3 wskazówki, jak ożywić orchideę bez liści | KrosAgro

3 wskazówki, jak ożywić orchideę bez liści | KrosAgro

Istnieją trzy kroki, jak ożywić orchideę bez liści. Chociaż może panikować widok roślin bez liści, nadal możesz je uratować i przywrócić do zdrowia. Pociesz się wiedząc, że orchidea bez liści może przetrwać nawet przy odpowiedniej pielęgnacji.

Przede wszystkim pamiętaj, że do wyboru jest wiele orchidei. Przeprowadź badania dla gatunków, które masz, aby znaleźć inne specyficzne wymagania, aby zachęcić do wzrostu liści.

Jak skutecznie ożywić orchideę bez liści

Krok # 1. Oceń roślinę

Pierwszym i być może najważniejszym krokiem w ożywianiu orchidei bez liści jest ocena rośliny. Sama roślina pokaże ci inne fizyczne znaki, których możesz użyć, aby dowiedzieć się, czy są inne problemy, którymi musisz się zająć. Pozwoli to również zaoszczędzić czas i wysiłek, aby dowiedzieć się, czy roślina nadal ma szansę przetrwać.

Dwie ważne części do sprawdzenia: łodygi i korzenie

Na początek sprawdź łodygę rośliny. Idealnie powinno być zielone, ponieważ sygnalizuje, że korzenie mogą wysyłać potrzebną energię do łodygi, co prowadzi do wzrostu liści. Wręcz przeciwnie, kruche, żółte gałęzie będą trudne i mogą być niemożliwe do wykorzystania do stymulowania wzrostu liści.

Musisz także sprawdzić korzenie rośliny orchidei, ponieważ pomaga ona we wzroście nowych liści. Możesz znaleźć podstawowe problemy, takie jak zgnilizna korzeni, która może wpłynąć na przetrwanie twojej rośliny. Jeśli się nad tym zastanowić, połączenie uszkodzonych korzeni i braku liści uniemożliwia odmłodzenie rośliny.

Pamiętaj, że fotosynteza opiera się na korzeniach i liściach. Ponieważ twoja orchidea nie ma liści, zależy wyłącznie od korzeni. Ergo, uszkodzenie korzeni uniemożliwi storczykom tworzenie nowych liści.

Ponadto słabe łodygi wpłynęłyby również na wzrost świeżych liści.

Krok # 2. Repot

Z liśćmi lub bez, przesadzanie orchidei powinno być częścią Twojej rutyny. University of Florida zaleca zrobienie tego, gdy zarośnie garnek lub jeśli media wymagają wymiany. Ale w przypadku storczyków bez liści przesadzanie ich jest korzystne, ponieważ można stworzyć nowe i zdrowsze podłoże, które powinno pomóc im wyhodować nowe liście.

Niektórzy ogrodnicy zalecają nawet używanie przezroczystej plastikowej doniczki, aby korzenie miały lepszy dostęp do ograniczającego czynnika wzrostu, światła słonecznego. Pamiętaj, że Twoim celem jest, aby roślina wypuściła nowe liście, więc będziesz polegać na jej korzeniach, które pomogą Ci zapewnić energię potrzebną do tego. Możesz nawet skorzystać z wiszącego kosza lub systemu hydroponicznego w szklarni, aby wyeksponować orchidee w idealnym środowisku do uprawy.

Przesadzanie oznacza również wymianę poprzedniej pożywki dla orchidei, co oznacza, że ​​musisz użyć pożywki, która nie filtruje światła. Możesz wybrać mech torfowiec w porównaniu ze zwykłą korą lub perlitem, aby zachęcić do nowych liści. Ponadto nie należy mocno umieszczać korzeni w podłożu, ponieważ może to również blokować światło słoneczne.

Krok # 3. Nawozić

Jeśli pamiętasz, azot jest niezbędny do wzrostu liści. Dlatego użycie wysokiego stężenia azotu, które odpowiada proporcji potasu, powinno pomóc w tworzeniu nowych liści orchidei. Warto jednak zauważyć, że nawet po zastosowaniu tych trzech kroków jest nadal prawdopodobne, że orchidea nie przetrwa.

