Rozmnażanie storczyków, najlepsze sposoby

3 najlepsze sposoby rozmnażania orchidei | KrosAgro

Storczyki to niezwykłe rośliny o zjawiskowym uroku i egzotycznej urodzie, w ostatnich latach szturmem podbiły serca wielu Polaków, stając się jednym z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych. Choć tak często uprawiane, rzadko która osoba porywa się na ich rozmnażanie. Być może wynika to z tego, że nie wszystkie metody rozmnażania storczyków, są możliwe do przeprowadzenia w warunkach domowych. Jednak przy dobrej znajomości metod rozmnażania i dostosowaniu ich do określonego gatunku storczyka, nasze starania powinny być uwieńczone sukcesem.

Rozmnażanie storczyków

Musimy mieć świadomość różnic w uprawie amatorskiej i profesjonalnej. Storczyki znajdujące się w kwiaciarniach lub półkach marketów, powstają często w warunkach laboratoryjnych poprzez klonowanie. Wysiewanie storczyków z nasion również zostawmy w rękach specjalistów, ponieważ jest to metoda niezwykle skomplikowana i kosztowna. Storczyki rosnące na domowych parapetach najczęściej nie wytwarzają nasion, chociaż można je oczywiści kupić. Są one naprawdę mikroskopijne i nie zawierają substancji zapasowych, musząc wejść w symbiozę z odpowiednim gatunkiem grzyba. Konieczne jest również częste zmienianie specjalnego podłoża dla rozmnażanej w ten sposób rośliny.

Wysiew nasion storczyków

Także warunki środowiskowe, w których proces ma się  odbywać, dyskwalifikują domowe zacisze, jako miejsce wysiewu nasion storczyków. Całe szczęście nie jest to jedyna możliwość propagacji tych pięknych roślin. W uprawie amatorskiej storczyki rozmnaża się w sposób wegetatywny, poprzez pobieranie sadzonek z dojrzałych egzemplarzy. W zależności czy posiadany gatunek jest monopodialny, czy też sympodialny stosujemy podział z pseudobulw, odcinanie części ukorzenionych pędów lub też pędów bocznych zwanych keiki, czyli po hawajsku dzieci.

Rozmnażanie wegetatywne

Pokusa rozmnażania i posiadania dużej kolekcji tak pięknych kwiatów, jest trudna do odparcia dla każdego amatora orchidei. Rozmnażanie wegetatywne wcale nie jest tak trudne, jak może się wydawać. Najważniejsze to zdobyć najważniejsze informacje i przygotować odpowiednie narzędzia. Nieocenioną pomocą w uprawie i propagacji storczyków, będzie także tunel foliowy, w którym możemy stworzyć idealne warunki środowiskowe dla młodych roślin.

Przewodnik po tym, jak rozmnażać orchidee

Rozmnażanie wegetatywne przez sadzonki

Metoda rozmnażania wegetatywnego jest jedyną możliwą opcją stosowaną w uprawie amatorskiej storczyków. Ma ona tę przewagę nad rozmnażaniem z nasion, że mamy pewność, że wyhodowana roślina, dokładnie odzwierciedli cechy wyglądu rośliny matecznej. Najlepszym momentem na przeprowadzenie podziału jest przesadzanie dojrzałego okazu do nowej doniczki. Przeczytaj dokładnie wskazówki, jak należy przeprowadzić podział, aby nie zaszkodzić roślinie matecznej i cieszyć się pięknie ukwieconym parapetem, własnoręcznie rozmnożonych storczyków!

Rozmnażanie storczyków przez podział pseudobulw

Storczyki takie jak Oncidium, Cymbidium, Cambrie, Miltoniopsis lub Blbophyllum to odmiany sympodialne, czyli takie, które wykształcają pseudobulwy. Najlepszą metodą ich rozmnażania jest ich podział. Wyciągając roślinę z doniczki, zwróć uwagę, czy ma wykształconych co najmniej sześć pseudobulw, ponieważ potrzebne Ci będą2-3 zdrowe sztuki. Pamiętaj aby, oddzielać je sterylnym nożem i umieścić w czystej doniczce wypełnionej podłożem złożonym z torfu i piasku. Niezwykle istotne jest, aby stosując każdą z opisywanych metod podziału, dodawać do podłoża, w którym umieszczamy sadzonki, trochę ziemi pochodzącej z doniczki rośliny matecznej, ponieważ zawiera ona potrzebne dla młodych szczepek grzyby, żyjące z nimi w symbiozie. Dzieląc pseudobulwy, zachowaj ostrożność , aby ich nie uszkodzić. Umieszczaj je w doniczce tak, aby najmłodsze pseudobulwy były jak najbliżej środka doniczki, pamiętaj również, żeby nie zasypywać ich w całości ziemią. Po przesadzeniu należy pozwolić wygoić się nacięciom i nie podlewać rośliny przez kilka dni.

Rozmnażanie ze starych pseudobulw

Jest jeszcze jeden sposób, aby rozmnażać storczyki sympodialne z pseudobulw. Stosując tę technikę, należy oddzielić stare, pomarszczone pseudobulwy i umieścić je w pojemnikach, wypełnionych mokrym torfem i perlitem, zachowując między nimi około 7 cm odległości. Jest to metoda, która jest dość czasochłonna, ponieważ jej efekty widoczne są dopiero po upływie roku, kiedy to z uśpionych oczek u podstawy pseudobulwy zaczną wyrastać nowe pędy.

