Dlaczego warto mieć tunel foliowy?

Dlaczego warto mieć tunel foliowy?

W ogrodach niemal jak grzyby po deszczu wyrastają coraz to bardziej nowoczesne konstrukcje pokryte folią. I corocznie pojawia ich się coraz więcej. Poniżej postaramy się odpowiedzieć na pytanie, skąd bierze się rosnąca popularność ogrodniczych tuneli foliowych.

Dlaczego warto mieć tunel foliowy?

 • Szybszy wzrost roślin, bardziej obfite plony oraz możliwość zebrania zbiorów wcześniej – to jedne z głównych zalet ogrodowych foliaków. Kto bowiem nie zechciałby przedłużyć okres wegetacyjny roślin oraz zebrać jak najlepiej rozwinięte rośliny?
 • Niska cena – gdyby zestawić ze sobą ceny nawet najdroższych tuneli foliowych i uznanych powszechnie szklarni. Wniosek będzie tylko jeden: ogrodowe tunele foliowe to tańsza opcja. Rzecz jasna nie są aż taką ozdobą ogrodu jak dobrze wykonane szklarnie. Jeżeli nie zamierzasz rujnować swojego budżetu, kupując szklarnię, tunel foliowy jest właśnie dla Ciebie. Warto dodać, że szklarnie są bardziej podatne na uszkodzenia niż metalowa konstrukcja pokryta folią.
 • Zaletę tuneli stanowi ich mobilna konstrukcja – bez najmniejszych kłopotów można przesuwać je w dowolne miejsce w ogrodzie.
 • Szeroki wybór produktów pojawiających się na rynku pozwala optymalne dobranie tunele do uprawianych roślin.
 • Tunele wyposażone w transparentną folię, pochłaniając promienie słoneczne, tworzą specyficzny mikroklimat. Dzięki któremu rośliny mają o wiele lepsze warunki do rozwoju, czego efektem są bardziej obfite plony.
 • Tunele foliowe to dodatkowa ochrona upraw przed działaniem warunków atmosferycznych (deszcz, mróz, śnieg, grad, wiatr) oraz przed wtargnięciem zwierząt.
 • Aby wzmocnić efektywność upraw można dodatkowo wyposażyć dowolny tunel ogrodniczy w systemy wspomagające wegetację roślin: irygacyjny, nawadniający czy podwyższające temperaturę nagrzewnice zapewnią wygodę i sprawią, że rośliny będą rozwijały się jeszcze szybciej.

Tunel foliowy – co warto wiedzieć?

 • Wiedząc już, jakim budżetem się dysponuje i jaką powierzchnię na działce zajmie tunel, należy  zastanowić się nad ważnymi kwestiami dotyczącymi upraw. Co będziesz w uprawiać w swoim foliaku? To ważne, by kupowany tunel był jak najbardziej dostosowany do uprawianych w nim roślin – na pewno zapewni to lepsze zbiory i oszczędzi sporo pracy. Należy więc zaplanować wcześniej, jaka liczba drzwi jest niezbędna, czy korzystne dla uprawianych roślin może być zakupienie tunelu z obustronną wentylacją boczną i w które systemy wspomagające wegetację można by zainwestować.
 • Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się lekkie tunele foliowe wykonane z plastiku. Zaletą tych tuneli jest na pewno bardzo konkurencyjna cena, jednak czasem lepiej zainwestować w produkt, który będzie służył przez szereg lat. Gwarantują to stalowe tunele foliowe z rur ocynkowanych (najlepiej ogniowo).
 • Najczęściej wybierane folie do małych tuneli foliowych to UV-2 i UV-5, a przy tunelach profesjonalnych UV-10. Dzięki zapewniającym 95% przepuszczalności światła foliom, można mieć pewność, że rośliny otrzymają odpowiednią dawkę światła. Wymienione transparentne folie są wytrzymałe na uszkodzenie mechaniczne i odporne na rozdarcia.
 • Montaż ogrodniczego tunelu foliowego nie nastręcza zbyt wielu trudności, ponieważ wykonuje się go mniej więcej w taki sposób, jak rozkładanie namiotu. Wcześniej jednak warto przekonać się, czy instrukcja montażu została dołączona do opakowania.
 • Planując rozmieszczenie namiotu foliowego należy wyszukać równe, najlepiej mało nachylone miejsce. Warto również zadbać o to, by było jak najbardziej nasłonecznione i osłonięte przed gwałtownymi podmuchami wiatru.
 • Kiedy już postawimy tunel, dobierzemy rośliny i przygotujemy glebę, nie pozostaje nic innego niż systematyczna praca i satysfakcja ze zdrowych i świeżych owoców i warzyw z własnego ogrodu!
Dlaczego warto mieć tunel foliowy?

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Tunel foliowy jako pomysł na biznes

Zarówno profesjonalny tunel foliowy jak i hobbystyczna cieplarnia to konstrukcje, które można wykorzystać w biznesie. Otóż zapotrzebowanie na rośliny stale…

Więcej
Tunele foliowe

Jak dużo światła potrzeba pomidorom w tunelu lub szklarni

Ogrodnicy muszą wiedzieć, ile światła zużywa się przy uprawie pomidorów w komercyjnej szklarni. Według szacunkowych obliczeń wynosi to około 60…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak podzielić rudbekię, przewodnik w trzech krokach

Rudbekia jest astrowcem pochodzącym z Ameryki Północnej stąd jej nazwa czarnooką Susan. Jeśli jesteś zainteresowany, aby dowiedzieć się, jak można…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Hale rolnicze – dlaczego konstrukcja stalowa?

Wśród całej gamy konstrukcji stalowych projektowanych i wytwarzanych przez markę Krosagro znajdują się między innymi hale rolnicze. Konstrukcja hal rolniczych…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak zrobić kompostownik?

Roślina podczas dojrzewania pobiera z ziemi składniki odżywcze, dlatego tak ważne jest regularnie wzbogacanie gleby o nawozy. Dostarczone do podłoża…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Przycinanie roślin w tunelu foliowym

Przycinanie roślin nastręcza początkującym ogrodnikom wiele problemów. Niektórzy zbyt uważnie traktują ten zabieg, obawiając się uszkodzenia plonu i przez to…

Więcej