3 sposoby, jak pozbyć się wciornastków na roślinach domowych

3 sposoby, jak pozbyć się wciornastków na roślinach domowych

Czy wiesz, jak pozbyć się wciornastków na roślinach doniczkowych na 3 najlepsze sposoby? Izolacja i płukanie, środki owadobójcze i lepkie pułapki powinny pomóc w wyeliminowaniu tego problemu na ukochanych roślinach doniczkowych. Możesz także użyć szklarni dla roślin, ponieważ zwalczanie szkodników jest wygodniejsze w kontrolowanym środowisku.

Jednak nadal chcemy, aby owady nie przedostały się do szklarni, a infestacje mogą spotkać nawet najbardziej ostrożnego ogrodnika. Ponieważ wciornastki są małe, ich wykrycie może być trudne do czasu pojawienia się znaków. Dlatego musisz jak najszybciej zająć się owadami, chyba że masz już w ogrodzie owady drapieżne, które wykonują pracę za Ciebie.

Szanse na obecność drapieżnych roztoczy i drobnych pirackich robaków naturalnie występujących w ogrodzie lub szklarni są niewielkie, dlatego najlepiej jest nauczyć się trzech poniższych technik.

Jak skutecznie pozbyć się wciornastków na roślinach domowych

Izolacja i płukanie roślin

Najlepszym sposobem na pozbycie się, a być może nawet zapobieżenie inwazji wciornastków, jest izolacja i płukanie zakażonych roślin doniczkowych. Możesz zastosować tę metodę oprócz środków owadobójczych i lepkich pułapek; w końcu higiena jest istotną częścią zarządzania wciornastkami. W celu izolacji prosty siatkowy ekran izolujący zainfekowany obszar może ograniczyć ruch szkodników.

Możesz również przeznaczyć obszar kwarantanny dla nowych roślin i materiałów przed umieszczeniem ich w środku. Pamiętaj, że nowe rośliny i te, które są na nie narażone, mogą potencjalnie być siedliskiem wciornastków. Niektórzy ogrodnicy zalecają nawet płukanie rośliny, zwłaszcza liści i spodu.

Możesz użyć łagodnego mydła w płynie, aby zabić wciornastki w trakcie procesu i ułatwić zwalczanie populacji szkodników. Pamiętaj tylko, aby uważać na mydło, którego będziesz używać do roślin doniczkowych. A ponieważ poruszamy temat higieny, zawsze dbaj o czystość.

Możesz pomyśleć, że rośliny domowe mogą pomijać niektóre praktyki zarządzania, ale niektóre mogą nadal mieć opadłe szczątki, które mogą zwiększyć populację wciornastków. Zapobieganie jest zawsze łatwiejsze niż zwalczanie inwazji, więc utrzymuj obszar dla roślin doniczkowych w czystości i upewnij się, że nie ma w nim wejść dla wciornastków.

Środki owadobójcze

University of California Agricultural and Natural Resources wspomniał o środkach ostrożności przy stosowaniu środków owadobójczych do zarządzania wciornastkami. Dzieje się tak z powodu potencjalnych obrażeń, jakie mogą spowodować u roślin lub pożytecznych owadów. W zależności od czasu zastosowania środka owadobójczego, wciornastków może już nie być lub jest już za późno, aby zapobiec uszkodzeniom, takim jak przenoszenie wirusa.

Chcesz odpowiedzialnie używać środków owadobójczych i unikać typowych błędów, takich jak niewłaściwe opryskiwanie, czas i niewłaściwe punkty docelowe. Być może będziesz musiał najpierw sprawdzić składniki aktywne, aby wiedzieć, kiedy będą najbardziej skuteczne lub czy będziesz potrzebować specjalisty do stosowania środka owadobójczego. Ale ogólnie rzecz biorąc, unikaj acefatów, fosforoorganicznych lub pyretroidów ze względu na ryzyko wybuchu roztoczy i zanieczyszczenia środowiska.

Bezpieczniejszym środkiem owadobójczym byłby środek organiczny, który można spryskać bezpośrednio na liściach. Organiczne mydła owadobójcze nie stwarzałyby żadnego ryzyka pozostałości w porównaniu z silniejszymi chemikaliami. Jednak nadal najlepiej jest przetestować oprysk na kilku liściach przed dokładnym potraktowaniem rośliny doniczkowej.

