4 fakty o tym, jak storczyki rosną na wolności | KrosAgro

Być może zawsze chciałeś się dowiedzieć, jak dziko rosną orchidee. Niezliczeni entuzjaści zieleni uważają orchideę za jedną z najbardziej wyrafinowanych roślin, jakie kiedykolwiek istniały. W końcu łatwo jest zakochać się w żywych kolorach tych delikatnych kwiatów orchidei.

Storczyki na całym świecie

Jeśli nie wiesz, na całym świecie istnieje około 25 000 do 30 000 gatunków storczyków i można je znaleźć praktycznie wszędzie z wyjątkiem Antarktydy. Rośliny te dobrze rozwijają się w obszarach tropikalnych, takich jak lasy Nowej Gwinei, Azji Południowo-Wschodniej i równikowej Ameryki Południowej.

Chociaż storczyki pochodzą z tropikalnego środowiska, w którym pogoda jest głównie wilgotna, udało im się również przystosować do niższych temperatur. Z tego powodu nie zdziw się, widząc, jak rosną w północnych częściach Alaski.

Największy gatunek orchidei nazywany jest storczykiem tygrysim (Grammatophyllum speciosum). Może wzrosnąć do 25 stóp i zwykle występuje w dziczy w krajach Azji Południowo-Wschodniej, w tym w Malezji, Filipinach i Birmie. Tymczasem najmniejszy gatunek orchidei zwany Platystele jungermannioides, który mierzy zaledwie 2,1 mm, można znaleźć w lasach Ekwadoru.

Chociaż rośliny te są w stanie z czasem przystosować się do środowiska, nie radzą sobie dobrze z drastycznymi zmianami. Na przykład skutki zmiany klimatu doprowadziły do ​​utraty ich siedlisk. W rezultacie storczyki występujące na wolności są zagrożone wyginięciem zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i za granicą.

Fakty o tym, jak storczyki rosną na wolności

Następnym razem, gdy wybierzesz się na dziką przygodę w innym tropikalnym kraju, nie zdziw się, widząc na wolności różne rodzaje orchidei. Zanim pójdziesz, zapoznaj się z tymi faktami na temat orchidei, które powinieneś wiedzieć:

Fakt nr 1. Nie wszystkie orchidee rosną w glebie

Jeśli jest jedna rzecz, którą musisz wiedzieć o storczykach, to fakt, że nie wszystkie z nich rosną w glebie. Te, które tak robią, nazywane są storczykami lądowymi, a kilka ich przykładów to paphiopedilums i inne cymbidium. Te lądowe odmiany dobrze rosną na glebach bogatych w próchnicę.

Większość tropikalnych orchidei jest epifityczna, ponieważ zamiast rosnąć w glebie, przyczepiają się do kory drzew i rosną w powietrzu. Ponadto rozwijają korzenie pokryte białą substancją zwaną velamen, która pochłania i magazynuje wodę. Welamen orchidei chroni również korzenie przed utratą ciepła i wilgoci.

Próba wyhodowania epifitów w ziemi spowoduje tylko zabicie rośliny. Co więcej, niektóre storczyki są wodne, a inne litofityczne, co oznacza, że ​​rosną tylko na skałach.

Fakt nr 2. Nie potrzebują podłoża do sadzenia, gdy są umieszczone pod drzewem

Czy wiesz, że większość gatunków storczyków ma tendencję do przyczepiania się do drzewa? To wyjaśnia, dlaczego nie potrzebują specjalnego rodzaju podłoża do sadzenia, aby dobrze się rozwijać na wolności. Po przywiązaniu do drzewa otrzymują składniki odżywcze, których potrzebują, z powietrza, światła słonecznego, a także z naturalnej wody deszczowej.

Jeśli nie chcesz nic więcej niż zasadzić cenną orchideę, możesz umieścić ją pod drzewem lub posadzić w specjalnych mieszankach kory, które są specjalnie stworzone dla tego rodzaju roślin.

