Dlaczego warto mieć tunel foliowy?

Dlaczego warto mieć tunel foliowy?

W ogrodach niemal jak grzyby po deszczu wyrastają coraz to bardziej nowoczesne konstrukcje pokryte folią. I corocznie pojawia ich się coraz więcej. Poniżej postaramy się odpowiedzieć na pytanie, skąd bierze się rosnąca popularność ogrodniczych tuneli foliowych.

Dlaczego warto mieć tunel foliowy?

 • Szybszy wzrost roślin, bardziej obfite plony oraz możliwość zebrania zbiorów wcześniej – to jedne z głównych zalet ogrodowych foliaków. Kto bowiem nie zechciałby przedłużyć okres wegetacyjny roślin oraz zebrać jak najlepiej rozwinięte rośliny?
 • Niska cena – gdyby zestawić ze sobą ceny nawet najdroższych tuneli foliowych i uznanych powszechnie szklarni. Wniosek będzie tylko jeden: ogrodowe tunele foliowe to tańsza opcja. Rzecz jasna nie są aż taką ozdobą ogrodu jak dobrze wykonane szklarnie. Jeżeli nie zamierzasz rujnować swojego budżetu, kupując szklarnię, tunel foliowy jest właśnie dla Ciebie. Warto dodać, że szklarnie są bardziej podatne na uszkodzenia niż metalowa konstrukcja pokryta folią.
 • Zaletę tuneli stanowi ich mobilna konstrukcja – bez najmniejszych kłopotów można przesuwać je w dowolne miejsce w ogrodzie.
 • Szeroki wybór produktów pojawiających się na rynku pozwala optymalne dobranie tunele do uprawianych roślin.
 • Tunele wyposażone w transparentną folię, pochłaniając promienie słoneczne, tworzą specyficzny mikroklimat. Dzięki któremu rośliny mają o wiele lepsze warunki do rozwoju, czego efektem są bardziej obfite plony.
 • Tunele foliowe to dodatkowa ochrona upraw przed działaniem warunków atmosferycznych (deszcz, mróz, śnieg, grad, wiatr) oraz przed wtargnięciem zwierząt.
 • Aby wzmocnić efektywność upraw można dodatkowo wyposażyć dowolny tunel ogrodniczy w systemy wspomagające wegetację roślin: irygacyjny, nawadniający czy podwyższające temperaturę nagrzewnice zapewnią wygodę i sprawią, że rośliny będą rozwijały się jeszcze szybciej.

Tunel foliowy – co warto wiedzieć?

 • Wiedząc już, jakim budżetem się dysponuje i jaką powierzchnię na działce zajmie tunel, należy  zastanowić się nad ważnymi kwestiami dotyczącymi upraw. Co będziesz w uprawiać w swoim foliaku? To ważne, by kupowany tunel był jak najbardziej dostosowany do uprawianych w nim roślin – na pewno zapewni to lepsze zbiory i oszczędzi sporo pracy. Należy więc zaplanować wcześniej, jaka liczba drzwi jest niezbędna, czy korzystne dla uprawianych roślin może być zakupienie tunelu z obustronną wentylacją boczną i w które systemy wspomagające wegetację można by zainwestować.
 • Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się lekkie tunele foliowe wykonane z plastiku. Zaletą tych tuneli jest na pewno bardzo konkurencyjna cena, jednak czasem lepiej zainwestować w produkt, który będzie służył przez szereg lat. Gwarantują to stalowe tunele foliowe z rur ocynkowanych (najlepiej ogniowo).
 • Najczęściej wybierane folie do małych tuneli foliowych to UV-2 i UV-5, a przy tunelach profesjonalnych UV-10. Dzięki zapewniającym 95% przepuszczalności światła foliom, można mieć pewność, że rośliny otrzymają odpowiednią dawkę światła. Wymienione transparentne folie są wytrzymałe na uszkodzenie mechaniczne i odporne na rozdarcia.
 • Montaż ogrodniczego tunelu foliowego nie nastręcza zbyt wielu trudności, ponieważ wykonuje się go mniej więcej w taki sposób, jak rozkładanie namiotu. Wcześniej jednak warto przekonać się, czy instrukcja montażu została dołączona do opakowania.
 • Planując rozmieszczenie namiotu foliowego należy wyszukać równe, najlepiej mało nachylone miejsce. Warto również zadbać o to, by było jak najbardziej nasłonecznione i osłonięte przed gwałtownymi podmuchami wiatru.
 • Kiedy już postawimy tunel, dobierzemy rośliny i przygotujemy glebę, nie pozostaje nic innego niż systematyczna praca i satysfakcja ze zdrowych i świeżych owoców i warzyw z własnego ogrodu!
Dlaczego warto mieć tunel foliowy?

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać maliny w tunelu foliowym?

W kolejnym artykule KrosAgro odpowiemy sobie na pytanie, jak uprawiać maliny w tunelu foliowym, aby zagwarantować sobie, jak najlepszy dostęp,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa winorośli pod osłonami

Uprawa winorośli w tunelu foliowym pozwala na otrzymania owoców słodszych oraz bardziej dorodnych, a osłona chroni uprawy przed przymrozkami i szkodliwymi czynnikami…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak przechowywać bananowce w doniczkach zimą | KrosAgro

Czy zastanawiasz się, jak przechowywać bananowce w doniczkach przez zimę? Bananowce to świetna, charakterystyczna roślina, która wprowadzi nutę egzotyki do…

Więcej
Tunele foliowe

Jaki wybrać tunel foliowy biały czy zielony?

Tunel foliowy biały czy zielony: to pytanie, które wiele razy zadają Klienci marki Krosagro. Okazuje się, że kolor to jedynie…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Pierwsze uprawy w tunelu foliowym

W marcu wielu ogrodników wypatruje pierwszych oznaków wiosny. Kiedy tylko śnieg się roztopi, a ziemia lekko przeschnie, wiele osób rusza…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Zimowe uprawy w tunelu foliowym

Zimowe zbiory warzyw przeprowadza się wtedy, gdy spiżarnia jest już pełna po brzegi. Kiedy brakuje miejsca na półkach, jedynym sposobem…

Więcej