Istnieje wiele czynników, które odgrywają rolę w przetrwaniu twoich storczyków bez liści. Może również pomóc zidentyfikować, co spowodowało utratę liści, aby można było rozwiązać ten problem i dalej wspierać roślinę w regeneracji.

Przyczyny utraty liści u orchidei

Niewłaściwe podlewanie i karmienie

Po pierwsze, zanurzenie pod wodą może wpłynąć na utratę liści u storczyków. Nie jest to zaskakujące, ponieważ żółknięcie lub opadanie liści jest oznaką, że twoje storczyki potrzebują więcej wody. Zawsze sprawdzaj medium i pozwól wodzie dobrze spłynąć.

Z drugiej strony storczyki, które nie otrzymują wystarczającego pożywienia, mogą również stracić liście. Granulowany nawóz specyficzny dla orchidei powinien zadowolić tych ciężkich karmników. Najpierw podlej rośliny i rozcieńczyć nawóz, aby uniknąć problemów z korzeniami.

Niezadowalające warunki

Zawsze możesz grać bezpiecznie i korzystać z kontrolowanego środowiska, takiego jak szklarnia, aby zapewnić Twoim storczykom idealne warunki. Różne czynniki, takie jak temperatura, wilgotność lub światło, mają wpływ na liście. Początkowo mogą żółknąć, ale orchidea może je również zgubić.

Choroby

Zarówno choroby grzybowe, jak i bakteryjne to przyczyny, których nie powinieneś przeoczyć, jeśli twoja orchidea straci liście. Pamiętaj, że niektóre infekcje grzybicze i bakteryjne powodują plamy na liściach, które mogą gnić, całkowicie eliminując liście. Zawsze lepiej jest zdiagnozować storczyki, zanim spróbujesz je ożywić, abyś mógł wskazać problem i pomóc mu skutecznie wyzdrowieć.

Wniosek

Prawda jest taka, że ​​zawsze możesz przygotować warunki wzrostu dla orchidei, ale nadal mogą pojawić się problemy. Czy wiesz, jak ożywić orchideę bez liści, kiedy to się stanie? Zacznij od sprawdzenia zdrowych łodyg i korzeni, aby upewnić się, że roślina przeżyje. Następnie możesz przesadzić orchideę do nowej pożywki i nawozić dużą ilością azotu, aby pobudzić wzrost liści.

Co więcej, ożywienie orchidei bez liści byłoby łatwiejsze, gdybyś najpierw zidentyfikował, co go spowodowało.

3 wskazówki, jak ożywić orchideę bez liści | KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać serduszkę okazałą? Uprawa i pielęgnacja serduszki

Jeśli w Twoim ogrodzie nie brakuje półcienistych, osłoniętych przed wiatrem zakątków, oraz zależy ci na efektownej i dekoracyjnej ozdobie rabat…

Więcej
Tunele foliowe

Ekologiczny tunel foliowy

Tunel foliowy to narzędzie pozwalające ogrodnikom, plantatorom i producentom roślin zwiększyć plon, ograniczyć koszty produkcji, zminimalizować ryzyko pojawienia się agrofagów…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Rozmnażanie storczyków, najlepsze sposoby

Storczyki to niezwykłe rośliny o zjawiskowym uroku i egzotycznej urodzie, w ostatnich latach szturmem podbiły serca wielu Polaków, stając się…

Więcej
Tunele foliowe od A do Z

Tunele foliowe bez tajemnic

Tunele foliowe wraz z upływem czasu stają się coraz bardziej powszechnym elementem krajobrazu. W wyspecjalizowanych gospodarstw rolnych oraz przydomowych ogrodach…

Więcej
Hodowla zwierząt

Hala namiotowa jako ujeżdżalnia dla koni

Jeździectwo jako hobby cieszy się coraz większą popularnością. Na obrzeżach miast oraz w małych miejscowościach można spotkać zasłużone już stajnie,…

Więcej
Bez kategorii

Komercyjna uprawa pod osłonami w profesjonalnym tunelu foliowym

Komercyjna uprawa pod osłonami w profesjonalnym tunelu foliowym to coraz częstszy widok w gospodarstwach rolnych. Przedsiębiorcy decydują się na tego…

Więcej