Październik pod osłonami nie musi oznaczać koniec ogrodniczego hobby. Dzięki solidnej stalowej konstrukcji i wytrzymałej foli, zyskuje się więcej czasu na na uprawę. O tym jakie prace czekają nas w październiku w tunelu foliowym opowiemy na blogu Krosagro.
Spis treści
Październik pod osłonami w tunelu foliowym
Jeśli w foliaku dojrzewają jeszcze jakieś rośliny ciepłolubne, należy je zebrać. Temperatura nie sprzyja ich rozwojowi. Wieloletnie dobrze okryć rękawami z foli, agrotkaniną lub słomą. W ten sposób zmniejszymy szansę na pojawienie się uszkodzeń od przymrozków. Uprawy w zimie pod osłonami rządzą się swoimi zasadami, choć o sukces nie jest łatwo to jednak zachęcamy do tego doświadczenia. Decydując się na mrozoodporne rośliny a następnie je pielęgnując, otrzymujemy świeży plon nawet w środku zimy.
Cieplarnia przed zimą
Cała zbędną materię organiczną należy usunąć. W tym suche liście, nadłamane gałęzie, opadłe owoce oraz rośliny jednoroczne. Jeśli nie widać na nich znamion chorobowych może je wykorzystać do zrobienia kompostownika. Który z całą pewnością się przyda każdemu posiadaczowi ogródka. Narzędzia oraz inne akcesoria należy oczyścić z zabrudzeń, czyniąc jest sterylnymi. Tak pozostawione przy następnym sezonie nie będą przenosić patogenów, które mogłoby doprowadzić do rozwoju pleśni lub grzybów. Warto pamiętać aby na czas zimy nie zrobić z foliaka graciarni, do którego upycha się cały sprzęt która ma zimować. W takich miejscach mogą zacząć rozwijać się szkodniki, które staną się swoistym utrapieniem.
Folia na konstrukcji modułowej
W trakcie roku folia wielokrotnie była wystawiona na działanie pogody, oddziaływał na nią deszcz, grad i śnieg. Po takim długim czasie należy sprawdzić jej szczelność, a także to czy dobrze przylega do modułowej konstrukcji stalowej. Warto sprawdzić każdy kawałek czy nie jest przetarty lub uszkodzony. W razie jakichkolwiek napraw przyda się taśma montażowa. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się na uprawę całoroczną, to znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wymiana osłony na całą. Obciążenia śniegowa mogą podrzeć naddartą folie. Cała płachta cechuje się znacznie lepszą wytrzymałością niż porwana. Jeśli jednak na etapie zakupu zdecydowaliśmy się na solidny produkt, ten powinien pozostać w stanie nienaruszonym. Wtedy pozostaje go zdezynfekować. Na rynku jest wiele dostępnych środków które pozwala na dokładne usunięcie nagromadzonych patogenów.
Wentylacja upraw pod osłonami
Tunele foliowe to mały ekosystem, który sprzyja rozwojowi roślin. Dzięki szeregu akcesoriów uprawiający może modyfikować mikroklimat pod osłonami. Podstawowym narzędziem do tego są kurtyny będące częścią konstrukcji w tunelach z wierzeniami bocznymi. Na jednej lub obu bokach namiotu zlokalizowana jest korba, którą obracając podwija się barierę. W ten sposób wewnątrz dochodzi do cyrkulacji powietrza, które umożliwia skorygowanie temperatury i wilgoci. Przydaje się to podczas upalnych i dżdżystych dni. Za barierą nakłada się siatkę przeciw owadom ograniczając w ten sposób przenikanie im do środka. Sama siatka ma oczywiście pewne ograniczenia, większe szkodniki nie będą miały jak się przedostać, jednakże te drobne już tak. Bardzo ważne jest systematycznie monitorowanie stworzeń. Plantatorzy używają do tego tablic lepowych którymi je wyłapują, pozwalając na rozeznanie z czym mamy do czynienia, a następnie jakie środki zastosować.
Co siać i zbierać w październiku
Specyfiką miesiąca jest taka iż więcej ubywa z cieplarni. Sieje się rośliny które mają wzejść dopiero przy nowym sezonie uprawowym. Przez cały ten czas będą inkubować w ziemi.
- siew: bób, kapusta, kalafior, kolendra, kalarepa, groszek, rzodkiewka, dymka.
- żniwa: bakłażan, burak ćwikłowy, kapusta, marchew, kalafior, seler, seler, kapusta, kolendra, cukinia, ogórek, daikon, karzeł Fasola francuska i francuska, koper włoski, kalarepa, sałata, pak choi, pieprz, rzodkiewka, rukola, szpinak, dymka, truskawki, słodkie ziemniaki, pomidor.