Porozmawiajmy wszystko o różnicy temperatur w szklarni; tutaj jest odpowiedź na wszystkie Twoje zmartwienia, na pewno. Temperatura różni się pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem szklarni. Na różnicę temperatur wpływa wiele czynników, takich jak klimat.
Szklarnie wydłużają okres wegetacji roślin. Osiąga się to poprzez naśladowanie optymalnej temperatury dla roślin przez cały rok. Niektóre uprawy, na przykład pomidory, preferują cieplejsze temperatury. W tym celu można regulować temperaturę w szklarni.
Wyjaśnimy wszystko na temat różnicy temperatur w szklarni, jak to działa.
Spis treści
Idealna temperatura
Czy chcesz wiedzieć wszystko o różnicy temperatur w szklarni? Cóż, ogólna idealna temperatura wewnątrz szklarni to 27-29°C. Wyższa temperatura może spowodować poparzenie roślin. Oczywiście zależy to jeszcze od potrzeb roślin.
Na przykład, melony wolą cieplejsze temperatury. Natomiast rzodkiewki wolą chłodniejsze temperatury. O tym, że utrzymaliście właściwą temperaturę, świadczy wygląd roślin.
Temperatura ma wpływ na ich wzrost. Jeśli widzisz brązową i posiniaczoną skórkę, oznacza to, że nie udało ci się. Uszkodzone rośliny mają krótszy okres wegetacji i zmniejszoną produkcję plonów.
Utrzymuj idealne warunki, a będziesz miał zdrowe rośliny przez cały rok.
Jak to działa?
Jeśli chcesz zrozumieć wszystko na temat różnicy temperatur w szklarni, musisz wiedzieć jak to działa. Szklarnie zatrzymują ciepło i sprawiają, że temperatura wewnątrz jest cieplejsza. Ekspozycja na słońce, klimat i wentylacja mają bezpośredni wpływ na temperaturę wewnątrz.
Weź pod uwagę różnicę temperatur w nocy i w dzień. Słońce ogrzewa Twoje rośliny. Ale noc jest zimna i nie ma naturalnego źródła ciepła. Możesz użyć sztucznych źródeł ciepła, aby ogrzać szklarnię.
Materiał, z którego wykonana jest szklarnia również ma wpływ na temperaturę. Plastik, w porównaniu do szkła lub poliwęglanu, nie zatrzymuje tak dużo ciepła.
Lato
Podczas gorących dni, trzeba regulować temperaturę, aby była chłodna. W tym przypadku, wnętrze będzie bardziej pożądane niż gorące powietrze na zewnątrz. Twoje rośliny nie będą się czuły zbyt dobrze.
To czego będziesz potrzebował to cień, wentylacja i kilka wentylatorów. Monitoruj temperaturę poprzez zainstalowanie termometru.
Wentylacja
Wentylacja zapewnia lepszy przepływ powietrza. Może to być dach lub boczne otwory wentylacyjne, a nawet drzwi szklarni. Wentylacja uwalnia gorące powietrze, które gromadzi się wewnątrz. To z kolei pozwala świeżemu powietrzu przedostać się do roślin. Oczywiście, dostępne są również automatyczne wywietrzniki.
Wentylatory
Wentylatory są również świetnym towarzyszem, który pomoże ci w tym zadaniu. Dodaj siatki nad drzwiami, aby utrzymać z dala od szkodników, jak kot sąsiada, z. Upewnij się, że siatka może pozwolić zapylacze, takie jak pszczoły i motyle, aby przejść przez.
Zacienienie
Zacienienie to kolejna obrona w Twoim arsenale. Gdy upał zbyt mocno daje się we znaki, zacieniuj rośliny. Farba cieniująca jest szybką i ekonomiczną metodą osłabiania promieni słonecznych. Można malować więcej warstw w ciągu lata, a następnie usunąć, gdy robi się chłodniej. Jednak nie są one odpowiednie dla wszystkich szklarni.
