Dyfuzja światła w tunelu foliowym

Dyfuzja światła w tunelu foliowym

Każdy ogrodnik wie jak dużą rolę odgrywa światło w procesie fotosyntezy. Temat jednak nie jest wyczerpany, dopiero zrozumienie jak działa dyfuzja światła w tunelu foliowym sprawi że ogrodnik może osiągnąć jeszcze lepsze efekty z hodowli. Rośliny lepiej radzą sobie z rozproszonym światłem niż z bezpośrednim.

Możesz myśleć, że światło samo w sobie nie potrzebuje pomocy, aby dobrze się rozprowadzać, ale efekty dobrze rozproszonego światła przyniosą korzyści twoim uprawom w sposób, który znacząco pokazuje różnicę. Na przykład, badania wykazały wyższy wskaźnik fotosyntezy, co skutkuje lepszym wzrostem i wydajnością roślin. Równomierna dystrybucja światła pomaga również utrzymać właściwą temperaturę w pomieszczeniach, gdy występuje wysokie napromieniowanie z zewnątrz.

Jak rozproszyć światło: 3 najlepsze metody dla szklarni

Metoda #1. Zastosowanie folii

Pierwszą i prawdopodobnie najbardziej powszechną metodą skutecznego rozpraszania światła jest użycie folii na szklarni. Istnieje wiele opcji na rynku, które obejmują białe i matowe produkty. Niektóre folie oferują efekt rozproszonego i załamanego światła.

Wybierając folię do rozpraszania światła, wygodniej byłoby użyć wysokiej jakości folii dyfuzyjnej. Ważne aby nie blokować bezpośredniego światła słonecznego, zwłaszcza w zimie.

Sposób #2. Materiały cieniujące

Poza foliami, używa się szkło lub poliwęglan. Niezależnie od tego, głównym celem jest uzyskanie wysokiego poziomu dyfuzji i transmisji światła w pomieszczeniach. Szkło generalnie zapewnia najwyższą przepuszczalność światła, podczas gdy poliwęglan i polietylen zapewniają wysoką dyfuzję.

Dlaczego rozpraszanie światła w szklarni jest ważne?

Lepsza temperatura bez blokowania potrzeb świetlnych roślin

Liczne badania dowiodły, że rozproszone światło w szklarni jest korzystne. To dostając się do szklarni, ma niższą intensywność, więc jest mniej szkodliwe dla upraw. Ale ponieważ nie zacienia się roślin, będą one nadal otrzymywać swoje odpowiednią ilość promieni słonecznych.

W tunelach foliowych można zauważyć że jedne rośliny są wyższe od innych a także to że niektóre z nich pochylają się w konkretną stronę. Dzieje się tak światło nie obejmuje całościowo danej grządki. Sprawa ma się zupełnie inaczej przy świetle rozproszonym.

Sprawna wegetacja i wydajna fotosynteza

Wydajność fotosyntezy roślin prowadzi również do lepszego tempa wzrostu i krótszego czasu uprawy. Jeśli światło jest dobrze rozprowadzane w pomieszczeniu, dotrze do wszystkich roślin.

Tempo fotosyntezy będzie zawsze optymalne w szklarni, o ile niczym się go nie powstrzyma. Bywa jednakże że podczas upalnego lata, konieczne staje się cieniowanie uprawy. W ten sposób zmniejsza się szansę na porażenia słoneczne, a co z tym idzie unika uszkodzenia upraw.

Optymalny mikroklimat pod osłonami

Najważniejszą zaletą uprawy w szklarni jest zapewnienie roślinom idealnego środowiska niezależnie od klimatu. Wspaniałą rzeczą z rozproszeniem światła jest to, że ogrodnik zyskuje kontrole na kolejnym istotnym elementem wpływającym na cały proces hodowli.

Wnioski

Oprócz dostarczania światła, jego dystrybucja jest również kluczowa dla produkcji szklarniowej. Ale czy łatwo jest nauczyć się jak rozpraszać światło? Powodem rozprowadzanie światła w pomieszczeniach, jest chęć usprawnienia procesu fotosyntezę i manipulowanie temperaturę.

Dyfuzja światła w tunelu foliowym

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać bratki w doniczkach?

Bratki to cieszące się wielką popularnością i pełne uroku, dwuletnie rośliny. Swoje powodzenie zawdzięczają nie tylko urodzie, ale również wyjątkowemu…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Projekt hali namiotowej

Projekt hali namiotowej to opracowywany na samym wstępie schemat, który odpowiada za cały proces realizacji. Od tego dokumentu zależy cena,…

Więcej
Bez kategorii

Hala namiotowa jako salon samochodowy

Hala namiotowe jako salon samochodowy to kolejne zastosowanie dla modułowych konstrukcji. W czasach, kiedy przypada więcej niż jeden samochód na…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jaka jest są optymalna temperatura do uprawy petunii w szklarni?

Czy wiesz, jaka jest optymalna temperatura do uprawy petunii w szklarni? Odpowiedź nie jest  jednoznaczna, ponieważ potrzeby kwiatów różnią się…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak podzielić paprocie w 3 prostych krokach

Aby nauczyć się dzielić paprocie, wystarczy poznać trzy łatwe kroki. Ponieważ są to rośliny długowieczne, musisz znać tę podstawową praktykę…

Więcej
Tunele foliowe od A do Z

7 powodów, by kupić tunel foliowy

Istnieje wiele powodów, aby kupić tunel foliowy. W poniższym artykule wymienimy wyłącznie 7 kluczowych argumentów, dlaczego warto mieć własny namiot…

Więcej