Fakt nr 3. Niektóre storczyki opierają się na owadach zapylających

Storczyki rosnące dziko rozmnażają się w taki sam sposób, jak inne popularne odmiany ogrodowe – polegają na owadach zapylających, takich jak ptaki, ćmy, muchy, pszczoły i motyle. Gdy te zapylacze przemieszczają się z jednej orchidei do drugiej, wchodzą w kontakt z pyłkowcami orchidei lub z woskowatymi woreczkami pyłkowymi. Pyłki przyczepione do ciała zapylacza są następnie przenoszone do żeńskich organów rozrodczych innych storczyków, gdzie produkowane są nasiona.

Fakt nr 4. Storczyki mogą rosnąć na dwa sposoby

Czy wiesz, że orchidee mogą rosnąć jako monopodialne lub sympodialne? Storczyk monopodialny rośnie w górę, podczas gdy orchidea sympodialna rośnie poziomo. Należy pamiętać, że różne rodzaje storczyków mają własne zestawy unikalnych potrzeb w zakresie światła słonecznego, temperatury i wody.

Większość gatunków orchidei woli rosnąć w gęstszych i bardziej wilgotnych miejscach, gdzie światło nie jest zbyt intensywne. Ponadto te, które są rodzime na obszarach tropikalnych, zwykle dobrze rosną, gdy poziom temperatury wynosi od 73 betweenF do 85˚, a poziom wilgotności wynosi 80% lub 90%.

Korzyści z uprawy roślin w szklarniach

Nie pozwól, aby cokolwiek powstrzymało Cię przed uprawą orchidei lub jakiejkolwiek innej rośliny w szklarni hobbystycznej. Oprócz zapewniania roślinom ochrony, której potrzebują przed trudnymi warunkami pogodowymi, takimi jak ulewne deszcze, zamiecie śnieżne, śnieg, deszcz ze śniegiem, grad lub silne wiatry, posiadanie własnej szklarni hobbystycznej również powstrzyma te brzydkie robaki i robactwo.

Jednak najlepszą częścią zakładania szklarni dla hobbystów jest swoboda pielęgnowania delikatnych roślin niezależnie od pogody i pory roku. Ogrodnictwo w szklarniach pozwala wydłużyć okres wzrostu rośliny i wyhodować rośliny, które nie są nawet rodzime dla twojego regionu!

Ponieważ ogrodnictwo szklarniowe pozwala manipulować warunkami wzrostu, na które narażone są twoje rośliny, możesz mieć większą kontrolę nad temperaturą, wilgotnością i światłem, na które je narażasz. Innymi słowy, możesz stworzyć idealne środowisko wzrostu dla swoich roślin!

Zabierz się z uprawą orchidei

Teraz, gdy w końcu zorientowałeś się, jak dziko rosną orchidee, prawdopodobnie myślisz o uprawie ich w swojej własnej szklarni hobbystycznej. Wyrusz już dziś w ogrodniczą podróż w szklarni!

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe od A do Z

Jak tanio ogrzewać tunele foliowe lub szklarnie?

Jeśli korzystasz ze szklarni lub tunelu hobbystycznego i mieszkasz w chłodnym rejonie, z pewnością będziesz zainteresowany różnymi sposobami zwiększenia  ciepła …

Więcej
Tunele foliowe

Jaki profesjonalny tunel foliowy kupić?

Już prawie koniec sierpnia, zbliża się więc moment, w którym należy zdecydować, co dalej z tunelem foliowym. Farmerzy uprawiający rośliny…

Więcej
Tunele foliowe

Burze i uprawy pod osłonami

Burze i uprawy pod osłonami to nienajlepsze połączenie, jednak sytuacji tego typu nie da się uniknąć. Samo zjawisko natomiast ma…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak stworzyć nowoczesny ogród warzywny?

Jeszcze do niedawna ogrody warzywne były stałym elementem krajobrazu, jednak na krótką chwilę zniknęły z przydomowych rabat. Na szczęście nie…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak dbać o szklarnię? | Sezon szklarniowy

Teraz gdy piszę ten artykuł, sezon szklarniowy zbliża się wielkimi krokami. W okresie, kiedy, temperatury w ciągu dnia są dodatnie,…

Więcej
Bez kategorii

Namioty garażowe i magazynowe

Namioty garażowe i magazynowe to coraz chętniej wybierane konstrukcje do przechowywania maszyn, pojazdów i sprzętu. Modułowe, a zarazem mobilne struktury,…

Więcej