Żaluzje
Żaluzje to miecz obosieczny. Mogą skutecznie osłonić rośliny, ale mogą również zablokować otwory wentylacyjne. Można znaleźć sposób na obejście tego problemu lub kupić automatyczne żaluzje wewnętrzne. Nie martwcie się, żaluzje mogą być zdejmowane. Można je usunąć, gdy minie upał.
Tłumienie
Waszą tajną bronią w chłodzeniu roślin jest nawilżanie. Zróbcie to poprzez zwilżenie ścieżek i stanowisk w waszej szklarni. Im więcej wody wyparuje, tym więcej wilgoci w powietrzu. Pomaga to uniknąć upałów.
Zwilżaj szklarnię często, zwłaszcza gdy jest zbyt gorąco. Jeśli nie możesz tego zrobić, przynajmniej raz rano i wieczorem powinno wystarczyć.
Zima
W zimie, głównym celem jest utrzymanie ciepła. Izolatory i śnieg będą twoimi dwoma szczęśliwymi pomocnikami.
Mróz zmniejsza ilość godzin światła dziennego. Pozostaje więc około 5-6 godzin światła słonecznego. Ale właściwa izolacja może utrzymać cieplejszą temperaturę niż powietrze na zewnątrz.
Tak długo, jak temperatura jest stale powyżej 0°F, nie musisz używać sztucznego ogrzewania pomieszczenia.
Jak na ironię, śnieg pokrywający szklarnię może działać jako izolator. Podobnie jak w igloo, śnieg posiada kieszenie powietrzne, które zapobiegają utracie ciepła.
Folia bąbelkowa
Innym izolatorem, którego możesz użyć jest folia bąbelkowa. Folia bąbelkowa przepuszcza światło słoneczne, a jednocześnie zatrzymuje ciepłe powietrze w swoich pęcherzykach powietrza. Uwięzione powietrze rozprasza się w nocy.
Tkanina mrozoodporna
Tkanina mrozoodporna przepuszcza wodę i jednocześnie zatrzymuje ciepło. Gleba w ciągu dnia pochłania ciepło, a w nocy je oddaje. Tkanina mrozoodporna zapobiega ucieczce ciepła i jednocześnie chroni rośliny przed zimnem.
System wentylacyjny
W tym czasie należy utrzymywać niski poziom wilgotności. Wentylacja i wentylatory utrzymają stałą temperaturę powietrza i zapobiegną niepożądanej wilgotności.
Może się wydawać, że to nie ma sensu, ale tak jest. Jeśli nie wypuszczasz gorącego powietrza od czasu do czasu, będzie się ono unosić, a zimne powietrze będzie się gromadzić poniżej miejsca, gdzie znajdują się rośliny. Chłodniejsze powietrze niesie ze sobą mniej wilgoci, a więc obniża poziom wilgotności.
Dlatego ustawcie system wentylacji tak, aby wietrzyć przynajmniej raz dziennie lub dłużej. W ten sposób rośliny otrzymają świeże i ciepłe powietrze. Jeśli wszystko inne zawiedzie, możecie użyć sztucznych źródeł ciepła, takich jak elektryczne grzejniki pokojowe i lampy cieplne.
Wnioski
Na temperaturę w szklarni ma wpływ wiele czynników. Przykładem może być klimat i ekspozycja na słońce. Ale masz również wiele metod, aby ją kontrolować.
W okresie letnim, cień, tłumienie i wentylacja będą ratunkiem. W zimie natomiast, izolacja i wentylacja są Twoimi szczęśliwymi pomocnikami. Materiał, z którego wykonana jest szklarnia również odgrywa ważną rolę. Wszystko zależy od konsekwentnego monitorowania temperatury i ciężkiej pracy.
Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi, zrozumiałeś wszystko na temat różnicy temperatur w szklarni.