Chcesz bardziej naturalnego podejścia? Oprócz organicznych mydeł, olej neem i spray woskowy z ostrą papryką są również uczciwymi kwestiami dotyczącymi zwalczania wciornastków. Wciornastki żywiące się liśćmi pokrytymi olejem giną jak owady, które mają z nimi bezpośredni kontakt.

Lepkie pułapki

Michigan State University zaleca lepkie pułapki do zwalczania wciornastków. Możesz umieszczać żółte lepkie pułapki wśród roślin doniczkowych i powinny one chwytać dorosłe wciornastki. Jest to jednak skuteczne tylko wtedy, gdy pułapki znajdują się nad okapem, ponieważ dorosłe wciornastki mogą latać.

Oprócz potencjalnego obniżenia populacji wciornastków, stosowanie lepkich pułapek jest również doskonałym sposobem wykrywania wciornastków, jeśli podejrzewasz ich obecność.

Oznaki wciornastków na roślinach domowych

University of Georgia wspomniał o objawach, które można sprawdzić, aby wskazać obecność wciornastków na roślinach doniczkowych. Na przykład powierzchnia porażonych części roślin jest pokryta srebrem z powodu enzymów trawiennych i mechanizmu karmienia wciornastków, który niszczy powierzchnię.

Możesz również znaleźć odchody owadów w postaci małych czarnych plamek. A jeśli występuje czarna, okopcona pleśń, może to być spowodowane spadzią, którą wciornastki mają tendencję do wydalania. Inne objawy wciornastków to przebarwienia, zrzucanie i suszenie owoców, pąków, kwiatów i liści.

Z biegiem czasu nieprawidłowości we wzroście doprowadzą do wykrzywienia i deformacji, szczególnie w miejscach wzrostu. Kiedy można znaleźć wciornastki? Wciornastki często spotyka się na liściach i kwiatach, ale młodsze wciornastki również mogą upaść na ziemię.

Wniosek

Wciornastki mogą być jednym z najmniejszych owadów, ale mogą wyrządzić znaczne szkody twoim roślinom. Musisz wiedzieć, jak pozbyć się wciornastków na roślinach doniczkowych, aby kontrolować ich populację, zapobiegać ich ponownemu występowaniu i ratować inne rośliny. Izolacja i płukanie roślin, środki owadobójcze i lepkie pułapki to trzy rozwiązania, które można wspólnie wykonać, aby stworzyć skuteczny system zarządzania wciornastkami.

Odpowiednie warunki sanitarne i kwarantanna w Twojej okolicy powinny zapobiec przedostawaniu się wciornastków do roślin doniczkowych. Należy również zwracać uwagę na oznaki inwazji wciornastków, takie jak plamki na liściach, a następnie używać lepkich pułapek, aby potwierdzić obecność owadów. Jeśli spłukanie roślin lub istniejących owadów drapieżnych nie rozwiązało problemu, możesz wybrać organiczny środek owadobójczy bezpieczny dla roślin i środowiska.

3 sposoby, jak pozbyć się wciornastków na roślinach domowych

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe od A do Z

Jak tanio ogrzewać tunele foliowe lub szklarnie?

Jeśli korzystasz ze szklarni lub tunelu hobbystycznego i mieszkasz w chłodnym rejonie, z pewnością będziesz zainteresowany różnymi sposobami zwiększenia  ciepła …

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Namiot garażowy na motocykl

Namiot garażowy na motocykl to zastępstwo dla ociężałych blaszaków oraz murowanych budynków. To nieduża wolnostojące konstrukcja, pozbawiona fundamentów. Która dzięki…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnożyć begonię przez sadzonki pędowe?

Begonia to jedna z najpopularniejszych roślin, zdobiących zarówno rabaty, balkony i tarasy, jak również wnętrza mieszkań. Należy do rodziny ukośnicowatych,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jakie korzyści przynosi dobrze dobrana mikoryza?

Określone gatunki niepatogenicznych grzybów, mogą poprzez symbiozę z roślinami pomagać w ich wzroście, wzmacniać ich kwitnienie i owocowanie, a także…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać żurawkę? Uprawa i pielęgnacja żurawki

Małe wymagania żurawki w połączeniu z jej efektownym wyglądem, sprawiają, że jest ona wprost stworzona dla początkujących ogrodników oraz dla…

Więcej
Tunele foliowe

Płodozmian pod osłonami

Płodozmian pod osłonami to sadzenie roślin w taki sposób, aby następujące po sobie gatunku tworzyły sprzyjające warunki glebowe. Dzięki temu…

Więcej