupełniać uszkodzone części w szklarni.

Oprócz zmiany lokalizacji, innym sposobem na uratowanie orchidei jest przesadzenie ich do nowego pojemnika i pożywki. Na przykład, czy wiesz, jak ratować orchidee bez korzeni? Wygląda na to, że ten stan będzie beznadziejny, ale podobnie jak zgnilizna korzeni, nadal możesz odzyskać orchidee, usuwając niefunkcjonalne części i wkładając orchideę do nowego pojemnika.

Przesadź orchideę do nowej doniczki i podłoża przed umieszczeniem jej w plastiku, aby uzyskać idealną wilgotność ukorzeniania. Głównym wnioskiem jest to, że zwykle nadal można uratować orchidee, które wyglądają, jakby znajdowały się na końcu linii, po prostu umieszczając je w nowym środowisku. Po prostu uważaj przy wyjmowaniu ich z poprzednich doniczek i obchodź się z nimi ostrożnie.

Wniosek

Doświadczony lub nie, możesz pewnego dnia znaleźć swoje piękne orchidee w stanie bliskim śmierci. Musisz wiedzieć, jak ratować orchidee i być przygotowanym na ich jak najszybsze odmłodzenie. Pierwszą opcją jest odizolowanie chorych storczyków i zapewnienie odpowiednich praktyk pielęgnacyjnych, aby zapobiec dalszemu stresowi lub chorobom.

Możesz również sprawdzić, czy nie ma szkodników i stworzyć środki zapobiegawcze, ponieważ chorowite orchidee są bardziej podatne na ich posiadanie. Na koniec umieść je w kontrolowanym środowisku, takim jak szklarnia, i przesadź do świeżego pojemnika i pożywki. Może to zachęcić do regeneracji i nowego wzrostu, a nawet odzyskać orchidee bez korzeni.

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak sadzić i uprawiać jarmuż | Najlepsze rośliny towarzyszące

Wygląda na to, że wszyscy mają obsesję na punkcie tej zielonej rośliny liściastej, robi ona furorę na stołach osób zainteresowanych…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa pietruszki pod osłonami

Uprawa pietruszki w szklarni jest bardzo nieskomplikowana. Zabiegi pielęgnacyjne są podobne do tych przy uprawie marchwi, a zakładając, że ogrodnicy…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa ogrodu z dziećmi

Ogrodnictwo z dziećmi to prawdziwa przygoda nie tylko tylko dla najmłodszych, ale również dla ich opiekunów. Wspólne pielęgnowanie warzyw i…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać żurawiny w tunelu foliowych?

Uprawiać żurawiny w tunelu foliowych to nowość w hodowli pod osłonami. Udane plantacje egzotycznych  owoców i warzyw w namiotach ogrodniczych,…

Więcej
Tunele foliowe

Tunel foliowy jako pomysł na biznes

Zarówno profesjonalny tunel foliowy jak i hobbystyczna cieplarnia to konstrukcje, które można wykorzystać w biznesie. Otóż zapotrzebowanie na rośliny stale…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak i kiedy dzielić trawy ozdobne? 2 proste kroki

Postaramy się o udzielenie jak najprostszej odpowiedzi na pytanie, o to, jak dzielić trawy ozdobne. W tym celu opiszemy dwa…

Więcej