Technika rozmnażania ze starych pseudobulw, najlepiej sprawdzi się w tunelu foliowym lub szklarni, ponieważ przez tak długi okres czasu, ciężko będzie w warunkach domowych zapewnić podziałom stabilne warunki środowiskowe.

Rozmnażanie storczyków z łodygi

Gatunki monopodialne takie jak Vanda lub najpopularniejszy wśród storczyków falenopsis rozmnaża się, odcinając wierzchołek pędu, w odległości 1 cm poniżej korzeni i umieszcza w doniczce  z podłożem dla storczyków. Należy zwrócić uwagę na to czy roślina mateczna wykształciła dużą ilość korzeni powietrznych i osiągnęła wysokość co najmniej 30 cm wysokości, ponieważ tylko taką można bezpiecznie dzielić. Pamiętaj aby nigdy nie przycinać korzeni rośliny i zawsze do nowego podłoża, w której umieszczasz sadzonkę dodać trochę ziemi z doniczki rośliny matecznej. Podział dokonany w ten sposób, w odróżnieniu od poprzedniej metody, ma aktywny wzrost, a więc niedługo po przeszczepie z dolnej części starego pędu wyrośnie nowy, dając początek kolejnej roślinie do Twojej kolekcji.

Rozmnażanie storczyków przez keiki

Ostatnią metodą rozmnażania storczyków, o której napiszemy, jest użycie do propagacji storczyków, pędów odroślowych czyli tzw. keiki. U gatunków monopodialnych, takich jak Dendrobium lub Cymbidium w węzłach starych pędów pojawiają młode rośliny z własnymi korzeniami, czyli tzw. keiki. Należy zaczekać, aż ich korzenie osiągną około 3 cm i wtedy je oddzielić. Korzystne byłoby także, aby dokonać oddzielenia keiki, wtedy kiedy roślina macierzysta zakończy kwitnienie. Następnym krokiem, który należy wykonać po odcięciu odrośli, jest umieszczenie ich w doniczkach i jeśli trudno im osiągnąć pion, pomóżmy im, przywiązując do podpórek. Ustawiaj doniczki z sadzonkami w jasnym miejscu o rozproszonym świetle i pamiętaj o regularnym zraszaniu. Po kilku tygodniach możesz spodziewać się przyrostu odrostów.

Wniosek

Spośród niezliczonej ilości wspaniałych odmian storczyków, każdy może wybrać takie, które skradną jego serce. Tworzenie kompozycji z wielu różnych odmian storczyków  umożliwia stworzenie niezwykle klimatycznego, pełnego egzotycznego uroku wnętrza. Samodzielne rozmnażanie storczyków jest najlepszym sposobem na to, by delektować się oszałamiającym widokiem, całej kolekcji kwiatów. Spośród wszystkich możliwych metod wybierz taka, która będzie najlepiej dopasowana do odmiany, którą posiadasz. Nie obawiaj się rozmnażania storczyków, ponieważ podzielenie storczyków, wcale nie jest takie trudne, jak niektórym może się wydawać. Dodatkowym atutem, który możesz posiadać, chcąc propagować te niezwykłe rośliny, jest zapewnienie im optymalnych warunków środowiskowych oraz kontrola klimatu we wnętrzu tunelu foliowego lub szklarni. Uprawa pod osłonami jest doskonała dla rozwoju i zdrowia młodych roślin powstałych w wyniku podziału, a ich pielęgnacja we wnętrzu konstrukcji dziecinnie łatwa!

3 najlepsze sposoby rozmnażania orchidei | KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Suszenie ziół z tunelu foliowego

Jak wygląda suszenie ziół z tunelu foliowego? Bardzo często w tunelu foliowym niewielka jego część jest zagospodarowana na uprawę ziół…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać poziomki w tunelu foliowym?

Poziomki i truskawki to rośliny mocno ze sobą spokrewnione, mają wiele cech wspólnych, choć te drugie cieszą się znacznie większą…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak wyhodować gomfrenę? Uprawa i pielęgnacja gomfreny kulistej

Gomfrena kulista (Gomphrena globosa) inaczej zwana wiecznikiem kulistym, to jednoroczna roślina, pochodząca z międzyzwrotnikowych, suchych terenów Ameryki Środkowej i Południowej,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać cucamelona w tunelu foliowym?

To ciekawe warzywo pochodzi z Meksyku. Już samym wyglądem przyciąga wzrok, a nazwą zachęca do spróbowania. Mysi melon, mini arbuz…

Więcej
Tunele foliowe

Jak uprawiać pomidory w celach komercyjnych, aby odnieść sukces?

Istnieją trzy ważne elementy do opanowania, jeśli chcesz wiedzieć, jak uprawiać pomidory na skalę przemysłową. Będzie to pewnością wyzwanie, dla…

Więcej
Tunele foliowe

Top 12 tuneli foliowych

Tunel foliowy to rozwiązanie dla wszystkich osób, które pragną żyć w bardziej zrównoważony sposób. Posiadając na własność cieplarnię możemy być…

Więcej